Porozumienia inwestycyjne, czyli list żelazny dla inwestora

Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje nowy zakres wsparcia. Jest on dedykowany podmiotom zagranicznym planującym inwestycje na terytorium Polski. Chodzi o porozumienie inwestycyjne. Będzie to wiążąca opinia organów podatkowych wydawana inwestorom strategicznym o skutkach podatkowych planowanej inwestycji w Polsce – piszą Wojciech Gede i Ewa Koper z PwC.

27.08.2021

Likwidacja użytkowania wieczystego - czy da się pogodzić ogień z wodą?

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Na oficjalnych stronach rządowych pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad zmianą przepisów prawa, które pozwolą na likwidację prawa użytkowania wieczystego. Czy istnieją realne szanse na powszechne i oparte o akceptowalne przez użytkowników wieczystych będących przedsiębiorcami, warunki finansowe, aby zlikwidować prawo użytkowania wieczystego?

27.08.2021

Ryczałt od przychodów osób zagranicznych nie taki prosty

PIT Polski Ład

Przepisy tzw. Polskiego Ładu wprowadzają nową kategorię opodatkowania, które w założeniu mają stanowić zachętę dla zmiany rezydencji osób fizycznych na polską. To opodatkowanie dotyczyć będzie wyłącznie przychodów zagranicznych oraz wyniesie 200 tysięcy złotych za rok podatkowy niezależnie od kwoty uzyskanych przychodów – pisze Mateusz Pietranek, doradca podatkowy.

26.08.2021

Prof. Klaus: Łamiemy unijną dyrektywę powrotową

Prawo karne Prawo europejskie

Jeśli ktoś ze swego kraju ucieka, należy wszcząć postępowanie w sprawie statusu uchodźcy i w tej procedurze sprawdzić, czy zachodzą przesłanki udzielenia azylu. Twierdzenia rządu, że migranci znajdują się na terytorium Białorusi, więc tam powinni składać wnioski o azyl, są niczym niepoparte, nie mają nic wspólnego z prawem i rzeczywistością - twierdzi prof. Witold Klaus, ekspert w sprawach migracji z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

26.08.2021

Państwo i Prawo: Wyjątkowo niekonstytucyjny wyrok w sprawie aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nieczęsto zdarza się, że wyroki sądów konstytucyjnych stają się jedną z przyczyn masowych protestów lub trafiają na transparenty ruchów obywatelskich. Nieczęsto też takie wyroki są wydawane z naruszeniem prawa i stają się powodem naruszenia konstytucji przez władzę wykonawczą. Tak ubiegłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji komentują prof. Andrzej Wróbel (fot.) i dr Michał Ziółkowski,

26.08.2021

Prosta spółka akcyjna – niejednoznaczne konsekwencje wyboru sposobu reprezentacji

Spółki Finanse

Dopiero najbliższe lata oraz praktyka pokażą czy rada dyrektorów potrafi zapewnić harmonię pomiędzy skutecznym zarządzaniem przedsiębiorstwem a efektywnym sprawowaniem kontroli, co z pewnością ma i będzie miało znaczenie dla inwestorów zamierzających przystąpić do prostej spółki akcyjnej - pisze adwokat Damian Wojnowski.

25.08.2021

Transakcje M&A w Polskim Ładzie - realne korzyści czy powtórka z estońskiego CIT?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Jednym z celów Polskiego Ładu jest stworzenie zachęt do lokowania kapitału i inwestycji w Polsce. Niestety, ograniczenia w stosowaniu preferencji oraz wprowadzenie nowych wymogów neutralności podatkowej działań reorganizacyjnych mogą wywołać odwrotne skutki i zwiększyć ryzyko finansowe inwestycji – pisze Wojciech Kaptur, radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii PragmatIQ.

24.08.2021

Wykonawca dzieła może odstąpić od umowy, gdy nie ma współpracy ze zlecającym

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Zdarza się, że wykonawca dzieła ma problem we współpracy i kontakcie z zamawiającym, który nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile. Jest to uciążliwe szczególnie w sytuacji, gdy z umowy wynikają terminy oddania dzieła, a wykonawca musi pozostawać w stałej współpracy z zamawiającym żeby dzieło ukończyć. Ale Kodeks cywilny dostarcza wykonawcy pomocne rozwiązanie w takiej sytuacji

24.08.2021

Grupowe zwolnienia chorobowe - czy można im przeciwdziałać?

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Grupowe korzystanie ze zwolnienia chorobowego przez pracowników stało się niejako metodą nieformalnego strajku. Metodą skuteczną, bo trudną do zakwestionowania. Czy, i jak przed tym procederem mogą się bronić pracodawcy? Zupełnie inne narzędzia dostępne są w sektorze prywatnym i publicznym – pisze Mikołaj Zając.

24.08.2021

Gawrońska: Strategia Zdrowa Przyszłość dobrze zdefiniowana, ale bez rozwiązań na przyszłość

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przygotowanym przez rząd programie sytuacja systemu opieki zdrowotnej została rzetelnie przedstawiona, w pełni odzwierciedlając problemy, z którymi się borykamy. Nie wystarczy jednak monitorowanie zdarzeń niepożądanych, potrzebne jest ustalenie ich przyczyn i wyciąganie wniosków na przyszłość - mówi dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia

24.08.2021

Odprawy covidowe nadal budzą wątpliwości

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Po ponad roku obowiązywania ustawy w sprawie COVID-19, która wprowadziła limit odpraw wypłacanych w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, jej art. 15gd nadal budzi wątpliwości interpretacyjne i nie daje, ani pracownikom, ani pracodawcom jasnych reguł rozliczania przy zakończeniu stosunku pracy – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

23.08.2021

Elektroniczny rejestr akcjonariuszy – duża zmiana dla spółek, czy działa?

Spółki Prawo gospodarcze RODO

Wprowadzony niedawną nowelizacją Kodeksu spółek handlowych rejestr akcjonariuszy likwiduje akcje na okaziciela, które pozwalały akcjonariuszowi pozostać anonimowym. Posiadając nawet niewielką liczbę akcji można poznać dane wszystkich pozostałych akcjonariuszy, w tym także ich dane osobowe oraz adres korespondencyjny - pisze adwokat Aleksandra Zielonka.

23.08.2021

Kto Ci odda Twój czas? O zarządzaniu czasem i pracy głębokiej

HR

Szanujmy swój czas: zarządzajmy nim z namysłem, przeznaczajmy czas na pracę głęboką, ćwiczmy koncentrację. Planujmy swój odpoczynek. Nauka potwierdza, że warto - pisze Justyna Gryczka-Jezierska. I zachęca do „pracy głębokiej”, definiowanej jako czynności zawodowe wykonywane w stanie koncentracji, przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności poznawczych.

21.08.2021

Czy warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Świat kredytobiorców czeka z zapartym tchem na posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wyznaczone na 2 września 2021 roku. Podczas tego posiedzenia Sąd Najwyższy ma wskazać, w jaki sposób należy orzekać w sprawach frankowych. W tym celu ma odpowiedzieć na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes SN.

21.08.2021

Podejście fiskusa do spółek komandytowych trzeba monitorować

Ordynacja CIT Spółki

W 2021 roku spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. W efekcie, ich dochody opodatkowane są obecnie także CIT na poziomie spółki, a nie tak, jak wcześniej – wyłącznie na poziomie wspólników. Zmiana zasad opodatkowania przysporzyła podatnikom wielu problemów i wątpliwości – mówi Prawo.pl Daniel Szczepanik, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul.

20.08.2021

Rozmyta odpowiedzialność za szkody spółek w projekcie prawa holdingowego

Rynek Spółki

Czy można źle zarządzać własną spółką, a winą obarczyć zarząd innej spółki? Już niedługo, po wejściu w życie planowanej nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych, takie sytuacje mogą stać się codziennością. Planowana zmiana wprowadzi nadrzędność interesu grupy spółek nad własnym interesem spółki zależnej - pisze radca prawny Magdalena Sobolewska.

20.08.2021

Dr Bernatowicz: Nowelizacja kpa niesprawiedliwa i krzywdząca dla dawnych właścicieli i spadkobierców

Prawo cywilne Administracja publiczna

Zmiany wprowadzone najnowszą nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego budzą wiele kontrowersji. Przede wszystkim będą prowadzić do pokrzywdzenia znacznej grupy osób, starających się często od wielu lat o unieważnienie decyzji nacjonalizacyjnych czy wywłaszczeniowych. Ich sprawy zostaną umorzone z dnia na dzień, pozbawiając ich nadziei na odzyskanie bezprawnie utraconej własności

19.08.2021

Rektor APS: Potrzebne jednakowe kryteria kształcenia nauczycieli dla wszystkich uczelni

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Trzeba zrobić wszystko, żeby w polskich szkołach nie zabrakło bardzo dobrze przygotowanych do zawodu nauczycieli. Można zadać sobie pytanie jaki wpływ proponowane zmiany mogą mieć na przygotowanie kolejnych pokoleń nauczycieli? Na ile kompetencje absolwenta uczelni akademickich i akademii praktycznych będą porównywalne? - zastanawia się prof. Barbara Marcinkowska.

19.08.2021

TSUE wypowie się o wynagrodzeniu za korzystanie z kredytu, gdy umowa nieważna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnie o prawie banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu w sytuacji, gdy doszło do stwierdzenia nieważności umowy kredytowej. To kluczowa kwestia dla rozstrzygnięcia spraw sądowych dotyczących kredytów powiązanych z kursem franka szwajcarskiego w Polsce - pisze radca prawny Radosław Górski,

19.08.2021

Stefan Jacyno: Niemcy odpowiadają za Holokaust, Polacy za niesprawiedliwą nacjonalizację

Prawo cywilne Administracja publiczna

Uchwalona niedawno nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego wywołała istotny kryzys w relacjach izraelsko – polskich. Zarzucono, że jest to prawo antysemickie i utrwalające zbrodnie Holocaustu. Nawet jeśli uznać izraelską reakcję, a także wsparcie USA dla niej, za przesadne, to prawdą jest, że nie rozliczyliśmy się z niesprawiedliwej nacjonalizacji - pisze adwokat Stafan Jacyno

18.08.2021