ZUS: Na koniec października było ubezpieczonych ponad 15,7 mln osób

Ubezpieczenia społeczne

Liczba osób ubezpieczonych i zarejestrowanych w ZUS na koniec października 2021 roku wyniosła ponad 15 mln 746 tys. i była większa o 261,8 tys. w stosunku do lutego 2020 r., a o 49,6 tys. w stosunku do września br. - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

09.11.2021

NIK o programie "Za życiem": Miało być kompleksowo, a realnej pomocy brak

Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działa program "Za życiem" - w założeniu najbardziej innowacyjny i kompleksowy z dotychczasowych, program pomocy dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej i noworodków z najcięższymi schorzeniami. Wnioski nie napawają optymizmem - obiecane wsparcie pozostało głównie na papierze.

09.11.2021

Dla kuratora sądowego telefon służbowy nadal luksusem

Wymiar sprawiedliwości

Tylko nieco ponad 29 proc. kuratorów sądowych wyposażonych jest w służbowe telefony, za pomocą których kontaktować się z podopiecznymi poza wyznaczonymi dyżurami. Co gorsze, nadal są okręgi gdzie "służbówek" w ogóle nie ma - choćby w Częstochowie, Gorzowie, Koszalinie czy Nowym Sączu. A jak są to rzadko z dostępem do internetu.

09.11.2021

Składka zdrowotna, tak jak składka na ZUS, z mechanizmem ograniczającym?

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Od 1 stycznia zmienią się zasady płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przede wszystkim jednak nie będzie już można poniesionych na ten cel wydatków odliczyć w rocznym PIT. A skoro tak, to - zdaniem prawników - należy wprowadzić mechanizm ograniczający jej wysokość. Nie brakuje jednak głosów, że chaos, jaki spowodują wprowadzane zmiany, spowoduje konieczność uporządkowania Polskiego Ładu.

09.11.2021

Jakość w ochronie zdrowia będzie, ale tylko na papierze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W najnowszej wersji projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta są jedynie dwie istotne merytorycznie zmiany. Po pierwsze, akredytacji szpitali będzie udzielał minister zdrowia, a nie prezes NFZ. Po drugie, pacjenci będą mogli zgłaszać zdarzenia niepożądane do rzecznika praw pacjenta. Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło większości uwag, nie ma więc szans na poprawę efektywności leczenia.

09.11.2021

Sędziowie pokoju zajmą się alimentami, prawnicy mają wątpliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sprawy rodzinne, a szczególnie te okołorozwodowe, charakteryzują się sporymi emocjami i często wiążą się z silnym konfliktem. Autorzy projektu dotyczącego sędziów pokoju chcą, by część z nich - dotyczącą alimentów - przekazać właśnie tym sędziom. Mieliby się też zająć niealimentacją. Prawnicy mają jednak spore wątpliwości, bo wiele z tych spraw wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w orzekaniu.

09.11.2021

Teatr musi wpuścić na spektakl, nawet gdy wymaga certyfikatu covidowego

Koronawirus szczepienia

Niektóre teatry i inne placówki kultury wymagają od widzów okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 lub aktualnego testu RT-PCR. Bez tych dokumentów nie obejrzy się spektaklu. Takie żądania są jednak bezprawne, bo nie ma ustawy, która dawałaby do tego prawo. Są jednak przepisy o limitach osób niezaszczepionych w takich miejscach. To zafundowany tym instytucjom i ich klientom klincz prawny.

09.11.2021

Rzecznik praw dziecka chce poprawić projekt o pieczy zastępczej

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Zatrudnienie na etaty rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka, wprowadzenie bonu medycznego dla każdego ich wychowanka w wysokości 500 złotych miesięcznie, a także rozszerzenie praktyk studenckich o możliwość pracy u rodzin - takie zmiany Rzecznik Praw Dziecka proponuje dodać do projektu reformy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

08.11.2021

Projekt ustawy ułatwiający zatrudnianie cudzoziemców skierowany do Sejmu

Rynek Prawo pracy

Przewlekłość postępowań oraz skomplikowana procedura wydawania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę to główne czynniki utrudniające zatrudnienie imigrantów spoza Unii Europejskiej w Polsce - twierdzi Rzecznik MŚP. Po ponad dwuletnich jego staraniach rząd przygotował projekt ustawy, który ma ułatwić procedury związane z wydawaniem pozwoleń na zatrudnienie cudzoziemców.

08.11.2021

GUS: W 2020 r. pandemia i lockdown zaburzyły dotychczasowe trendy na rynku pracy

Rynek Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Pandemia COVID–19 wpłynęła negatywnie przede wszystkim na sytuację zawodową osób młodych - twierdzi GUS. W I kwartale 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ubyło 124 tys. pracujących w wieku 15–34 lata, a w kolejnych kwartałach zmiany r/r były wyraźniejsze, bo w II kwartale ubyło 329 tys. młodych pracujących, w III kwartale - 356 tys., a w IV kwartale populacja ta zmalała r/r o 329 tys.

08.11.2021

Samorządy mogą wnioskować o wsparcie z Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Do 17 grudnia można składać wnioski o wsparcie z trzeciej tury naboru Europejskiego Instrumentu Miejskiego. Samorządy mogą otrzymać do 60 tys. euro na przygotowanie koncepcji inwestycyjnej dla projektów, które w znaczny sposób przyczynią się do rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 9 listopada o godzinie 10:00. odbędzie się Webinarium dla przedstawicieli samorządów.

08.11.2021

Więcej cyberataków w ochronie zdrowia

Nastąpił wyraźny wzrost działalności hakerów w ochronie zdrowia – liczba cyberataków na służbę zdrowia w 2021 roku zwiększyła się o 55 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co tydzień cyberprzestępcy atakują system zdrowia średnio 752 razy.

08.11.2021

Zakup nowych łóżek szpitalnych to konieczność

Finansowanie zdrowia

Jak podaje resort zdrowia w założeniach projektu uchwały Rady Ministrów o ustanowieniu „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” – ponad połowa łóżek w polskich szpitalach ma więcej niż kilkanaście lat, i nie spełnia swoich funkcji. Na wymianę łóżek rząd chce przeznaczyć 250 mln zł z Funduszu Medycznego. Przetarg odbędzie się w przyszłym roku.

08.11.2021

Przemoc nie tylko "domowa" - RPO apeluje o kompleksowe rozwiązanie

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana pojęcia "przemoc w rodzinie" na "przemoc domową" zapewni skupienie się na osobach, które je doświadczają, zasadne jest również objęcie tą definicją przemocy ekonomicznej i uznanie, za osobę stosującą przemoc byłego partnera lub męża, z którym pokrzywdzeni nie mieszkają - pisze w opinii do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie RPO.

08.11.2021

Kryptowaluty to nie pieniądze - w obrocie gospodarczym jako barter

Rynek Nowe technologie Prawo gospodarcze

Podmioty gospodarcze w coraz większym stopniu dokonują inwestycji oraz prowadzą rozliczenia wykorzystując kryptowaluty. Co więcej, pojawiają się również pożyczki i inne instrumenty oparte na kryptowalutach. Tymczasem jeśli kryptowaluty są wykorzystywane do regulowania zobowiązań, to transakcje tego typu są traktowane jak wymiana barterowa.

08.11.2021

Reforma składki zdrowotnej z Polskiego Ładu nie obejmie rolników

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy: pracownicy, przedsiębiorcy i nawet emeryci odczują zmianę zasad opłacania składki zdrowotnej. Tylko nie rolnicy. Ich nie objęły zmiany wprowadzane w Polskim Ładzie. Zdaniem prawników to, że przedsiębiorcy rolni nie płacą składki zdrowotnej w takiej wysokości jak inni, stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. To jest luka w prawie, którą może „wypełnić” wyłącznie ustawodawca.

08.11.2021

W sądach spór o "nowych" - asesorzy bronią swoich nominacji i wieszczą paraliż sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zapowiedź likwidacji Izby Dyscyplinarnej przykryła w ostatnim czasie temat oczyszczania sądów z "nowych" sędziów. Teraz jednak stanowisko w tej sprawie wydało Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów KSSiP "Votum". W jego ocenie automatyzm w podejściu do sędziów i asesorów, w których powołaniu brała udział neoKRS, doprowadzi do bezprecedensowego paraliżu sądów.

08.11.2021

Księgowych i doradców podatkowych czekają trudne miesiące i lata

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać za niecałe dwa miesiące. Wdrożenie nowych przepisów będzie wymagało wiele zachodu. To jednak nie koniec wyzwań branży księgowej i podatkowej. Po zmianach w PIT i CIT trzeba będzie od razu zacząć przygotowywać systemy do wystawiania e-faktur, potem uczyć się wysyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatków dochodowych.

08.11.2021

Najwyższe podwyżki dla niektórych lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz diagnostów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 1 lipca 2022 roku wzrosną minimalne pensje w ochronie zdrowia. Z porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego wynika, że zmiany w tabeli wynagrodzeń będą duże. Najbardziej zyskają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji i pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Nie ma jednak pewności, że na podwyżkach medyków, zyskają pacjenci.

08.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski