Unia chce walczyć z nowymi sposobami okradania kont bankowych

Prawo karne Finanse

Rada UE i Parlament Europejski zgodziły się znowelizować przepisy dotyczące płatności bezgotówkowych. Mają one ujednolicić zasady ścigania takich przestępstw jak phishing czy skimming, a także objąć walutę wirtualną.

13.12.2018

TK: wpływy z opłat i kar za usunięcie drzewa nie należą się marszałkowi

Środowisko

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że Prawo ochrony środowiska nie narusza zasady adekwatności oraz samodzielności finansowej samorządu. Wpływy z kar i opłat za usunięcie drzewa lub krzewu są przychodem NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich, a samorząd województwa otrzymuje rekompensatę za wykonanie zadania.

13.12.2018

Grupowe rozliczanie VAT uprości system podatkowy

VAT

Potrzebne jest uproszczenie obowiązków dokumentacyjnych firm. Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie systemu grupowego rozliczania VAT. Proponuje to Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

13.12.2018

Co muszą wiedzieć firmy, które magazynują paliwa ciekłe

Prawo gospodarcze

Wniosek o przedłużenie ważności koncesji na magazynowanie paliwa przedsiębiorca powinien złożyć nie później niż na 18 miesięcy przed jej wygaśnięciem. Gdy ten termin, trzeba na nowo ubiegać się o koncesje.

13.12.2018

Czy pracodawcy są już gotowi na PPK?

HR

Klub Compensation & Benefits przy Uczelni Łazarskiego pyta pracodawców o plany związane z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zaprasza HR-owców do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i obawami w specjalnej ankiecie, a 16 stycznia organizuje warsztat, na którym będzie można uzyskać praktyczną wiedzę w tym zakresie.

13.12.2018

Pilotaż sieci onkologicznej nie został zablokowany

Opieka zdrowotna

Nic nie dała próba posłów opozycji dotycząca rezygnacji z pilotażu krajowej sieci onkologicznej w dwóch województwach. Pomysł został negatywnie w czwartek zaopiniowany przez sejmową komisję zdrowia.

13.12.2018

Pracownicy prokuratur rozpoczynają protest

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Żądają podniesienia w 2019 r. wynagrodzeń, także pracowników sądów, o 1000 zł netto, przyjęcia planu modernizacji prokuratury gwarantującego podwyżki uposażeń i opracowania nowej ustawy o pracownika sądów i prokuratur. W ramach protestu będą wysyłać wnioski o zgodę na zatrudnienie w sieciach handlowych i czerwone kartki do premiera.

13.12.2018

Zalewska: Ufamy nauczycielom, więc nie boimy się strajku

Kadry w oświacie

Nauczyciele deklarują, że chcą w czasie matur pójść na zwolnienia lekarskie. Minister Anna Zalewska zapewniła, że nie obawia się strajku pedagogów, bo ufa, że nauczycielom zależy na dobru uczniów. Tłumaczyła także, że dzięki reformie edukacji, sytuacja pedagogów systematycznie się poprawia, a egzaminatorów i tak zatrudnia CKE.

13.12.2018

Nowy obowiązek dla firm, doradców i biur rachunkowych

Finanse

Właściciele spółek, biur rachunkowych i doradcy podatkowi już teraz powinni przygotować się do obowiązków związanych z przeciwdziałaniem prania pieniędzy. W pierwszej kolejności trzeba określić beneficjentów rzeczywistych.

13.12.2018

Wigilia pracownicza i prezent od szefa czasem bez PIT

PIT Prawo pracy

Firmy, które organizują spotkania świąteczne dla pracowników i wręczają im prezenty, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Liczy się także ich wartość.

13.12.2018

Ustawa dostosuje zasady kontroli osobistej do Konstytucji

Prawo karne

Możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o przeszukaniu do właściwego sądu rejonowego - to jedna ze zmian przewidzianych projekt nowelizacji kilkunastu ustaw dotyczący m.in. zakresu czynności podczas przeprowadzania kontroli osobistej. W Sejmie odbyło się w środę jego pierwsze czytanie i posłowie zdecydowali o skierowaniu do prac w komisjach.

13.12.2018

Resort spraw zagranicznych nagrodził najlepsze prace magisterskie

Dla studenta

Nagrodą pierwszego stopnia uhonorowano Adriana Bronę za pracę magisterską pt. "Stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową po 1989 r.". Na tegoroczną 30. edycję konkursu nadesłano 17 prac magisterskich obronionych w 2018 r.

13.12.2018

Solidarność stawia żądania i zapowiada protesty

Prawo pracy

Solidarność traci cierpliwość i straszy protestami. Związkowcy domagają się między innymi podwyżek w budżetówce, pełnego odmrożenia kwot odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych czy waloryzacji progów podatkowych.

13.12.2018

Sztuczna inteligencja ma służyć ekologii w miastach

Środowisko Nowe technologie RODO

Wyzwania związane z internetem rzeczy, z naciskiem na ochronę środowiska w miastach - to temat zaplanowanej na czwartek po południu sesji na Międzynarodowym Szczycie Klimatycznym w Katowicach. Jej organizatorem jest Ministerstwo Cyfryzacji.

13.12.2018

NIK: Gminy zbyt łatwo umarzały zaległości podatkowe

Finanse samorządów

Zaległości podatkowe umarzano przedsiębiorcom dowolnie i łamiąc prawo - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, która zbadała dokumentację dotyczącą postępowań podatkowych gmin. Izba nie wyklucza występowania przy tym mechanizmów korupcjogennych.

13.12.2018

Nowe przepisy zmuszą szpitale do skanowania leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Do 9 lutego 2019 r. przedsiębiorcy mają czas na to, by na opakowaniach leków umieścić niepowtarzalny identyfikator oraz zabezpieczyć opakowania przed otwarciem. Tyle samo czasu mają szpitalne apteki na to, by kupić skanery i zatrudnić dodatkowy personel. Szefowie lecznic przyznają, że mają problem z dostosowaniem swoich systemów informatycznych

13.12.2018