Możliwość e-arbitrażu coraz częściej w umowach z zagranicznymi partnerami

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

W dobie pandemii, gdy priorytetem dla firm jest przede wszystkim przetrwanie, szczególnie istotne staje się szybkie rozwiązywanie ewentualnych sporów i sprawna egzekucja zaległych faktur. Na znaczeniu zyskują takie rozwiązania jak e-arbitraż, które pozwalają szybko i w poszanowaniu międzynarodowego prawa rozwiązywać transgraniczne spory

25.09.2020

WSA: Biznes na kościelnej nieruchomości nie pozbawia zwolnienia z podatku

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Prawo gospodarcze

Kościelne nieruchomości, które są przeznaczone na cele mieszkalne, mogą być zwolnione z podatku. Bez znaczenia jest jednak ich faktyczne wykorzystanie. Dlatego też jednoczesne prowadzenie tam działalności gospodarczej nie przekreśla mieszkalnego przeznaczenia i nie stoi na przeszkodzie zwolnieniu z podatku od nieruchomości.

25.09.2020

Otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego w kolizji z wnioskiem o ogłoszenie upadłości

Spółki Prawo gospodarcze

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest dobrym środkiem do uniknięcia upadłości wielu przedsiębiorców w okresie epidemii COVID-19. Niestety, zestawienie ich z obecnym kształtem przepisów prawa upadłościowego powoduje wątpliwości interpretacyjne, chociażby w kwestii kolizji wniosku o ogłoszenie upadłości i otwarcia uproszczonej restrukturyzacji

25.09.2020

Prof. Andrzej Kidyba świętuje 40-lecie pracy naukowej 

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Profesor Andrzej Kidyba z Lublina obchodził w czwartek 40-lecie pracy naukowej. Z tej okazji otrzymał dwutomową Księgę Jubileuszową wydaną przez wydawnictwo Wolters Kluwer z tekstami ponad 200 uczonych. - To autor idealny, którego cechuje jakość, terminowość, zrozumienie potrzeb wydawcy - powiedział Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

24.09.2020

WSA: Koszty produkcji programu TVP "Inwazja" muszą być ujawnione

Prawo gospodarcze

Koszty produkcji homofobicznego programu "Inwazja" stanowią informację publiczną, a spółka jaką jest TVP nie wykazała, że to jest obiektywna wartość gospodarcza w kontekście konkurencji rynkowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dodał, że TVP powinna wykazać, że inne stacje konkurencyjne są też zainteresowane produkcją tego typu.

24.09.2020

Rzecznik MŚP chce opóźnienia wejścia w życie zakazu uboju rytualnego, a banki spółdzielcze rekompensat

Prawo gospodarcze

Zakaz uboju rytualnego i hodowli może okazać się bardziej kosztowny dla budżetu państwa niż przewidzieli posłowie PiS, autorzy ustawy o ochronie zwierząt. Rekompensat domagają się także banki spółdzielcze, które finansują firmy z branży mięsnej. Boją się, że zostaną z niespłaconymi kredytami. Z kolej Rzecznik MŚP wskazuje, że rok na dostosowanie się do nowego prawa, to za mało.

23.09.2020

Spór Lewandowski - Kucharski w sądzie i w asyście mediów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Często słyszę pytania o to, jaka jest różnica między sądem powszechnym a sądem arbitrażowym. W ostatnim czasie media rozpala historia, która świetnie nadaje się, by te różnice wyjaśnić. Chodzi o spór między Robertem Lewandowskim i Cezarym Kucharskim, czyli najsłynniejszą w polskiej piłce parą piłkarz-menedżer – pisze Agnieszka Durlik,

23.09.2020

Mimo epidemii na razie upadłości nie przybywa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

W drugim kwartale br. w sądach złożono mniej wniosków o ogłoszenie upadłości firm niż we wcześniejszych trzech miesiącach. Widać też mniejszy ruch w kwestii restrukturyzacji. Zdaniem ekspertów, to cisza przed burzą. Fala upadłości dopiero przed nami. Najgorzej będzie pod koniec roku.

23.09.2020

Wróbel: Pandemia nie jest „złotym środkiem” na zwalczanie kar umownych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Jeśli przyczyną nieterminowej realizacji umowy będą okoliczności związane wprost z koronawirusem, trwającą pandemią, czy ogłoszonym lockdown’em, wówczas dłużnik może uchylić się od zapłaty kary umownej. Wszystko zależy jednak od okoliczności danego przypadku - wskazuje adwokat Wojciech Wróbel.

23.09.2020

Czy spółka leasingowa zawsze musi być agentem, aby oferować ubezpieczenia?

Prawo gospodarcze

Każda spółka leasingowa, oferująca możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia za jej pośrednictwem, powinna stanąć przed pytaniem o konieczność spełniania szczególnych wymogów prawnych z tym związanych. Musi rozważyć, czy proponując klientom zawarcie umowy zajmuje się do dystrybucją ubezpieczeń - pisze Agata Kwaśniewska z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.

22.09.2020

Pracodawcy apelują o odbiurokratyzowanie rejestrów Urzędu Patentowego

Prawo gospodarcze

Firmy nie chcą już składać oddzielnych wniosków do Urzędu Patentowego o aktualizację danych dotyczących znaków towarowych, wzorów przemysłowych czy użytkowych i płacenie za każdy oddzielnie 70 zł. Konfederacja Lewiatan proponuje stworzenie jednego wniosku, w którym będą uwzględnione wszystkie dobra, i opłacanie go jednym przelewem.

21.09.2020

SN pyta TSUE o status agentów handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo unijne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego zapytała Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy ma zastosowanie dyrektywa w sprawie koordynacji ustawodawstw do sprawy przedstawiciela handlowego działającego na własny rachunek. Problemem jest bezwzględne prawo do prowizji od umowy agencyjnej z osobą trzecią i czy może zostać wyłączone w umowie.

21.09.2020

NSA: Znak towarowy z imitacją Czerwonego Krzyża bez ochrony

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Symbol Czerwonego Krzyża podlega ochronie ze względu na szczególny charakter. Jest on powszechnie znany i ma specjalne znaczenie dla ludzkości. Używa się go bowiem w szczególnych okolicznościach przy niesieniu wszelkiego rodzaju pomocy humanitarnej. Dlatego też nie można go wykorzystać w swoim znaku towarowym, nawet gdyby nie był on identyczny.

19.09.2020

Ubój rytualny na eksport będzie zabroniony. Producenci protestują

Prawo gospodarcze

Uchwalona w nocy z czwartku na piątek budząca burzliwe emocje nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada ograniczenie uboju rytualnego. Będzie dozwolony tylko na potrzeby polskich gmin i związków wyznaniowych. Tym samym nie powinien naruszać prawa do wolności wyznania. Naruszy za to interesy producentów i eksporterów mięsa. PiS zapewnia, że dostaną rekompensaty.

18.09.2020

Będzie zakaz hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego, ale z rekompensatami

Prawo gospodarcze

W Sejmie burzliwe prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, która zakłada m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Projekt zmienia się z godziny na godzinę. Najpierw sejmowa Komisja rolnictwa wykreśliła przepis, który ogranicza ubój rytualny, ale PiS zgłosił poprawkę przywracającą go. W efekcie będzie dozwolony tylko dla członków polskich gmin i związków wyznaniowych. Wprowadzono jednak rekompensaty dla poszkodowanych producentów.

17.09.2020

Zbliża się październik - w firmach czas na wybór biegłego rewidenta

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Za dwa tygodnie firmy będą musiały zacząć inwentaryzowanie majątku. Dobrze do tego czasu wybrać biegłego rewidenta, by mógł on już uczestniczyć w tych działaniach. W tym roku praca biegłych jest szczególnie utrudniona przez panującą pandemię i np. ograniczony dostęp do dokumentów. Za brak zbadanego sprawozdania grożą jednak surowe kary.

17.09.2020

Sejmowa większość zdecydowała o pracach nad nowymi przepisami o ochronie zwierząt

Prawo karne Prawo gospodarcze

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu PiS zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra oraz ograniczenie uboju rytualnego. Projekt będzie teraz przedmiotem prac w komisjach sejmowych. Tymczasem warszawskie ulice były w środę miejscem protestów przeciwko projektowi.

16.09.2020

Pies bez łańcucha i koniec hodowli zwierząt futerkowych - ruszają prace nad zmianami w ustawie

Prawo gospodarcze

Zakaz trzymania domowych zwierząt na uwięzi na stałe oraz zakaz używania kolczatek to niektóre z zapisów projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt przygotowanego przez PiS, którym w środę zajmie się Sejm. O nowelizacji zrobiło się głośno przede wszystkim za sprawą planowanego bezwzględnego zakazu hodowli zwierząt futerkowych i umożliwienia uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

16.09.2020