Nowy rok szkolny. MEN: Więcej pieniędzy, zmiany w kształceniu pedaogogów

W roku szkolnym 2019/2020 zajęcia rozpocznie 4,6 mln uczniów. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. W szkołach ponadpodstawowych ok. 1,5 mln uczniów. Nauczyciele dostaną podwyżki, a przyszłych pedagogów czekają zmiany w kształceniu.

01.09.2019

Spis powszechny ludności w 2021 r. 

Finanse publiczne

Po 10 latach, w 2021 r. odbędzie się narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Wziąć ma w nim udział 17 tysięcy rachmistrzów, a kosztować ma 386 mln zł. Wydatki pokryje budżet państwa. 

31.08.2019

Od 1 września w Krakowie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Samorząd terytorialny Środowisko Małe i średnie firmy

Kraków od kilku lat jest liderem na tle innych miast w Polsce w ramach działań na rzez czystego powietrza. 1 września rozpocznie się ich kolejny etap - zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia paliwami stałymi. Za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł.

31.08.2019

Ustawa do prezydenta - powstanie jawny rejestr akcjonariuszy spółek

Spółki

Do 2021 roku wszystkie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne – to w Polsce ponad 13 tys. firm - będą musiały prowadzić publiczne rejestry akcjonariuszy. Ma to przeciwdziałać m.in. praniu brudnych pieniędzy Sejm w piątek wieczorem przyjął większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy Kodeksu spółek handlowych.

31.08.2019

Będą mapy hałasu dla miast, dróg i lotnisk

Środowisko

W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców do 2022 roku, co pięć lat, sporządzane będą mapy hałasu. Podobne opracowania mają dotyczyć także terenów przy głównych drogach, szlakach kolejowych i lotniskach. Taki obowiązek wprowadza uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Prawa ochrony środowiska.

31.08.2019

Od września podwójny rocznik w I klasach szkół średnich

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2019/2020 przestają istnieć gimnazja, a w pierwszych klasach liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych naukę rozpocznie podwójny rocznik uczniów - ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

31.08.2019

Poprawić klimat w mieszkaniu

Samorząd terytorialny

Rozwiązaniem, które może pomóc w pokonaniu upałów jest montaż klimatyzacji. Mieszkańcy bloków mogą skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że spełnią kilka warunków formalnych - pisze Mariusz Łubiński, ekspert od zarządzania nieruchomościami.

31.08.2019

Kradzież w sklepie - polisa nie musi objąć każdej straty

Prawo cywilne Finanse

1,1 mld euro - tyle wynoszą rocznie straty polskich sklepów z powodu kradzieży. Właściciele mogą zabezpieczyć się przed ich skutkami kupując ubezpieczenie. Tyle, że nie każda polisa obejmuje każdą kradzież. Ogólne warunki ubezpieczenia często wskazują dodatkowe warunki, których naruszenie może pozbawić odszkodowania.

31.08.2019

Po polskich autostradach za szybko, na zderzaku i... bez wyobraźni

Policja

Choć autostradom daleko do top listy najniebezpieczniejszych polskich dróg, wypadki zbierają tu coraz częściej śmiertelne żniwo. Jeździmy po nich brawurowo, z nadmierną prędkością i "na zderzaku" - mówią eksperci. Wskazują, że zmiany w przepisach tego nie zmienią, ale przydałoby się szkolenie przyszłych kierowców z jazdy na drogach szybkiego ruchu.

31.08.2019

Nowe trendy w oszustwach - obywatelu strzeż się urzędnika-dobroczyńcy

Prawo karne Prokuratura Policja

Oszustwa „na wnuczka” lub na policjanta są już passe. Teraz modne jest oszukiwanie na urzędnika. Można i na wójta jeśli ten ma autorytet. Próbować na OZE lub 500 plus, bo oszuści są na bieżąco, ze zmianami prawa. A bazują na łatwowierności ludzi, którzy do tego nie sprawdzają dokumentów, którymi legitymują się oszuści.

31.08.2019

Rady rodziców już z własnym kontem, ale wciąż bez precyzyjnych regulacji

Kadry w oświacie

Po reformie edukacji zwiększyć miało się znaczenie rad rodziców w szkołach. Jednak wciąż brakuje jasnych regulacji dotyczących ich statusu. Oznacza to problemy m.in. przy zawieraniu umów, czy z występowaniem do sądów. Problemem może być też dostęp do dokumentów rady, bo sądy uznają, że mają one tylko charakter wewnętrzny.

31.08.2019

Eksperci: Hulajnogi wolniej i z nadzorem gmin

Dwa hamulce, mocne oświetlenie, mniejsza prędkość i sygnał dźwiękowy – to zdaniem ekspertów niezbędne elementy wyposażenia elektrycznych hulajnóg. Są też wnioski, również posłów, o przyznanie miastom narzędzi do wyłączania z ruchu i ustalania miejsc parkowania takich pojazdów. Według wiceministra infrastruktury odrębne regulacje w tym zakresie są zbędne.

31.08.2019

MSWiA: Gmina gasi pragnienie strażaka ochotnika

Samorząd terytorialny

To na gminie spoczywa obowiązek zapewniania napojów do picia strażakom ochotnikom uczestniczącym w akcjach ratowniczych. Ilość i asortyment określa kierownik akcji ratowniczej – wyjaśnia MSWiA.

31.08.2019

Ustawa o lotach VIP-ów - Sejm uchwalił zmiany

Administracja publiczna

Centralny Rejestr Lotów, doprecyzowanie listy osób, które mogą znajdować się na pokładzie oraz zakaz lotów członków rodzin, którzy nie znajdą się w oficjalnej delegacji - m.in. takie rozwiązania przewiduje ustaw o lotach najważniejszych osób w państwie, którą uchwalił Sejm.

30.08.2019

Marian Banaś nowym prezesem NIK

Administracja publiczna

Dotychczasowy minister finansów Marian Banaś został w piątek powołany przez parlament na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie kierował Izbą przez najbliższe sześć lat. Banaś pracował w NIK w latach 1992 - 2015, a potem był urlopowany na czas pracy na kolejnych stanowiskach w Ministerstwie Finansów.

30.08.2019

Komisje PE wracają do debaty o praworządności

Komisja wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisja prawna będą debatować w najbliższy czwartek - z udziałem wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa - o możliwościach wzmocnienia zasad państwa prawa w Unii. Przedmiotem dyskusji ma być m.in. sytuacja w Polsce i na Węgrzech.

30.08.2019

Sejm rozpoczął prace nad zmianami dla spółek giełdowych

Spółki

Wzrosną koszty emisji papierów wartościowych, bo częściej będzie trzeba sporządzać memoranda informacyjne. Spółki giełdowe będą miały więcej obowiązków w tym zakresie, m.in. będą musiały przygotowywać sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń. Sejm może zdążyć uchwalić nowelizację w tej sprawie jeszcze w tej kadencji.

30.08.2019

MEN: 4,6 mln uczniów rozpocznie rok szkolny w 24 tys. szkół

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W poniedziałek 2 września br. ok. 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpocznie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2019/2020. W szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w tym w I klasie około 385 tys. dzieci. To to również pierwszy dzień zajęć dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli oddziałów przedszkolnych.

30.08.2019

200 nowych karetek ma wzmocnić system ratownictwa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

200 ambulansów trafi do zespołów ratownictwa medycznego na przełomie września i października - zapowiedział w piątek podczas spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki. - Rozpoczynamy ogromny program wymiany karetek - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

30.08.2019