Noworoczne życzenia pracowników. Badanie Pracuj.pl

Rynek Prawo pracy

Nowy rok przynosi nowe okazje do pozytywnej zmiany w karierze. Postanowienia związane z pracą podjęło w Sylwestra aż 53 proc. pracowników badanych przez Pracuj.pl. Najczęściej dotyczyły one zmiany pracodawcy, rozwoju zawodowego, równowagi między pracą i życiem osobistym, a także starań o podwyżkę. Większość badanych zdaje sobie sprawę, że 2023 rok przyniesie wyzwania.

03.01.2023

Dostawca fotowoltaiki ukarany za utrudnianie wycofania się z umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument

Utrudnianie konsumentom bezkosztowego odstąpienia od umowy, wprowadzanie ich w błąd co do współpracy z Ministerstwem Klimatu i co do bezpłatności audytu - to zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów firmie BO Energy. Prezes UOKiK nałożył na nią ponad 28 mln zł kary. Spółka będzie też musiała zwrócić pieniądze konsumentom, którzy odstąpili od umowy.

03.01.2023

Wiek to tylko liczba, ale nie we władzach uczelni

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wiek nie powinien decydować o prawie decydowania o dalszych losach uczelni - taką uwagę zgłoszono w ramach prowadzonej przez Prawo.pl akcji "Poprawmy Prawo". Tę opinię podziela również rzecznik praw obywatelskich, który interweniował w tej sprawie. Resort edukacji i nauki przepisy zmieni, ale nie odejdzie od samej zasady - podwyższy jedynie granicę wieku.

03.01.2023

Rusza e-dziennik dla aplikantów adwokackich

Wymiar sprawiedliwości

Ma być sprawniej, łatwiej i jednolicie w całym kraju - wraz z nowym rokiem rusza e-Dziennik na potrzeby aplikacji adwokackiej. Aplikanci będą mieli m.in. dostęp do planu zajęć, materiałów, ankiet, będą mogli też usprawiedliwiać nieobecności, składać wnioski w różnych sprawach czy przesyłać prace domowe i zaglądać do ocen. Wykładowcy z kolei mają mieć m.in. łatwiejszy kontakt z aplikantami.

03.01.2023

Coraz więcej osób po 60-tce wypłaca pieniądze z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pierwsze osoby, które osiągnęły 60 rok życia, rozpoczęły wypłatę pieniędzy zgromadzonych w PPK. O ile w 2020 roku pierwszą wypłatę otrzymało 313 osób, w tym 138 mężczyzn, o tyle w 2022 r. liczba wypłacających wyniosła już 3635 osób, w tym 1631 mężczyzn. Zdaniem prawników, wypłaty powinny być uruchamiane jak najpóźniej, jeśli program ma służyć gromadzeniu oszczędności z myślą o emeryturze.

03.01.2023

Uszkodzony laptop i miś z urwanym uchem - wkrótce nowe zasady reklamacji towarów

Rynek i konsument Nowe technologie

Od Nowego Roku zmienią się zasady reklamacji towarów, zarówno kupionych w sklepie stacjonarnym, jak i w internecie. W pierwszej kolejności będzie można liczyć na naprawę lub wymianę, dopiero jak sprzedawca odmówi - na zwrot pieniędzy. Na właścicieli portali internetowych zostaną nałożone nowe obowiązki informacyjne związane ze sprzedażą treści lub usługi. Będzie można żądać usunięcia wad usług cyfrowych, takich jak filmy i transmisje sportowe oglądane na odpłatnych platformach.

03.01.2023

Kwas hialuronowy wstrzyknie tylko lekarz? Wraca spór o branżę beauty

Pacjent Zawody medyczne

Zabiegi medycyny estetycznej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. To argument za tym, aby doprecyzować, które z nich może wykonywać tylko lekarz. Obecnie - jak podkreślają prawnicy - jest w tym zakresie duża dowolność. Problem dostrzega również Ministerstwo Zdrowia, które zbiera opinie prawne dotyczące funkcjonowania branży beauty. Prawo.pl dotarło do jednej z nich.

03.01.2023

Niektóre gminy nie dały rady zaoszczędzić 10 proc. energii elektrycznej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W grudniu samorządy miały zaoszczędzić 10 proc. energii elektrycznej. Związek Gmin Wiejskich RP jest przekonany, że wielu gminom, szczególnie małym, nie udało się osiągnąć takich oszczędności. Bo w rzeczywistości musiały poszukać oszczędności nawet trzykrotnie większych. Od stycznia samorządy muszą wdrożyć kolejne działania oszczędnościowe.

03.01.2023

Ulga podatkowa dla frankowiczów przedłużona na kolejne dwa lata

PIT Kredyty frankowe

Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z podatku PIT od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Rozporządzenie obejmuje również preferencje w zakresie podatku CIT po stronie kredytodawców.

02.01.2023

Zawieszenie spłaty WIBOR - sąd uchylił głośne postanowienie

Banki Kredyty

Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie banku na postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie kredytu w złotych + WIBOR i uchylił postanowienie o zawieszeniu spłaty WIBORU. Postanowienie w sprawie zabezpieczenia nie przesądza jednak o ostatecznym wyniku postępowania sądowego.

02.01.2023

Filmowcy nie ufają Netflixowi, chcą ustawowego gwarantowania praw autorskich

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze

Konieczna jest pilna nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowanej przez MKiDN, która wprowadza tantiemy za wykorzystywanie filmów w internecie - ogłosiły w poniedziałek Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych i Stowarzyszenie Kobiet Filmowców. To reakcja na pilotażowy program Netflixa dotyczący dodatkowych wynagrodzeń dla twórców lokalnych produkcji.

02.01.2023

Komplementariusz - nowy tytuł do ubezpieczeń w 2023 r.

Ubezpieczenia społeczne Spółki

Komplementariusz spółki komandytowo-akcyjnej jest od 1 stycznia 2023 roku objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla celów tych ubezpieczeń jest on traktowany jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

02.01.2023

Ten rok będzie o jeden dzień roboczy krótszy niż 2022

Prawo pracy

W 2022 roku Boże Narodzenie wypadło w niedzielę. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni od poniedziałku do piątku nie otrzymali dodatkowego dnia wolnego, który przysługuje jedynie wtedy, kiedy święto wypada w sobotę. Ostatnia taka sytuacja, kiedy dzień wolny wypadł w sobotę, miała miejsce 1 stycznia 2022. Kolejna będzie dopiero w listopadzie. W 2023 roku okazji do przedłużenia weekendu będzie jednak więcej.

02.01.2023

Ceny gazu w 2023 roku zamrożone, dopłaty dla 300 tys. gospodarstw

PIT Prawo gospodarcze Banki Kredyty Energetyka

Obowiązuje już specustawa zamrażająca ceny gazu w 2023 roku. Jej przepisy gwarantują, że tegoroczne ceny stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z 2022 r. Natomiast ok. 300 tys. gospodarstw domowych otrzyma refundację VAT zapłaconego w cenie gazu. Przedsiębiorcy handlujący gazem będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty z BGK.

02.01.2023

Rok internetu nie za darmo - UOKiK kwestionuje promocję T-Mobile

Prawo cywilne Rynek i konsument

Stosowane przez T-Mobile hasło promocyjne „1200 GB za darmo przez rok” może wprowadzać w błąd, a warunki promocji nie zostały wyraźnie objaśnione - uważa Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Urzędu sposób prezentacji reklamy w przestrzeni miejskiej jest dla konsumentów nieczytelny. T-Mobile grozi za to kara do 10 proc. obrotu.

02.01.2023

W nowym roku radcy ze zmienionym kodeksem etyki

Prawnicy Rynek i konsument

Od 1 stycznia 2023 r. radca prawny decydując się na współpracę np. z kancelariami odszkodowawczymi będzie musiał brać pod uwagę, czy nie ogranicza to jego niezależności i dbać o interes klienta. Obowiązywać będzie też definicja informowania o wykonywaniu zawodu. Co więcej, radcy mają mieć możliwość wykorzystywania przy tym komunikacji pochodzącej od podmiotu zewnętrznego w imieniu, na rzecz lub w swoim interesie.

02.01.2023

Alimenciarz "bez" spadku, lepsza ochrona małoletnich spadkobierców - coraz bliżej zmian w prawie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Tuż przed świętami rząd przyjął projekt zmian w prawie spadkowym, który ma ograniczyć krąg spadkobierców i m.in. rozszerzyć podstawy niegodności dziedziczenia o sytuacje uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy lub obowiązku pieczy. Co więcej, małoletni ma być lepiej chroniony przed dziedziczeniem długów.

02.01.2023

RPO: Gmina ma powiadomić obywatela o unieważnieniu dowodu osobistego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Gminy nie mają obowiązku powiadamiania obywateli o unieważnieniu dowodu osobistego. RPO uważa, że w ustawie o dowodach osobistych taki obowiązek powinien być ustanowiony. Obywatele powinni mieć prawo do informacji, że dokument tożsamości, którym się posługują, utracił ważność na skutek unieważnienia go przez organ administracji publicznej. Brak tej wiedzy może być przyczyną sporych kłopotów.

02.01.2023

Prawo holdingowe - skreślić w całości albo poważnie zmienić

Spółki Prawo gospodarcze

Budzące wiele kontrowersji przepisy tzw. prawa holdingowego miały usprawnić działanie grup spółek. Jednak eksperci sugerują, że przepisy te należałoby w ogóle wykreślić z ustawy, albo w znacznym stopniu zmienić. Mogą być bowiem opacznie rozumiane i stosowane do zupełnie innych celów, niż te deklarowane przez rządowych projektodawców.

02.01.2023