Firma zapłaci za zaniedbanie podwykonawcy od danych osobowych

Rynek i konsument RODO

Po raz kolejny okazało się, że firma ponosi surowe konsekwencje za niestosowanie wystarczających zabezpieczeń sieci i informacji przez profesjonalnych podwykonawców, a w zasadzie podwykonawców, którzy powinni być profesjonalistami - pisze radca prawny Artur Piechocki, komentując karę nałożoną na spółkę ID Finance Poland, właściciela portalu szybkich pożyczek.

04.01.2021

Innowacyjne rozwiązania w przestrzeni miejskiej mogą przyśpieszyć przez pandemię

Środowisko Budownictwo

W czasie pandemii miasta przeszły rewolucję, być może tego nie zauważyliśmy, ale mamy dziś do czynienia z miastami hybrydowymi, które są przygotowane w każdej chwili przestawić się na tryb „zdalny” i nawet w trybie on-line i nadal pozostać miastami. Przyszłość zamieszkiwania ma być projektowana z wykorzystaniem technologii, a rola samorządu jest tu bardzo duża – mówi architekt Joanna Bach-Głowińska

03.01.2021

Pracodawca może zwolnić z obowiązku zakrywania ust i nosa, ale musi liczyć się z odpowiedzialnością

Prawo pracy BHP Koronawirus

Obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy przeszedł ostatnio szybką transformację. Obecnie obowiązujące rozporządzenie utrzymuje nakaz, ale pozwala pracodawcy zwolnić z niego pracowników nawet, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Czy taka decyzja nie wpłynie na ewentualną odpowiedzialność pracodawcy, jeżeli dojdzie do zakażenia pracownika w zakładzie pracy.

02.01.2021

Weryfikacja poziomu partycypacji w PPE pozwoli uniknąć obowiązku tworzenia PPK

Emerytury i renty Finanse PPK

Przyszedł czas weryfikacji poziomu partycypacji uczestnictwa w PPE. Na dzień 1 stycznia 2021 roku pracodawcy powinni więc ustalić, czy nadal spełniają ustawowe przesłanki zwalniające z obowiązku tworzenia PPK, a mianowicie, czy finansują składkę podstawową do PPE w wysokości co najmniej 3.5 proc. - określoną w umowie zakładowej, oraz czy poziom partycypacji przekracza 25 proc. osób zatrudnionych.

01.01.2021

Rynek kapitałowy - wezwania majoryzacyjne będą zgodne z unijną dyrektywą

Rynek Spółki Finanse

Inwestorów spółek publicznych mogą niebawem czekać zmiany w wezwaniach na sprzedaż lub zamianę akcji - pisze Aneta Serowik, adwokat w kancelarii Kochański i Partnerzy. I wskazuje, że nastąpi uproszczenie przepisów, ale też dostosowanie polskiej ustawy o ofercie publicznej w zakresie, w jakim reguluje wezwania majoryzacyjne, do unijnej dyrektywy w sprawie ofert przejęcia.

31.12.2020

Odpowiedzialność państwa za szczepionkę uzasadniona, ale nie absolutna

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia Koronawirus

Przyjęcie odpowiedzialności za skutki uboczne szczepionek może być dla państwa znacznie tańsze, niż ponoszenie gospodarczych i społecznych skutków epidemii. Jednak zwolnienie z odpowiedzialności producentów nie powinno mieć charakteru absolutnego. Należy utrzymać odpowiedzialność na zasadzie winy - piszą Katarzyna Zarzycka i prof. Michał Romanowski

31.12.2020

Brexit: Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą

Podatki i opłaty lokalne Transport Brexit

Po wynegocjowaniu w Wigilię umowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią premier Boris Johnson stwierdził, że od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu. Otóż to nie takie proste i nie będzie tak kolorowo! Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą – pisze dr Izabella Tymińska.

30.12.2020

Neutralność reorganizacji po Brexit pod znakiem zapytania

CIT Podatki międzynarodowe Brexit

Brexit coraz bliżej. Podatnicy muszą więc mieć się na baczności, szczególnie ci, którzy w najbliższym czasie planują restrukturyzacje z udziałem spółek brytyjskich. Ostateczne wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało negatywne konsekwencje dla podatkowego traktowania w Polsce niektórych działań restrukturyzacyjnych – pisze Małgorzata Gleń z KPMG w Polsce.

30.12.2020

Kilka tysięcy firm „okołotargowych” może upaść przez błędny PKD

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Większość firm pracujących dla targów branżowych, m.in. firmy reklamowe, pozbawiona jest pomocy kierowanej przez rząd w ramach tzw. „wsparcia sektorowego”, co skazuje je de facto na nieuchronny upadek. Dzieje się tak za sprawą numeru 73.11.Z PKD, któremu podlegają. Firmy targowe znalazły się w tej kategorii na skutek błędu w tłumaczeniu - twierdzą Beata Kozyra i Krzysztof Szofer.

30.12.2020

Brexit - uznawanie właściwości sądów według konwencji haskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Koniec okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Jak rozwiązany będzie problem jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń od 1 stycznia 2021 r.? - zastanawia się adwokat Romana Piskuła. I wyjaśnia, że pod koniec września Wielka Brytania zdecydowała się przystąpić do konwencji haskiej o umowach dotyczących właściwości sądu.

30.12.2020

Sośnierz: Centralizacja zarządzania szpitalami utrudni dostęp do świadczeń zdrowotnych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pomysł, żeby marszałkowie województw zarządzali wszystkimi szpitalami z wyjątkiem klinicznych jest rodem z epoki PRL. Nie po to Solidarność zlikwidowała ten archaiczny system, żeby go znowu przywracać, bo najbardziej ucierpi na tym pacjent – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

29.12.2020

Brexit - polski przedsiębiorca może ułatwić sobie przewóz towarów przez granice celne

Akcyza Podatki międzynarodowe Transport Brexit

Kiedy 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestanie uczestniczyć w unii celnej, dla polskich przedsiębiorców będzie to oznaczać zakaz swobodnego przewozu towarów pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem oraz duże zmiany w formalnościach celnych. Jak zatem od stycznia najprościej i najkorzystniej przewozić towary przez granice celne, minimalizując czas kontroli na „szlabanach” – wyjaśnia dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

28.12.2020

Prof. Hońko: Nie da się rzetelnie prowadzić ksiąg bez wyjaśniania klientom przepisów

Rachunkowość Doradca podatkowy

Do czynności zastrzeżonych dla doradców podatkowych zalicza się udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych. Te zapisy są bardzo ogólnikowe. A biura rachunkowe muszą informować o zmianach przepisów i wskazywać konsekwencje tych zmian – mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

28.12.2020

Blockchain zapowiada rewolucję w biznesie

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Blockchain, czyli struktura matematyczna służąca do przechowywania danych w sposób ograniczający ich uszkodzenia i zapobiegający nadużyciom, może w istotny sposób zmienić on dotychczasowe zasady rozliczeń finansowych i obiegu dokumentów. Blockchain może oznaczać prawdziwą rewolucję w biznesie – pisze radca prawny Michał Heromiński z kancelarii KDKH.

28.12.2020

Pasażer linii lotniczych może powierzyć dochodzenie odszkodowania profesjonalnej firmie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Wyrok TSUE w prawie pomiędzy spółką DelayFix a liniami lotniczymi Ryanair z pewnością ułatwi pasażerom linii lotniczych dochodzenie odszkodowania od tego przewoźnika, ale także ułatwi sądom krajowym ocenę klauzul zawartych w regulaminach i umowach zawieranych z innymi przewoźnikami lotniczymi przez pasażerów - piszą adwokatki: Monika Potaczek-Jakóbiak i Krystyna Żbikowska,

27.12.2020

Urząd musi się "napracować" przy informacji przetworzonej, konieczny "interes społeczny"

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Jak wynika z orzecznictwa informacja przetworzona to taka, która nie istnieje w momencie złożenia wniosku o informację publiczną, lecz można ją wydobyć z dostępnych organowi danych, wykonując odpowiednie analizy i inną pracę. Co istotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do informacji publicznej obejmuje także prawo do uzyskania informacji przetworzonej, w zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego.

26.12.2020

Made in Poland - potrzebne określenie zasad stosowania

Prawo gospodarcze

Konsumenci z różnych stron słyszą apele "kupuj polskie towary". Jeśli ktoś chce poważnie potraktować takie wezwania, to może kierować się oznaczeniem Made in Poland na metce, ale nie raz może się zdziwić, że nie będzie to produkt wytworzony w naszym kraju. Nie jest to oczywiste, bo ta marka nie jest właściwie prawnie chroniona - pisze adwokat Magdalena Niewelt.

26.12.2020

Decyzja o zakładaniu maseczki w pracy należy do przełożonego

Prawo pracy BHP Koronawirus

Kwestia noszenia maseczek w zakładach pracy, od wielu tygodni, budzi emocje i jest przedmiotem dyskusji pracodawców oraz pracowników. Do przepisów regulujących zasady zakrywania ust i nosa w miejscu zatrudnienia wprowadzono ostatnio dwie zmiany. Obecnie, to przełożony decyduje, kiedy nosić maseczki w pracy.

26.12.2020

Domy wczasów dziecięcych będą wkrótce potrzebne, trzeba znaleźć kompromis

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Po okresie pandemii domy wczasów dziecięcych będą bardzo potrzebne - twierdzi Grzegorz Dziadoń, dyrektor Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej. Dyrektorzy domów przyznają, że przepisy są przestarzałe, jednak nowe rozwiązania mogą doprowadzić do zamknięcia placówek. Proponują więc złagodzenie zapisów. Tymczasem resort edukacji nowelizuje rozporządzenie w tej sprawie.

24.12.2020

Zajdel-Całkowska: Sztuczna inteligencja także w służbie medycyny, tylko potrzebne lepsze prawo

Nowe technologie Opieka zdrowotna RODO

Potencjał intelektualny polskich programistów powinien być wykorzystany w rodzimej medycynie. Możliwości w tym zakresie są ogromne, szczególnie w diagnostyce medycznej, a tymczasem nasze prawo nie definiuje nawet pojęcia sztucznej inteligencji – zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

24.12.2020