Zaproszenia dla cudzoziemców będą rejestrowane w procedurze uproszczonej

Administracja publiczna

Wpis zaproszenia cudzoziemca do ewidencji zaproszeń będzie dokonywany w uproszczonej procedurze administracyjnej. Wyłączy to możliwość żądania nowych dowodów w tych sprawach przez prowadzące je urzędy wojewódzkie. Nowe przepisy mogą w praktyce przyspieszyć załatwianie tych spraw.

28.07.2022

Co stało się w szkole, zostaje w szkole? – „karanie” uczniów kłopotliwe dla dyrektora

Zarządzanie oświatą

Wagary, pomazanie ławki, drobna kradzież – zamiast powiadamiać sąd rodzinny, dyrektor szkoły sam będzie mógł ukarać ucznia. Niekoniecznie będzie to jednak opcja dla niego korzystna – nakłada to na niego nowe obowiązki i potencjalnie naraża na konflikty z rodzicami uczniów, a w skrajnych przypadkach nawet na odpowiedzialność karną.

28.07.2022

Służba cywilna nie chce już dłużej czekać - sama proponuje zmiany

Utworzenie zasobu kandydatów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej, powrót do konkursów, zmiany w sposobie wynagradzania urzędników, połączenie służby cywilnej z zagraniczną - zakłada projekt ustawy autorstwa członków Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji, którzy problemy tej służby doskonale znają od środka. Pytanie, czy będzie wola polityczna, aby wcielić zmiany.

28.07.2022

W Kodeksie karnym łagodniej za narażenie na wirus HIV, chyba że chodzi o kilka osób

Wymiar sprawiedliwości

Za umyślne bezpośrednie narażenie innej osoby na zarażenie wirusem HIV będzie teraz grozić do 5 lat pozbawienia wolności, czyli tyle ile za narażenie na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu - choćby COVID. Zmianę przewiduje nowela Kodeksu karnego, którą na początku sierpnia zajmie się Senat. Co ważne, w przypadku kilku pokrzywdzonych, zagrożenie wzrośnie do 10 lat.

28.07.2022

Szpitale dostały aneksy do umów z NFZ i już szacują rosnące zadłużenie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie Dofinansowanie do wynagrodzeń

Dyrektorzy szpitali alarmują, że nowa wycena świadczeń nie wszystkim podmiotom zagwarantuje sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia. Po otrzymaniu aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia szacują już, z jak wysokim długiem zakończą miesiąc, gdy w sierpniu wypłacą należne podwyżki. Problem mają zwłaszcza nieduże szpitale powiatowe.

28.07.2022

Polacy nie nadużywają L4 wydawanych w formie e-ZLA, czy raczej... system kontroli jest wadliwy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W latach 2019-2021 i w I kwartale 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał lekarzom 57 decyzji w sprawie cofnięcia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Tylko w przypadku pięciu, stwierdzone przez ZUS nieprawidłowości dotyczyły wystawiania L4 w ramach teleporad – twierdzi resort rodziny i polityki społecznej. Zdaniem ekspertów rynku pracy, problemem może być niski odsetek kontroli prowadzonych przez ZUS.

28.07.2022

Firmy muszą liczyć się z kontrolą rozliczeń podatku od deszczu

Samorząd terytorialny Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Wkrótce przedawnieniu ulegną pierwsze okresy rozliczeniowe dotyczące podatku od deszczu. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie dodatkową daniną zostanie obciążona jeszcze większa liczba podmiotów. Ponadto - nasilą się także kontrole w tym zakresie. Firmy muszą mieć tego świadomość. Istnieje bowiem duże ryzyko konieczności dopłaty brakujących kwot i odsetek.

28.07.2022

Długi czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej zwróci się niewielu kredytobiorcom

Nieruchomości

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, przekonuje, że za sprawą nowej ustawy banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W praktyce jednak wprowadzony nią przepis będzie martwy. By było inaczej, Senat musiałby wprowadzić termin zwrotu, a także przyznać takie prawo osobom, które wzięły kredyt przed październikiem 2022 roku.

28.07.2022

„Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego” - nowa odznaka Ministra Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ustanowienia honorowej odznaki „Za Zasługi dla Wymiaru Sprawiedliwości”, która ma być opatrzona napisem „MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU” oraz maksymą „NEMINEM CAPTIVABIMUS NISI IURE VICTUM EST”, czyli „Nikogo nie uwięzimy bez wyroku sądowego”. Prace nad rozporządzeniem mają zakończyć się w III kwartale tego roku.

28.07.2022

Prof. Manowska protestuje przeciwko ostrym słowom sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przechodzenie sędziów ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do innych Izb budzi wiele emocji. Najczęściej negatywnych. Sędziowie wybrani przed grudniem 2017 r. przez Krajową Radę Sądownictwa krytykują zmiany. Pierwsza Prezes prof. Małgorzata Manowska w najnowszym oświadczeniu wyraziła oburzenie brakiem powściągliwości i taktu niektórych sędziów wypowiadających się w mediach.

27.07.2022

Leczenie gruźlicy wielolekoopornej - będzie pilotażowy program

Pacjent Ukraina

Koszt pełnej terapii jednej osoby chorej na gruźlicę wielolekooporną w warunkach ambulatoryjnych wyniesie NFZ ok. 100 tys. zł, a produkty lecznicze dostarczy Światowa Organizacja Zdrowia. W programie pilotażowym, którego projekt przygotowało Ministerstwo Zdrowia, ma wziąć udział 3 tysiące osób. Rozpocząć ma się już w sierpniu tego roku i potrwać dwa lata.

27.07.2022

RPO: Dlaczego rodzice muszą płacić za pobyt z dzieckiem w sanatorium

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Obywatelskich, poprosił o stanowisko  minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg  sprawie ponoszenie przez rodziców kosztów pobytu w uzdrowisku. Jeśli chcą być z dzieckiem, muszą wydać nawet 4 tysięcy złotych. RPO zwraca uwagę, że względy ekonomiczne mogą być jedną z przyczyn zwiększającej się liczby rezygnacji z przyznanego dzieciom leczenia. O tym, że uzdrowiska dla dzieci padają, bo system dyskryminuje rodziców pisaliśmy w Prawo.pl w lutym tego roku.

27.07.2022

UOKiK sprawdza, czy spółka deweloperska nie oszukiwała inwestorów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko trzem spółkom z grupy kapitałowej HRE Investment. Jego zdaniem firmy mogły wprowadzać w błąd konsumentów, eksponując przede wszystkim korzyści inwestycji w udziały spółek deweloperskich. Zarzuty postawiono również dwóm osobom zarządzającym tymi podmiotami.

27.07.2022

Pięcioro sędziów zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej pozostanie w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sześciu sędziów Sądu Najwyższego z 11 orzekających wcześniej w zlikwidowanej Izbie Dyscyplinarnej przeszło w stan spoczynku. Zatem w czterech pozostałych Izbach - Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Izbie Karnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izbie Cywilnej zasiądzie pięcioro sędziów.

27.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.

27.07.2022

Coraz więcej uczelni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Uczelnie są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - również dzięki programom ukierunkowanym na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Szkoły wyższe miały możliwość aplikowania w konkursie „Centrum wiedzy o dostępności”, z budżetem 15,3 mln złotych.

27.07.2022

Potrzebne postępowanie? Zadecyduje Europol

Wymiar sprawiedliwości Policja

Europol zyskał nowe uprawnienia - będzie mógł zaproponować danemu państwu członkowskiemu możliwość wszczęcia postępowania przygotowawczego i przetwarzać dane osobowe w celu wsparcia takich postępowań. Więcej będzie też mógł pozyskiwać dane od osób prywatnych, a dotyczące zamieszczanych w internecie treści - np. pedofilskich czy terrorystycznych.

27.07.2022

Zasiłek chorobowy wyklucza koszty uzyskania przychodów

PIT Rachunkowość

W przypadku gdy w danym miesiącu jedynym przychodem pracownika był zasiłek chorobowy, to koszty uzyskania przychodów za ten miesiąc nie przysługują również w rozliczeniu rocznym. Warunkiem zastosowania kosztów uzyskania przychodów jest uzyskanie przychodów ze stosunku pracy.

27.07.2022

Dokument Diia.pl poświadcza legalność pobytu Ukraińców w Polsce

Administracja publiczna Ukraina

Do katalogu dokumentów pobytowych dodany został Diia.pl – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego br. Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia on do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.

27.07.2022

Kto ma wypłacać rekompensatę za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych w 2022 r.?

Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko

Rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r., skarżą się, że gdy w urzędach administracji składają odpowiednie wnioski, dostają informację że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Niejasne bowiem są przepisy, czy rekompensaty za ćwiczenia w 2022 r. mają wypłacać wójt lub burmistrz (prezydent miasta), czy też dowódca danej jednostki wojskowej.

27.07.2022