Rząd za uproszczeniem zleceń na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Ma nie być podwójnej weryfikacji zleceń na wyroby medyczne. Za to zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, czyli np. na pieluchomajtki, mają być wystawiane na 12 miesięcy, czyli nawet dwukrotnie dłużej niż obecnie - takie zmiany zakłada projekt, który dziś przyjął rząd. Nowelizacja zawiera także przepisy umożliwiające wdrożenie systemu zarządzania obsługą pacjentów w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych.

07.05.2019

WEI: Przedsiębiorcy chcą dobrowolności składek ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dwie trzecie właścicieli małych firm zrezygnowałoby z płacenia ZUS, gdyby Polska wprowadziła dobrowolność składek dla przedsiębiorców - wynika z badania Warsaw Enterprise Institute. Przedsiębiorcy za główny mankament systemu uważają brak gwarancji wsparcia finansowego na wypadek utraty zdolności do prowadzenia działalności gospodarczej.

07.05.2019

Minister o proteście fizjoterapeutów: Ruchy płacowe to zadanie dyrektorów szpitali

Zawody medyczne

Pięć tysięcy fizjoterapeutów wzięło we wtorek wolne i honorowo oddało krew - podał Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. To początek protestu, od jutra fizjoterapeuci mają zacząć strajk włoski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że to problem dyrektorów szpitali.

07.05.2019

Kolejna fala fałszywych alarmów bombowych na maturach

Kadry w oświacie

We wtorek 7 maja kolejne szkoły, w których odbywały się matury, otrzymały zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego. W większości z nich, egzamin - tego dnia była to matematyka - odbył się bez opóźnień - w jednej został przerwany.

07.05.2019

Rząd chce zniesienia limitu 30-krotności w PPK

Emerytury i renty Rynek PPK

Zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz uproszczenie systemu PPK - zakłada projekt ustawy, który przyjęła Rada Ministrów. Proponowane przepisy zakładają też rozszerzenie katalogu uprawnionych m.in. o osoby przebywające na urlopach wychowawczych i pobierające zasiłek macierzyński.

07.05.2019

Pilotaż leczenia ostrej fazy udaru rozszerzony o 10 szpitali

Opieka zdrowotna

Kolejne dziesięć placówek będzie stosowało metodę leczenia ostrego udaru w ramach pilotażu trombektomii mechanicznej. W sumie od lipca tego roku 17 placówek w Polsce przez całą dobę będzie udzielać takich świadczeń u pacjentów, u których doszło do udaru niedokrwiennego. Niestety żadnego ośrodka nie ma w województwie lubuskim.

07.05.2019

Rzecznik dyscyplinarny zapewnia, że nie chce uderzać w wolność słowa sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Od sędziego należy oczekiwać powściągliwości i rzetelności przekazu. Opinie sędziego znieważające dotyczące innych sędziów mogą stanowić precedens prowadzący do zagrożenia porządku publicznego - podkreśla Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab odnosząc się do sprawy wypowiedzi sędzi Aliny Czubieniak.

07.05.2019

W kajdankach na I Komunii Św. dziecka? RPO: więźnia trzeba informować o warunkach przepustek

Wymiar sprawiedliwości

Więzień, który dostaje przepustkę losową na pogrzeb, I Komunię Św. dziecka czy inną rodzinną uroczystość powinien być od razu poinformowany czy będzie jedynie konwojowany, czy będzie musiał mieć na sobie odzież więzienną i kajdanki - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca uwagę, że brak takiej informacji może postawić w bardzo trudnej sytuacji nie tylko osadzonego ale przede wszystkim jego bliskich i być dla nich dodatkową traumą.

07.05.2019

Akcyza w górę - picie i palenie będzie droższe

Akcyza

Ministerstwo Finansów planuje podwyżkę od stycznia 2020 roku stawki podatku akcyzowego na używki. Chodzi o alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Zdaniem branży, wyższy podatek spowoduje wzrost szarej strefy w tej dziedzinie.

07.05.2019

NIK: Promieniowanie elektromagnetyczne urządzeń telefonii komórkowej poza kontrolą

Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie

W ciągu ostatnich lat transmisja danych komórkowych wzrosła 57-krotnie. Jest coraz więcej anten i instalowane są na mniejszych wysokościach, więc rośnie oddziaływanie pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe (SBTK) i urządzenia mobilne na ludzi i środowisko. NIK alarmuje, że ani Inspekcja Ochrony Środowiska, ani Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są do tego przygotowane.

07.05.2019

Protest - pracownicy sądów i prokuratur ustawią namioty przed MS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Rozpoczynający się we wtorek 7 maja protest ma trwać aż do odwołania. Porozumienie Związków Zawodowych Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości domaga się podwyżek i systemowych zmian gwarantujących wzrost wynagrodzeń. W "miasteczku" mają odbywać się też dyskusje na temat reformy sądownictwa i sytuacji związanych z nim grup zawodowych.

07.05.2019

Raport FOR: Wysokie obciążenie pracujących podatkami i składkami

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Ponad 4,1 tys. zł to łączne miesięczne obciążenie podatkami i składkami w przeliczeniu na jednego pracującego. W tym 2,2 tys. zł stanowią podatki dochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne - oszacowało w swoim raporcie pt. "Ile płacy mamy z pracy?" Forum Obywatelskiego Rozwoju.

07.05.2019

Trzynasta emerytura także dla 44 tys. osób ze świadczeniem "Mama 4 plus"

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Nie wszystkie osoby, które wnioskowały o świadczenie z programu "Mama 4 plus" mogą liczyć na trzynastą emeryturę. Aby ją dostać należało do 30 kwietnia mieć przyznane prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Do tego czasu ZUS wydał ponad 44 tys. takich decyzji.

07.05.2019

Projekt proszczepionkowy zagrożony, bo podpisów zebrano "na styk"

Opieka zdrowotna

Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” zebrała minimalne ponad 100 tysięcy podpisów za projektem ustawy, która ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepień jako kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. - Jeśli choć kilka podpisów nie będzie prawidłowych, ustawa nie trafi do Sejmu – mówi Robert Wagner, jeden z pomysłodawców akcji.

07.05.2019

Sołectwa chcą więcej praw, ale wzmocnienia wymagają też rady osiedli w miastach

Samorząd terytorialny

Wybieramy posłów, europosłów czy burmistrzów, ale często zapominamy, że bliżej nas są takie organy jak sołectwa, dzielnice czy osiedla. Chcą mieć więcej praw, a najbardziej walczą o to sołectwa. Jednak zdaniem ekspertów większego wzmocnienia potrzebują miejskie jednostki, bo więzi społeczne w miastach są słabsze, a ludzie nie wiedzą, po co rady osiedli w ogóle są. Poszerzenie uprawnień tych jednostek proponują posłowie z sejmowej komisji samorządu.

07.05.2019

MF: Nauczyciele mogą dostać pieniądze za dodatkowe zajęcia, nie za strajk

Szkoła i uczeń

Z pieniędzy zaoszczędzonych wskutek strajku samorządy mogą zapłacić nauczycielom za dodatkowe zajęcia z uczniami, ale te zajęcie muszą się odbyć. Obejście zasady niepłacenia za strajk jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - mówi Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, wiceminister finansów Leszek Skiba.

06.05.2019

Raport MOP: Polska wśród krajów, gdzie praca zdalna mało popularna

Rynek Prawo pracy

W ponad połowie krajów Unii Europejskiej 20 proc. pracowników pracuje zdalnie przynajmniej od czasu do czasu. W tym kontekście Polska jest wśród państw, w których odsetek takich osób jest najniższy - wynika z opublikowanego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

06.05.2019

Polacy wygrali Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium światowego finału Global Legal Hackathon w Nowym Jorku. Zdaniem międzynarodowego jury zespół młodych prawników i informatyków przygotował w ramach konkursu jedno z najlepszych nowoczesnych rozwiązań dla prawników. W finale w sumie walczyło 12 drużyn.

06.05.2019

Minister: Nie będzie testu przedsiębiorcy, ale będą kontrole

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - zapewniła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Skomentowała w ten sposób zapowiedź weryfikacji samozatrudnionych. 

06.05.2019

Lokale wyborcze wciąż bez podjazdów i ze źle oznaczonymi schodami

Wybory

W roku wyborów do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu jak bumerang wraca temat lepszego dostosowania lokali do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami. RPO pisze do przedstawicieli rządu, że nadal nie ma właściwych warunków do głosowania i jest niebezpiecznie. A to zmniejsza frekwencję.

06.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski