Sejm zmienił system awansu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Koniec ze stopniem nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego, po czterech latach pracy w szkole egzamin na nauczyciela mianowanego. Sejm w piątek przesądził losy nowelizacji Karty Nauczyciela. Potwierdził zmiany dotyczące nauczycielskich awansów, ale odrzucił senackie poprawki dotyczące 20 proc. podwyżki dla pedagogów.

08.08.2022

Przymus bezpośredni w DPS-ach bez kontroli i możliwości złożenia skargi

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna

Przepisy określają zasady unieruchomienia lub izolacji osób chorujących psychicznie, ale brakuje ich w odniesieniu do osób przebywających w domach opieki społecznej i zakładach opiekuńczo leczniczych. Tam, gdzie nie ma regulacji, jest dowolność, która prowadzi do nadużyć. Zwłaszcza, jeśli osoba niesamodzielna w praktyce nie ma możliwości złożenia skargi. Rzecznik Praw Pacjenta chce to zmienić.

08.08.2022

Dom z widokiem na przyszłość – zabudowania powstaną bliżej cmentarza

Samorząd terytorialny Środowisko

Mieszkanie z perspektywami, oknem wychodzącym na zieleń zamiast na mur sąsiedniego bloku i mizerną huśtawką za kratą na elektryczny zamek? Zakup mieszkania przy cmentarzu w dobie szalejącej patodeweloperki nie wydaje się aż tak złą opcją. Z pomocą potencjalnym chętnym chce przyjść ustawodawca, który właśnie przygotowuje nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

08.08.2022

Ustawienie przetargu często jest łatwe, ale nie bezkarne

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse

Trudności dowodowe w przypadku zmów przetargowych sprawiają, że nieuczciwym przedsiębiorcom ustawianie przetargów często uchodzi na sucho. Są jednak sposoby na wykazanie, że doszło do zawarcia porozumienia, które nie powinno mieć miejsca. Działania w tym kierunku prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

08.08.2022

Pracownicy muszą poczekać. Rząd miał 2 lata na wdrożenie przepisów unijnych, a i tak nie zdążył

Prawo pracy Prawo unijne

1 i 2 sierpnia 2022 roku minęły terminy transpozycji do naszego prawa dwóch unijnych dyrektyw ważnych dla pracowników, także tych będących rodzicami. Nie ma więc dłuższych urlopów rodzicielskich, 5-dniowego nieodpłatnego urlopu opiekuńczego, elastycznej organizacji pracy dla rodziców dzieci do lat ośmiu czy większej ochrony przy umowach na czas określony. To bardzo zła wiadomość dla polskich pracowników. Zwłaszcza, że dochodzenie odszkodowania od państwa może być trudne.

08.08.2022

Prezes PiS zapowiada zmianę polityki wobec Unii Europejskiej

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jeżeli wygramy najbliższe wybory, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu - zapowiada prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko - dodał. A inny polityk PiS zapowiedział stosowanie zasady "ząb za ząb".

08.08.2022

Eksperci: Majstrowanie przy podatku Belki może skomplikować system

PIT

Czy zniesienie "podatku Belki" byłoby dobrą metodą przeciwdziałania inflacji i trudnej sytuacji gospodarczej? Ministerstwo Finansów nie wyklucza dyskusji o zmianach, choć nie przewiduje całkowitego zniesienia tej daniny. Eksperci wskazują: ewentualna reforma inflacji raczej nie zahamuje, a może niepotrzebnie skomplikować system podatkowy.

08.08.2022

Dzień wolny dla dojeżdżających do pracy na rowerze? Nie będzie takiego prawa

Środowisko Prawo pracy

Przepisy prawa pracy nie wyłączają możliwości wprowadzenia przez pracodawcę dodatkowych świadczeń dla pracowników. Nie ma przeszkód prawnych, by w swoich regulacjach pracodawca przyznał pracownikom dodatkowe zwolnienia od pracy czy dni wolne, np. dodatkowe dni urlopu nie wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących. Musi to jednak opierać się na zasadzie równości i mieć obiektywny charakter.

06.08.2022

Nie wszędzie postój za darmo z kartą parkingową

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zasady odpłatności za postój samochodu w strefach płatnego parkowania dla posiadaczy karty parkingowej na tzw. kopertach ustala rada miasta lub gminy. Zatem w każdym miejscu mogą być one odmienne, o czym warto pamiętać szczególnie w czasie wakacyjnych podróży po Polsce. Resort infrastruktury przypomina, że decydują o tym samorządy i nie widzi możliwości ujednolicenia przepisów w tym względzie.

06.08.2022

Dzięki serwitutom i królewskim prawom niektórym chrustu nie zabraknie

Samorząd terytorialny

Rdzenni mieszkańcy Wąchocka nie muszą martwić się o opał z lasu. Drewno należy im się na podstawie przywileju nadanego przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1454 r., a nadleśnictwo Skarżysko królewskiego prawa kwestionować nie zamierza. Wciąż jest kilkadziesiąt wsi, które w oparciu o serwituty mają gwarancje pozyskania drewna z państwowych lasów. Choć czasami lasom udaje się ten przywilej zakwestionować.

06.08.2022

UE: Rozporządzenie o redukcji zużycia gazu, na razie dobrowolnej

Rynek i konsument Prawo unijne

Rada Unii Europejskiej przyjęła w piątek rozporządzenie o dobrowolnym zmniejszeniu podczas tej zimy zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 proc. Przewiduje ono jednak możliwość uruchomienia przez Radę "stanu ostrzeżenia" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw, a wtedy zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe. Polska opowiedziała się przeciwko temu rozporządzeniu.

05.08.2022

Za list do RPO skazany zapłaci sam, o telefon też będzie trudniej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ograniczenia w zakresie rozmów telefonicznych osadzonych i zasad korespondencji, kara karceru, a także prawo skazanego do skargi - to budzące najwięcej kontrowersji zmiany wprowadzone nowelą do kodeksu karnego wykonawczego. Poprawki Senatu zostały prawie wszystkie odrzucone przez Sejm. Zatem nawet telefon od Rzecznika Praw Obywatelskich, skazany będzie opłacać sam.

05.08.2022

Będą duże zmiany w wykonywaniu kary więzienia - ustawa ostatecznie uchwalona

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy tarczy antycovidowej rozszerzyły możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego także na skazanych na kary do 1,5 roku pozbawienia wolności. Z zastrzeżeniem, że sama "kara" nie wystarczy bo trzeba spełnić szereg przesłanek i to łącznie. Nowa ustawa idzie o krok dalej - w określonych przypadkach będą mogli z tego skorzystać również skazani na kary niższe niż 3 lata, pod warunkiem, że do końca pozostało im mniej niż sześć miesięcy.

05.08.2022

Sejm przesądził - wrzutki pod restrukturyzację Getin Banku zostają w ustawie o dodatku węglowym

Prawo gospodarcze Finanse

W czwartek Senat z ustawy o dodatku węglowym wykreślił "wrzutki" bankowe, a Sejm w piątek zdecydował o ich przywróceniu. Przewidują one możliwość wsparcia instytucji finansowej w każdym przypadku wydania decyzji o wszczęciu jej przymusowej restrukturyzacji oraz dawały prawo ministrowi finansów do odkupienia obligacji od banku znajdującego się w przymusowej restrukturyzacji.

05.08.2022

Czerwcowe emerytury znów w TK. RPO wnosi o uznanie niekonstytucyjności przepisów

Domowe finanse Emerytury i renty

Świadczenia osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe niż tych, którzy wnieśli o to w pozostałych miesiącach. Sejm poprawił przepisy, ale tylko na przyszłość, pomijając osoby, którym tak ustalano świadczenia wcześniej. Rzecznik Praw Obywatelskich zgłaszał ten problem MRiPS, ale bez rezultatu. Teraz przyłączył się do postępowania Trybunału Konstytucyjnego z pytania sądu w takiej sprawie.

05.08.2022

Będzie inflacyjna pomoc dla warsztatów terapii zajęciowej

Prawo pracy Prawo unijne

Rząd zapowiada, że w najbliższym czasie uruchomi program pomocowy dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) na konkretne cele związane z podwyższonymi kosztami wynikającymi z inflacji. Nie wiadomo jednak, czy zmieni się algorytm finansowania WTZ-ów, i czy wzrośnie dofinansowanie na jednego uczestnika, a to jest obecnie największym problemem w opinii przedstawicieli tych placówek.

05.08.2022

UOKiK obserwuje wakacje kredytowe i upomina banki

Rynek i konsument Finanse

W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że w wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.

05.08.2022

MRiPS: W lipcu stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 4,9 proc.

Rynek Prawo pracy

Liczba bezrobotnych w lipcu 2022 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, spadła o 6,5 tys., a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych – podało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 4,9 proc.

05.08.2022

Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich

Prawo pracy

We wtorek 2 sierpnia minął termin wdrożenia unijnej dyrektywy work-life balance. To dobry moment, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację „Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”.

05.08.2022

Kolegium SN reaguje na inflację i podwyższa wynagrodzenia, a Senat - wprost przeciwnie

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Kolegium Sądu Najwyższego podjęło uchwałę podwyższającą wskaźnik wzrostu wynagrodzeń osobowych pracowników z 12,3 proc. na 15,5 proc. w stosunku do 2022 roku. A senacka komisja etyki proponuje zmniejszenie budżetu Kancelarii Senatu na rok 2023 o kwotę wydatków na wzrost wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska.

05.08.2022