NIK o państwowej hodowli koni - rzetelnie, nie zawsze jednak gospodarnie

Prawo gospodarcze

Dotychczasowa strategia działania spółek hodowli koni, polegająca na utrzymywaniu hodowli koni przez inną działalność spółek (np. hodowlę bydła, produkcję mleka i produkcję roślinną) przestała przynosić efekty, a ich pogarszająca się sytuacja finansowa może stanowić zagrożenie dla stabilności hodowli koni. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli należy na nowo zdefiniować kierunki i cele hodowli

27.08.2020

Kary za naruszenia reguł konkurencji mogą wkrótce przestać być teorią

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć przepisy o odpowiedzialności menedżerów z tytułu naruszenia reguł konkurencji obowiązują już od kilku lat, nie została dotąd na ich podstawie wydana żadna decyzja. Obecnie trwają cztery postępowania, które jeszcze w tym roku mogą zakończyć się nałożeniem sankcji na objęte nimi osoby zarządzające. A więc stosowanie tych przepisów może nabrać praktycznego znaczenia

26.08.2020

MS wraca do projektu o karach dla podmiotów zbiorowych - przedsiębiorcy zaniepokojeni

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do swojego projektu przewidującego, że odpowiedzialność zbiorowa byłaby stosowana wobec dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników. Według koncepcji resortu przepisy nałożyłyby na przedsiębiorcę obowiązek zapobiegania popełnianiu przestępstw przez pracowników i współpracowników firmy.

25.08.2020

Trwają konsultacje zmian w kodeksie spółek 

Spółki Prawo gospodarcze

Konsultacje publiczne w sprawie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która ma m.in. wprowadzić regulacje dotyczące prawa holdingowego, potrwają do 19 września 2020 r. - przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania uwag i komentarzy - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

25.08.2020

WSA: Adnotacja przedsiębiorcy nie przesądza o tajności dokumentu

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Odmowa wglądu do akt sprawy została oparta o adnotacje przedsiębiorcy, że stanowią one „tajemnice przedsiębiorstwa”. WSA w Warszawie uchylił jednak to rozstrzygnięcie i wskazał, że organ powinien dokładnie przeanalizować sprawę. Także to, że przedsiębiorca, z istoty rzeczy, nie jest zainteresowany ujawnianiem jakichkolwiek faktów dotyczących prowadzonej przez niego działalności.

25.08.2020

Rząd przygotowuje reformę rynku energii elektrycznej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Reforma rynku bilansującego energii oraz zmiany w zasadach przyłączania urządzeń do sieci elektroenergetycznej - to cele nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków systemu elektroenergetycznego. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu projekt został właśnie skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

21.08.2020

Prezydent za wsparciem rynku ubezpieczeń należności handlowych

Prawo gospodarcze Koronawirus

Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy dotyczące wsparcia dla rynku ubezpieczeń. Chodzi o zasady i warunki przejmowania przez Skarb Państwa od zakładów ubezpieczeń ryzyka z tytułu umów ubezpieczenia należności handlowych w zakresie należności powstałych w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

20.08.2020

Prezydent podpisał ustawę o wzajemnym uznawaniu towarów w UE

Spółki Prawo gospodarcze

Z czwartkowego komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika, że ustawa o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia ws. wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim została podpisana. Nowe przepisy przewidują kary do 100 tysięcy złotych.

20.08.2020

Rząd przygotowuje specjalną taryfę dla aut elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Wsparcie szerszego rozwoju elektromobilności w Polsce oraz zwiększenie przejrzystości i uelastycznienie zasad sporządzania taryf dla przedsiębiorstw sieciowych - te cele przygotowywanych w Ministerstwie Klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

20.08.2020

Prezes UOKiK: System informatyczny pomoże w walce z zatorami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chcę zbudować silny merytorycznie zespół do walki z zatorami - wspierany przez system analityczny, korzystający z danych systemu podatkowego, bankowego i tych pochodzących od przedsiębiorców. Dzięki temu zdecydowanie poprawimy skalę aktywności urzędu w tym obszarze, co pozwoli skutecznie wyeliminować z rynku problem zatorów płatniczych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

20.08.2020

Rzecznik finansowy chce zmian w polisach dla rolników

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Do Rzecznika Finansowego trafia rocznie ponad 300 wniosków o interwencję, dotyczących ubezpieczeń rolników. Jego eksperci dokonali analizy ponad 2000 takich skarg i proponują uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z tego typu polis.

19.08.2020

UE konsultuje pakiet regulacji w sprawie usług cyfrowych

Nowe technologie Prawo gospodarcze Prawo unijne

Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym i zwiększenie możliwości ekspansji polskich firm to główne cele naszego kraju w kształtowaniu regulacji w Unii Europejskiej, których konsultacje właśnie się rozpoczęły - deklaruje Ministerstwo Rozwoju. I zachęca do wypełnienia ankiety, która ma pomóc zrozumieć potrzeby firm prowadzących działalność za pośrednictwem platform internetowych.

18.08.2020

Raport: 5 proc. światowego PKB podlega praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse

Co roku na proceder prania pieniędzy i finansowanie terroryzmu przeznaczanych jest między 715 mld a 1,87 bln euro - szacują w opublikowanym właśnie raporcie firma konsultingowa Deloitte i Instytut Finansów Międzynarodowych. Wynika z niego także, że co roku na świecie procederowi prania pieniędzy ulega nawet 5 proc. globalnego PKB.

17.08.2020

Branża targowa też ze wsparciem, ale nie cała

Prawo gospodarcze Koronawirus

Sejm uchwalił w piątek ustawę o pomocy dla branży turystycznej. Znalazł się w niej także zapis dotyczący branży targowej, na mocy którego wsparcie objąć ma tylko organizację targów. Pomimo apelu skierowanego do rządu przez Polska Izbę Przemysłu Targowego, pomocy nie dostaną firmy projektujące i budujące stoiska, jak również transportowe i zajmujące się spedycją targową.

17.08.2020

Rzecznik upomina ubezpieczycieli za niekorzystne dla klientów rozliczanie szkody całkowitej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Cztery duże firmy ubezpieczeniowe, posiadające łącznie ponad 50 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, przy odszkodowaniach z polis autocasco stosują różne kryteria do wyceny szkody całkowitej i szkody częściowej. Rzecznik Finansowy twierdzi, że to nieuczciwe praktyki rynkowe i daje im czas do końca sierpnia na zaniechanie ich stosowania.

14.08.2020

Firmy z czerwonych i żółtych stref mogą pozwać skarb państwa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wprowadzając czerwone i żółte strefy zagrożenia koronawirusem rząd poszerzył krąg firm, które mogą pozwać skarb państwa o odszkodowanie za straty. Swój akces do pozwu grupowego, przygotowywanego przez kancelarię Jacka Dubois, złożyło już ponad 140 firm, m.in. turystycznych i rozrywkowych. Teraz mogą do nich dołączyć te z czerwonych i żółtych powiatów, także z branży ślubnej.

14.08.2020

Nowelizacja kodeksu spółek szansą na lepsze funkcjonowanie grup kapitałowych

Spółki Prawo gospodarcze

Przedstawiony do konsultacji publicznych projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych w dużej mierze odpowiada na problemy, jakimi dla grup kapitałowych był brak realnych regulacji holdingowych. Niektóre rozwiązania będą jednak wymagać doprecyzowania. W szczególności sytuacja powstawania wzajemnej relacji dominacji i zależności między spółkami

12.08.2020

Ustawa o pomocy dla firm w restrukturyzacji wchodzi w życie

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

We wtorek 11 sierpnia wchodzi w życie ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Przewiduje ona 120 milionów złotych rocznie na wsparcie firm mających kłopoty finansowe.

11.08.2020

Prezes UODO będzie mógł podwójnie karać telekomy

Prawo gospodarcze RODO

Zgodnie z projektem nowego prawa komunikacji elektronicznej prezes UODO będzie mógł nałożyć karą za wyciek danych w wysokości do 3 proc. przychodu firmy telekomunikacyjnej. Nie jest jasne, czy za to samo naruszenie będzie mógł też ukarać na podstawie RODO. Zdaniem prawników nie, ale projektowane przepisy nie zabraniają mu wprost podwójnego karania za to samo przewinienie.

11.08.2020

115 mln zł kary dla Biedronki za złe informacje o cenach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Spółka Jeronimo Martins Polska otrzymała karę w wysokości 115 mln zł -za to, że w sklepach Biedronka naruszała prawa konsumentów, nieprawidłowo informując o cenach. Według UOKiK firma przez kilka lat stosowała taką praktykę, ze cena w kasie była wyższa niż umieszczona na półce, albo brak było informacji o cenie produktu.

10.08.2020