MEiN: Projekt o Narodowym Centrum Nauki gotowy

Szkolnictwo wyższe

Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki – powiedział wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki. To, czy będzie procedowany dalej, zależy jednak m.in. od tego, jakie będą konsekwencje finansowe wprowadzenia tych zmian. Dodał, że nad projektem pracował też zespół powołany specjalnie do przygotowania nowelizacji tej ustawy.

06.07.2022

Rząd ogranicza biurokrację - milcząca zgoda zamiast decyzji

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego

Od przyszłego roku Rada Ministrów chce uprościć dziesiątki postępowań administracyjnych, w ramach których uzyskuje się różnego typu zezwolenia, wpisy, świadectwa. W tym celu proponuje zmiany w 40  ustawach. Tam, gdzie jest to możliwe, chce wprowadzić uproszczone postępowania, ale i tak nie o wszystkich biurokratycznych obowiązkach pamiętała.

06.07.2022

Podatek u źródła będzie korzystniej rozliczany

CIT Podatki międzynarodowe

Tylko jedno oświadczenie w trakcie roku będą składały firmy, aby korzystnie rozliczyć podatek u źródła od dochodów ich zagranicznych partnerów. Ma to być ułatwienie proceduralne, ale dopiero od 1 stycznia 2023 r. W bieżącym roku wciąż obowiązują uciążliwe reguły zmuszające firmy do płacenia tego podatku, a następnie starań o jego zwrot.

06.07.2022

MRiPS: Na koniec czerwca 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2022 roku wyniosła 4,9 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jak poinformował resort w czwartkowym komunikacie, tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 roku było to 4,5 proc.

06.07.2022

UOKiK sprawdza, czy sieci handlowe wykorzystują przewagę wobec małych dostawców

Rynek Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy trzy sieci handlowe wykorzystują przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane od kontrahentów przez Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska – właściciela sieci Selgors Cash & Carry.

06.07.2022

Raport: Polska nie jest dobrym miejscem dla biznesu

CIT Prawo gospodarcze

Polska znalazła się na 10. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo.

06.07.2022

Uchodźca z Ukrainy czeka na orzeczenie o niepełnosprawności tyle co Polak

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do minister rodziny i polityki społecznej zwraca uwagę na dodatkowe trudności w uzyskaniu polskiego orzeczenia o niepełnosprawności przez uchodźców z Ukrainy. O problemie tym mówią także samorządy. Tymczasem powiatowe zespoły orzecznicze nie odnotowują lawinowego wzrostu liczby wniosków uchodźców o orzeczenia, a ich wydawanie idzie coraz lepiej.

06.07.2022

Będzie mniej biurokracji w sprawach cen transferowych

CIT Spółki

Ministerstwo Finansów liberalizuje przepisy o cenach transferowych, zaostrzone na początku 2022 r. W projekcie zmian w ustawie o CIT pojawiły się propozycje zakładające mniej formalności w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi. Nowe zasady będa miały wsteczne zastosowanie do transakcji z 2021 roku.

06.07.2022

W rządzie spór, czy świadczenia socjalne wyłączyć z egzekucji komorniczej

Prawo cywilne PIT Prawo pracy

Świadczenia przyznawane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinny być wyłączone z egzekucji komorniczej ze względu na ich pozapłacowy i wyłącznie pomocowy charakter – uważa Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Innego zdania jest resort sprawiedliwości, w którego gestii jest zmiana prawa. Jako powód wskazuje cel prowadzenia egzekucji, czyli zaspokojenie wierzycieli.

06.07.2022

Ławnicy chcą powrotu na sale sądowe, według ministra to za wcześnie

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Minister sprawiedliwości przepisami antycovidowymi wyłączającymi udział ławników w orzekaniu w sprawach cywilnych chce "załatać" problem przewlekłości postępowań. Nie zgadza się na nowelizację, która przywracałaby konstytucyjne składy sądów i odrzuca projekt w tej sprawie wniesiony przez Senat. Inne zdanie ma minister zdrowia - nie widzi przeszkód, aby przywrócić stan sprzed 1 lipca 2021 r.

06.07.2022

Projekt: Kolokwium habilitacyjne w każdej dziedzinie nauki

Szkolnictwo wyższe

Kolokwium habilitacyjne jako potwierdzenie osiągnięcia tzw. samodzielności naukowej powinno być obowiązkowe i przeprowadzone jako publicznie otwarte w każdym obszarze nauki - to jeden z postulatów Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rada sugeruje, by resort edukacji i nauki przekuł tę propozycję w nowelizację ustawy.

06.07.2022

Zwolnienie z tajemnicy zawodowej radcy - samorząd chce o tym wiedzieć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Samorząd radcowski proponuje zmiany w przepisach Kodeksu Etyki Radcy Prawnego dotyczących tajemnicy zawodowej. Chodzi m.in. o dopisanie, że radca jest zobowiązany niezwłocznie poinformować radę okręgową o próbach zwolnienia go z obowiązku jej dochowania. Miałby też być zobowiązany do zachowania w tajemnicy wobec sądów i innych organów przebiegu negocjacji oraz czynności w ramach polubownego załatwienia sprawy, w których brał udział.

06.07.2022

Według kierowców piraci drogowi powinni płacić więcej za polisy

Prawo karne Transport

Większość kierowców uważających przekraczanie prędkości za bezpieczne i przyznających, że im się to zdarza, twierdzi, że ci, którzy regularnie dostają punkty karne, powinni płacić więcej za komunikacyjne ubezpieczenie OC - wynika z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Po niedawnej zmianie przepisów można powiedzieć, że sami chcą płacić wyższe składki za polisy.

06.07.2022

Emeryci EWK złożyli mało wniosków o świadczenie wyrównawcze

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. liczba wniosków, które wpłynęły do ZUS o świadczenie wyrównawcze dla emerytów EWK, wyniosła zaledwie 7,7 tys. Ministerstwo rodziny na etapie prac nad ustawą o świadczeniu wyrównawczym szacowało, że emerytury te pobiera ok. 25,3 tys. osób. Widać jednak, że szacunki były mocno zawyżone, a więc i wydatki na świadczenie wyrównawcze nie będą aż tak duże.

06.07.2022

Dyrektywa restrukturyzacyjna wchodzi w życie 17 lipca, a wciąż nie ma polskiej ustawy

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo unijne

To jest już niemal pewne - Polska nie wdroży na czas unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Termin na implementację przepisów mija już 17 lipca, tymczasem dopiero teraz został opublikowany na stronie RCL projekt ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.

06.07.2022

PANA zapowiada: Będzie więcej kontroli firm audytorskich

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Polska Agencja Nadzoru Audytowego coraz dokładniej sprawdza firmy audytorskie i biegłych rewidentów. Wykrywa wiele nieprawidłowości i uchybień. Kontrole odbywają się zdalnie. Kontrolowani narzekają jednak na zbyt dużą skrupulatność kontrolujących i nakładane kary. W najbliższym czasie kontroli będzie więcej. PANA rekrutuje już kolejnych biegłych rewidentów, kontrolerów, prawników i osoby do prowadzenia postępowań.

06.07.2022

Po pandemii NFZ ma nadwyżkę, a dług zdrowotny rośnie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zamykają się kolejne poradnie specjalistyczne i oddziały szpitalne, co tylko potęguje problemy z dostępem pacjentów do świadczeń. O 2 mln mniej osób skorzystało z leczenia w szpitalu, a 1,5 mln mniej ze świadczeń specjalistycznych w porównaniu do czasu sprzed pandemii – wynika ze sprawozdania z działalności NFZ w 2021 r., do którego dotarło Prawo.pl. Jednocześnie budżet Funduszu jest w dobrej kondycji.

06.07.2022

Wydatek w walucie obcej trzeba przeliczyć na złotówki po specjalnym kursie

CIT PIT Rachunkowość

Wydatek w walucie obcej powinien być przeliczony przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień, na który ujęto w księgach rachunkowych fakturę lub rachunek. Takie stanowisko wynika również z ostatnich interpretacji organów podatkowych. Duże znaczenie ma jednak moment ujęcia wydatku w kosztach.

05.07.2022

Będą świadczenia z FGŚP dla firm objętych sankcjami na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Podmiot objęty sankcjami na podstawie przepisów ustawy sankcyjnej będzie mógł wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych. Świadczenie będzie wypłacane maksymalnie za okres 3 miesięcy, ale jego maksymalna wysokość za jeden miesiąc ma być ograniczona do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

05.07.2022