Obowiązek szczepienia personelu medycznego to fikcja

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych nie mają żadnych narzędzi do weryfikowania, czy ich pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. Rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, że osoby wykonujące zawód medyczny, mają obowiązek zaszczepienia, ale nie wprowadza żadnej sankcji za jego niewykonanie. Nie ma też dobrej podstawy prawnej, a zatem nawet kary nałożone przez Sanepid będą do podważenia w sądzie. To będzie martwy przepis - wskazują prawnicy.

02.02.2022

Inflacja i Polski Ład rozpoczną falę strajków w zakładach pracy

Prawo pracy BHP

Przybywa sporów zbiorowych, które mogą zakończyć się strajkami, jeśli pracodawcy nie ulegną presji płacowej – alarmują prawnicy. Jak twierdzą, obecnie związki zawodowe nie tylko częściej wchodzą w takie spory, ale też rzadko kiedy chcą je kończyć na wczesnym etapie. A gdy dojdzie do strajku, pracodawca może nie wpuścić na teren zakładu prawnika będącego pełnomocnikiem związku. Pozwala mu na to prawo.

02.02.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawach o PPE, IKE oraz IKZE

Emerytury i renty Finanse

Rząd chce ułatwić pracodawcom prowadzenie pracowniczych programów emerytalnych. Chodzi m.in. o przeniesienie obowiązków administracyjnych na instytucje finansowe, które obsługują PPE. Zniesiony zostanie fakultatywny zakaz wnoszenia składki dodatkowej. Projekt ustawy zakłada także nowe rozwiązania dotyczące indywidualnych kont emerytalnych oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego.

01.02.2022

Miliardy złotych na miliony testów nie pomogą w walce z pandemią

Koronawirus

Lekarze i eksperci krytykują najnowszy projekt PiS, który uprawnia pracowników do wykonania testu antygenowego w kierunku Covid-19, bo nie pozwoli on walczyć z pandemią, a będzie kosztować miliardy złotych. Jego pierwsze czytanie nie odbyło się w poniedziałek, bo nie było przedstawicieli resortu zdrowia. Zostało przeniesione na wtorek na godz. 15, a wieczorem Sejm odrzucił projekt.

01.02.2022

Do końca lutego wstrzymane widzenia skazanych, NRA interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Służba Więzienna wstrzymała widzenia skazanych z rodzinami i osobami bliskimi począwszy od 31 stycznia 2022 roku aż do 27 lutego 2022 roku. Powodem ma być ochrona przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przemysław Rosati prezes NRA, apeluje do jej kierownictwa o natychmiastowe przywrócenie prawa do widzeń osobom przebywającym w jednostkach penitencjarnych.

01.02.2022

Od dziś możliwy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na 27 dni

Ubezpieczenia społeczne

W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach i wzrostem zachorowań w piątej fali COVID-19, w okresie od 1 lutego do 27 lutego 2022 r. rodzicom małych dzieci i opiekunom osób niepełnosprawnych przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia; wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

01.02.2022

Jest nowy dyrektor Centrum e-Zdrowie

Paweł Kikosicki został od 1 lutego nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia. Dotychczas pełnił funkcję dyrektora Departamentu Obsługi Klientów Narodowego Funduszu Zdrowia. W NFZ pracował od 2018 roku.

01.02.2022

Projekt zmian w ramach pakietu Slim VAT 3 już w prekonsultacjach

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Trzeci pakiet przepisów wdrażających uproszczenia w VAT trafił właśnie do dwutygodniowych prekonsultacji. Pakiet wprowadza m.in. prostsze fakturowanie i zmniejszenie formalności. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane na zapłatę m.in. podatku od sprzedaży detalicznej, podatku tonażowego czy opłaty cukrowej. Więcej podatników będzie mogło składać deklaracje kwartalne – informuje Ministerstwo Finansów.

01.02.2022

Gadomski przechodzi z Ministerstwa Zdrowia do Agencji Badań Medycznych

Wydarzenia Zarządzanie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował pod koniec stycznia na Twitterze, że Gadomski kończy swoją misję, pozostawiając istotne efekty swojej pracy. Sławomir Gadomski był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od 2018 roku. Teraz będzie będzie wiceprezesem w Agencji Badań Medycznych.

01.02.2022

Właściciel auta może już zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne

Transport

Od 31 stycznia właściciel auta może zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu uszkodzony samochód osobowy. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. To kolejne ułatwienie dla właścicieli pojazdów wprowadzone przez ministerstwo infrastruktury.

01.02.2022

Czarnek: najpóźniej 28 lutego wracamy do nauki stacjonarnej

Szkoła i uczeń

Najpóźniej 28 lutego wszyscy wracamy po feriach do nauki stacjonarnej po to, żeby ją kontynuować do końca roku – powiedział we wtorek w PR24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że analizuje sytuację i będzie dążyć do tego, aby skrócić okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły.

01.02.2022

Lex Czarnek: Dyrektor straci stanowisko bez możliwości odwołania

Zarządzanie oświatą

Nowela prawa oświatowego, która umożliwi kuratorowi oświaty doprowadzenie do odwołania dyrektora, jeżeli nie wykonuje on zaleceń nadzoru pedagogicznego, nie przewiduje żadnej ścieżki odwoławczej. Może to naruszać zasady demokratycznego państwa prawa oraz konstytucyjne prawo do sądu.

01.02.2022

Uszczelnianie zakazu handlu w niedziele, to jak walka z wiatrakami

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 lutego obowiązują przepisy likwidujące furtkę pozwalającą na handel w niedziele. Pojawiają się już jednak kolejne "patenty" na omijanie prawa. Wystarczy, że pracownik sklepu otrzyma jedną akcję i już stanie się współwłaścicielem sklepu i może sprzedawać. Eksperci nie mają wątpliwości, że tego typu zakazy to droga donikąd. Zabawa w kotka i myszkę.

01.02.2022

Sądowe statystyki nadszarpnął covid, lekarstwem MS - klauzule wykonalności

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed Nowym Rokiem zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności, to m.in. tysiące spraw o zapłatę. Sędziowie dopatrują się w tym także ukrytego celu. Oceniają, że resort chce zwiększyć statystyki nadwyrężone m.in. covidowym zastojem w egzekucjach komorniczych. A pełnomocnicy już dostają rykoszetem, bo część sądów wymaga dodatkowych dokumentów i dodatkowej opłaty.

01.02.2022

Inflacja w Polsce mocno dotyka także prawa

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2021 był spokojniejszy pod względem liczby zmian w prawie niż rok 2020. Ogłoszono prawie 20 tys. nowych aktów prawnych, czyli o 5 tysięcy mniej niż przed rokiem. Ustawa covidowa została zmieniona „tylko” 31 razy, rok wcześniej - aż 64 razy. Niepokojące jest skracanie procesu legislacyjnego, który potrafi trwać zaledwie 10 dni. Nadal zdarzają się przepisy bez vacatio legis albo z "wstecznym" wejściem w życie.

01.02.2022

Niższy VAT na energię elektryczną nie dla najemców

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

1 lutego wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0. Wraz z nimi pojawiają się również wątpliwości. Istnieje bowiem duże ryzyko, że z obniżonej stawki VAT na energię nie skorzystają podmioty, które wynajmują nieruchomości. Może się więc okazać, że biura czy sklepy działające na wynajmowanych powierzchniach w dalszym ciągu będą płacić VAT według najwyższej, 23-proc. stawki. Eksperci liczą na pilną interwencję Ministerstwa Finansów.

01.02.2022

Gmina musi opłacić OC nawet za wrak, który chce zezłomować

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Finanse samorządów

Gminy chcą zmiany prawa, tak aby zostały wreszcie zwolnione z obowiązku opłaty składki OC od porzuconych wraków samochodów, które muszą przejąć na własność, tylko po to, aby je zezłomować. Jeśli w ciągu miesiąca gmina nie wyrobi się z procedurą zezłomowania i nie ubezpieczy takiego pojazdu - musi liczyć się z karą nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

01.02.2022

Benefity nie pomogą w przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Potrzebne systemowe rozwiązania

Prawo pracy BHP

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe nie jest jednak chorobą i nie można z tego powodu pójść na zwolnienie lekarskie. Także w najnowszej klasyfikacji chorób ICD-11 – na wdrożenie której Polska ma pięć lat – WHO w dalszym ciągu zalicza je jedynie do stanu, który może powodować kontakt ze służbą zdrowia. Jednak już dziś – jak twierdzą prawnicy – pracodawcy mają obowiązek przeciwdziałać stresowi w pracy, który powoduje wypalenie.

01.02.2022