Rada Warszawy jednogłośnie podjęła decyzję o podwyżkach dla nauczycieli. Miasto przeznaczy na ten cel 39 mln zł, co wymaga zmian w budżecie stolicy. Nie przyjęto poprawki radnych PiS dotyczącej zwiększenia dodatków motywacyjnych.
Monika Sewastianowicz
07.03.2019
Kadry w oświacie
Co trzeci nastolatek spotkał się z mową nienawiści w internecie, prawie co dziesiąty doświadczył jej osobiście - wynika z raportu wynika z badań EU Kids online 2018. Wnioski wskazują na potrzebę dalszej edukacji medialnej skierowanej do rodziców, opiekunów i nauczycieli. Badania były przeprowadzone w 2018 roku na reprezentatywnej grupie dzieci i młodzieży w wieku 9-17 lat - 1249 uczniach z 90 szkół.
Monika Sewastianowicz
07.03.2019
Według minister Anny Zalewskiej nie ma obaw, by strajk nauczycieli zagroził egzaminom. Wskazują na to dane Państwowej Inspekcji Pracy. Minister potwierdza, że nie ma możliwości przełożenia egzaminów.
Monika Sewastianowicz
07.03.2019
Kadry w oświacie
Według rzecznika praw dziecka podpisany w Warszawie dokument dotyczący ochrony praw osób nieheteroseksualnych może naruszać Konstytucję. A mianowicie prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami. Największe wątpliwości rzecznika zrodziły plany wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej zgodnej ze standardami WHO.
Monika Sewastianowicz
07.03.2019
Zarządzanie oświatą

CKE: Strajk nauczycieli nie przesunie terminów egzaminów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Egzamin gimnazjalny, egzamin ósmoklasisty i matury odbędą się zgodnie z harmonogramem. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zmieni terminu ze względu na zapowiadany strajk nauczycieli, bo nie ma do tego podstawy prawnej.
Agnieszka Matłacz
06.03.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Zwrotu kosztów reformy oświaty będą domagały się od Skarbu Państwa miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich. Pozew zbiorowy w tej sprawie ma być gotowy w kwietniu, trwa właśnie szacowanie poniesionych wydatków.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.03.2019
Samorząd terytorialny
Problemy z poprawnym skreśleniem ucznia z listy uczniów często weryfikowane są przez sądy także dlatego, że taki mechanizm wpisano w postępowanie administracyjne mocno związane z tym działaniem – tłumaczy prof. Antoni Jeżowski. Dlatego ważne jest, by tę kwestię uregulować bardzo szczegółowo.
Monika Sewastianowicz
06.03.2019
Rząd przyjął we wtorek projekty przepisów dotyczących rozwiązań podejmowanych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych na wyspach. Nowe przepisy mają zachęcać do powrotu do Polski.
Monika Sewastianowicz
05.03.2019
Szkolnictwo wyższe
Dzięki nam niepełnosprawne dzieci uczą się razem ze swoimi rówieśnikami, a nie w domu - podkreśliła minister Anna Zalewska podczas konferencji podsumowującej pierwszy etap realizacji projektu „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”. W realizacji projektu pomaga agencja zajmująca się tą kwestią z ramienia Komisji Europejskiej.
Monika Sewastianowicz
05.03.2019
Kadry w oświacie
Mateusz Morawiecki prosi nauczycieli, by powstrzymali się od strajku. Podkreśla, że na akcji protestacyjnej ucierpią uczniowie i chce, by pedagodzy poczekali na kolejne propozycje. Prezes ZNP odpowiada natomiast, że nauczyciele nie działają przeciwko uczniom, a walczą o swoje prawa.
Monika Sewastianowicz
05.03.2019
Kadry w oświacie

Mniej czasowych umów w szkołach

Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Szkoły zbyt często podpisują z nauczycielami umowy na czas określony - uważa resort edukacji, który chce ograniczyć to zjawisko, nowelizując przepisy Karty Nauczyciela. Ustawa ma przewidywać maksymalny okres zatrudniania pedagogów na umowy czasowe. Przepis niekoniecznie jednak będzie receptą na rozwiązanie problemu.
Monika Sewastianowicz
05.03.2019
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia 2019 r. - podał Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. To termin rozpoczęcia akcji, nie wiadomo natomiast, kiedy strajk się zakończy. Prezes ZNP nie wyklucza, że protest potrwa do czasu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego lub nawet matur.
Monika Sewastianowicz
04.03.2019
Zarządzanie oświatą
Resort edukacji przygotował projekt zmian w Karcie Nauczyciela. Zawiera on regulacje, które będą podstawą do realizacji obietnic składanych podczas negocjacji ze związkami zawodowymi nauczycieli. Stażyści mają dostać jednorazowe dodatki, a wszyscy pedagodzy zyskać prawo do gratyfikacji finansowej za wyróżniającą pracę.
Monika Sewastianowicz
01.03.2019
Kadry w oświacie
Oddaliśmy nauczycielom wszystkie zabrane przez poprzedników przywileje - mówiła minister edukacji Anna Zalewska podczas konferencji prasowej w Opolu. Dodała, że wynagrodzenia pedagogów wzrosły o 16,1 proc., czyli najwięcej od lat. A każdy nauczyciel może też liczyć na trzynastkę.
Monika Sewastianowicz
01.03.2019
Minister edukacji narodowej uważa, że przebieg i wnioski ze spotkań zespołu ekspertów "Dobrej Zmiany" były wewnętrznym dokumentem. I nie są jawne. Naczelny Sąd Administracyjny jest innego zdania. Uznał, że stanowiły one element procesu legislacyjnego przed reformą systemu oświaty i powinny być ujawnione.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.03.2019
Szkoła i uczeń Administracja publiczna
Resort edukacji nie poprze postulatów zawartych w Warszawskiej Deklaracji LGBT+. Według MEN poziom edukacji seksualnej w szkołach jest wystarczający, nie wymaga zmian. Zdaniem ministerstwa dzieci są chronione przed każdą formą dyskryminacji, w tym tę ze względu na orientację seksualną.
Monika Sewastianowicz
01.03.2019
Zarządzanie oświatą
MEN przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącej dotacji na pomoc materialną dla gmin. Po zmianach biedniejsze jednostki samorządu łatwiej uzyskają dotację. Rozporządzenie ma dostosować przepisy wykonawcze do tych zmian.
Monika Sewastianowicz
01.03.2019
Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje NSZZ „Solidarność" za zredukowanie wymagań płacowych dotyczących nauczycieli. Według Sławomira Broniarza szef oświatowej Solidarności zredukował oczekiwania płacowe nauczycieli i żąda już tylko 5 proc. podwyżki.
Monika Sewastianowicz
28.02.2019
Kadry w oświacie
Do końca listopada 2019 roku szkoły ponadpodstawowe muszą napisać i uchwalić nowe statuty. Konieczne jest uczulenie rad pedagogicznych na to, by w sytuacjach ekstremalnych dokumenty te broniły nie tyle autorów, co przede wszystkim szkołę - uważa prof. Antoni Jeżowski.
Antoni Jeżowski
28.02.2019
Zarządzanie oświatą

MRPiPS: Będzie więcej żłobków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Nawet 23,1 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 mogło powstać w 2018 r., a blisko 54 tys. już istniejących zostało dofinansowanych – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Paweł Żebrowski
27.02.2019
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
Aż 70 proc. Polaków uważa, że strajki nauczycieli w czasie matur i egzaminów ósmoklasistów czy gimnazjalnych to zachowania niewłaściwe - wynika z badań opinii publicznej, którą przytacza resort edukacji. Jak podaje MEN, większość Polaków nie popiera też protestów w formie brania zwolnień lekarskich.
Monika Sewastianowicz
27.02.2019
Minister Anna Zalewska startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jej następcą ma zostać Jarosław Zieliński, obecny wiceminister spraw wewnętrznych. Zieliński był wiceministrem edukacji w latach 2005-2006.
Monika Sewastianowicz
27.02.2019
Resort rozwoju promuje wprowadzenie standardu prostego języka, a dzięki dobrym praktykom z pism urzędowych powoli znika „bełkot” i stają się bardziej zrozumiałe. Jednak nadal w większości instytucji… „tutejszy organ” „mając na uwadze niniejsze” „nadmienia, że zasadne jest”, „by przedmiot rozważań” „w przedmiotowej sprawie” „uczynić bezskutecznym”.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.02.2019
Administracja publiczna
Można się uczyć informatyki bez użycia płyty CD z ćwiczeniami, na podstawie papierowego podręcznika - taki jest sens wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dlaczego? Płyta CD wykraczała poza treści zawarte w podręczniku tradycyjnym. Sąd nie przyjął argumentacji, że wygląda to na naukę gry na skrzypcach bez użycia instrumentu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.02.2019
Szkoła i uczeń
System finansowania oświaty nie działa i nie da się już efektywnie z niego korzystać - podnosi Związek Gmin Wiejskich. Sugeruje konieczność finansowania nauczycielskich wynagrodzeń z dotacji. Dodaje, że od wielu lat subwencja nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów.
Monika Sewastianowicz
25.02.2019
Po zmianie przepisów ustawy oświatowej, uczniowie z zaburzeniami ruchu, wadami postawy lub wymowy nie mają szans na zajęcia korekcyjne organizowane przez szkołę. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że placówka oświatowa zapewnia uczniom tylko edukację, a nie rehabilitację.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.02.2019
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Nowy system informacji oświatowej zaczął działać w styczniu 2014 roku. Zmiany miały usprawnić procedurę wprowadzania danych, ale MEN nie zdecydował się na całkowitą likwidację starej bazy danych i oba funkcjonowały równolegle. Wygląda na to, że skończy się to 1 marca 2019 r.
Monika Sewastianowicz
25.02.2019
Zarządzanie oświatą

Absolwenci UJ najlepiej zdają na aplikacje prawnicze

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Absolwenci uniwersytetów z Krakowa, Poznania, Gdańska i Łodzi najlepiej wypadli w ubiegłorocznych egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze. W przypadku Uniwersytetu Jagiellońskiego wskaźnik "zdawalności" wyniósł 85,5 procent.
Krzysztof Sobczak
24.02.2019
Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Komisje dyscyplinarne wydają orzeczenia po wysłuchaniu głosów rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego lub jego obrońcy. Oznacza to, że obwiniony i jego obrońca muszą być poinformowani o tym, że wyznaczono termin rozprawy. Orzekanie pod ich nieobecność jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
23.02.2019
Kadry w oświacie
Samorządy otrzymały już dwie raty subwencji oświatowej i mają środki, aby wypłacić nauczycielom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 stycznia. Trzecią ratę otrzymają w podwójnej wysokości do 25 lutego.
Agnieszka Matłacz
22.02.2019
Administracja publiczna Finanse
Prawo.pl