Estoński CIT już od 1 stycznia 2021 roku

CIT Doradca podatkowy

Już od nowego roku, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości rozliczania się tzw. estońskim CIT. Zgodnie z uchwaloną ustawą, głównym założeniem jest faktyczne przesunięcie momentu zapłaty podatku, do czasu dystrybucji zysku do właścicieli. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, polska wersja systemu estońskiego miała być łatwa i przejrzysta. Niestety taka nie jest – pisze Marcin Rozbicki

14.12.2020

Propozycja szefa KNF dla frankowiczów – za mało i za późno

Prawo cywilne Rynek i konsument

Propozycja Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który zasugerował bankom i ich klientom solidarne podzielenie się stratą, jest spóźniona przynajmniej o rok – uważa Paweł Michalak, partner w kancelarii MKZ Partnerzy, nawiązując do zachęty, by banki proponowały frankowiczom ugody.

14.12.2020

OECD: Niektóre przepisy o wymianie informacji finansowych do poprawy

Doradca podatkowy Finanse

Polska prawidłowo wdrożyła międzynarodowy standard wymiany informacji o rachunkach finansowych. Niektóre obszary wymagają jednak poprawy. Wynika to z raportu opublikowanego właśnie przez Ogólnoświatowe Forum do Spraw Przejrzystości i Wymiany Informacji dla Celów Podatkowych z okazji dorocznego spotkania plenarnego.

14.12.2020

Kto się boi nowego Prawa zamówień publicznych?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Nowe Prawo zamówień publicznych powinno wejść w życie od 1 stycznia. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich dniach apelowało o wydłużenie vacatio legis. Dyskusja na temat późniejszego wprowadzenia ustawy to najczęściej efekt braku rozporządzeń do niej, oraz braku wiedzy jak przygotować dokumenty według tej ustawy i w efekcie strach zamawiających przed nowymi przepisami – zauważa dr Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska

14.12.2020

Streżyńska: Pora, by obywatel nie musiał dostarczać danych, które administracja już ma

Administracja publiczna Nowe technologie

Na początek wystarczyłoby, żeby system sam zaciągał dane. Przecież od 10 lat obowiązuje przepis, żeby obywatel nie dostarczał administracji danych, które ona gdziekolwiek w swojej strukturze już ma. Prawdziwa prostota i intuicyjność przyjdzie wtedy, gdy uprościmy procesy formalno-prawne, wyeliminujemy niepotrzebne czynności i połączymy całą administrację jednym węzłem – mówi Anna Streżyńska.

14.12.2020

Publikacja grupowego zdjęcia czasem bez dodatkowej zgody

Zarządzanie oświatą RODO

Aby opublikować w internecie zdjęcia z jakiegoś wydarzenia - czy to ze ślubu, czy z organizowanej przez szkołę imprezy - nie zawsze trzeba uzyskiwać zgodę przedstawionych na nich osób. Zależy, co konkretnie przedstawia fotografia - pisze Piotr Druzgała, prawnik w Kancelarii Adwokackiej Wachowski.

14.12.2020

Kupczyk-Czerniawska: Rozłożenie kosztów procesu na raty ułatwi dostęp do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Z założeń do nowelizacji procedury cywilnej wynika, że ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzić do kpc instytucję rozłożenia kosztów procesu na raty. Ma to należeć do dyskrecjonalnego uprawnienia sędziego i przyczynić się do realizacji prawa konsumenta do sądu. Zmiana ważne, z uwagi na to, że koszty te często są znaczne - pisze radca prawny Magdalena Kupczyk-Czerniawska.

12.12.2020

Kara za pomówienie czasem nawet, gdy komentarz jest prawdziwy

Hejterskie komentarze w internecie mogą zostać uznane za pomówienie. Czasem od kary nie ustrzeże nawet prawdziwość zarzutu. Aby mówić o pomówieniu - działanie sprawcy może przybrać różne formy, ale musi być swego rodzaju oceną postępowania pokrzywdzonego.

12.12.2020

Adwokat Baszuk: Za wulgaryzmy na transparentach - mandat, a za prawdę - nie

Prawo karne Prawnicy

Osoby piastujące funkcje publiczne narażone są na osąd opinii publicznej i muszą liczyć się z krytyką. To zjawisko naturalne w państwie demokratycznym. Taka krytyka jest społecznie pożądana. Jeżeli podjęta jest w interesie publicznym, jeśli ma cechy rzeczowości, nie przekracza granic potrzebnych do osiągnięcia społecznego celu – jest chroniona przez prawo - twierdzi adwokat Radosław Baszuk,

12.12.2020

Zaczęła się seria ważnych zmian w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Prawo upadłościowe i restrukturyzacyjne podlega stałym zmianom spowodowanym nie tylko dostosowywaniem przepisów do nowej rzeczywistości determinowanej przez COVID-19. Na wejście w życie oczekuje szereg nowelizacji wprowadzonych ustawami uchwalonymi jeszcze w poprzednich latach. Kolejne zmiany obowiązują od 1 grudnia 2020 r., 1 marca 2021 oraz 1 lipca 2021 r.

11.12.2020

Gabriel-Węglowski: Czy Izba Dyscyplinarna może skutecznie uchylić immunitet sędziego lub prokuratora?

Wymiar sprawiedliwości

Przy rozpalających emocje decyzjach o uchylaniu immunitetów sędziom i prokuratorom warto zwrócić uwagę na błąd legislacyjny w zakresie określenia kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Skutkiem jest niemożność prawomocnego zakończenia procedury uchylenia lub odmowy uchylenia immunitetu, jeżeli uchwała pierwszej instancji zostanie zaskarżona - twierdzi dr Michał Gabriel-Węglowski,

11.12.2020

Konieczny: To sądy, a nie KNF wymuszą ugody z frankowiczami

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego nie sprawią, że będzie więcej ugód zawartych przez banki z frankowiczami. Dla kredytobiorców, którzy już trafili do sądu i tych, którzy na taki krok się zdecydują w najbliższych latach, tego rodzaju porozumienie jest daleko mniej korzystne od coraz bardziej prawdopodobnego czy niemal pewnego sukcesu w sądzie - mówi Tomasz Konieczny, radca prawny

10.12.2020

Wszczynanie niektórych postępowań karnych skarbowych to przestępstwo

Ordynacja Doradca podatkowy

Postępowania karne skarbowe wszczynane jedynie w celu zawieszenia biegu przedawnienia mogą być przestępstwami oraz rażącym naruszeniem prawa. Takie wnioski wypływają z najnowszego orzecznictwa NSA. Sądy winny rozważyć konieczność stwierdzania nieważności takich decyzji, a nie poprzestawać na ich uchylaniu – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

10.12.2020

Prof. Markiewicz: Prawo autorskie skomentowane naukowo i praktycznie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Problematyka związana z prawem autorskim wymaga szerokiego i interdyscyplinarnego spojrzenia, bo poza samym prawem autorskim i prawami pokrewnymi analizować należy także przepisy o ochronie baz danych, ale również o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi - mówi prof. Ryszard Markiewicz, redaktor naukowy najnowszego Komentarza.

10.12.2020

Ugoda dla frankowicza nie zawsze musi być korzystna

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Sugestia przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, by banki proponowały klientom posiadającym kredyty frankowe ugody, jest godna uwagi. Ale trzeba też do niej podchodzić z rezerwą, bo takie propozycje nie zawsze muszą być korzystne dla posiadaczy tego typu kredytów - twierdzi radca prawny Paulina Piekarska.

09.12.2020

Propozycja uregulowania pracy zdalnej jest archaiczna

Prawo pracy

Ideę wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu pracy należy przyjąć z optymizmem, choć w przedstawionych propozycjach projektodawca zapomniał o kluczowych postulatach partnerów społecznych, jakimi były elastyczność i syntetyczność regulacji. Proponowane przepisy są zbyt obszerne i kazuistyczne, a to może doprowadzić do trudności w ich stosowaniu.

09.12.2020

Jacek Saramaga: Papierowe akta to największa bolączka sądu w czasie pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Akta mamy wciąż w formie papierowej. I to jest w tym momencie największa bolączka. Wszystkie orzeczenia, czy nawet zarządzenia muszą być wydawane w tradycyjnej formie i wszywane do akt sprawy. Bez pełnej digitalizacji akt nie widzę możliwości poprawy sytuacji w tym zakresie – mówi Jacek Saramaga, prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

09.12.2020

Kornecka: Tarcza prawna ułatwi załatwianie urzędowych spraw

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Jednym z ważniejszych projektów jest cyfryzacja procesu budowlanego. Pandemia pokazała, że elektronizacja to właściwa droga, która może ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. I dodaje, że celem jest też uproszczenie i elektronizacja innych postępowań administracyjnych. Na tym skupi się projekt zwany tarczą prawną.

08.12.2020

Alternatywna Spółka Inwestycyjna alternatywą dla spółki komandytowej

CIT PIT Doradca podatkowy

Opodatkowanie CIT spółek komandytowych jest już przesądzone. To oznacza, że przychody z udziału w takiej spółce zostaną opodatkowane dwukrotnie – raz na poziomie spółki, a kolejny na poziomie wypłaty zysku (dywidendy) wspólnikowi. Czy Alternatywne Spółki Inwestycyjne mogą być sensowną alternatywą – analizuje Jakub Szpringer, radca prawny, partner zarządzający KSZ Smart Legal.

07.12.2020

Parafianowicz: Syty głodnego nie zrozumie - czas przewietrzyć adwokaturę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura zmaga się z wieloma problemami, a obecne władze samorządu reagują na rzeczywistość w niewystarczający sposób, skupiając się choćby na nośnej przed każdymi wyborami samorządowymi - promocji marki, którą adwokaci już i tak w społeczeństwie mają. Muszą się za to zmagać z konkurencją, przesyceniem rynku czy utrudnieniami w sądach - mówi adwokat Joanna Parafianowicz,

07.12.2020