- Wciąż niewiele dzieci korzysta z wyjazdów zagranicznych. Z tych informacji, które mam, wynika, że to nieco ponad 70 tys. dzieci i młodzieży – poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski.  Z danych resortu edukacji wynika, że w sposób zorganizowany polskie dzieci wypoczywają w 51 krajach, m.in. na Węgrzech, w Bułgarii, Hiszpanii, Danii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Szwecji, Francji, Austrii, Bułgarii, Belgii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Litwie.

 

Nieprawidłowości na koloniach trzeba zgłosić do kuratorium>>

 

Najpopularniejsza Warszawa

Najpopularniejsze kierunki wybierane na wypoczynek dla dzieci i młodzieży to morze oraz góry – poinformował minister edukacji. Podał, że dużym zainteresowaniem wyjeżdżających na wakacje cieszą się też największe miasta.
- Tym, którzy na co dzień w Warszawie mieszkają, wydaje się ona nieatrakcyjna turystycznie, ale zauważcie państwo, że jest to aż 45 tys. dzieci, które będą uczestniczyły w różnych formach wypoczynku - mówił minister.

 

Mazowsze cieszy się mniejszą popularnością – w tym roku wypoczywa tam ok. 100 tys. dzieci. Na czwartym miejscu – według Piontkowskiego – jest woj. śląskie, gdzie wypoczywa ok. 80 tys. dzieci.

- Raczej jeżdżą tam nie po to, by oglądać kopalnie, tylko po to, by korzystać z uroków gór, które także w tym województwie się znajdują – ocenił minister Piontkowski.

 

 

Zagrożenia do kuratorium

Bezpieczeństwo uczniów podczas zorganizowanych wakacyjnych wyjazdów krajowych i zagranicznych jest jednym z priorytetów działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na półmetku wakacji przypominamy zarówno o zachowaniu środków bezpieczeństwa, jak również informacjach, z jakimi warto zapoznać się w czasie wakacyjnego wypoczynku. Rodzicom i dzieciom wyjeżdżającym na wakacje polecamy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Opracowana przez MEN publikacja dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa

 

Warto pamiętać, że na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

 

 


 

Jeżeli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach czy warunkach lub sytuacjach, np. na kolonii, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.