Domy wczasów dziecięcych będą wkrótce potrzebne, trzeba znaleźć kompromis

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Po okresie pandemii domy wczasów dziecięcych będą bardzo potrzebne - twierdzi Grzegorz Dziadoń, dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej. Dyrektorzy domów przyznają, że przepisy są przestarzałe, jednak nowe rozwiązania mogą doprowadzić do zamknięcia placówek. Proponują więc złagodzenie zapisów. Tymczasem resort edukacji nowelizuje rozporządzenie w tej sprawie.

24.12.2020

Zajdel-Całkowska: Sztuczna inteligencja także w służbie medycyny, tylko potrzebne lepsze prawo

Nowe technologie Opieka zdrowotna RODO

Potencjał intelektualny polskich programistów powinien być wykorzystany w rodzimej medycynie. Możliwości w tym zakresie są ogromne, szczególnie w diagnostyce medycznej, a tymczasem nasze prawo nie definiuje nawet pojęcia sztucznej inteligencji – zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

24.12.2020

Trudniejsze rozliczanie handlu towarami i transakcji łańcuchowych po Brexicie

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

31 grudnia 2020 roku zakończy się okres przejściowy. Tym samym tzw. Brexit stanie się faktem – także na gruncie podatku VAT. W tym obszarze najbardziej odczuwalne skutki będą dotyczyły obrotu towarowego, kiedy wewnątrzwspólnotowe dostawy zastąpi eksport, a wewnątrzwspólnotowe nabycia – import towarów - piszą eksperci KPMG w Polsce.

23.12.2020

Surowa kara dla Biedronki ostrzeżeniem dla całego rynku

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Kilkusetmilionowa kara nałożona przez UOKiK na właściciela sklepów Biedronka za wymuszanie na dostawcach zasad rozliczeń zrobiła wrażenie na całym rynku. Nawet jeśli po zapowiadanym procesie sądowym zostanie obniżona lub anulowana, to bez wątpienia wpłynie na praktyki stosowane w tej branży - mówią radcowie prawni Katarzyna Racka, Andrzej Springer (fot.) i Łukasz Wroński

23.12.2020

Kantory i inne firmy nie muszą zwracać subwencji PFR

Koronawirus Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju nie może jednostronnie przesądzić o interpretacji postanowienia umowy subwencji finansowej czy zupełnie dowolnie zmienić treść regulaminu w stosunku do osoby, która taką umowę już zawarła. Dlatego część przedsiębiorców, np. właścicieli kantorów ma szansę na zatrzymanie pieniędzy, a jeśli je zwrócili, na unieważnienie zwrotu - pisze Jakub Jankowiak,

22.12.2020

Rząd tylnymi drzwiami chce podnosić podatki od samochodów? 

Środowisko Prawo gospodarcze

Branża sprzedawców samochodów uważa, że w noweli ustawy o elektromobilności pojawiają się szkodliwe dla polskiej gospodarki pomysły. Jednym z nich jest zmniejszenie limitu amortyzacji w podatkach dochodowych dla pojazdów spalinowych ze 150 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych od 1 stycznia 2026 roku. Projekt ponadto zawiera wiele niedopracowanych rozwiązań,

22.12.2020

Przewlekłość postępowań cały czas zmorą obywateli, a sądy tego nie widzą

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Trybunał w Strasburgu widzi problem w samej długości postępowania - nawet jeśli sąd wykonuje pewne czynności, a mimo to sprawa ciągnie się kilka lat, to jest przewlekłość, a czasami nawet brak zapewnienia dostępu do sądu. Polskie sądy uważają, że samo wydawanie postanowień czy zarządzeń to merytoryczne zajmowanie się sprawą. A z perspektywy skarżącego sprawa stoi w miejscu – mówi radca prawny Agata Bzdyń.

22.12.2020

Prof. Swianiewicz: Konstrukcja rządowych transferów ma wpływ na autonomię samorządów

Finanse samorządów Koronawirus

W niektórych programach dla samorządów kryteria rozdziału środków są niezbyt precyzyjnie określone i w dowolnych momentach administracja rządowa może wpływać - podejmując arbitralne decyzje - na to, w jaki sposób te środki będą udostępniane. Ten sposób najsilniej ogranicza autonomię lokalną – mówi prof. Paweł Swianiewicz,

21.12.2020

Balicki: Rewolucja w psychiatrii jest niezbędna i pilna  

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do 2027 roku centra zdrowia psychicznego powinny już działać we wszystkich powiatach. Na razie sytuacja jest dramatyczna – dwie trzecie z nich nie ma oddziałów dziennych, ani opieki środowiskowej. A np. stres pourazowy wywołany pandemią trzeba natychmiast leczyć - twierdzi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii,

19.12.2020

Zażalenie w przedmiocie zabezpieczenia powinien rozpoznawać sąd drugiej instancji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Rok po wejściu w życie największej od lat nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego trwają prace nad zmianami w tych przepisach. Reforma KPC nie usprawniła postępowania cywilnego tak jak zakładali to jej twórcy, a szereg przepisów stwarza wątpliwości interpretacyjne. W szczególności zmiany wymagają przepisy o zażaleniach oraz o uzasadnianiu postanowień - pisze dr Krzysztof Drozdowicz.

18.12.2020

Brexit – zmiany w obrocie towarowym po zakończeniu okresu przejściowego

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Wraz z końcem roku kończy się również okres przejściowy w relacjach między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Sytuacja ta generuje dużą niepewność wśród przedsiębiorców, podsycaną przedłużającymi się negocjacjami w kwestii warunków przyszłej współpracy – pisze Wojciech Krajewski z KPMG w Polsce.

17.12.2020

Aleksandra Krawczyk: Sukces prawnika to wypadkowa wiedzy, podejścia do klienta i elastyczności

Prawnicy

W dobie tak dużej konkurencji na rynku prawnym - rozległa wiedza prawna, to za mało - ważna jest specjalizacja. Ale i ona nie wystarczy, jeśli prawnik nie będzie miał solidnych podstaw w innych dziedzinach, chęci do dalszego rozwoju, umiejętności dostosowywania się do zmieniających warunków i komunikacji z klientem - mówi adwokat Aleksandra Krawczyk, laureatka pierwszej nagrody w Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020.

17.12.2020

Brexit ograniczy stosowanie unijnych znaków towarowych i wzorów wspólnotowych

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Za sprawą okresu przejściowego system działający w ramach Europejskiego Urzędu do spraw Własności Intelektualnej nie został jeszcze dotknięty konsekwencjami Brexitu. To się zmieni po 31 grudnia 2020 roku, kiedy Brexit wejdzie w fazę realnych działań. Po raz pierwszy ograniczony zostanie zakres terytorialny ochrony praw rejestrowanych przez EUIPO.

16.12.2020

Prof. Zajdel-Całkowska: Trzeba wykluczyć stosowanie przymusu bezpośredniego przy szczepieniach na COVID -19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze szczepieniami obowiązkowymi jest trochę tak, jak ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem przez jego rodziców. Obowiązek opieki bezsprzecznie istnieje, ale jeśli ktoś nie chce się w nią zaangażować, to żadna siła na go do tego nie zmusi - podkreśla dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

16.12.2020

Nie każdy wypadek przy pracy zdalnej jest związany z pracą

Prawo pracy BHP

Swoboda pracownika w organizowaniu swojego czasu pracy zdalnej oraz przerw jest większa niż przy pracy w zakładzie pracy. Dlatego wypadki podczas przerw w pracy, takich jak wyjście do sklepu w celu przygotowania posiłku lub załatwianie innej prywatnej sprawy, nie powinny być uznawane za związane z pracą – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Wojciech Kwiatkowski.

15.12.2020

W rozliczeniach z Wielką Brytanią zwolnień unijnych nie będzie można stosować

CIT Podatki międzynarodowe Brexit

Wraz z zakończeniem okresu przejściowego po Brexit, polscy płatnicy podatku u źródła (WHT) powinni stosować jedynie zwolnienia i stawki obniżone wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Korzystanie ze zwolnień unijnych nie będzie już możliwe – pisze Iwona Krzemińska z KPMG w Polsce.

15.12.2020

Firmy pokażą publicznie strategie podatkowe

CIT Doradca podatkowy

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać przepisy dotyczące strategii podatkowej. Nałożą one na niektórych podatników nowy obowiązek sprawozdawczy. Za brak publikacji będą groziły dotkliwe kary finansowe. Problem jednak w tym, że ustawa nie zawiera definicji strategii podatkowej – tłumaczy Mariusz Tkaczyk, doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax.

15.12.2020

Monika Gebel: Nowe technologie z prawnikami już zostaną

Prawnicy

Odnalezienie się na rynku prawniczym to wypadkowa wielu kwestii - dużo zależy od lokalnych potrzeb, od zmieniających się przepisów, ale także od klientów i problemów, z którymi się borykają. Na pewno jednak koronawirus wymaga od prawnika umiejętności dostosowania się do nowych - zdalnych - sposobów komunikacji i to z nami już pozostanie - mówi Prawo.pl adwokat Monika Gebel z kancelarii Baker McKenzie.

15.12.2020

Terminy raportowania MDR już wkrótce odwieszone

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Polski prawodawca przedłużył (zawiesił) terminy dotyczące raportowania zarówno tzw. schematów podatkowych krajowych, jak też tych transgranicznych. Te ostatnie jednak wkrótce już zaczną biec ponownie. Szczególnie uważni powinni być promotorzy. Niektórzy z nich ponownie zmierzą się z raportowaniem jeszcze w okresie świątecznym, tak by zdążyć przed końcem roku – piszą eksperci z PwC.

14.12.2020