W podatkach kolejne zmiany - bez analizy skutków

CIT PIT VAT

Odwróconego obciążenia VAT nie będzie – nie sprawdziło się. Zastąpi je obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment. To jeden z wielu przykładów przepisów, które wprowadza się bez gruntownej analizy ich skutków – tylko po to, by po jakimś czasie znów je zmienić. W ten sam sposób zlikwidowano także przepisy dotyczące korekty kosztów w przypadku braku zapłaty za fakturę.

17.06.2019

Planowanie przestrzenne nadal w lesie

Samorząd terytorialny Budownictwo

W Polsce buduje się osiedla, a nie miasta, a brak kontroli nad rozlewaniem się ośrodków miejskich i ich zabudową prowadzi do chaosu przestrzennego. Od reszty Europy różni nas to, że nie wiadomo, gdzie jest u nas miasto, a gdzie tereny leśne – uważają eksperci. To kryzys gospodarki przestrzennej – alarmują.

17.06.2019

"Iustitia": Dyscyplinarka dla rzecznika dyscyplinarnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny, który publicznie ogłosił, że sędzia z Gdańska „przyjęła gratyfikację finansową od osoby będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed jej sądem, mimo że wiedział, że był to element nagrody i kwota została przekazana na cel publiczny, powinien odpowiadać dyscyplinarnie - uważa zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

16.06.2019

RPO do prezydenta: Nie podpisuj zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wysłałem list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego - poinformował w niedzielę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

16.06.2019

Minister zaniepokojony zaniedbywaniem dydaktyki przez uczelnie

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wyraził zaniepokojenie widocznymi w niektórych uczelniach tendencjami do stawiania większego nacisku na prace naukowe kosztem działalności dydaktycznej. Według niego to może być uboczny skutek nowych regulacji. Nie wykluczył więc zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, gdyby ten trend rozwijał się.

16.06.2019

MS pozwie prawników z UJ za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne

Według prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego zmiana wprowadzona do kodeksu karnego złagodzi odpowiedzialność prezesów państwowych spółek za korupcję. Resort sprawiedliwości twierdzi, że to nieprawda i zapowiada pozew do sądu przeciwko prawnikom z Krakowa.

15.06.2019

Minister wstrzymuje łączenie opolskich uczelni

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wstrzymał decyzję o podpisaniu rozporządzenia ws. połączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim. Prace związane z połączeniem uczelni trwały od wielu miesięcy, a do fuzji miała nastąpić 15 lipca br.

15.06.2019

Minister gotów do rozmów o reformie płac nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Awans zawodowy i motywowanie nauczycieli powinny wrócić do agendy rozmów, zarówno ze związkami zawodowymi, ale także innymi środowiskami, ekspertami zainteresowaniem polską edukacją - zapowiada minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

15.06.2019

Rodzice w konflikcie o dziecku zapominają - system prawny nadal bezradny

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce rozwodzi się już co trzecie małżeństwo, rozpada się też coraz więcej nieformalnych związków. Najbardziej poszkodowane są dzieci, bo dorośli zapewniając, że chronią ich dobro, często wykorzystują je do osobistych rozgrywek. Efekt - najmłodszy dziecięcy samobójca miał pięć lat. Zmiany w prawie nie wystarczą - mówią eksperci i proponują standardy ochrony dzieci - także dla ... rodziców.

15.06.2019

Duże koszty życia w miastach napędzają pracę zdalną

Rynek Prawo pracy

Aż 70 proc. pracowników umysłowych przyznało, że nie wahaliby się ani chwili przed wyjazdem z dużych miast i metropolii do mniejszych ośrodków miejskich lub na tereny wiejskie, gdyby tylko mieli możliwość kontynuowania swojej pracy w modelu zdalnym - wynika z badania firmy Citrix.

15.06.2019

Testament urzędowy praktyczny, ale mało popularny

Samorząd terytorialny

Testament allograficzny (urzędowy) to alternatywa dla testamentu notarialnego. Ma przy tym swoje zalety. Opłaty są niższe, a sporządzenie go w domu testatora nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów. Ponieważ jest rzadko sporządzany, urzędnikom przyjmującym ostatnią wolę incydentalnie, zdarzają się czasem błędy formalne.

15.06.2019

Krótsze kolejki do operacji zaćmy po zniesieniu limitów

Finansowanie zdrowia

Odkąd NFZ zniósł limity na usunięcie zaćmy, kolejki z prawie dwóch lat skróciły się do roku. Choć jednocześnie zniesiono limity także do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, to w diagnostyce nie ma wielkiej poprawy, bo lekarze zaczęli więcej pacjentów kierować na takie badania i czas oczekiwania jest podobny.

15.06.2019

Protest lekarzy: Zaczną pracować na jednym etacie, nie będzie miał kto dyżurować

Zawody medyczne

W piątek odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Ustaliliśmy, na podstawie części przeprowadzonych w szpitalach referendów protestacyjnych, że najbardziej pożądanymi formami protestu są: powrót do wypowiadania klauzul opt-out oraz akcja jeden lekarz=jeden etat - mówi Prawo.pl Bartosz Fiałek z Zarządu Krajowego OZZL.

15.06.2019

Organizacje międzynarodowe krytykują wprowadzenie bezwzględnego dożywocia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie w znowelizowanym właśnie kodeksie karnym możliwości orzeczenia kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności jest sprzeczne ze standardami praw człowieka oraz Konwencją o Ochronie Praw Człowieka oraz Podstawowych Wolności - uważają organizacje zajmujące się w różnych państwach obroną praw człowieka.

14.06.2019

Minister prosi samorządy o sprawną wypłatę świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Minister rodziny apeluje do samorządów o odpowiednią organizację i przygotowanie realizacji zadań związanych z obsługą Programu „Rodzina 500+”. Jak zapewnia, fundusze na wypłaty przyznawanych świadczeń wychowawczych są w pełni zabezpieczone w budżecie państwa.

14.06.2019

Egzaminy gimnazjalistów i ósmoklasistów - wyniki na podobnym poziomie

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki egzaminów: ósmoklasisty i gimnazjalnego. Egzaminy poszły dobrze. Gratuluję uczniom, a wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że odbyły się zgodnie z harmonogramem dziękuję – powiedział - ocenił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

14.06.2019

MIiR: Będzie więcej mieszkań plus

Budownictwo

Po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości na program Mieszkanie plus będzie można wykorzystać więcej gruntów – podkreśla resort rozwoju. Ministerstwo zaznacza też, że ustawa upraszcza procedury uwłaszczeniowe.

14.06.2019

Dzieci i dorośli w jednym oddziale psychiatrycznym to łamanie praw człowieka

Finansowanie zdrowia

Sytuacja, w której małoletni pacjenci zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale psychiatrycznym z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka i prosi o zgłaszanie takich spraw. Organizacja chce udzielić pomocy prawnej rodzicom, których dzieci znalazły się w takiej sytuacji.

14.06.2019

Będzie nowelizacja, by domy opieki mogły kupować leki

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia zapowiada doprecyzowanie zasad kupowania leków od aptek przez podmioty inne niż fizyczne. Bo zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami niedozwolona jest realizacja recepty polegająca na sprzedaży przepisanych na niej produktów na rzecz instytucji, a nie pacjenta wskazanego na recepcie.

14.06.2019

Koniec profilowania bezrobotnych

Rynek Prawo pracy

Rozporządzenie, które zakładało profilowanie bezrobotnych utraciło moc. To efekt ustawy o promocji zatrudnienia, która ma dostosować prawo do wyroku TK. W czerwcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uregulowanie w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy profilu osobie bezrobotnej jest niezgodne z konstytucją.

14.06.2019