Możliwość obniżenia wpłaty podstawowej do PPK zależy od wysokości wynagrodzenia

Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może korzystać z obniżenia swojej wpłaty podstawowej do tego programu, jeżeli jego miesięczne wynagrodzenie, osiągane z różnych źródeł, nie przekracza 1,2-krotności płacy minimalnej. Jeżeli pracuje w kilku miejscach, sam musi sprawdzać, czy nie przekroczy limitu.

19.10.2023

LEXOMETR 2023: Walka z brakami kadrowymi w szkołach - największym wyzwaniem

Zarządzanie oświatą

Masowe odchodzenie nauczycieli z zawodu i spowodowane tym braki kadrowe, to główna bolączka dyrektorów w trwającym roku szkolnym - wynika z drugiej edycji raportu Lexometr Oświatowy. To o tym problemie dyrektorzy mówią w kontekście wyzwań związanych z organizacją placówki. Zarządzanie zasobami ludzkimi zajęło w tym roku pierwsze miejsce na liście szkolnych ryzyk.

19.10.2023

Polskie bezwzględne dożywocie będzie utrudniać ekstradycje sprawców zabójstw

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka niezmiennie stoi na stanowisku, że pozbawienie wolności skazanego, bez jakiejkolwiek nadziei na odzyskanie wolności, jest niehumanitarne i sprzeczne z Konwencją Praw Człowieka. Wprowadzona do polskiego porządku prawnego możliwość bezwzględnego dożywocia może więc uniemożliwić sprowadzanie do kraju sprawców najpoważniejszych przestępstw - wskazują sędziowie.

19.10.2023

Albo podniesienie składki zdrowotnej, albo dotacje z budżetu państwa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Partie tzw. opozycji demokratycznej, która ma realne szanse na stworzenie rządu, chcą skrócić kolejki pacjentów do świadczeń. Jednocześnie Koalicja Obywatelska zapowiada odwrót od naliczania składki zdrowotnej wprowadzonego przez Polski Ład, co przyniosło dodatkowe wpływy do NFZ. Jak to pogodzić? Niektórzy eksperci szacują, że w najbliższych latach bez zwiększenia składki zdrowotnej, dopłaty z budżetu na zdrowie mogą przekroczyć 100 mld zł.

19.10.2023

Sąd ponownie rozważy, czy treść tweeta kurator oświaty to informacja publiczna

Administracja publiczna

Małopolska Kurator Oświaty zamieściła tweeta, że jedna z krakowskich szkół zamówiła flagę Polski, a otrzymała dwie flagi – polską i niemiecką. Obywatel chce wiedzieć jaka to szkoła. Choć wojewódzki sąd administracyjny uznał informację podaną na prywatnym koncie kuratora oświaty za informację publiczną, to swojego stanowiska dostatecznie nie uzasadnił. Dlatego przyjdzie wnioskodawcy jeszcze poczekać na odpowiedź.

19.10.2023

Wyższe stawki za urzędówki od 1 stycznia 2024 r. - są projekty rozporządzeń

Wymiar sprawiedliwości

Urzędówki dla adwokatów i radców prawnych mają zostać zrównane ze stawkami za pomoc prawną z wyboru. Co więcej - w myśl projektów, które trafiły właśnie do opiniowania, w sprawie cywilnej i w przypadku wygranej, do zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu nie będzie potrzebne wykazanie bezskuteczności ich egzekucji od strony, która przegrała. Rozporządzenia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Na ten cel przeznaczonych ma zostać dodatkowo 120 mln zł.

18.10.2023

Prezydent nominuje kolejnych sędziów, wbrew uchwale SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dzień po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wręczył 72 akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz asesora sądowego w sądach powszechnych i administracyjnych. Nowo powołani sędziowie oraz asesorzy sądowi złożyli wobec Prezydenta ślubowanie. Wśród nominowanych jest m.in. zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Michał Lasota.

18.10.2023

Najczęstsze błędy przy zgłaszaniu szkody z OC

Ubezpieczenia

Eksperci ubezpieczeniowi apelują, aby nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody – są na to aż 3 lata, ale po czasie trudniej właściwie określić wysokość odszkodowania. Do najczęstszych błędów popełnianych przez zgłaszających szkodę kierowców należą m.in. pozyskanie niepełnych danych od sprawcy kolizji oraz brak dokumentacji zdjęciowej.

18.10.2023

Choroby rzadkie - resort zdrowia uruchomił stronę internetową

Pacjent Opieka zdrowotna

Platforma „Choroby Rzadkie” powstała, aby ułatwić wszystkim zainteresowanym dostęp do wiarygodnego źródła informacji o tych schorzeniach, to jeden z elementów realizacji Planu Dla Chorób Rzadkich - podkreśla Ministerstwo Zdrowia. I zaznacza, że pacjenci oraz pracownicy ochrony zdrowia znajdą tam fachową wiedzę oraz pomocne wskazówki dotyczące chorób, diagnostyki i leczenia.

18.10.2023

PKW przeanalizuje kolejki przed lokalami wyborczymi

Samorząd terytorialny Wybory

Po stronie włodarzy miast jest organizacyjne przygotowanie wyborów tak, żeby wyborcy mogli w godnych warunkach oddać głos, aby nie stać w kolejkach - powiedziała Magdalena Pietrzak, szefowa KBW. Zastrzegła, że sytuacje związane z kolejkami do głosowania zostaną przeanalizowane.

18.10.2023

Granty dla młodzieży w ramach programu „Generacja V4”

Trwa nabór wniosków do trzeciej edycji programu minigrantów „Generacja V4” na organizację krótkoterminowych wyjazdów młodzieży w wieku 12-30 lat. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest zaangażowanie co najmniej dwóch krajów z Grupy Wyszehradzkiej – V4 (Czechy, Węgry, Polska, Słowacja). Dodatkowo w przedsięwzięciu mogą uczestniczyć bezpośredni sąsiedzi dwóch krajów V4 (Austria, Niemcy i/lub Ukraina).

18.10.2023

Popularność e-paragonów powoli rośnie, ale na razie brakuje kas

VAT

W ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia aplikacji e-paragony 2.0 pobrało ją już blisko 20 tys. Polaków. Pojawiają się też pierwsze kasy pozwalające na wystawianie paragonów elektronicznych i przekazywanie ich do aplikacji przez HUB paragonowy - informuje Ministerstwo Finansów. HUB to nowa platforma uruchomiona przez ministerstwo, która umożliwia klientom otrzymanie paragonu elektronicznego na telefon, zamiast papierowego wydruku z kasy.

18.10.2023

Opozycja obiecała nauczycielom podwyżki, ale trudno będzie wdrożyć je od stycznia

Zarządzanie oświatą

Choć Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, jest prawie pewne, że przez najbliższe cztery lata nie zobaczymy już ministra edukacji wywodzącego się z tej formacji. Szansę na stworzenie rządu zyskała opozycja, która - jeżeli będzie działać wspólnie - ma większość parlamentarną. Wszystkie partie opozycyjne obiecały nauczycielom wyższe zarobki.

18.10.2023

Zakupy w niedzielę i brak podwyżki PIT i CIT - co zostanie z wyborczych obietnic

Prawo gospodarcze

Płatny urlop dla samozatrudnionych, brak podwyżek podatku PIT, CIT i VAT do 2026 r., zryczałtowana składka zdrowotna czy wreszcie otwarte sklepy we wszystkie niedziele. Takie m.in. obietnice w kampanii wyborczej złożyła Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Przedsiębiorcy liczą, że nie zapomną o nich i już wkrótce wdrożą je w życie. Od nowego rządu i Sejmu chcą również większej stabilności prawa, nic tak bowiem nie szkodzi biznesowi, jak ciągłe zmiany.

18.10.2023

O ważności wyborów zdecydują sędziowie o wątpliwym statusie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O ważności wyborów do Sejmu i Senatu z 15 października rozstrzygać będzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, co do której legalności istnieją poważne zastrzeżenia. Gdyby ustawodawca dostosował się do orzeczeń Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, to należałoby ją rozwiązać na długo przed wyborami. A sprawy z zakresu prawa publicznego przekazać Izbie Pracy, która przed reformą Sądu Najwyższego zajmowała się ważnością wyborów.

18.10.2023

Darmowe autobusy na wybory woziły głównie... powietrze

Samorząd terytorialny Transport Wojsko

Padł rekord frekwencji podczas wyborów do Sejmu i Senatu, ale nie przyczynił się do niego darmowy dowóz na wybory. Obywatele, którzy chcieli głosować, woleli pójść do lokali wyborczych albo dojechać własnym transportem. W wielu gminach nie wpłynął ani jeden wniosek o darmowy dowóz. Skorzystało z niego niewielu, a samorządy liczą koszty.

18.10.2023

Farmaceuci biorą przeglądy lekowe we własne ręce

Zawody medyczne Farmacja

Pilotaż przeglądu lekowego zakończył się w listopadzie ubiegłego roku. Do dziś nie wiadomo, kiedy może stać się świadczeniem gwarantowanym, choć wcześniej resort zdrowia zapowiadał, że może to być koniec tego roku lub początek 2024 r. Raport z pilotażu nie został upubliczniony, a resort zdrowia coraz ostrożniej wypowiada się o wprowadzeniu przeglądu. Dlatego nie czekając na Ministerstwo Zdrowia, farmaceuci chcą przegląd lekowy wprowadzać we współpracy z samorządami, a te są zainteresowane jego finansowaniem.

18.10.2023

Co dalej z Polskim Ładem? Większość przedsiębiorców chce zmian

PIT Polski Ład

Mimo iż od reformy podatku dochodowego minęły prawie dwa lata, wiele przepisów nadal budzi wątpliwości, w tym szczególnie rozliczenie składki zdrowotnej. Większość ekspertów opowiada się za zmianami odwracającymi skutki Polskiego Ładu, jeśli nie w 2024 r., to po gruntownej analizie w 2025 roku. Ale pojawiają się też głosy, że zmian już wystarczy, a kolejna rewolucja nie naprawi systemu.

18.10.2023

Miód musi zawierać informację z jakiego kraju pochodzi

Prawo gospodarcze

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi znowelizował rozporządzenie z 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Sprzedawcy i producenci muszą zmienić etykiety na opakowaniach miodu i dodać kraj pochodzenia, jednak dopiero za pół roku. Stare etykiety zostaną całkowicie wycofane z obrotu za półtora roku - w 2025 r.

17.10.2023

Oficjalne wyniki wyborów już są. Muszą być ogłoszone w Dzienniku Ustaw

Wydarzenia

PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja – 18 – ogłosiła ostateczne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 74,38 proc. Wyniki te muszą zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw i od tego momentu można zgłaszać protesty wyborcze do Sądu Najwyższego.

17.10.2023