Prawo.pl
Przedsiębiorcy mają płacić PIT kasowo, czyli dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta – zapowiedział premier Donald Tusk w trakcie wtorkowego exposé, ale szczegółów na razie brak. Eksperci oceniają, że pomysł co do zasady jest dobry, ponieważ ograniczy zatory płatnicze. Jednak, ich zdaniem, powinno to być rozwiązanie pozostawione do wyboru przedsiębiorcy, tak jak obecnie kasowy VAT. Kasowy PIT będzie się wiązać ze zmianą w rozliczeniu kosztów oraz koniecznością dostosowania systemów księgowych.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
PIT Finanse
Krzysztof Gawkowski (Lewica) pokieruje pracami resortu cyfryzacji - ogłosił we wtorek w Sejmie premier Donald Tusk. Wcześniej, w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego, Ministerstwo Cyfryzacji planowano włączyć w struktury resortu rozwoju i technologii. Teraz ma być osobnym ministerstwem.
Inga Stawicka
12.12.2023
Krzysztof Hetman (PSL-TD) pokieruje Ministerstwem Rozwoju i Technologii - poinformował w swoim expose premier Donald Tusk. Zastąpi na tym stanowisku Marlenę Maląg, która pełniła tę funkcję w rządzie tymczasowym Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd zostanie powołany najprawdopodobniej w środę, 13 grudnia.
Inga Stawicka
12.12.2023
Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański - zapowiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego exposé. Podkreślił, że będzie on odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo finansów publicznych. Premier zapowiedział też powołanie nowej instytucji – Rady Fiskalnej, która będzie opiniowała wydatki. Według niego, natychmiast zostaną zrealizowane takie postulaty, jak kasowy PIT dla przedsiębiorców oraz ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców.
Monika Pogroszewska
12.12.2023
Finanse

Ustawa o sygnalistach powinna być już wdrażana, a wciąż nie przeszła procedur

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo Sygnaliści
Kolejne przepisy unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów powinny funkcjonować od 17 grudnia br., tymczasem polska ustawa w tym zakresie nie jest nawet na etapie pierwszego czytania w Sejmie. Jak zgodnie wskazują prawnicy, pogłębia to niepewność przedsiębiorców i chaos w firmach – tym bardziej, że sądy zaczynają już odnosić się w wyrokach bezpośrednio do przepisów dyrektywy. Rośnie też obawa, że nawet po przyjęciu ustawy regulacje będą wdrażane „na kolanie”, bo zabraknie na to czasu.
Inga Stawicka
12.12.2023
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo Sygnaliści
O ile wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną, która dla swojej ważności nie wymaga zgody drugiej strony, o tyle wycofanie wypowiedzenia zasadniczo nie jest możliwe bez wyrażenia na to zgody przez jego adresata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odwołane wypowiedzenie dotarłoby do adresata wraz z oświadczeniem woli w sprawie wypowiedzenia, lub wcześniej.
Marek Rotkiewicz
12.12.2023
Prawo pracy
Patrząc na dynamikę działań UOKiK, można się spodziewać, że w 2024 roku walka z nieuczciwymi promocjami przybierze na sile. Przedsiębiorcy, którzy mieli już rok na odnalezienie się w nowej, omnibusowej rzeczywistości, nie będą już mogli skutecznie bronić się słabą znajomością i „świeżością” nowych regulacji. Pojawią się też zapewne pierwsze kary i kolejne zarzuty - pisze Weronika Herbet-Homenda, prawniczka w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Weronika Herbet-Homenda
12.12.2023
Rynek i konsument
Placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, gdy są prowadzone bez zezwolenia, choćby i ze szlachetnych pobudek, pozostają nielegalne. Bez znaczenia dla oceny charakteru prowadzonej działalności jest nazwa – pensjonat, hotel, dom opieki, czy dom seniora – orzekł NSA, utrzymując karę w mocy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.12.2023
Pomoc społeczna
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wobec Grupy OLX. Zarzuty dotyczą nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii. Wątpliwości budzi także algorytm zawyżający oceny, który modyfikuje ich pierwotny charakter. Jeśli zarzuty się potwierdzą, spółce grozi kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.
Inga Stawicka
11.12.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Ostatni wyrok frankowy TSUE: Z dużej chmury mały deszcz

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Co nowego wniósł wyrok TSUE z 7 grudnia 2023 r.? W zasadzie nic, po prostu zawraca polskie sądy z błędnej drogi, którą wiele z nich przez ostatnie dwa lata podąża. Chodzi o brak związania konsumenta abuzywnym postanowieniem i bezskuteczność (nieważność) umowy, która bez tego postanowienia nie może obowiązywać od chwili jej zawarcia, a nie od późniejszego zdarzenia - piszą adwokaci: dr Anna Dombska oraz Marcin Szymański.
Anna Dombska Marcin Szymański
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Obrót prywatną ziemią rolną trzeba uprościć - uważają eksperci. Ich zdaniem trzeba skończyć z fikcją, że każdy kłos jest na wagę złota. "Poluzowanie" zasad sprzedaży gruntów jest niezbędne przede wszystkim w miastach, gdzie brakuje terenów pod zabudowę. Część ograniczeń istnieje też tylko na papierze, bo bardzo restrykcyjnym przepisom towarzyszy od lat zbyt liberalna praktyka Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2023
Poprawmy prawo Nieruchomości
Pracownicy, których pracodawca jest niewypłacalny, mają problem z otrzymaniem należnych im świadczeń pracowniczych z FGŚP. Muszą czekać aż sąd ogłosi upadłość firmy. A że postępowania trwają po kilka lat, tracą możliwość wnioskowania do funduszu o wypłatę pieniędzy. Czas, w jakim taki wniosek powinni złożyć, nie może bowiem być dłuższy niż 12 miesięcy. Prawnicy potwierdzają, że przepisy wymagają zmiany.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2023
Prawo pracy Spółki Finanse Poprawmy prawo

Przez nieostrą definicję nie wiadomo, kto jest lobbystą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o działalności lobbingowej nie wyjaśnia precyzyjnie, kto jest lobbystą. Przepisy, pod groźbą sankcji, zobowiązują do rejestracji zawodowych lobbystów, ale nie nakładają na nich żadnych dodatkowych zobowiązań, np. przedłożenia sprawozdania z działalności. A ci, którzy zechcą, i tak mogą bardzo łatwo obejść przepisy.
Robert Horbaczewski
11.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Podatnicy zwolnieni z VAT, aby móc wystawiać faktury w KSeF, powinni wystąpić o nadanie numeru NIP. Nie są natomiast zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnik VAT zwolniony - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Z kolei podatnik wystawiający faktury na rzecz podmiotów zwolnionych z VAT, które nie posiadają numeru NIP, powinien zapewnić tym podmiotom tzw. dostęp anonimowy.
Monika Pogroszewska
11.12.2023
VAT KSeF
Podczas gdy scoring jako zautomatyzowane podejmowanie decyzji w indywidualnych przypadkach jest dozwolony jedynie pod pewnymi warunkami, przechowywanie przez dłuższy czas informacji na temat zwolnienia z pozostałej części długu jest sprzeczne z RODO – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2023
Rynek i konsument Prawo AI Finanse RODO Prawo europejskie
W sobotę , 9 grudnia 2023 roku, po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie 0 stawki podatku od towarów i usług (VAT) na żywność, jaka będzie obowiązywała w I kwartale 2024 roku. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2023
Rynek i konsument VAT Finanse
Jeżeli niedziela przypadnie 24 grudnia, to handel będzie pracował w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. Taki zasady zaczną obowiązywać już w najbliższą niedzielę. Nowelizacja przepisów o handlu w niedziele została już opublikowana i wchodzi w życie 5 grudnia.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Premier Morawiecki na koniec urzędowania chce jeszcze zmieniać Prawo restrukturyzacyjne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja
Wprowadzenie wyraźnego rozróżnienia postępowań restrukturyzacyjnych z zakresu restrukturyzacji zapobiegawczej od postępowania sanacyjnego, będącego postępowaniem o szczególnym charakterze, przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw, który właśnie wpłynął do Sejmu. Projekt stanowi wykonanie unijnej dyrektywy 2019/1023, powszechnie zwanej dyrektywą drugiej szansy.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja
"Jest umowa" - poinformował na platformie X unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton. Oznacza to, że trwające od środy tzw. trilogi, czyli trójstronne tajne negocjacje, zakończyły się porozumieniem. Teraz unijny akt o sztucznej inteligencji będą musieli zatwierdzić m.in. europosłowie, ale jest szansa, że UE jako pierwsza przyjmie przełomowe regulacje ws. nowej technologii.
Inga Stawicka
09.12.2023
Prawo AI Prawo europejskie
Opóźnianie się prac nad unijnym aktem o sztucznej inteligencji nie jest jedynym problemem w kontekście coraz powszechniejszego korzystania z nowych technologii. Coraz bardziej palącą kwestią jest również kwestia wykorzystywania cyfrowych zasobów do "uczenia" algorytmów. Ani na podstawie krajowych, ani unijnych aktów nie można bowiem ustalić, jak wynagradzać twórców za to, że ich dzieła są w ten sposób używane.
Inga Stawicka
09.12.2023
Prawo AI
Samorządy sporządzają coraz więcej dokumentów strategicznych, ale nie przekłada się to na realizację założeń idei określanej jako „zrównoważona mobilność”- to kluczowy wniosek z raportu „Zrównoważona mobilność w polityce transportowej miasta” przygotowanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. W polskim systemie prawnym brakuje choćby definicji polityki transportowej samorządów gminnych.
Maria Dec-Kiełb
09.12.2023
Samorząd terytorialny

Ucywilizowanie rynku franczyzy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Projekt nowych przepisów dotyczących regulacji umowy franczyzy w kodeksie cywilnym zaprezentował 8 grudnia minister sprawiedliwości w ustępującym rządzie Mateusza Morawieckiego. W ustawie mają się znaleźć m.in. zasady stosowania weksli, proces zawierania umowy, przebieg współpracy i warunków jej rozwiązania. Do tej pory były zawierane umowy nienazwane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Z roku na rok wzrasta liczba deklaracji neutralności klimatycznej oraz ilość energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji klimatycznych. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji jako szansy a nie jedynie generatora kosztów i ograniczeń. To niektóre wnioski z najnowszego raportu KPMG w tej sprawie.
Inga Stawicka
08.12.2023
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Rząd rzutem na taśmę chce zmienić rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, by uzupełnić przepisy o wprowadzone do systemu oświaty nowego rodzaju placówki, tj. branżowego centrum umiejętności (BCU), do którego pracodawca będzie mógł kierować młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2023
Prawo pracy
Sejm przychylił się do zgłaszanych uwag i zdecydował o dodaniu firm do listy podmiotów, które zostaną objęte mechanizmem "zamrożenia" cen energii elektrycznej. Taki postulat zgłaszał rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Cena maksymalna będzie obowiązywać do końca czerwca 2024 roku. O tym, że pierwotnie firmy miały być wyłączone z grona podmiotów objętych wsparciem, pisaliśmy również na łamach Prawa.pl.
Inga Stawicka
08.12.2023
Małe i średnie firmy Energetyka
Rada Ministrów wydała rozporządzenie wydłużające o rok termin dostosowania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach do obowiązujących przepisów prawa. System ZSIN ma zwiększyć efektywność pracy urzędów w zakresie rejestrów związanych z nieruchomościami.
Ret
08.12.2023
Administracja publiczna Nieruchomości
Aż 2/3 polskich firm poniosło straty w związku ze zmianą cen towarów i usług lub brakiem dostępności materiałów – podaje Aon Polska w badaniu „Globalne badanie zarządzania ryzykiem 2023”. Problemy finansowe przedsiębiorstw wynikają najczęściej również ze spowolnienia gospodarczego oraz nieuregulowanych należności handlowych.
Ret
08.12.2023
Rynek Finanse
Trwa nabór prac do pierwszej edycji konkursu organizowanego przez fundację im. Prof. Jerzego Wiszniewskiego. Kapituła wyłoni najwybitniejszą pracę z zakresu prawa znaków towarowych, prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji lub prawa antymonopolowego. Autorowi lub autorom konkursowej, zostanie przyznana nagroda 20 000 dolarów.
Monika Sewastianowicz
08.12.2023
Na liście najbardziej pożądanych benefitów świątecznych bez zmian pierwszą pozycję zajmuje okolicznościowa premia finansowa - chciałoby ją otrzymać 86 proc. pracowników. Jednak tylko 36 proc. z nich sądzi, że w te święta tak się stanie. To mniej niż rok temu, gdy premii świątecznej spodziewało się aż 62 proc. badanych – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2023
Prawo pracy HR Rynek pracy
W przepisach restrukturyzacyjnych brakuje uregulowania, które gwarantowałoby przedsiębiorcy w restrukturyzacji  i jego rodzinie środki na życie. Znajduje się on wyłącznie na "łasce" zarządcy, który jednocześnie nie ma podstawy prawnej do przekazywania dłużnikowi jakichkolwiek pieniędzy. Zdarzają się przypadki, w których w sytuacji konfliktu pomiędzy zarządcą a dłużnikiem, ten ostatni zostaje z niczym.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.12.2023
Nieruchomości