Kancelaria prawno-podatkowa ID Advisory opublikowała dziś raport: Ulgi podatkowe - poradnik na czasy kryzysu. Przeprowadzono badanie ankietowe, w ramach którego zapytano niemal dwustu średnich i dużych przedsiębiorców o ich dotychczasowe doświadczenia oraz plany w zakresie korzystania z ulg podatkowych.

Z badania płyną interesujące wnioski. Dowiadujemy się między innymi, że niemal co trzeci spośród dużych przedsiębiorców objętych badaniem deklaruje, że w ogóle nie jest świadomy, jakie ulgi podatkowe są dostępne w Polsce oraz, że nie dokonywał analizy tego zagadnienia w swojej firmie.

Ponieważ katalog  dostępnych  ulg  podatkowych  uległ  znaczącemu  rozszerzeniu od 2022 r.,  można  na  tej  podstawie  wnioskować,  że wiele firm z powodu braku odpowiedniej świadomości lub zaangażowania nie skorzysta z często istotnych oszczędności, jakie ulgi podatkowe mogłyby przynieść ich działalności.

Czytaj w LEX: Ulgi podatkowe i w składkach ubezpieczeniowych osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą >>>

Czytaj w LEX: Ulga na powrót - podatkowa zachęta dla podatników, którzy przeniosą swoją rezydencję podatkową do Polski >>>

Ulgi podatkowe w rozliczeniach CIT i PIT

Badanie ID Advisory wykazuje, że jedna trzecia ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, że korzysta lub korzystała z ulg podatkowych dostępnych już przed wdrożeniem tzw. Polskiego Ładu – ulgi B+R lub IP BOX. Zważywszy na fakt, że nie każda działalność kwalifikuje się do skorzystania z tych ulg, wynik należy ocenić jako stosunkowo wysoki. Można przypuszczać, iż stopniowa liberalizacja warunków do skorzystania w szczególności z ulgi B+R zachęciła wielu przedsiębiorców do rozważenia wdrożenia jej w swojej działalności.

Czytaj w LEX: Ulga na działalność badawczo-rozwojową w praktyce >>>

Czytaj w LEX: Innovation Box – domknięcie łańcucha zachęt fiskalnych na działalność rozwojową >>>

Czytaj w LEX: Ulga na CSR w praktyce >>>

Spośród wdrożonych  od  2022 r.  ulg, największym  zainteresowaniem  wśród ankietowanych  przedsiębiorców  cieszą  się  ulgi: na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, na robotyzację oraz na ekspansję. Można więc  stwierdzić,  że wielu polskich przedsiębiorców dostrzega w swoich biznesach przesłanki działalności badawczo-rozwojowej.

Dodatkowo, prawdopodobnie duża część z nich poniosła lub planuje ponieść wydatki na zrobotyzowanie swojej działalności. Cieszy również fakt, że firmy  ponoszą  lub  planują  ponosić  wydatki  na  rozwój  swojej  działalności,  m.in. poprzez oferowanie nowych produktów lub ekspansję zagraniczną.

 

Strach przed kontrolą

Co szósty ankietowany nie chce skorzystać z ulg podatkowych z obawy przed ewentualną kontrolą lub z braku zaufania do organów podatkowych.

Zobacz również: Fiskus zmienia sens transakcji i domaga się podatku >>

Czytaj w LEX: Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych na przykładach >>>

Wielu podatników  widzi  również  problem  w czasochłonności procesu wdrażania ulg. Rzeczywiście, skorzystanie z większości ulg podatkowych wiąże się z realizacją wielu etapów  prac,  począwszy  od  analizy  działalności,  przez  zgromadzenie niezbędnych danych, przeprowadzenie kalkulacji i rozliczenie ulgi, skończywszy na archiwizacji dokumentów oraz często kontroli podatkowej. Z pewnością czas, jaki podatnik musi  zaangażować  w  proces  może  zostać  jednak  znacząco  ograniczony dzięki skorzystaniu z pomocy profesjonalnego eksperta w tym zakresie.

Pełną treść raportu można pobrać ze strony www.ulgipodatkowe-poradnik.pl. Prawo.pl jest patronem medialnym raportu.