Rabaty handlowe dobre, ale nie te wymuszane

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Stosowanie rabatów jest powszechną praktyką w obrocie gospodarczym i często korzystną dla obu stron umowy, umożliwiającą osiągnięcie korzyści ekonomiczno-społecznych. Gdy jednak udziela ich przedsiębiorca dominujący, może to być uznane za przejaw nadużywania jego pozycji rynkowej. Tak właśnie uważa UOKiK, które wziął po lupę niektóre sieci handlowe

10.09.2020

Wzajemne uznawanie towarów - będzie kara za fałszywe oświadczenia

Prawo gospodarcze

W czwartek 10 września wchodzą przepisy, która pozwalają administracji nałożyć do 100 tysięcy złotych kary za błędy w oświadczeniach o wzajemnym uznawaniu towarów w ramach Unii Europejskiej. Chodzi o ustawę o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania towarów

10.09.2020

W imię cyberbezpieczeństwa ryzykowne firmy będą wykluczone z rynku

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rząd przygotowuje broń, która ma zapewnić Polsce cyberbezpieczeństwo. Dostawcy nowych technologii, sprzętu lub oprogramowania, którzy go nie gwarantują, zostaną wyeliminowani z rynku. Ich produktów nie będą mogły używać banki, telekomy, urzędy. Jeśli będą, zapłacą wysokie kary.

10.09.2020

SN: Niezatwierdzenie stawek opłat za korzystanie z torów i peronów było zasadne

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że decyzja prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o zatwierdzeniu stawek opłat za rozkład jazdy pociągów 2013-2014 była niesłuszna. Dlatego, że zarządca infrastruktury kolejowej nie ma prawa obciążać przewoźników nieuzasadnionymi kosztami prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

10.09.2020

WSA: Bez dobrego uzasadnienia nie można różnicować godzin otwarcia sklepów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zgodnie z prawem samorząd może określić ramy czasowe dla placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych. Tak też zrobiło jedno z podkarpackich miast, które ustaliło, że sklepy znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych będą otwarte krócej. Uchwała ta została jednak uchylona,

09.09.2020

MSZ: Polska w amerykańskim rejestrze giełdowym, ale nie jako firma i bez konsekwencji

Finanse publiczne Prawo gospodarcze

W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. MSZ to potwierdza, ale wyjaśnia, że ma to związek z emisją polskich obligacji na rynku amerykańskim, ale nie ma prawnomiędzynarodowych konsekwencji, a zwłaszcza nie nadaje Polsce charakteru firmy.

08.09.2020

WSA: Objęcie zakazem ruchu jedynej ulicy prowadzącej do zakładu spółki naruszyło jej prawa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wprowadzony zakaz ruchu objął ulicę, która stanowiła jedyny dojazd do zakładu spółki. To zaś uniemożliwiło prowadzenie przez nią działalności gospodarczej. WSA w Rzeszowie uznał, że naruszono w ten sposób prawa spółki. Nie wykazano bowiem, dlaczego potraktowano ją gorzej niż innych uczestników ruchu drogowego

08.09.2020

Polacy omijają zakaz lotów, a Komisja Europejska ocenia nasze przepisy

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Omijanie zakazów lotów do 44 państw świata przez Polaków odbywa się na ich własne ryzyko. Mogą stracić pieniądze i zdrowie. Natomiast sam zakaz lotów między państwami członkowskimi wprowadzony przez rząd jest oceniany przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Niewykluczone, że Komisja Europejska zaleci zmianę przepisów.

08.09.2020

Trwają prace nad wprowadzeniem nowych technologii do prawa spółek

Nowe technologie Spółki Prawo gospodarcze

Poprawa funkcjonowania polskiej gospodarki oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotu - te cele prac zmierzających do wprowadzenia do kodeksu spółek handlowych zmian związanych z nowymi technologiami. Chodzi m.in. o zakładanie online spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz umożliwienie dokonywania obrotu prawami udziałowymi na odległość.

07.09.2020

UOKiK sprawdza zasady pobierania prowizji przez Allegro

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

UOKiK wszczął kolejne postępowanie w sprawie regulaminu Allegro.Tym razem sprawdza, czy gigant czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców. Chodzi o zmiany w regulaminie, które pozwalają pobierać prowizję nie tylko od ceny, ale też kosztów przesyłki opłaconej przez kupującego.

03.09.2020

Wymiana wadliwego towaru trudniejsza, ale zakupy oprogramowania - łatwiejsze

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd szykuje zmiany dla konsumentów, uzasadniając je unijnymi wymogami. Lepszą ochroną zostaną objęci nabywcy oprogramowania, np. instrukcje instalacji nie powinny wprowadzać w błąd, a w umowach mają pojawić się informacje o aktualizacjach. Zmienią się też zasady reklamacji. Nie będzie można od ręki dostać zwrotu pieniędzy za niedziałający dysk czy wybrakowaną książkę. Choć zdaniem ekspertów, unijne przepisy wcale tego nie wymagają.

03.09.2020

Branża cyfrowa: opłata reprograficzna do zmiany

Prawo gospodarcze

Przedstawiciele branży cyfrowej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, zrzeszeni w Digital V4, apelują o zmiany dotyczące opłaty reprograficznej. Ich zdaniem dystrybucja filmów i muzyki opiera się obecnie na streamingu. Dlatego pobieranie opłat na rzecz artystów od odtwarzaczy, płyt CD, a także - jak się planuje - od smartfonów, mija się z jej celem.

02.09.2020

Internet coraz ważniejszy dla gospodarki - przybywa sporów o domeny

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Domeny internetowe „.pl” to obecnie podstawowe narzędzie biznesowe do promowania, jak i prowadzenia działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. Podmiot pozbawiony domeny internetowej praktycznie nie liczy się na rynku. Dlatego wiele jest sporów prawnych o te domeny - mówią Ireneusz Matusiak i Artur Piechocki,

02.09.2020

Międzynarodowe prawo handlowe w tyle za covidem

Rynek Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Globalny spadek popytu, diametralne zmiany w łańcuchach dostaw czy zaostrzanie się konfliktu gospodarczego pomiędzy Chinami a USA. Tak poważne skutki koronawirusa już teraz zaczyna odczuwać handel międzynarodowy. Jednak każdy kryzys tworzy również nowe możliwości. Zdaniem ekspertów, przy dobrych wiatrach, Polska może długoterminowo odnieść pewne korzyści.

01.09.2020

Allegro nie sprzeda towarów naruszających prawo

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Serwis Allegro postanowił wycofać ze sprzedaży książkę zawierającą treści o charakterze antysemickim i poddające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady oraz zadeklarował konsekwentne stosowanie zasad wycofywania z oferty produktów naruszających prawo i regulamin serwisu.

29.08.2020

UOKiK ma ocenić przejęcie sklepów TESCO przez duńską firmę

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Krajowy organ ochrony konkurencji powinien ocenić planowane przejęcie kontroli nad siecią supermarketów Tesco w Polsce - zdecydowała Komisja Europejska, wskazując na Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nabywcą 301 sklepów brytyjskiej firmy jest duńska grupa Salling Group A/S.

27.08.2020

NIK o państwowej hodowli koni - rzetelnie, nie zawsze jednak gospodarnie

Prawo gospodarcze

Dotychczasowa strategia działania spółek hodowli koni, polegająca na utrzymywaniu hodowli koni przez inną działalność spółek (np. hodowlę bydła, produkcję mleka i produkcję roślinną) przestała przynosić efekty, a ich pogarszająca się sytuacja finansowa może stanowić zagrożenie dla stabilności hodowli koni. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli należy na nowo zdefiniować kierunki i cele hodowli

27.08.2020

Kary za naruszenia reguł konkurencji mogą wkrótce przestać być teorią

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć przepisy o odpowiedzialności menedżerów z tytułu naruszenia reguł konkurencji obowiązują już od kilku lat, nie została dotąd na ich podstawie wydana żadna decyzja. Obecnie trwają cztery postępowania, które jeszcze w tym roku mogą zakończyć się nałożeniem sankcji na objęte nimi osoby zarządzające. A więc stosowanie tych przepisów może nabrać praktycznego znaczenia

26.08.2020

MS wraca do projektu o karach dla podmiotów zbiorowych - przedsiębiorcy zaniepokojeni

Prawo karne Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do swojego projektu przewidującego, że odpowiedzialność zbiorowa byłaby stosowana wobec dużych firm, zatrudniających ponad 250 pracowników. Według koncepcji resortu przepisy nałożyłyby na przedsiębiorcę obowiązek zapobiegania popełnianiu przestępstw przez pracowników i współpracowników firmy.

25.08.2020

Trwają konsultacje zmian w kodeksie spółek 

Spółki Prawo gospodarcze

Konsultacje publiczne w sprawie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która ma m.in. wprowadzić regulacje dotyczące prawa holdingowego, potrwają do 19 września 2020 r. - przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania uwag i komentarzy - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

25.08.2020