Premier Donald Tusk zaznaczył, że Andrzej Domański "jest jednym z kluczowych autorów programu 100 konkretów, pracował także nad programem całej koalicji 15 października".

- Będzie personalną gwarancją, że to wszystko, co jest w nich zapisane, będzie miało solidne zabezpieczenie finansowe, a jednocześnie państwo polskie nie będzie narażone na turbulencje finansowe – powiedział premier Tusk. - Z całą pewnością będziemy, nie szukając oszczędności w kieszeniach Polaków i nie robiąc niczego kosztem polskich rodzin, równocześnie skutecznie zabezpieczali potrzeby finansowe państwa i będziemy także utrzymywali to wszystko w ryzach elementarnej odpowiedzialności i finansowego zdrowego rozsądku – dodał. 

Andrzej Jan Domański urodził się w 1981 r., jest posłem KO i ekonomistą. Przez 14 lat pracował na rynku kapitałowym jako analityk rynku akcji, zarządzający funduszami, dyrektor inwestycyjny oraz członek zarządu w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych. Domański jest analitykiem Instytutu Obywatelskiego, który jest ośrodkiem badawczo-analitycznym i stanowi eksperckie zaplecze partii Platforma Obywatelska RP. 

Rada Fiskalna

Donald Tusk zapowiedział tez powołanie nowej instytucji – Rady Fiskalnej.

- Wprowadzimy Radę Fiskalną ludzi neutralnych, którzy będą opiniowali wydatki w taki sposób, aby nasza możliwie szczodra, hojna polityka społeczna nie zagrażała w żaden sposób stabilności finansowej państwa - powiedział Tusk.

Zaznaczył, że  "Polska stanie się modelowym Państwem w całej Unii Europejskiej, godzącym jedną i drugą potrzebę, a więc dobrobytu obywateli i pewności i stabilności państwa". Według niego, rząd będzie pilnował odpowiedzialnej polityki finansowej, a jednocześnie będzie wspierał Polaków - zarówno tych, którzy chcą pracować, i tych, którzy pracować nie mogą i potrzebują pomocy.

Kasowy PIT i krótsze kontrole mikrofirm

Premier Donald Tusk podkreślił też, że Koalicja 15 października ma już gotowe projekty i plan działania.

- Mam dobrą informację, koalicja 15 października ma już gotowe projekty i plan działania, aby natychmiast wprowadzić te z postulatów, jak na przykład kasowy PIT – czyli przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie samej faktury – poinformował premier.

- Ograniczymy też natychmiast czas kontroli mikroprzedsiębiorców – dodał.

Zapowiedział też "urlop dla przedsiębiorców – odstąpienie od płacenia składki wtedy, gdy ich mała firma, działalność gospodarcza akurat nie jest aktywna".

Czytaj również: PIT kasowy kuszący, ale powinien być dobrowolny >>