W najbliższy weekend zmiana czasu z letniego na zimowy

Prawo pracy

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00, co dla większości osób oznacza sen dłuższy o godzinę, ale o godzinę dłużej będą też pracować zatrudnieni tej nocy pracownicy.

29.10.2021

Pracownicy nie chcą - mikroprzedsiębiorca zwolniony z tworzenia PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.

29.10.2021

Obrońca od zatrzymania? MS: czasochłonne, wymaga wydłużania okresu zatrzymania

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości nie tylko nie widzi potrzeby zmian w zakresie dostępu zatrzymanego do obrońcy, ale uważa, że takie rozwiązanie byłoby zbyt czasochłonne, w dni wolne od pracy bardzo utrudnione oraz wymagałoby m.in. wydłużenia okresów zatrzymania. Taką odpowiedź resort przekazał Rzecznikowi Praw Obywatelskich, tymczasem w Sejmie i w Senacie są propozcyje zmian w tym zakresie.

29.10.2021

Rząd chce lepiej ubezpieczać uprawy rolne i gotów jest dopłacać

Ubezpieczenia

W ubezpieczeniach dla rolników szykują się zmiany. Na rynku ma się pojawić nowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, które będzie ubezpieczać w zakresie ryzyk obecnie trudno ubezpieczanych. Nie jest jeszcze jasne, jak rząd chce sprawić, że uda się niskim kosztem ubezpieczać na wypadek zdarzeń, które są prawie pewne. Wyjaśnieniem może być to, że pieniądze na to ma wyłożyć KRUS.

29.10.2021

Czwarta fala pandemii już jest, a strategii walki brak. Będzie dużo zgonów

Koronawirus

Dokładnie dwa miesiące temu minister zdrowia zapowiedział, że przy wzroście zakażeń wrócą ograniczenia regionalne. Obecnie czerwonymi strefami powinny być już dwa województwa, tymczasem rząd przedłuża aktualnie obowiązujące ograniczenia do końca listopada. Zdaniem ekspertów brak jakichkolwiek działań sprawi, że Polska będzie przodować w rankingu zgonów nadmiarowych.

29.10.2021

MS rozważa zniesienie "covidowego" zakazu eksmisji

Od zeszłego roku nie można wykonywać wyroków nakazujących opróżnienie lokalu - eksmisje są wstrzymane do końca epidemii lub stanu epidemicznego. Brak możliwości wyegzekwowania orzeczeń to problem dla wierzycieli i części samorządów, które postulują zmiany w przepisach - resort sprawiedliwości rozważa właśnie ich uwzględnienie.

29.10.2021

Skarbówka domaga się VAT od mieszkań pracowniczych

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów uważa, że aby skorzystać ze zwolnienia z VAT przy najmie mieszkań, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia. Zdaniem doradców podatkowych, stanowisko MF jest kompletnie oderwane od aktualnej linii orzeczniczej. Sprawia to, że kontekst fiskalny wydanej interpretacji jest aż nazbyt wyczuwalny.

29.10.2021

Spór o Izbę Dyscyplinarną może służyć prawniczym "czarnym owcom"

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna, mimo wyroków TSUE, nadal orzeka w sprawach adwokatów i radców prawnych. Przechodzą przez nią także te najpoważniejsze skargi kasacyjne, dotyczące wydalenia z zawodu. Samorządy znalazły się więc na rozdrożu. Część prawników uważa, że ze skreśleniami trzeba poczekać, bo bierze w tym udział niekonstytucyjny organ.

29.10.2021

Senat proponuje poprawki w ustawach podatkowych Polskiego Ładu

CIT PIT Finanse Polski Ład

Senat przegłosował w czwartek szereg poprawek do ustaw podatkowych wprowadzających Polski Ład. Najważniejsze z nich to m.in. wydłużenie vacatio legis, zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatków i rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

28.10.2021

Senat trochę poprawia przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system zacznie działać w styczniu 2022 roku. Na początek korzystanie z niego będzie dobrowolne, ale MF chce objąć obowiązkiem elektronicznego fakturowania wszystkie podmioty.

28.10.2021

Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Rada Przedsiębiorczości apeluje o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W jej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce.

28.10.2021

KRS wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas odbywającego się w czwartek w Wilnie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) zapadła decyzja o wykluczeniu z tej organizacji polskiej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Jak poinformowano, główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy.

28.10.2021

Rząd o Turowie: Czeskie zarzuty i kara TSUE bezpodstawne

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Działania Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w sprawie kopalni Turów nie mają podstaw prawnych, a pretensje Czech na działalność kopalni nie mają podstaw faktycznych - deklarowali przedstawiciele rządu, przedstawiając w czwartek w Senacie informację o sytuacji wokół Turowa.

28.10.2021

ZUS rozpoczął wypłatę czternastej emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty

Rozpoczęła się wypłata pierwszych świadczeń w ramach tzw. czternastej emerytury. To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad 9 milionów emerytów i rencistów, w tym około 8 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto, a około 1,2 mln osób - w wysokości niższej.

28.10.2021

Projekt: Wywłaszczeni dostaną więcej i bonus na przeprowadzkę

Drogi Nieruchomości

Rząd chce zmienić zasady ustalania odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Dawni właściciele będą mogli liczyć na więcej, dostaną pieniądze także na przeprowadzkę i urządzenie się w nowym miejscu. Wciąż jednak przedsiębiorcy nie będą mieli żadnych szans na rekompensatę utraconych na skutek wywłaszczenia korzyści. Właśnie opublikowano projekt w tej sprawie.

28.10.2021

Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie budżetu dla szkolnictwa wyższego na 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu państwa na 2022 r. w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak czytamy w objaśnieniach, w odniesieniu do poprzedniego roku (z kwotą ok. 26,4 mld zł) oznacza to wzrost o ok. 1,56 mld zł, czyli ok 5,9 proc.

28.10.2021

MS zapowiada dużą reformę więziennictwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Poszerzenie możliwości pracy skazanych, by mogli odpracować niespłacone grzywny, system dozoru elektronicznego powiększony o kolejne tysiące miejsc wykonywania kary. Ponadto, więźniom skazanym na dłuższe kary jej ostatnie pół roku może zostać zamienione na karę odbywaną właśnie w takim systemie - m.in. takie zmiany zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

28.10.2021

Szefowa KE: Pieniądze za plan likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski chcemy umieścić wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I wyraziła nadzieję na dojście do porozumienia z Polską w tej sprawie.

28.10.2021

Ogólnopolskie zajęcia dodatkowe, egzamin próbny - aplikanci adwokaccy chcą zmian

Prawnicy Strefa aplikanta

Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.

28.10.2021

Z braku ustawy Polska może być wykluczona z badań klinicznych

Farmacja

​Organizacje reprezentujące branżę farmaceutyczną są zaniepokojone przedłużaniem się prac nad ustawą o badaniach klinicznych. Alarmują, że dalsza zwłoka może oznaczać paraliż w sektorze badań klinicznych, skutkujący brakiem możliwości udziału w tych badaniach polskich pacjentów oraz wymiernymi stratami dla sektora i ośrodków badawczych.

28.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski