- Absolwentów w tym roku było około 28 tys., o miejsca w szkołach warszawskich aplikowało około 43 tys. uczniów. To pokazuje, że tak jak w innych dużych miastach, także w Warszawie dużo uczniów z mniejszych ośrodków, z mniejszych miejscowości, z mniejszych gmin otaczających duże miasta próbuje znaleźć swoje miejsca w szkołach średnich w dużych miastach, w tym przypadku w Warszawie – mówił minister Piontkowski.

 

MEN: Rekrutacja przebiega nawet sprawniej niż w zeszłym roku>>

 

Wolne miejsca również w najlepszych liceach

Minister edukacji podkreślił, że część uczniów nie złoży swoich dokumentów, oryginałów dokumentów do szkół, do których zostali zakwalifikowani.
- Liczba miejsc wolnych w poszczególnych typach szkół wzrasta także w liceach, także w tych najbardziej popularnych - mówił minister Piontkowski - Z danych przekazanych przez miasto Warszawa do kuratorium oświaty wynika, że około 400-500 miejsc jest w tych popularnych liceach dostępnych – dodał.
 

 

 

Jak poinformowały władze stolicy, w pierwszym etapie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych dostało się 39 tysięcy uczniów (z 47 tysięcy wszystkich kandydatów). Do żadnej ze szkół nie zakwalifikowało się 3173 uczniów. Większość z nich (2604 osoby, czyli 82 proc.) chce kontynuować naukę w liceum, a nie w szkole branżowej czy technikum, co czwarty ma świadectwo z paskiem. W drugim etapie rekrutacji pozostało 470 wolnych miejsc w najlepszych liceach (szkoły z pierwszej dwudziestki rankingu Perspektyw). Od września godziny pracy szkół zostaną wydłużone - lekcje mogą trwać do 17.30, a dodatkowe zajęcia nawet do 20.00.

 

- Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by zwiększyć pulę miejsc dla kandydatów. Wiemy już, że dzięki naszej determinacji miejsca wystarczy dla wszystkich. Teraz będziemy musieli zmierzyć się z problemem braku nauczycieli, przepełnionymi szkołami i trudnymi warunkami do nauki. Możecie być pewni, że i tym razem zrobimy wszystko, żeby skutki tzw. deformy były jak najmniej dotkliwe dla uczniów – tłumaczyła wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska.

 

Podobnie wygląda sytuacja w innych miastach.  Po pierwszym etapie rekrutacji w krakowskich samorządowych szkołach ponadpodstawowych w Krakowie na uczniów czekało ponad 3,9 tys. wolnych miejsc w szkołach branżowych, technikach i w liceach.  W Poznaniu zostało 3,9 miejsc, a w Łodzi w pierwszym etapie rekrutacji do wybranych placówek nie zakwalifikowało się 460 osób.

 

Rekrutacja uzupełniająca od piątku

W stolicy od piątku, 26 lipca, rusza rekrutacja uzupełniająca. Na stronie internetowej zarówno w części dla kandydatów po szkole podstawowej jak i po gimnazjum – jest zakładki „wolne miejsca”. To tam można sprawdzać, w których szkołach są jeszcze dostępne miejsca. Uwaga - o przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów, a nie kolejność zgłoszeń.

 

Podania o przyjęcie należy składać w formie papierowej (druki można znaleźć na stronach internetowych szkół lub w sekretariatach). Termin to 30 lipca do godz. 12.00. Kandydaci mogą je składać do nieograniczonej liczby szkół.

 

Do podania należy dołączyć kopie:

  • świadectwa ukończenia gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej;
  • zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty;
  • dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów dodatkowych.

 

Wyniki rekrutacji znane będą 28 sierpnia 2019 r.