Prof. Włodarczyk: Nie ma szans na duże zmiany w prawie pracy

Rynek Prawo pracy

Kompleksowa rekodyfikacja prawa pracy wydaje się w naszych warunkach nierealnym przedsięwzięciem - uważa profesor Mirosław Włodarczyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem takie prace musiałyby trwać kilka lat i obejmować kilka ekip rządzących. - Wydaje mi się, że należy się przygotować na modyfikację prawa pracy, ale raczej o charakterze fragmentarycznym - dodał profesor.

17.05.2019

Minister zaproponuje wyższe minimalne wynagrodzenie niż przewidują przepisy

Rynek Prawo pracy

Zgodnie z prawem minimalna pensja musi wzrosnąć w 2020 r. co najmniej do 2345 zł. Tymczasem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała Prawo.pl, że propozycja jej resortu będzie wyższa od tej, którą gwarantuje ustawa. - Naszym dążeniem jest to, aby nie pogarszać relacji minimalnego wynagrodzenia do średniego, które obecnie jest na poziomie ok. 47 proc. - podkreśliła.

17.05.2019

Wpłaty na PPK bez limitu 30-krotności - Sejm przyjął zmiany

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą ograniczone limitem trzydziestokrotności, co ma ułatwić pracodawcom ich naliczanie - to najważniejsza ze zmian w ustawie o PPK, które Sejm przyjął w czwartek.

16.05.2019

Pracownicy z outsourcingu bez należytej ochrony

Rynek Prawo pracy BHP

Z powodu niejasnych przepisów firmy często nie zapewniają w wystarczającym stopniu bezpiecznych warunków pracy osobom pracujących m.in. w ramach outsourcingu, czy samozatrudnionym. Wielu pracodawców uważa, że nie ma żadnych obowiązków wobec nich. W efekcie pracownicy agencji outsourcingowej nie mają pełnej odzieży roboczej, nie odbywają badań lekarskich, szkoleń BHP

16.05.2019

TSUE: Potrzebny system umożliwiający pomiar dobowego czasu pracy

Rynek Prawo pracy

Państwa członkowskie powinny zobowiązać pracodawców do wdrożenia systemu umożliwiającego pomiar dobowego czasu pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według Trybunału bez tego systemu często nie można określić w sposób obiektywny m.in. liczby przepracowanych godzin nadliczbowych, co nadmiernie utrudnia dochodzenie przez pracowników poszanowania przyznanych im praw.

15.05.2019

PIP i generalni wykonawcy chcą poprawić bezpieczeństwo na budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

13.05.2019

Sąd: Wnioski o podwyżkę nie dają podstaw do zwolnienia pracownika

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Opiekunkę medyczną należy przywrócić do pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń do jakości świadczonej przez nią pracy. Umowa o pracę została jednak wypowiedziana, gdyż pozwany uznał, że utracił zaufanie do powódki. Wypowiedzenie było jednak nieskuteczne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

13.05.2019

Do Sejmu trafi nowelizacja ustawy o społecznej inspekcji pracy

Prawo pracy

Nałożenie na inspektora pracy obowiązku zgody pracownika na pozyskanie informacji lub dokumentów zawierających jego dane osobowe - takie rozwiązania zakłada senacka propozycja zmian w ustawie o społecznej inspekcji pracy. Ma ona dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 kwietnia 2018 r.

10.05.2019

Nie będzie profilowania bezrobotnych - Senat za zmianami

Rynek Prawo pracy

Zniesienie obowiązku ustalania przez powiatowy urząd pracy profilu pomocy dla każdego bezrobotnego - zakłada ustawa, którą przyjęli senatorowie. Proponowane przepisy mają zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

09.05.2019

Rzecznik przedsiębiorców chce dobrowolności składek ZUS

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z propozycją rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adama Abramowicza wybór dotyczyłby sytuacji, w której samozatrudniony miałby prawo zdecydować czy chce pozostać w systemie powszechnym i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS czy wybrać inną formę ubezpieczenia. Obowiązkowe dla przedsiębiorców pozostałoby jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

09.05.2019

MRPiPS: stopa bezrobocia w kwietniu spadła

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,6 proc. i w stosunku do marca spadłą o 0,3 pkt proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w kwietniu nie był niższy niż w kwietniu bieżącego roku – podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

09.05.2019

Brak możliwości ustanowienia zastawu na funduszach w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą dopiero w drugiej połowie 2019 roku, a realnie pierwszych wpłat do PPK możemy się spodziewać w większości dopiero w IV kwartale. Mimo, to zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z możliwości gromadzenia środków w tej nowej formie oszczędzania, warto prześwietlić tę instytucję po każdym kątem - pisze dr Marcin Wojewódka.

09.05.2019

OPZZ domaga się "stażowej emerytury" - pikieta przed siedzibą resortu pracy

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W czwartek o godz. 12. OPZZ zaplanowało przed siedzibą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pikietę. Związkowcy domagają się wprowadzenia możliwości uzyskania emerytury po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn, bez względu na wiek. OPZZ chce również zatrzymania wygasającego charakteru emerytur pomostowych.

09.05.2019

W branży transportowej pracuje ok. 1 mln osób

Rynek Prawo pracy

W 2016 roku branża transportowa zatrudniała w 28 państwach Unii Europejskiej około 11,5 miliona osób, z czego ponad 750 tys. w Polsce. 13 proc. budżetu gospodarstw domowych przeznaczono na wydatki związane z transportem - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono w nim, że w ciągu 10 lat przybyło nam 2412,5 km dróg szybkiego ruchu i autostrad, ale jednocześnie zlikwidowano 588 km szlaków kolejowych.

08.05.2019

Nowelizacja ustawy o PPK pisana pod stołem

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. To drugi projekt nowelizujący tę ustawę, a poprawka o zniesieniu limitu 30-krotności w PPK, która została przedstawiona w marcu, zawarta jest również w tym nowym projekcie, co już na początku analizy pokazuje, że w rządzie panuje bałagan i chaos legislacyjny - pisze Oskar Sobolewski

08.05.2019