TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej

04.02.2021

Rzecznik MŚP: Niepotrzebne wydłużanie przedawnienia w sprawach o przestępstwa skarbowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary m.in. w sprawach o przestępstwa skarbowe w czasie epidemii to próba nałożenia nowych obowiązków na przedsiębiorców - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości,

03.02.2021

SN odpowie, czy spółdzielnia za zarządzanie może obciążyć VAT-em

VAT Prawo gospodarcze Zarządzanie

VAT nie może być doliczony do opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej, jeśli wewnętrzne przepisy spółdzielni regulujące ustalanie wysokości wymiaru opłat pobieranych od osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali użytkowych, takiej możliwości nie przewiduje - uważają sędziowie sądu okręgowego. Czy jest to słuszny pogląd zdecyduje Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

03.02.2021

Branża fitness chce od rządu odszkodowań za... wywłaszczenie

Prawo gospodarcze Koronawirus

Kilkudziesięciu największych polskich operatorów klubów fitness złożyło w kancelarii prezesa Rady Ministrów pierwszą część przedsądowych wezwań do Skarbu Państwa o odmrożenie branży fitness i wypłatę odszkodowań. Reprezentująca ich kancelaria prawna kwestionuje nie tylko bezprawność rozporządzenia wprowadzającego obostrzenia. Chce też "rozbroić" skierowane do TK pytanie o zgodność takich odszkodowań z konstytucją. Do kolejnego pozwu szykują się restauracje.

03.02.2021

Rząd przygotowuje przepisy poprawiające bezpieczeństwo na kolei

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zmiany w procedurze homologacji pojazdów kolejowych, a także nowe dokumenty związane z bezpieczeństwem, wydawane przewoźnikom kolejowym, aby umożliwiać im dostęp do infrastruktury kolejowej po spełnieniu określonych warunków - to m.in. cele nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

02.02.2021

Ruszył nabór banków chcących wziąć udział w programie „Czyste Powietrze”

Środowisko Prawo gospodarcze

Banki, które są zainteresowane wzięciem udziału w programie „Czyste Powietrze”, jako partnerzy bezpośrednio współpracujący z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, mogą składać aplikacje do 23 lutego. Do projektu mogą włączyć się banki komercyjne i zrzeszenia banków spółdzielczych.

02.02.2021

Dostawcy Jeronimo Martins Polska powinni spieszyć się z dochodzeniem odszkodowania

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Roszczenia dostawców produktów rolnych lub spożywczych do sieci sklepów Biedronka, związane ze stwierdzonym przez Prezesa UOKiK nieuczciwym wykorzystywaniem przez Jeronimo Martins Polska przewagi kontraktowej, zaczną się przedawniać już z końcem 2021 roku - ostrzegają Tomasz Waszewski i Zygmunt Waga z kancelarii Kocur i Wspólnicy.

02.02.2021

MF uruchamia Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych

Akcyza Prawo gospodarcze

Od 1 lutego 2021 r. dotychczasowe rejestry podmiotów akcyzowych prowadzone przez naczelników urzędów skarbowych zastąpił Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych. Według resortu finansów oznacza to rezygnację z papierowych zgłoszeń rejestracyjnych i większe bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym wyrobami akcyzowymi.

01.02.2021

Minister sprawiedliwości ma projekt w sprawie wolności słowa w internecie

Prawo AI Prawo gospodarcze

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa, a za naruszenie tej zasady serwisom będą grozić surowe kary - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych.

01.02.2021

RPO też protestuje przeciwko wszczynaniu postępowań skarbowych, by zawieszać bieg przedawnienia

Prawo karne Ordynacja CIT VAT Prawo gospodarcze

Rzecznik praw obywatelskich staje w obronie podatników, którym skarbówka wszczyna postępowania karne skarbowe tylko po to, by zawieszać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem RPO skutkiem jest niepewność podatników, czy ich zobowiązanie podatkowe wygasło, ale też pozwalające na to przepisy Ordynacji podatkowej są sprzeczne z konstytucją.

01.02.2021

TSUE: Ogłuszenie zwierzęcia przed ubojem rytualnym zgodne z unijnym prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Unijne prawo nie stoi na przeszkodzie, aby państwo członkowskie wprowadziło przepisy zobowiązujące do ogłuszenia zwierzęcia przed jego uśmierceniem w ramach uboju rytualnego. Obowiązek ten nie narusza wolności religii i nie dyskryminuje jej wyznawców. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie, która zawisła przed belgijskim Trybunałem Konstytucyjnym.

31.01.2021

Nieuczciwa konkurencja jest też na rynku usług prawnych

Prawnicy Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Rynek usług prawnych od dawna nie należy do adwokatów. Prawdziwymi potentatami są firmy odszkodowawcze i windykacyjne. A i wśród zawodów prawniczych istnieje duża – czasem nieuczciwa – konkurencja. Niejednokrotnie mamy sprawy z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. A co w sytuacji kiedy naszym klientem będzie adwokat? Tutaj sytuacja zaczyna być bardziej złożona

30.01.2021

TSUE: Konkluzje BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania nadal obowiązują

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził nieważność Konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania ze względów formalnych. Do czasu uchwalenia nowych utrzymał w mocy dotychczasowe Konkluzje. Zmieniona ma być między innymi procedura głosowania - piszą radca prawny Magdalena Ukowska i Anna Meres z Greenpeace Polska.

29.01.2021

Rząd chce odbierać klubom koncesje na alkohol, ale dla gmin pandemia to nie powód

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Koronawirus

Rząd apeluje do gmin o współpracę przy cofaniu koncesji na sprzedaż alkoholu klubom i dyskotekom, które łamią ograniczenia pandemiczne. To byłoby dobre ze względu na pandemię, ale ograniczałoby działalność gospodarczą. A poza tym, nieczęsto zdarza się cofanie przez samorządy koncesji. Są one związane ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Zezwolenia to dochód samorządu,

29.01.2021

Branża turystyczna będzie walczyć o odszkodowania, bo lockdown bez podstawy prawnej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Obciążenia i sytuacja, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy z branży turystycznej jest nieadekwatna do pomocy rządowej, która płynie do tych firm. Wiele rozwiązań przygotowanych jest niechlujnie i stwarza furtkę do nadużyć. Należy spodziewać się, że pozwów zbiorowych przeciwko skarbowi państwa może być więcej – uważa Robert Gniezdzia, radca prawny, partner zarządzający w Chmielniak Adwokaci.

28.01.2021

WSA: Prezes UODO mógł ukarać niemiecką spółkę za brak współpracy

Prawo gospodarcze RODO

Kara nałożona na firmę przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za brak współpracy w toku postępowania była zasadna - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i oddalił skargę spółki East Power. Firma ma zapłacić 15 tys. zł. Była to pierwsza kara wymierzona przez UODO w trybie transgranicznym.

28.01.2021

Coraz więcej bubli i absurdów - fatalnie tworzone prawo

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze

W akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet matce... nastolatka. To tylko niektóre absurdy prawne, wymagające poprawy. Pilne zmiany są potrzebne w przepisach dotyczących m.in. darowizn, spadków, pracy zdalnej czy zakazu handlu. Zmiana goni zmianę, niestety nie zawsze na lepsze. Ustawa covidowa była nowelizowana aż 66 razy - wynika z raportu „Poprawmy prawo”,

28.01.2021

Firmy korzystają z nowych przepisów o naruszenie własności intelektualnej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Smyk nie może sprzedawać kocyka, który przypomina produkt MayLily, małej firmy z Iwonicza-Zdroju - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie. W grudniu podobne zabezpieczenie uzyskała spółka Dr Oetker z marką Gellwe w sporze o pierniczki. Oba postanowienia zabezpieczające zostały wydane bardzo szybko przez nowe wydziały do spraw własności intelektualnej.

28.01.2021

Zagraniczne sądy respektują wyroki polskich arbitrów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Gdy COVID utrudnia pracę sądów, e-arbitraż staje się coraz bardziej popularny, również wśród firm eksportowych. Wśród zalet wymieniają one koszty i szybkości - postępowanie z kontrahentem zagranicznym trwa przykładowo w Ultima Ratio około miesiąca, podczas gdy wytaczając pozew na zasadach ogólnych trzeba się liczyć nawet z ok. 24 miesiącami.

28.01.2021

DZP doradcą przy sprzedaży 51 farm fotowoltaicznych

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria DZP doradzała Hanwha Q Cells, jednemu z największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych na świecie, działającego również w obszarze rozwoju i budowy projektów PV, w transakcji sprzedaży 51 farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 46 MW na rzecz Obton.

27.01.2021