Szef MSZ: TK nie może zajmować się pytaniami do TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw, by Trybunał Konstytucyjny badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją - twierdzi w piśmie do prezes TK Julii Przyłębskiej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

31.10.2018

Zmienią się zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

Domowe finanse Budownictwo

Krótsze i jednoznacznie określone terminy przedawnienia roszczeń oraz na przystąpienie przez współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców do postępowania, gdy nie został zrealizowany cel publiczny - takie zmiany ma wprowadzić nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami, nad którą prace kończy właśnie rząd.

31.10.2018

Bat na dłużników alimentacyjnych? Więcej zawiadomień i skazań

Wymiar sprawiedliwości

Lawinowo wrasta liczba zawiadomień dotyczących dłużników alimentacyjnych. W 2017 roku wpłynęło ich do prokuratur 50 tys., a tylko do połowy października tego roku ponad 113 tysięcy - ustaliło Prawo.pl. Rok 2018 może być też rekordowy jeśli chodzi o liczbę skazań - tylko w pierwszej połowie było ich blisko 17 tys.

31.10.2018

W NFZ brakuje milionów na leczenie onkologiczne

Finansowanie zdrowia

266 mln zł – tyle wynoszą obecnie zaległości za świadczenia nielimitowane, głównie dotyczące onkologii, udzielane w trybie hospitalizacji na terenie całego kraju. W przyszłym roku ta luka może znacznie wzrosnąć ze względu na konieczność sfinansowania przyznanych różnym zawodom medycznym podwyżek.

31.10.2018

Notariusze wychodzą do klientów - kolejny dzień otwarty

Wymiar sprawiedliwości

Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku - to hasło tegorocznego, już dziewiątego Dnia Otwartego Notariatu. Odbędzie się pod koniec listopada, w 19 miastach Polski. Cel zwiększenie świadomości prawnej Polaków.

31.10.2018

Spóźnialscy wciąż nie płacą więcej za badanie techniczne auta

Prawo gospodarcze

Przegląd samochodu po terminie wciąż kosztuje dokładnie tyle samo, ile przegląd auta w terminie. Choć w 2018 roku rząd planował, że za badanie techniczne wykonane 45 dni po terminie opłata ma być o połowę wyższa, to Sejm ich nie uchwalił.

30.10.2018

Niepełnosprawni mają mieć lepszy dostęp do utworów drukowanych

Prawo cywilne

Zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów drukowanych - to cel przyjętego we wtorek projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych.

30.10.2018

KRS przerywa kolejny nabór sędziów do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie wezwie na przesłuchania kolejnych kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego i wstrzyma działania związane z tą rekrutacją. W ten sposób zastosuje się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE - zapowiedział przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

30.10.2018

NSA: Córki Polaka i jego partnera, urodzone przez surogatkę, są Polkami

Prawo rodzinne

Dzieci urodzone w USA przez matkę zastępczą, w związku dwóch mężczyzn - w tym obywatela Polski - mają również prawo do polskiego obywatelstwa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powołał się przy tym na dobro dziecka. Zaznaczył, że nie może być ono dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status rodziców.

30.10.2018

Do UOKiK wpłynęło 250 skarg na Idea Bank

Rynek i konsument

UOKiK chce ustalić jacy pośrednicy byli najbardziej zaangażowani w sprzedaż konsumentom obligacji GetBack. W zainteresowaniu urzędu pozostają: Idea Bank, Polski Dom Maklerski, Mercurius Financial Advisors i Noble Securities.

30.10.2018

Uruchomiono platformę edukacyjną Polski MOOC

Dla studenta

Resort nauki uruchomił polską platformę - MOOC - do prowadzenia kursów online. Ma być przeznaczona dla wszystkich osób zainteresowanych nauką, zdobywaniem nowych kompetencji i umiejętności. Budżet na...

30.10.2018

Do UOKiK wpłynęło 250 skarg na Idea Bank

Rynek i konsument

Dziś w UOKiK odbyło się spotkanie Rzecznika Finansowego i prezesa UOKiK z domami maklerskimi oraz bankami oferującymi i sprzedającymi obligacje korporacyjne GetBack. Omówiono na nim sposób komunikowania się z obligatariuszami i zarządzania ich skargami.

30.10.2018