Tegoroczne zamieszanie w księgowości i finansach wielu firm, spowodowane zmianami podatkowymi było jednym z tematów konferencji "Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych”, która odbyła się 8 listopada. Podczas niej przedstawiono raport pod tym samym tytułem. Wynika z niego, że tylko w pierwszym półroczu 2022 r. ukazały się 144 akty prawne z dziedziny podatków, co oznacza że utrzymuje się wysokie tempo ciągłych zmian tych przepisów.

Nowe, trudne regulacje o CIT

Wśród tegorocznych nowinek najbardziej znamienny był tzw. Polski Ład, czyli zmiany w PIT i CIT wprowadzone z początkiem roku. O ile niefortunne zmiany w PIT naprawiono w lipcu, to eliminacja nieprzemyślanych przepisów o CIT nastąpi dopiero z początkiem 2023 roku. Jak zauważyła dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy, najpomyślniejszą zmianą, z powodu której ustawodawcy należą się brawa, jest zawieszenie "podatku minimalnego" od firm wykazujących straty lub niską marżę.

Czytaj w LEX: Polski Ład 3.0 - zmiany w CIT od 2023 roku >>>

Czytaj w LEX: Polski Ład 2.0 - zmiany od 1 stycznia 2023 r. >>>

 

Jak zauważyła ekspertka, nastąpiły też zmiany w obliczaniu podstawy naliczania tej daniny, a wśród nich, obok dość skomplikowanego algorytmu, także możliwość prostego wyliczenia 3 proc. od przychodu (zamiast 1,5 proc. obliczanego standardowo). - Skąd ta opcja? Może chodziło o to, że księgowy próbujący wyliczyć ten podatek, może się tak zniechęcić trudnościami, że wybierze podatek wyższy, ale prostszy w kalkulacji - zauważyła dr Jowita Pustuł.

Z początkiem roku wprowadzono też w ustawie o CIT podatek od przerzuconych dochodów czyli kolejne narzędzie zwalczania optymalizacji podatkowych. Jednak jego wyliczenie jest też dość skomplikowane i uzależnione od ustalenia różnych faktów, a ostatnia nowelizacja ustawy o CIT tego nie zmieniła. Na przykład polski partner zagranicznego powiązanego podmiotu, powinien sprawdzić, jak ten partner "zadysponował przychodami" i czy te "przychody składają się na zysk". - Są tu nawet tak kuriozalne pojęcia jak "przychody odliczane od dochodu" oraz wiele innych niezrozumiałych przepisów. A przecież prawo podatkowe powinno być precyzyjne - skomentowała dr Jowita Pustuł.

ZAPROSZENIE NA SZKOLENIE: Polski Ład 3.0 - zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2023 roku >>>

Uporządkowanie interpretacji

Podczas konferencji omówiono też przepisy, które nie były tzw. Polskim Ładem, a dopiero wejdą w życie w 2023 roku. Należy do nich m.in. pakiet zmian w VAT, zwany SLIM VAT 3. Jak zauważył Mirosław Siwiński, radca prawny i  doradca podatkowy w kancelarii Advicero Nexia, jedną z korzystnych zmian jest skupienie kompetencji do wydawania Wiążących Informacji Stawkowych, Wiążących Informacji Akcyzowych i Wiążących Informacji Taryfowych w rękach dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

- To pomysł z założenia dobry, bo pozwoli zmniejszyć ryzyko rozbieżności interpretacyjnych w odniesieniu do opodatkowania tych samych towarów - zauważył ekspert. Dodał jednak, że według nowych przepisów Szef Krajowej Administracji Skarbowej i tak będzie mógł podważyć każdą taką interpretację.

Konferencję zorganizowało wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, a serwis Prawo.pl był jednym z jej patronów medialnych.

 

Sprawdź również książkę: Polski Ład. Podatki i składki >>