Minister edukacji spotka się ze związkowcami

Minister edukacji narodowej spotka się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, "Solidarności" i Forum Związków Zawodowych. Związkowcy deklarują chęć rozmów z MEN. Spotkania mają odbyć się w czwartek i w piątek.

25.06.2019

Realizacja projektów z uczniami przyszłością edukacji

Przepisy wymagają, by 20 proc. podstawy programowej z każdego przedmiotu było realizowane metodą projektową. W praktyce mało kto o tym pamięta i się do tego wymogu stosuje. Z różnych powodów - przyzwyczajeń, braku kompetencji lub pomysłu - mówi Marcin Bruszewski, wiceprezes Fundacji Zwolnieni z Teorii

25.06.2019

Nowy wzór protokołu powypadkowego już obowiązuje

BHP RODO

Od 25 czerwca obowiązuje nowy wzór protokołu powypadkowego - zgodny z RODO. Trafi do niego mniej danych poszkodowanego pracownika oraz jego pracodawcy. Na dokumencie nie trzeba już m.in. stawiać pieczęci, podawać numeru REGON pracodawcy czy miejsca urodzenia poszkodowanego.

25.06.2019

Nowe liceum ze wsparciem MON

Zarządzanie oświatą

MON uzupełnia listę szkół, w których uczniowie mają prawo do bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania, umundurowania i opieki zdrowotnej. Na liście znajdzie się Wojskowe Liceum Informatyczne w Warszawie. Dodatkowo MON w wyliczeniach uwzględnił reformę oświaty, która przywraca czteroletnie licea.

25.06.2019

Będą nowe zasady rozliczania VAT od handlu unijnego

VAT

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy implementującej unijne regulacje w zakresie opodatkowania VAT handlu między państwami UE. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od stycznia 2020 roku. Zmiany dotkną m.in. dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

25.06.2019

PiS myśli o reformach w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna

Służba zdrowia to jedna z dziedzin - obok edukacji i sądownictwa - która wymaga refleksji, w jaką stronę dokonywać zmian - zapowiada szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch. Według jego informacji ma to być jednym z tematów konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która ma się odbyć w dniach 5-7 lipca w Katowicach.

25.06.2019

W ramach regulacji – nowy blog Wierzbowski Eversheds Sutherland

Rynek

Blog wRamachRegulacji.pl poświęcony jest prawnym aspektom wytwarzania, sprzedaży, promocji i utylizacji produktów konsumenckich. Stoją za nim prawnicy z zespołu Commercial kierowanego przez Martę Gadomską-Gołąb i dr Aleksandrę Kunkiel-Kryńską.

25.06.2019

NIK: Wciąż trudno o miejsce w przedszkolu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dostępność opieki przedszkolnej wciąż szwankuje. W połowie gmin skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli nie było miejsc dla wszystkich dzieci, a prawie jedna trzecia nie dostała się do wybranego przedszkola. Problem dotyczył najczęściej najmłodszych.

25.06.2019

Prawo.pl nominowane jako Dobry Wzór

Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego nominowali Prawo.pl do konkursu Dobry Wzór w kategorii usługi. Docenili projekt serwisu, w tym jego layout, i sposób w jaki odpowiada na potrzeby odbiorców.

25.06.2019

KMPT: Na komendach policji nadal naruszane prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Brak dostępu do obrońcy od momentu zatrzymania, brak badań lekarskich wszystkich zatrzymanych, pobicia lub znieważanie, zbyt częste stosowanie kajdanek, czy w końcu brak informacji o możliwości składania skarg na działania policji - to główne bolączki polskich jednostek policji

25.06.2019

Ponad 322 mln porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej

Opieka zdrowotna

W 2018 roku w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielono w Polsce 322,6 mln porad - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W tym było 288,2 mln lekarskich i 34,4 mln stomatologicznych.

25.06.2019

Adwokaci chcą szybszych wypłat za pomoc prawną z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka chce, by adwokaci mogli na bieżąco otrzymywać wynagrodzenie za już udzieloną pomoc prawną z urzędu, występując z wnioskami o wypłatę części jej kosztów. Zwróciła się do ministra sprawiedliwości o zmianę rozporządzenia w tym zakresie.

25.06.2019

Kobiety prowadzące działalność skarżą się na ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ruch Społeczny Kobiety na Działalności skarży się m.in. do RPO i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw na ZUS, że ten odbiera im prawo do niektórych świadczeń m.in. chorobowego i macierzyńskiego. - Nie ma mowy by Zakład ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową - podkreśla rzecznik ZUS

25.06.2019

Unia może wymusić zmianę 2 milionów umów kredytowych z bankami

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Prawnicy nie mają wątpliwości, że wymagane przez Unię zmiany w stawkach WIBOR i LIBOR spowodują konieczność aneksowania umów kredytowych. Trzeba bowiem będzie do nich wpisać nowe wskaźniki, określające wysokość oprocentowania. Eksperci postulują przygotowanie ustawowego rozwiązania, by na rynku nie doszło do chaosu.

25.06.2019

KE: TSUE wsparł niezależność sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował polskie przepisy dotyczące sędziów Sądu Najwyższego jako sprzeczne z prawem UE, jest ważnym wsparciem dla niezależności sądownictwa w Polsce i poza nią - oceniała Komisja Europejskiej, która skierowała skargę w tej sprawie do TSUE.

24.06.2019

Ryszard Proksa nadal szefem Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"

Szkoła i uczeń

Zaledwie czterema głosami zdecydowali o tym w poniedziałek delegaci uczestniczący w XXX walnym zebraniu sekcji. Za odwołaniem Proksy z funkcji przewodniczącego głosowało 51 delegatów, przeciw było 55. Rozpatrzenie wniosku o odwołanie przewodniczego było głównym punktem obrad. Posiedzenie odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

24.06.2019

Ruszają przygotowania do segregacji pacjentów w oddziałach ratunkowych

Opieka zdrowotna

Dzięki projektowi TOPSOR, w ramach którego na SOR-ach będzie wdrożony jednolity system do segregacji medycznej pacjentów, szpitalne oddziały ratunkowe szybciej i sprawniej mają obsługiwać pacjentów - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

24.06.2019