Prof. Wierczyński: Niejasne zasady decydują o randze czasopism i wydawnictw

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Jako Komitet Nauk Prawnych PAN podjęliśmy uchwałę potępiającą niejasne i nietransparentne zasady tworzenia listy czasopism naukowych i nadawania im punktacji - mówi prof. Grzegorz Wierczyński z Uniwersytetu Gdańskiego. I przy okazji ujawnia tajemniczą procedurę nadania wysokiej rangi naukowej wydawnictwu Ordo Iuris.

18.11.2020

Zamiast podatku będzie dodatkowa opłata od morskich farm wiatrowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W pierwszej wersji przepisów na przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną nakładano nowy podatek sektorowy. Miał on wypełnić lukę w polskim prawie podatkowym, która uniemożliwiała opodatkowanie morskich elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Tymczasem do komisji prawniczej na etapie rządowego procesu legislacyjnego trafiła nowa wersja projektu.

17.11.2020

Rozliczanie podatku u źródła cały czas pełne problemów

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

O ile polski ustawodawca samodzielnie ustala zakres podatku u źródła w Polsce, to zakres ten w znakomitej większości przypadków nie jest ostateczny. Modyfikują go bowiem zarówno unijne dyrektywy, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy dr Błażej Kuźniacki.

17.11.2020

Pracodawca może ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów bhp

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie odpowiedzialność ponosi pracodawca. Musi on zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że za naruszenie przepisów dotyczących bhp grozi im odpowiedzialność wykroczeniowa i karna - pisze Kinga Malcher.

17.11.2020

Prof. Krawiec: Zmiany na uczelniach potrzebne, ale nowym ministrom trzeba patrzeć na ręce

Szkolnictwo wyższe

Zmiany w szkolnictwie wyższym są potrzebne - można skutecznie ograniczyć pewne negatywne skutki przepisów prawnych, które wprowadził Jarosław Gowin. Przesadny liberalizm w obszarze szkolnictwa wyższego nie sprawdza się – tutaj ma się tworzyć naukę w warunkach wolności - uważa dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ale dodaje, że zapowiedzi nowego ministra i jego zastępcy obserwuje z niepokojem.

17.11.2020

Prof. Romanowski: Dajcie mi niepokornego przedsiębiorcę, a zastosuję antycovidowy paragraf 22

Prawo gospodarcze Koronawirus

Wprowadzony w najnowszej ustawie "covidowej" przepis pozwalający na odbieranie przedsiębiorcom pomocy publicznej za nieprzestrzeganie przepisów epidemicznych narusza wszelkie możliwe standardy konstytucyjnych zasad ograniczających swobodę ustawodawcy w stanowieniu prawa, w tym proporcjonalności, zaufania do państwa i przyzwoitej legislacji - pisze Michał Romanowski

17.11.2020

Sąd powinien badać podstawy do wydania nakazu zapłaty z weksla w sprawach konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Kodeks postępowania cywilnego powinien zawierać przepis, według którego w sprawie przeciwko konsumentowi sąd może wydać nakaz zapłaty na podstawie weksla wyłącznie po stwierdzeniu, że umowa, z której wynika dochodzone roszczenie nie zawiera niedozwolonych postanowień umownych - twierdzi prof. Anny Hrycaj z Uczelni Łazarskiego.

16.11.2020

Koronawirus znacząco zmienia rynek biegłych rewidentów

Rachunkowość Finanse

Pandemia spowoduje w niedługim czasie wzrost cen usług biegłych rewidentów. Ma to związek ze wzrostem nakładów inwestycyjnych na technologie czy szkolenia. Przyspieszy też konsolidacje na rynku usług audytorskich, a także cyfryzację pracy audytorów – mówi Prawo.pl Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner i współzałożyciel sieci firm audytorskich Polska Grupa Audytorska.

16.11.2020

W samorządach jest więcej danych i większe ryzyko, gdy wyciekną

Samorząd terytorialny RODO Koronawirus

Ochrona danych była często stosowana jako zespół swego rodzaju „magicznych zaklęć”, który musi być zgromadzony w każdym podmiocie w postaci polityk, niestety nie w każdym przypadku przystających do rzeczywistości – mówi dr Marlena Sakowska-Baryła, radca prawny. Zaklęcia te nie działają po przekroczeniu progu domu urzędnika, bo nie są adekwatne, a urzędnik często nie został zapoznany z ich treścią.

16.11.2020

Piotr Radziewicz: Rozproszona kontrola ustaw w obronie demokracji konstytucyjnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jedną z nieoczekiwanych konsekwencji sporu polityczno-prawnego o podstawy funkcjonowania i skład Trybunału Konstytucyjnego, jest nowa odsłona rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw. Podjęły ją sądy w reakcji na ten kryzys konstytucyjny, a wykształciła ona mechanizm obronny demokracji konstytucyjnej i w konsekwencji prowadzi do zmiany konstytucji

16.11.2020

Długa, ale skuteczna batalia Messiego o prawo do znaku

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Lionel Messi wygrał przed Sądem Unii Europejskiej toczącą się od kilku lat batalię o możliwość rejestracji znaku towarowego, który brzmi dokładnie tak jak jego nazwisko. Potem Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sława nazwiska przesądza o rozpoznawalności znaku towarowego. Pomimo wygranej Messiego, sprawa ta pokazuje trudności związane z koniecznością przedstawienia dowodów w takich sporach.

14.11.2020

​W grupie siła? Przepisy o prawie grup spółek niosą korzyści i zagrożenia

Spółki

Projektowanym zmianom w prawie spółek zarzucić można daleko posuniętą jednostronność. Uzasadnione są obawy, że przy braku odpowiednich narzędzi kontrolnych i przy dużym obniżeniu poziomu odpowiedzialności członków zarządu, znacząco może zwiększyć się liczba nieuzasadnionych decyzji, wiążących poleceń, leżących tylko w interesie podmiotów znajdujących się wyżej w strukturze grupy

13.11.2020

Trudniej zawiesić postępowanie - organy podatkowe przyspieszą

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Sąd administracyjny może kontrolować, czy nie doszło do instrumentalnego wykorzystywania przepisu pozwalającego na zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego - stwierdził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. To wyroki, które tę praktykę organów skarbowych ograniczają w sposób radykalny - twierdzi adwokat dr Łukasz Pilarczyk.

13.11.2020

Europejski listek figowy ma przykrywać kontrowersyjne zmiany

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Ministerstwo Sprawiedliwości przy uzasadnianiu swoich propozycji legislacyjnych często powołuje się na wymogi nakładane przez Unię Europejską. Mają one usprawiedliwić konkretne rozwiązania koniecznością transpozycji dyrektyw lub zapewnieniu skuteczności europejskim rozporządzeniom. Praktyka ta jednak bywa niekiedy powierzchownym usprawiedliwieniem kontrowersyjnych rozwiązań

13.11.2020

Trochę łatwiej zalegalizować samowolę budowlaną, ale kary nadal wysokie

Administracja publiczna Budownictwo

Po wejściu w życie we wrześniu 2020 r. zmian w prawie budowalnym doszło do ujednolicenia procedury legalizującej samowolę budowlaną oraz wprowadzenia uproszczonej procedury legalizacyjnej dla samowoli budowlanych. Jednak grzywny za samowole budowlane nadal są bardzo wysokie i w praktyce mogą osiągnąć nawet wartość ponad miliona złotych

12.11.2020

Nowe strategie rozwoju w samorządach - weszła w życie nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo unijne

Nowelizacja wprowadza zmiany na najniższym poziomie zarządzania strategicznego. Na szczeblu lokalnym potwierdzono praktykę opracowywania i uchwalania strategii rozwoju gminy: wiele samorządów przygotowywało dotychczas strategie rozwoju, jednak nie były one osadzone w przepisach. W konsekwencji znacznie różniły się od siebie

12.11.2020

Technologia coraz bardziej obecna w pracy prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO LegalTech

Niewątpliwie postęp technologiczny odgrywa znaczącą rolę w niezliczonych aspektach życia, zarówno codziennego jak i zawodowego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym jest tak modny ostatnio Legal Tech i jak wpływa na pracę działów prawnych. I o tym piszą Mateusz Jakubik i Tomasz Świętnicki.

12.11.2020

Prof. Krawiec: Uczelnie nie mogą zależeć od polityki rządu

Naginanie badań naukowych do wymagań aktualnie rządzących uznać należy za przejaw oportunizmu, który powinien mieć wpływ na ocenę osób, które takie badania prowadzą i na ich funkcjonowanie w środowisku naukowym. Postawa oportunistyczna dużo bowiem mówi o naukowcu - dr hab. Grzegorzem Krawcem, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

12.11.2020

Po co prawnikom te garnitury - w poszukiwaniu zawodowego dress code

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy prawnik musi nosić garnitur? To pytanie, które każdego dnia zadają sobie tysiące polskich adwokatów, radców prawnych, aplikantów oraz in-house’ów. Sędziów wyciągnę przed nawias. Tutaj odpowiedź powinna być oczywista. Dla pewności powiem to na głos: tak, sędzia powinien nosić garnitur do pracy. W końcu reprezentuje majestat Rzeczpospolitej, a to cały czas coś znaczy

11.11.2020