MEN przygotował nowy projekt klasyfikacji szkolnictwa zawodowego
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia regulującej klasyfikację zawodów szkolnictwa zawodowego. Przepisy mają obowiązywać od 15 listopada 2016 r.
Jak podkreśliła minister edukacji, największą bolączką w szkole jest w tej chwili źle zaplanowana i źle przeprowadzona ewaluacja.Po reformie szkoły mają mieć mniej biurokratycznych obowiazków - pisze Agata Piszko w serwisie LEX Prawo Oświatowe.
Sfinansowanie przez inne resorty rządowe edukacji na temat pierwszej pomocy, bezpieczeństwa i zachowania się na drodze, która będzie prowadzona w szkołach na lekcjach wychowawczych zapowiedziała w piątek minister edukacji Anna Zalewska w Świebodzicach (Dolnośląskie).
Dzięki materiałom dydaktycznym przygotowanym m.in. przez Rzecznika Praw Pacjenta, uczniowie na lekcjach wychowawczych będą mogli dowiedzieć się, jakie prawa przysługują pacjentom w Polsce. Szkoły, które chcą edukować uczniów w tym zakresie, otrzymają także książki.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia dostosowujące wymogi dotyczące szkolenia egzaminatorów do przepisów likwidujących sprawdzian szóstoklasisty. Oba akty obowiązują od 1 września 2016 r.
UNICEF: niemal 18 mln dzieci na świecie nie chodzi do szkoły
W 10 krajach z najniższym na świecie poziomem skolaryzacji do szkoły podstawowej nie chodzi dwoje na pięcioro dzieci; to łącznie niemal 18 mln - alarmuje UNICEF w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W Liberii i Sudanie Południowym ponad połowa dzieci nie chodzi do szkoły.
Opublikowano wzór formularza o udzielenie informacji o postępowaniu dyscyplinarnym
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające wniosek o udzielenie informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych. Zaświadczenie z rejestru będzie przedstawiał każdy zatrudniany w szkole nauczyciel.
Co nas czeka we wrześniu? - kalendarium zmian w prawie na rok szkolny 2016/2017
Choć prawdziwa rewolucja w oświacie czeka nas dopiero za trzy lata, rok szkolny 2016/2017 także przyniesie ze sobą ważne dla funkcjonowania szkół zmiany. Pożegnamy się m.in. z godzinami karcianymi i sprawdzianem szóstoklasisty.
W okresie przejściowym szkołami mają pokierować dotychczasowi dyrektorzy, a nauczyciele mają zachować dotychczasowe stanowiska - tak wynika z założeń MEN dotyczących nadchodzącej reformy oświaty.
Szkoły wciąż nie wiedzą, ile godzin zwolnienia przysługuje na opiekę nad dzieckiem
Placówki oświatowe wciąż mają problem z interpretacją przepisów kodeksu pracy dotyczących godzin opieki nad dzieckiem, które przysługują pedagogom - informuje Rzeczpospolita.
Na realizację stypendiów socjalnych do końca roku przeznaczono z budżetu państwa kwotę ok. 404 mln zł, co oznacza, że na pomoc może liczyć ok. 500 tys. uczniów - informuje resort edukacji.
Subwencja oświatowa w 2017 r. wyniesie 41 mld 491 mln zł; o 1,3 proc. zwiększona zostanie kwota bazowa służąca do wyliczenia średniego wynagrodzenia nauczycieli, co oznacza podwyżkę ich wynagrodzeń - wynika z projektu budżetu państwa na przyszły rok.
RPO: forma alimentów nie może decydować o prawie do ulgi rehabilitacyjnej
Rzecznik praw obywatelskich zakwestionował przepisy podatkowe w zakresie, w jakim uzależniają one prawo rodzica utrzymującego niepełnosprawne dziecko do skorzystania z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne, od formy, w jakiej spełniane są świadczenia alimentacyjne.
Co piąty maturzysta dostaje więcej punktów po odwołaniu
Aż 20 proc. odwołań od wyników matury odnosi skutek. W tym roku po raz pierwszy maturzyści mogą zrobić zdjęcie swojej pracy - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Eksperci: nowe egzaminy nie sprawdzą jakości nauczania
Reforma oświaty sprawi, że zniknie część egzaminów zewnętrznych, a te, które pozostaną, będą służyć jedynie selekcji uczniów - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Ciężki tornister może pogłębić wady postawy u dziecka
Zdaniem specjalistów plecak z zawartością nie może ważyć więcej niż 10-20 proc. masy ciała dziecka. Tylna ścianka powinna być usztywniona, a szelki wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Źle dobrany i przepełniony tornister obciąża kręgosłup i przyczynia się do rozwoju wad postawy.
Zdrowe nie znaczy bez smaku, od nowego roku sól wróci do szkolnych obiadów. Zmiany wprowadzi nowe rozporządzenie ministra zdrowia - pisze Wojciech Kolanowski w Dyrektorze Szkoły.
MEN i kuratoria odmawiają zewnętrznym obserwatorom udziału w konkursach na dyrektorów szkół. Tłumaczą to ochroną danych osobowych - informuje DziennikGazeta Prawna.