Na spotkanie, które odbędzie się w godz. 12:00 – 14:00, w biurze kancelarii Raczkowski Paruch przy ul. Bonifraterskiej 17 (21 piętro) w Warszawie zaprasza kancelaria Raczkowski Paruch wraz z wydawnictwem Wolters Kluwer. Udział jest bezpłatny. Należy potwierdzić przybycie: prohrevents@raczkowski.eu

Autorami komentarza są radcy prawni Łukasz Kuczkowski oraz Paulina Zawadzka-Filipczyk. Publikacja zawiera odpowiedzi na 100 najważniejszych pytań o pracownicze plany kapitałowe, które zaczną być tworzone po 1.07.2019 r. i w pierwszym etapie obowiązywania będą dotyczyć pracodawców zatrudniających co najmniej 250 pracowników.

Jak wdrożyć PPK

Autorzy podkreślają, że książka jest przeznaczona dla podmiotów zatrudniających, pracowników skierowanych do obsługi PPK, a także kancelarii prawnych oraz biur rachunkowych zajmujących się obsługą kadrową.

Kuczkowski i Zawadzka-Filipczyk skupili się na omówieniu tematu w aspekcie relacji podmiot zatrudniający – osoba zatrudniona. Szczególną uwagę zwracają na takie zagadnienia, jak: zakładanie PPK, możliwość nieprowadzenia PPK, przystąpienie do PPK, wpłaty dokonywane do PPK, zarządzanie i dysponowanie środkami gromadzonymi w PPK, odpowiedzialność za naruszenie ustawy o PPK.

O autorach


Łukasz Kuczkowski to radca prawny; Master of Executive MBA; partner w Kancelarii Raczkowski Paruch kierujący biurem w Poznaniu; od ponad 14 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy; posiada bogate doświadczenie w dziedzinie zbiorowych stosunków pracy, w tym dotyczące rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi; zakładał i wspierał prowadzenie szeregu Pracowniczych Programów Emerytalnych; laureat nagrody International Law Off ice Client Choice Award 2018 w kategorii Employment & Benefits.

 


 
Paulina Zawadzka-Filipczyk  jest specjalistą z zakresu prawa pracy, od wielu lat doradza klientom w sprawach z szeroko rozumianego prawa HR; od 2011 r. współpracuje z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska w przygotowywaniu publikacji z dziedziny prawa pracy; autorka ponad 1300 praktycznych odpowiedzi na pytania klientów w serwisach elektronicznych WKP; współautorka książek Obniżenie wieku emerytalnego. Konsekwencje naruszenia ochrony przedemerytalnej (2017) i RODO. Ochrona danych osobowych w stosunkach pracy (2018); od czerwca 2017 r. związana z kancelarią Raczkowski Paruch, gdzie zajmuje się w szczególności problematyką grupowego zabezpieczenia emerytalnego związanego z zakładem pracy.

 


1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Pierwsza tura "wejścia do systemu" dotyczy największych pracodawców, zatrudniających 250 osób lub więcej i odbędzie się już 1 lipca br.