Najliczniejsza grupa poszkodowanych w zbadanych przez PIP wypadkach w latach 2016-2018 wykonywała pracę w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu i naprawach pojazdów.

Zobacz: Wypadek przy pracy na budowie >

Akcja obejmie kilkadziesiąt tysięcy pracowników

W akcję "Tydzień Bezpieczeństwa" zaangażowali się m.in. Budimex, Erbud, Hochtief Polska, Karmar, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud. W tym roku będzie ona obejmowała m.in.: szkolenia z pierwszej pomocy na budowach, warsztaty i prezentacje praktyk BHP na budowach, pokazy zabezpieczeń, prelekcje inspektorów PIP. Przygotowano także nowe poradniki dla kierowników budów podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Zobacz: Bezpieczna organizacja robót budowlanych >

Patronat nad ogólnopolską akcją objął Główny Inspektor Pracy. – Każde działanie, które pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo na budowach, jest bliskie memu sercu. Tym bardziej takie, które jest profesjonalnie przygotowane i w którym uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy pracowników branży budowlanej – mówi Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

Sprawdź: Kto ponosi odpowiedzialność za stan bhp na budowie, na której pracują podwykonawcy? >

– Musimy jednocześnie pamiętać, że Tydzień Bezpieczeństwa na budowach powinien trwać… cały rok. Bo każdego dnia powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpiecznej pracy i współpracy w tym obszarze na każdym etapie procesu budowlanego - dodał.  

 


Akcja obejmuje również montaż tablic na budowach ze zdjęciami bliskich pracowników. - Tablica „Dla kogo pracuję bezpiecznie?” ma na celu uświadomienie pracownikom, że pracują bezpiecznie nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny i przyjaciół. Tablica ma im przypominać, że czekają na nich bliscy i również ze względu na nich powinni dbać o swoje bezpieczeństwo – po to, aby każdego dnia mogli po pracy wrócić cali i zdrowi do domu. To dodatkowa mobilizacja i zachęta do bezpiecznej pracy – wyjaśnia prezydent Porozumienia na Rzecz Bezpieczeństwa Leszek Gołąbiecki.

Zobacz procedurę: Prowadzenie prac w wykopach, dołach, rowach >

 Po raz pierwszy w historii "Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie" w ramach "Tygodnia Bezpieczeństwa" zostaną rozegrane profesjonalne Mistrzostwa w Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Odbędą się one w dniach 14-15 maja, a areną zmagań uczestników będzie kompleks w Sierpcu.

 

W ramach współpracy firmy członkowskie utworzyły platformę wymiany wiedzy w zakresie bezpieczeństwa.Temu służą np. wysyłane alerty o zaistniałych wypadkach śmiertelnych oraz cykliczne spotkania kierowników BHP, w trakcie których omawiane są m.in. przyczyny i okoliczności zdarzeń śmiertelnych. Takie działania umożliwiają wyciągać wnioski na przyszłość, unikać błędów popełnionych wcześniej, a także zapobiegać występowaniu podobnych wypadków.

Czytaj też: Do Sejmu trafi nowelizacja ustawy o społecznej inspekcji pracy >>>