4 maja, podczas gali  finałowej Global Legal Hackathon swoje rozwiązania przed międzynarodowym jury zademonstrowało 12 zespołów. Wygrały trzy z Europy: Niemiec, Polski i Rumunii. 

Polacy podbili serca jurorów aplikacją inteliLex.  - Algorytm bazuje na słowach, które używamy w trakcie pisania umowy – tłumaczy Agnieszka Poteralska, liderka siedmioosobowego zespołu inteliLex, aplikantka radcowska. - Gdy wpisujemy kilka słów, narzędzie podpowiada nam w bocznej kolumnie klauzule, które już kiedyś napisaliśmy, albo ktoś z naszej organizacji. - Przyspieszamy, usprawniamy i optymalizujemy pracę prawników, a w przyszłości nie tylko – dodaje Agnieszka Poteralska. Tymczasem z najnowszego raportu pt. „Future Ready Lawyer” przygotowanego przez Wolters Kluwer wynika, że dla 71 proc. ankietowanych wyzwaniem jest poprawa wydajności i produktywności, a 62 proc. korzystanie z zasobów wewnętrznych w działach prawnych. InteliLex pozwala sprostać obu.

Członkami zespołu Agnieszki Poteralskiej byli: Maciej Zalewski (programista z zawodu, prawnik z wykształcenia), Tomasz Żmuda (programista), Ignacy Janiszewski (programista) Artur Tanona (programista z zawodu, prawnik z wykształcenia), Yaroslaw Shmarov z Ukrainy (menadżer do spraw rozwoju, w Polsce od 4 lat) i Karol Kłaczyński (zawodowo i na GLH scrum master zwycięskiej drużyny, jego zadaniem jest wspieranie członków zespołu, dzięki niemu wiedzą dlaczego i w jakim celu realizują konkretne działania).

Wersja polska raportu jest dostępna tutaj >>

Czytaj więcej o polskiej edycji GLobal Legal Hackathon 2019 >>


Z kolei Niemcy wymyślili Uthority. To aplikacja, która ułatwia zrozumienie  pism urzędowych czy sądowych. Według jej autorów aż 82 proc. osób ma trudności ze zrozumieniem prawniczego języka. Aplikacja umożliwia przetłumaczenie najważniejszych informacji na zrozumiały język i sugeruje kolejne kroki, które należy uczynić po otrzymaniu takiego pisma.

Natomiast zespół z Rumuni stworzył Lawrelai, czyli pierwszego zaufanego doradcę prawnego w podróży zagranicznej. Doradca dostępny jest przez aplikację Facebook Messenger. Zdaniem jury wyjątkowość pomysłu polega na globalnym zasięgu i bezpłatnej pomocy. Choć Lawrelai pomaga też  znaleźć za opłatą lokalnego prawnika, o ile jest taka potrzeba.

Global Legal Hackathon to międzynarodowy konkurs dla tych, którzy potrafią połączyć prawo z nowoczesnymi technologiami. Najpierw przez trzy dni w ponad 40 miastach na całym świecie prawnicy i informatycy spotkają się, by stworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. W tym roku krajowe maratony prawniczego programowania odbyły się w dniach 22-24 lutego. Do nowojorskiego finału trafiły tylko wybrani przez jury zwycięzcy.

Organizatorem i sponsorem Global Legal Hackathon jest Wolters Kluwer.