Na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy o tzw. babciowym. Pierwsze świadczenie ma trafić do odbiorców przed końcem roku, tuż po wakacjach. Jego celem jest ułatwienie matkom powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim - w takiej sytuacji rodzina otrzyma miesięcznie 1500 zł, które pozwoli np. opłacić żłobek czy zatrudnić osobę do opieki nad dzieckiem, w tym także bliską osobę, na przykład babcię.

Donald Tusk, podczas spotkania przedwyborczego KO w Krakowie odniósł się do jednej z propozycji programowych czyli tzw. babciowego - miesięcznego świadczenia w wysokości 1500 zł na opiekę nad dzieckiem. - Właśnie zakończyliśmy pracę nad tzw. babciowym - za kilka dni, na najbliższym posiedzeniu rządu przyjmiemy ten projekt - zapowiedział Tusk.

 

Pierwsze babciowe tuż po wakacjach

Według premiera, choć procedowanie i wejście w życie ustawy może zająć trochę czasu, to - jak powiedział - na 99 proc. pierwsze "babciowe" zostanie wypłacone jeszcze w tym roku, tuż po wakacjach.

Szef rządu wyjaśnił, że program został nazwany "Aktywny Rodzic". Jak tłumaczył, celem świadczenia jest ułatwienie matkom powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim - w takiej sytuacji rodzina otrzyma miesięcznie 1500 zł, które pozwoli np. opłacić żłobek czy zatrudnić osobę do opieki nad dzieckiem, w tym także bliską osobę, na przykład babcię.

Tusk zaznaczył również, że w przypadku, gdy matka dziecka będzie chciała podpisać z osobą zatrudnianą do opieki umowę, to państwo "opłaci składki za tę umowę wartą 1500 zł.

"Babciowe" dla pracujących matek

Według autorów tej propozycji "babciowe"  pobudzi gospodarkę, a kobiety będą mogły w dowolnym czasie wrócić na rynek pracy. Przekonują, że  ułatwi podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci, umożliwiając zarówno wychowanie dziecka, jak i pracę zawodową. - Jednocześnie utrzymujemy rodzinny kapitał opiekuńczy - podkreślali. 

Czytaj także na Prawo.pl: PIT kasowy kuszący, ale powinien być dobrowolny

- Ponad 90 proc.  kobiet chce wrócić do pracy. 50 proc.  kobiet nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. Tym kobietom chcemy pomóc. Doświadczenie z okresu wychowywania pierwszego dziecka jest kluczowe dla decyzji o kolejnym, dlatego wspieramy rodziców już od pierwszego dziecka - zaznaczali autorzy propozycji. 

pru/ pap