Organizacje pacjenckie chcą zmian w Funduszu Medycznym

Finansowanie zdrowia

Piętnaście organizacji pacjenckich oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich zwróciły się do ministra zdrowia o podjęcie zdecydowanych działań naprawczych, dotyczących przejrzystości podejmowania decyzji wydatkowania środków publicznych oraz niezwłoczne przekazanie niewykorzystanych środków w formie dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia.

16.02.2022

Będą nowe przepisy o zabezpieczeniu dokumentów publicznych przed fałszerstwem

Administracja publiczna RODO

Zmiany w zakresie technik personalizacji niektórych dokumentów publicznych, doprecyzowanie sposobu zabezpieczeń papierowych podłoży dokumentów na działanie odczynników chemicznych – zakłada nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem.

16.02.2022

SARON czy LIBOR - unijny sąd oddalił skargę, będzie odwołanie

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Polski frankowicz przegrał przed unijnym sądem w sprawie zastąpienia wskaźnika LIBOR SARON-em. Zdaniem sądu skarga nie została sformułowana w sposób wystarczająco jasny, precyzyjny. Minęły również terminy na kwestionowanie rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie SARON-u. To jednak nie koniec tej batalii.

16.02.2022

Radcy prawni zaczynają debatę nad zmianami w etyce swojego zawodu

Prawnicy

Radcy prawni zaczynają dyskusję nad ewentualnymi zmianami w przepisach samorządowych, w tym Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Do 15 lutego zbierano uwagi i choć szczegóły jeszcze nie są znane, podobnie jak u adwokatów jednym z pewniaków tematycznych zdaje się być sposób informowania o wykonywaniu zawodu. Zwieńczeniem debaty ma być lipcowy Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych.

16.02.2022

Kompensata dla pokrzywdzonych przestępstwem nie działa

Wymiar sprawiedliwości

21, 29, 34 - zaledwie tylu osobom pokrzywdzonym przestępstwem przyznano w latach 2018-2020 państwową kompensatę, czyli pieniądze niezbędne m.in. na leczenie i rehabilitację. Wcześniej nie było lepiej, a ostatnie dane - 15 kompensat w pierwszym półroczu 2021 r. - potwierdza, że przepisy są martwe. Prawnicy postulują pilne zmiany, a Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że szuka rozwiązań.

16.02.2022

Poproszę bułkę, masło i trumnę – sklep może być zakładem pogrzebowym

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sklepy za wszelką cenę chcą ominąć zakaz handlu w niedziele. Niektóre oprócz zwykłego jedzenia oferują strawę duchową, proponując np. członkostwo w klubie książki. Inne zwróciły się ku sprawom ostatecznym, zmieniając się w zakłady pogrzebowe, co punktuje nie tylko luki w ustawie o handlu w niedziele.

16.02.2022

Minimalny CIT groźny dla szpitali i przychodni. Potrzebna zmiana ustawy

CIT Spółki Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Finansów twierdzi, że tzw. minimalny CIT, czyli podatek od strat, nie obejmuje podmiotów prowadzących działalność leczniczą, bo ceny ich usług są regulowane. Z taką interpretacją nie zgadzają się jednak ich właściciele i prezesi. Bo nie obejmie ona wszystkich świadczeń i podmiotów, a po drugie nie jest wiążąca.

16.02.2022

Sejm wspiera TK w sprawie unijnego przepisu dotyczącego mechanizmu warunkowości

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Sejmowa komisja zarekomendowała stanowisko, zgodnie z którym unijne przepisy, które umożliwiły stworzenie mechanizmu wiążącego dostęp do środków UE z praworządnością, są niezgodne z konstytucją. Tymczasem w środę - 16 lutego - wypowiedzą się w tej kwestii dwa trybunały - polski Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

15.02.2022

Będzie praca zdalna całościowa, częściowa i okazjonalna

Prawo pracy

Praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, to najnowsza propozycja uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Resort rodziny i polityki społecznej przekazał ją właśnie do rozpatrzenia przez rządową Komisję Prawniczą.

15.02.2022

Lewiatan: Pracodawcy dają podwyżki, aby utrzymać pracowników

Domowe finanse Prawo pracy

Podwyżki w 2021 roku nie zahamowały malejącej satysfakcji Polaków z aktualnego wynagrodzenia, a presja płacowa utrzyma się. Ponad połowa pracowników nie otrzymała podwyżek w zeszłym roku, a jedna czwarta jest niezadowolona ze swoich wynagrodzeń. Jednocześnie połowa ankietowanych spodziewa się podwyżek w tym roku.

15.02.2022

MEiN: Dane o szczepieniach na uczelniach tylko statystyczne

Rzecznik praw obywatelskich poprosił ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o wyjaśnienia w sprawie danych o zaszczepionych studentach i pracownikach uczelni. MEiN przedstawiło raport na ten temat - rzecznik pyta jednak o sposób działania i legitymacji prawnej do pozyskiwania danych dotyczących zaszczepienia studentów i doktorantów.

15.02.2022

Strasburg rozstrzygnie, czy kalendarz spotkań prezesów TK jest jawny

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sieć Obywatelska Watchdog Polska skierowała skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie dostępu do kalendarza prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Organizacja pozarządowa Access Info Europe złożyła opinię przyjaciela sądu w tej sprawie - poinformowali aktywiści stowarzyszenia i dodają, że poszukiwanie informacji łączy się z wolnością słowa.

15.02.2022

Będzie nowelizacja ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych

Samorząd terytorialny Transport

Rząd chce wprowadzić możliwość przesunięcia niewykorzystanych środków z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na wsparcie połączeń w województwach, w których przyznana kwota była niższa niż wnioskowana przez samorządy. Jednocześnie do końca 2023 roku ma być utrzymana maksymalna stawka 3 zł od tzw. wozokilometra.

15.02.2022

Lekarz może wydłużyć izolację w szóstej dobie jej trwania

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarz rodzinny może przedłużyć okres izolacji w oparciu o ocenę stanu zdrowia pacjenta w trakcie porady albo teleporady, która ma miejsce nie wcześniej niż w szóstej dobie izolacji. W przypadku decyzji o przedłużeniu izolacji lekarz jest obowiązany do poinformowania pacjenta o terminie jej zakończenia.

15.02.2022

Leki na trzy choroby rzadkie z refundacją

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Pojawi się refundacja leków w leczeniu pacjentów z mukowiscydozą, pierwotną hiperoksalurią typu 1 oraz dystrofią mięśniową Duchenne'a - poinformował we wtorek Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Nowe terapie mają być finansowane z Funduszu Medycznego. Pierwsze ośrodki zaoferują je już w marcu, pozostałe w maju.

15.02.2022

Zmiany podatkowe w trakcie roku muszą być korzystne dla podatników

Ordynacja PIT Polski Ład

Z rządu cały czas płyną informacje, że w najbliższym czasie przepisy Polskiego Ładu zostaną zmienione. Zmiany w rozliczeniach PIT wprowadzane w trakcie roku muszą być jednak korzystne dla podatników. Zdaniem doradców podatkowych, z realizacją tej zasady może być problem. Może się też okazać, że wybrana forma opodatkowania dochodów po zmianach może okazać się niekorzystna.

15.02.2022

Branża cyfrowa: Przepisy o sztucznej inteligencji do poprawki

Nowe technologie Prawo unijne

Polska branża cyfrowa i nowoczesnych technologii wzywa władze Unii Europejskiej, by projektowane przepisy dot. sztucznej inteligencji (SI) oparte były o precyzyjne definicje, zapewniały przejrzystość prawa i oddawały złożoność ekosystemu tej technologii. Wśród postulatów znalazło się także dostosowanie procedur i standardów do rynkowej rzeczywistości.

15.02.2022

Dr Kała: Dziurawe sita wojewodów w sprawie uchwał o ekwiwalentach dla strażaków

Samorząd terytorialny

Pośpieszny proces przyjmowania, sprawdzania i publikowania uchwał w sprawie ekwiwalentów dla strażaków - ratowników z OSP pogłębia dotychczasowy „kryzys ekwiwalentowy” w gminach. Produkcja „bubli prawnych” nie ma nic wspólnego z demokratycznym państwem prawa i zasadą poprawnej legislacji – pisze dr Dariusz P. Kała, specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej.

15.02.2022

Iniekcje dożylne w domu pacjenta na pisemne zlecenie lekarza

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarka powinna wykonywać zabiegi w postaci iniekcji dożylnych w domu pacjenta wyłącznie na pisemne zlecenie lekarskie, zawarte w dokumentacji medycznej. Zlecenie powinno określać nazwę leku, dawki, sposób i czas podawania. To lekarz decyduje o leczeniu zależności od stanu pacjenta i choroby i ponosi za to odpowiedzialność. Są również sytuacje, gdy pielęgniarka może odmówić podania zastrzyku.

15.02.2022

Europejski Inspektor Ochrony Danych wzywa do zakazu stosowania Pegasusa

Prawo karne Prokuratura Policja

Używanie Pegasusa może prowadzić do „bezprecedensowego poziomu ingerencji w najbardziej intymne aspekty naszego codziennego życia - ocenia Europejski Inspektor Ochrony Danych (EDPS). I wzywa do wprowadzenia w państwach Unii Europejskiej zakazu korzystania z tego oprogramowania szpiegującego.

15.02.2022