Prawo.pl
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w zeszłym tygodniu, że przepisy dotyczące ulgi na złe długi naruszają regulacje unijnej dyrektywy. Sprawa dotyczyła, co prawda, czeskiego podatnika, jednak, zdaniem ekspertów, wyrok ma duże znaczenie także dla polskich przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
VAT

KE: trwają rozmowy z Polską w sprawie zamrożenia cen energii

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Firmy wciąż nie mają pewności, czy tzw. ustawa prądowa zamrażająca ceny energii na poziomie tych z 30 czerwca 2018 roku jest zgodna z unijnym prawem o pomocy publicznej. Cały czas trwają rozmowy z Komisją Europejską w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
13.05.2019
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Największa na świecie firma piwowarska - spółka AB InBev - nadużyła pozycji dominującej na belgijskim rynku piwa. Za utrudnianie importu tańszego piwa Jupiler z Holandii do Belgii Komisja Europejska nałożyła na nią ponad 200 mln euro kary.
Jolanta Ojczyk
13.05.2019
Rynek Spółki Prawo gospodarcze
W 2018 roku 540 osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 70 straciło życie. To oznacza, że co tydzień na budowie ginie co najmniej jedna osoba. Państwowa Inspekcja Pracy oraz najwięksi generalni wykonawcy budowlani zainaugurowali kolejną akcję "Tydzień Bezpieczeństwa w budownictwie", która ma poprawić bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Paweł Żebrowski
13.05.2019
Prawo pracy BHP Budownictwo
Od 15 maja w Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS. Za połączenia ze swojego kraju do innego państwa UE konsumenci zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT).
Krzysztof Sobczak
13.05.2019
Rynek i konsument
Sprzedawca energii elektrycznej i gazu nie może karać konsumenta za rozwiązanie umowy przed terminem - stwierdził UOKiK, który wszczął postępowanie o uznanie za niedozwolone 47 klauzul stosowanych przez spółkę Polski Prąd i Gaz. Według Urzędu niedopuszczalne jest też automatyczne przedłużanie umów znów na czas określony.
Krzysztof Sobczak
13.05.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Opiekunkę medyczną należy przywrócić do pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń do jakości świadczonej przez nią pracy. Umowa o pracę została jednak wypowiedziana, gdyż pozwany uznał, że utracił zaufanie do powódki. Wypowiedzenie było jednak nieskuteczne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Aleksandra Partyk
13.05.2019
Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Przy towarowym znaku renomowanym obowiązuje niższy stopień podobieństwa - orzekł Sąd Najwyższy. - Omega to jest znak renomowany, a podobieństwo do innych znaków należy rozpatrywać nie tylko w warstwie znaczeniowej, ale także - wizualnej i fonetycznej. W tym używanej w domenie internetowej - uznał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Sąd rozstrzygnie, czy Facebook mógł naruszyć dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), blokując jej konto za naruszenie zasad społeczności. Organizacja, która prowadzi edukację antynarkotykową, domaga się od portalu przywrócenia konta i przeprosin. Zdaniem prawników powinna powstać możliwość odwołania się od decyzji
Monika Sewastianowicz
13.05.2019
Wprowadzenie dobrowolności uczestnictwa samozatrudnionych w powszechnym systemie zabezpieczenia społecznego może być szansą na nową falę przedsiębiorczości, na którą czeka polska gospodarka - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek
11.05.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Nawet najlepszy produkt, kiedy źle przedstawiony – ma mniejsze szanse przebicia na rynku. I jako Polacy nie mamy się czego wstydzić - niektóre prezentacje z warszawskiego Global Legal Hackathonu mogły konkurować z tymi na finałach w Nowym Jorku - mówią członkowie zespołu inteliLex, który wygrał nowojorski finał.
Jolanta Ojczyk
11.05.2019
Prawnicy Prawo AI LegalTech

Nawet groszowy dług w ZUS, to groźba zwrotu pobranych świadczeń

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Długi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie przedawniają się. Jednak zdaniem ekspertów, urzędnicy powinni informować o zaległościach, zamiast "hodować" odsetki. Bywa, że przedsiębiorca dowiaduje się o zobowiązaniu dopiero wtedy, gdy dostaje pismo z żądaniem zwrotu świadczenia - np. zasiłku chorobowego.
Grażyna J. Leśniak
11.05.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, kod, wysokość zobowiązania - takie dane mogą być publikowane na internetowej giełdzie wierzytelności. Nawet wtedy, gdy dług jest przeterminowany - takie stanowisko potwierdza Urząd Ochrony Danych Osobowych. Według UODO giełda tylko przetwarza dane, ich administratorem jest wierzyciel.
Jolanta Ojczyk
11.05.2019
RODO

Prezydent powołał Radę Przedsiębiorczości

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
18 osób liczy Rada do spraw Przedsiębiorczości powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na jej czele stanął Piotr Wachowiak, profesor Szkoły Głównej Handlowej i jej prorektor. Rada ma analizować i podpowiadać rozwiązania prawne, które ułatwią życie przedsiębiorcom.
Jolanta Ojczyk
10.05.2019
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Szef URE konsekwentnie krytykuje ustawę o cenach energii

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze
Regulator mógł złagodzić efekty wzrostu cen energii, nie potrzebna była ustawowa ingerencja w rynek energii - twierdzi prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Wtórują mu eksperci z branży energetycznej, którzy tzw. ustawę prądową nazywają interwencjonizmem w czystej postaci.
Krzysztof Sobczak
10.05.2019
Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze
Prezes UOKiK dostanie wszelkie niezbędne narzędzia do prowadzenia kontroli firm, które zwlekają z regulowaniem swoich zobowiązań w terminie. Będzie mógł m.in.: pozyskiwać dane z Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. I zapowiada, że projekt jeszcze w maju przyjmie rząd.
Jolanta Ojczyk
10.05.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Zmieniona ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., a nie od 1 stycznia przyszłego roku - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. - Dzięki temu zainteresowane podmioty będą miały odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian - tłumaczy resort.
Krzysztof Sobczak
09.05.2019
Ordynacja
Lodówki, telewizory, pralki i inne tego typu produkty będą miały nowe etykiety informujące o zużyciu energii. To koniec oznaczeń typu A+++ dla najbardziej energooszczędnych urządzeń.
Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
09.05.2019
Środowisko Rynek i konsument
Alicja Adamczak, niemal po 18 latach, przestała być prezesem Urzędu Patentowego RP. Jej miejsce jako pełniąca obowiązki zajęła Edyta Demby-Siwek.
Jolanta Ojczyk
09.05.2019

W kwietniu mniej upadłości w polskiej gospodarce

Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. W kwietniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 36 przedsiębiorstw, czyli o 32 proc. mniej niż w marcu i o 29,4 proc. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku.
Jolanta Ojczyk
09.05.2019
Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że przejęcie Multimedia Polska przez Vectrę może ograniczyć konkurencję w kilkunastu miastach w segmencie płatnej telewizji i internetu stacjonarnego.
Jolanta Ojczyk
09.05.2019
Ochrona konkurencji
Zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych rośnie popularność polis Warranty and Indemnity, czyli od odpowiedzialności z tytułu składanych zapewnień w umowie sprzedaży. Tak wynika z raportu kancelarii Eversheds Sutherland o sytuacji na rynku transakcji fuzji i przejęć.
Jolanta Ojczyk
08.05.2019
Prawo gospodarcze
W ciągu ostatnich lat transmisja danych komórkowych wzrosła 57-krotnie. Jest coraz więcej anten i instalowane są na mniejszych wysokościach, więc rośnie oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko. NIK alarmuje, że ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są do tego przygotowane.
Agnieszka Matłacz
07.05.2019
Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo AI
Ponad 4,1 tys. zł to łączne miesięczne obciążenie podatkami i składkami w przeliczeniu na jednego pracującego. W tym 2,2 tys. zł stanowią podatki dochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne - oszacowało w swoim raporcie pt. "Ile płacy mamy z pracy?" Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Paweł Żebrowski
07.05.2019
Prawo pracy Małe i średnie firmy

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.
Małgorzata Miś
07.05.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Nowe technologie trzeba wdrażać jak najszybciej, nawet jeśli krótkoterminowo oznacza to konieczność poniesienia określonych nakładów. Bez tego nie nadążymy za klientami. Nawet jak ich nie tworzymy, musimy je rozumieć i stosować, bo w jaki inny sposób będziemy potrafili je opisywać w umowach i kontraktowo zabezpieczać? - pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.
Piotr Jeżółkowski
07.05.2019
Prawnicy Prawo AI
Arbitraż nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularny, ale możliwe jest powiększenie grona firm, które w swych kontraktach stosować będą zapisy na arbitraż - twierdzi dr. Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Ale przyznaje, że popularyzacja tej formy rozwiązywania sporów wymaga jeszcze pracy.
Prawo.pl
07.05.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Polacy wygrali Global Legal Hackathon

Prawnicy Prawo AI LegalTech
Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium światowego finału Global Legal Hackathon w Nowym Jorku. Zdaniem międzynarodowego jury zespół młodych prawników i informatyków przygotował w ramach konkursu jedno z najlepszych nowoczesnych rozwiązań dla prawników. W finale w sumie walczyło 12 drużyn.
Jolanta Ojczyk
06.05.2019
Prawnicy Prawo AI LegalTech

Minister: Nie będzie testu przedsiębiorcy, ale będą kontrole

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - zapewniła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Skomentowała w ten sposób zapowiedź weryfikacji samozatrudnionych. 
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dr Maciej Taborowski z UW został nowym zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Do jego zadań należeć ma m.in. zwiększenie zaangażowania RPO w zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, praw podatników, praw przedsiębiorców, ochrony zdrowia, a także we wszystkie sprawy, w których prawo Unii Europejskiej może oferować obywatelom skuteczną ochronę.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Prawo gospodarcze