Rząd przekaże 12 mld zł na inwestycje lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse publiczne

W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rząd proponuje udzielenie wsparcia samorządom na łączną kwotę 12 mld złotych - wynika z informacji przekazanych w czwartek przez wiceszefa MSWiA, pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem Pawła Szefernakera. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

23.07.2020

Wyższe koszty uzyskania przychodów także dla umów o dzieło

PIT Rachunkowość

Zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło daje prawo do zastosowania 20-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jeśli jednak współpraca polega na tworzeniu dzieł i twórca przekazuje do nich prawo autorskie, można skorzystać z podwyższonych, 50-proc. kosztów podatkowych.

23.07.2020

Sejm zajmie się ponownie ustawą poszerzającą kompetencje farmaceuty

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, nad którym ponownie ruszyły prace w sejmowych komisjach przerwane pandemią, przewiduje uprawnienie aptekarza do wystawiania recept w chorobach przewlekłych oraz prowadzenie opieki farmaceutycznej. Pacjent będzie mógł sobie wybrać farmaceutę, z którego pomocy zechce korzystać.

23.07.2020

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nową ustawą o rzemiośle

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju poinformowała, że resort pracuje nad projektem nowej ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym. Ma on zawierać katalog tzw. zawodów obligatoryjnych, w przypadku których konieczny jest dualny system kształcenia mistrz - uczeń. Zwiększy się też katalog zawodów rzemieślniczych.

23.07.2020

Wzrosną składki od przedsiębiorców w 2021 roku

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Pomimo zapewnień rządu i popierającej go koalicji o konieczności wspierania przedsiębiorców w związku z konsekwencjami wystąpienia epidemii koronawirusa, w 2021 roku należy spodziewać się wzrostu składek na ubezpieczenia społeczne dla samozatrudnionych.

23.07.2020

MF przedstawiło objaśnienia podatkowe do przepisów tarcz antykryzysowych

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ogłoszone w środę objaśnienia zajmują 123 strony. Ministerstwo Finansów zapewnia, że podatnicy będą korzystać z ochrony, jeśli się do nich zastosują. Stan faktyczny musi być jednak zbieżny z tym opisanym w objaśnieniach. Dokument dotyczy m.in.: PIT, CIT, VAT, rozliczania darowizn, podatku od przychodów z budynków, ulgi na złe długi i ujmowania strat.

23.07.2020

Sąd zajmie się zwolnieniem z IKEA za wpis anty LGBT w intranecie

Prawo pracy

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowniczce ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci handlowej IKEA, która zwolniła pracownika po zamieszczeniu przez niego na wewnętrznym firmowym forum intranetowym cytatów z Biblii - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

23.07.2020

Kolejna firma ukarana za handel pod pozorem badań medycznych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Ponad 114 tys. zł kary ma zapłacić firma Quantumlive, która zapraszała konsumentów na pokazy handlowe pod pretekstem badań, które w rzeczywistości nie miały wartości medycznej. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów, wprowadzając ich w błąd w telefonicznych zaproszeniach i nakazał też zaniechać kwestionowanej praktyki.

23.07.2020

Będą pieniądze dla Polski, ale Unia spyta o praworządność

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polski rząd świętuje zwycięstwo na unijnym szczycie - będą duże pieniądze dla naszego kraju, nie będzie natomiast żadnego ich warunkowania oceną praworządności. Zgoła inny obraz przedstawiają szefowie unijnych instytucji i polscy eksperci. Ich zdaniem nie będzie pieniędzy bez przestrzegania unijnych standardów demokracji i praworządności.

23.07.2020

Kto chce skorzystać z bonu turystycznego, musi mieć konto na e-platformie ZUS

Domowe finanse Koronawirus

Osoby uprawnione do bonu turystycznego, by z niego skorzystać, muszą posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Bez tego konta nie będzie można aktywować wirtualnych pieniędzy. Można go założyć korzystając z bankowości internetowej, albo zrobić to osobiście w ZUS.

23.07.2020

Doktoranci: Stypendia wyższe i dla każdego

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Konieczne jest zrównanie statusu doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich oraz na studiach doktoranckich. W świetle obowiązującej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ci pierwsi są „młodymi naukowcami”, podczas gdy ci drudzy pozostają zaledwie „uczestnikami studiów III stopnia” - wskazuje Krajowa Reprezentacja Doktorantów.

23.07.2020

Rząd chce pełnej elektronizacji upadłości i restrukturyzacji, ale projekt wymaga dopracowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

System teleinformatyczny w postępowaniu upadłościowym i naprawczym będzie nie tylko platformą do zamieszczania pism i dokumentów, ale będzie usprawniał zarządzanie upadłością, w tym ułatwi doręczenie pism - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Jednak projekt wymaga jeszcze dopracowania - uważa Rada Legislacyjna przy premierze.

23.07.2020

Dodatek za trudne warunki pracy tylko, gdy nauczyciel taką pracę wykonywał

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Dodatek za trudne warunki pracy należy się nauczycielowi tylko wtedy, gdy faktycznie taką pracę wykonywał. Trudno, by nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkół leśnych dostał pieniądze za pracę w lesie, jeżeli takie zajęcia się nie odbywały. Decyzje w zakresie organizacji pracy jednostki systemu oświaty podejmuje dyrektor tej jednostki - przypomina MEN.

23.07.2020

Adwokaci chcą zmian w etyce, ale projekt budzi duże wątpliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do połowy lipca Naczelna Rada Adwokacka zbierała opinie o projekcie nowego kodeksu etyki adwokackiej. Temat ma wrócić już we wrześniu, ale adwokaci nie ukrywają, że są rozczarowani i zaproponowanymi rozwiązaniami i trybem pracy nad zmianami. Jeden z problemów to choćby kwestia reklamy, które według nich - mimo zapowiedzi - nadal nie został jednoznacznie rozwiązany.

23.07.2020

Skutki pandemii - pracodawcy zmagają się z traumą pracowników

Prawo pracy HR Compliance Koronawirus

Przez koronawirusa wielu pracowników podupadło na zdrowiu psychicznym. U niektórych ujawniły się wręcz zachowania wskazujące na chorobę psychiczną, a przynajmniej poważne zaburzenia osobowości. Agresja między pracownikami wymusza zmiany organizacyjne w firmach, a prawo nie odpowiada w pełni na realne problemy pracodawców, z którymi przychodzi im się dziś mierzyć.

23.07.2020

Fiskus zarabia na ćwiczeniach i jodze online

VAT

Koronawirus spowodował, że część siłowni czy klubów jogi przeniosła się do sieci i udostępnia zajęcia online. Takie sesje są jednak obłożone pełną, 23-proc. stawką VAT. Powoduje to wyższe ceny. Klienci zaś oczekują, że ćwiczenia przez internet będą tańsze. Z 8-proc. stawki podatku mogą korzystać jednak nie tylko zajęcia tradycyjne.

23.07.2020

UE: Komisarz zaczyna prace nad zasadami wiązania funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Odniesienie do praworządności w tekście ze szczytu Unii Europejskiej jest jasne i czytelne - stwierdził w środę unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska przeanalizuje teraz różne opcje umożliwiające wznowienie prac legislacyjnych nad warunkowością między Radą a PE w celu ochrony budżetu UE i funduszu odbudowy.

22.07.2020

Sędziowie "nie przyznali się" do Forum Współpracy Sędziów - rzecznik stawia zarzuty

Wymiar sprawiedliwości

14 sędziów z sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych nie wskazało w pisemnych oświadczeniach, że są członkami Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów. Sędzia Przemysław W. Radzik, Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postawił im zarzuty dyscyplinarne. Dotyczą m.in. uchybienia godności urzędu.

22.07.2020

Wrzutka do ustawy zdrowotnej przesuwa wejście w życie opłat od małpek i soków

Prawo gospodarcze

Opłata cukrowa od małpek i słodkich napojów ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Tak przewiduje wrzutka do projektu nowelizacji ustaw zdrowotnych, którą właśnie zajmuje się Sejm. Problem w tym, że parlament wciąż nie zakończył prac nad ustawą wprowadzającą dodatkową daninę. Sejm ją uchwalił, ale Senat odrzucił, a Sejm nie zajął się nią ponownie. W efekcie nowelizowane są przepisy, których formalnie nie ma.

22.07.2020