ZUS w pandemii nie wypłacał odsetek za zwłokę - RPO interweniuje

Ubezpieczenia społeczne Finanse Koronawirus

Stan epidemii zniesiono i zastąpiono go stanem zagrożenia epidemicznego, ale nadal obowiązuje przepis zwalniający Zakład Ubezpieczeń Społecznych z wypłaty odsetek ustawowych za świadczenia wypłacone po terminie. W planach prac legislacyjnych rządu jest projekt (nr UD 368) skracający okres, w którym ZUS nie wypłaca odsetek – bo opóźnienia Zakładu są coraz mniejsze.

03.08.2022

Na interpretację podatkową można czekać nawet rok

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Procedura uzyskiwania interpretacji podatkowych zaczyna przypominać błędne koło. Skarbówka, zanim udzieli odpowiedzi, najpierw każe zdobyć w Głównym Urzędzie Statystycznym potwierdzenie kodu PKWiU. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że wnioski, które złożyli w lutym, ciągle są nierozpatrzone. Po doliczeniu czasu wydania samej interpretacji, za chwilę okaże się, że na potwierdzenie poprawności rozliczeń trzeba czekać rok.

03.08.2022

Skomplikowane weryfikowanie wpisów do centralnego rejestru beneficjentów rzeczywistych

Prawo gospodarcze Finanse

Minęło ponad pół roku od wejścia przepisów, które nakazały instytucjom obowiązanym - banki, instytucje płatnicze, firmy inwestycyjne - sprawdzanie, czy dane zamieszczone w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych („CRBR”), są prawidłowe. Praktyka pokazuje, że wprowadzenie tego obowiązku prowadzi do szeregu komplikacji - pisze Szymon Kaczmarek, adwokat.

02.08.2022

MF: Nie zniesiemy podatku Belki

PIT Finanse

Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie zamierza likwidować podatku od zysków kapitałowych. W odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Obywatelskich wiceminister Artur Soboń zauważył, że odejście od tego podatku spowodowałoby niekorzystne zjawiska, w tym napływ do Polski kapitału spekulacyjnego.

01.08.2022

Rzecznik MŚP interweniuje w sprawie wakacji kredytowych dla przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Finanse

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do ministra finansów o udzielenie wyjaśnień, czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który kupił mieszkanie lub dom w celach mieszkaniowych i ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem.

29.07.2022

Grupy VAT mogą być interesujące, ale przepisy trzeba poprawić

VAT Doradca podatkowy Finanse

Od stycznia przyszłego roku firmy będą mogły zakładać grupy VAT i wspólnie rozliczać podatek. W piątek kończą się konsultacje tego rozwiązania. Eksperci widzą w nim wiele zalet, jednak niektóre kwestie wymagają poprawek. Bez nich korzyści z funkcjonowania w grupach VAT pozostają tylko w teorii.

29.07.2022

Weź wakacje kredytowe, spłać kapitał i zapłać mniejsze odsetki

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Już dziś złotówkowicze mogą złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Komisja Nadzoru Finansowego zachęca, aby tak zaoszczędzone środki, wykorzystać do zredukowania swojego zadłużenia, czyli nadpłacenia kredytu. To się najbardziej opłaca tym, których umowa trwa dłużej niż 3 lata. W ich przypadku bank nie może pobrać rekompensaty za wcześniejszą spłatę.

29.07.2022

Firmy muszą liczyć się z kontrolą rozliczeń podatku od deszczu

Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Wkrótce przedawnieniu ulegną pierwsze okresy rozliczeniowe dotyczące podatku od deszczu. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie dodatkową daniną zostanie obciążona jeszcze większa liczba podmiotów. Ponadto - nasilą się także kontrole w tym zakresie. Firmy muszą mieć tego świadomość. Istnieje bowiem duże ryzyko konieczności dopłaty brakujących kwot i odsetek.

28.07.2022

Wprowadzać, czy nie wprowadzać, czyli korekty biegłego rewidenta

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Jeśli audytor uznaje, że korekta jest nieistotna, a więc jej niewprowadzenie nie zniekształca sprawozdania finansowego, to często proponuje, aby klienci podpisali przyjęcie informacji o danej korekcie oświadczając przy tym o jej nieistotności. W takiej sytuacji kwestia odmowy po stronie spółki jest rozwiązana. – pisze Maciej Kozysa, biegły rewident, partner Polska Grupa Audytorska.

27.07.2022

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse

Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.

25.07.2022

Nadchodzą zmiany w transakcjach handlowych

CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance

Z końcem czerwca obecnego roku na rządowych portalach pojawił się nowy, zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on również obowiązków sprawozdawczych dla podatników CIT – piszą Wojciech Majkowski i Paweł Szala z KPMG w Polsce.

25.07.2022

Państwo wykupi od upadającego banku swoje obligacje - kolejna wrzutka do ustawy o dodatku węglowym

Finanse publiczne Prawo gospodarcze Finanse

W trakcie prac w Sejmie do ustawy o dodatku węglowym dodano kolejny przepis dotyczący banków. Zgodnie z nim minister finansów będzie mógł odkupić od banku znajdującego się w przymusowej restrukturyzacji obligacje skarbowe w cenie równej wartości nominalnej powiększonej o narosłe odsetki. Banki posiadają blisko połowę papierów. Kupują je, bo nie płacą podatku bankowego.

22.07.2022

Rzecznik sprawdzi, czy banki stosują wakacje kredytowe

Rynek i konsument Domowe finanse Finanse

Będę monitorował działania banków w zakresie sposobu realizacji przez klientów przyznanych im uprawnień. Podpisana przez Prezydenta ustawa ma istotne znaczenie społeczne. Klienci powinni mieć możliwość łatwego skorzystania z wakacji kredytowych na zasadach przewidzianych w tym akcie prawnym - zadeklarował Rzecznik Finansowy.

22.07.2022

Prawa pracownicze zatrudnionych w podmiotach objętych sankcjami będą lepiej chronione

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Firma wpisana na listę MSWiA objęta sankcjami zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych.

21.07.2022

Ugody frankowe - nie tylko jeden kredyt zwolniony z podatku

Domowe finanse PIT Finanse Kredyty frankowe

W nieprzewidywalnych obecnie realiach makroekonomicznych i z niepokojem obserwowaną przez wszystkich sytuacją za naszą wschodnią granicą, słabnąca złotówka powoduje, że brak systemowego rozwiązania sporów o tzw. „kredyty frankowe” staje się szczególnie problematyczny. W ostatnich miesiącach kwestia ta coraz częściej jednak znajduje swój ugodowy finał – pisze Tomasz Niewiadomski, radca prawny.

21.07.2022

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.

21.07.2022

Pracodawcy apelują o ostrożny wzrost płac i przygotowanie pakietu antyinflacyjnego

Rynek Prawo pracy Finanse

Pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, opowiadają się za ostrożnym wzrostem wynagrodzeń w 2023 roku. Oczekują też, że rząd pilnie przedstawi pakiet działań antyinflacyjnych. Negocjacje w sprawie wzrostu płac w przyszłym roku pokazały rozbieżności pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Partnerzy nie uzgodnili stanowiska w ustawowym terminie.

18.07.2022

UOKiK: Zarzuty wobec banków za odmowy zwrotu nieautoryzowanych transakcji

Rynek i konsument Finanse

Bank musi zwrócić konsumentowi pieniądze, chyba że podejrzewa oszustwo z jego strony i zawiadomił o tym organy ścigania - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A prezes tego urzędu postawił pięciu bankom zarzuty dotyczące bezprawnej odmowy zwrotu kwoty nieautoryzowanych transakcji i wprowadzania konsumentów w błąd w odpowiedziach na reklamacje.

18.07.2022

AML i CIT - instytucje finansowe nie nadążają za zmianami w przepisach

Prawo gospodarcze Finanse

Rynek usług finansowych został obciążony wieloma nowymi obowiązkami, m.in. związanymi z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, a także z uchwaleniem regulacji o podatku od działalności niskorentowej - pisze Andrzej Nawrocki, radca prawny, obsługujący obszar compliance w Conotoxia Holding, do którego należy m.in. Cinkciarz.pl.

18.07.2022

Ministerstwo Finansów chce objaśnić przepisy o grupach VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Grupy VAT będzie można tworzyć od 1 stycznia 2023 r., a już dziś Ministerstwo Finansów zaprasza do dyskusji w sprawie objaśnień do tych przepisów. Według ekspertów, jest sporo wątpliwości co do tworzenia takich grup, a projekt objaśnień na razie niewiele wyjaśnia. Doradcy podatkowi postulują, by wyjaśnić, kiedy tworzenie grup może być naruszeniem prawa.

18.07.2022