-  Przez wszystkie dziewięć edycji kandydaci, nominowani i laureaci nigdy nas nie rozczarowali. Zawsze wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z najlepszymi z najlepszych i tak też jest w tym roku – powiedział podczas otwarcia gali Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, organizator konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra. I podkreślił, że jak co roku kapituła starała się znaleźć jakieś prawidłowości w ich życiorysach, które pozwalają określić trendy na przyszłość. Co tym razem zauważyła? 

Prawnicy - ludzie renesansu

Szczególnie wielu młodych prawników prowadzi indywidualne kancelarie i dobrze sobie radzi. Jeden z nominowanych założył ją dwa lata temu, w wieku 26 lat i teraz zatrudnia 15 prawników! Młodzi, coraz częściej występują w głośnych sprawach: spór Sapkowskiego z CD PROJEKT, sprawy polskich sędziów przed  Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, głośne sprawy przed TSUE - np. dotyczące niezależności radcy prawnego czy energetyki wiatrowej – mówił prezes Albin.

- Coraz silniej widać specjalizację młodych prawników – nie ma już prawników „od wszystkiego”, do tego świetnie sobie radzą z nowymi technologiami – podkreśla Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Co ważne, są coraz bardziej zaangażowani społecznie – pomagają aresztowanym podczas demonstracji ulicznych, ale też angażują się w ochronę zabytków i środowiska. - Z roku na rok widać wśród nich coraz więcej „ludzi renesansu” – bardzo wszechstronnie wykształconych, poliglotów. Kończą nie tylko prawo, ale i dziennikarstwo, filozofię, historię sztuki, stosunki międzynarodowe, ekonomię – mówi prezes Włodzimierz Albin. A Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, potwierdza, że każde zgłoszenie to dowód, że młodzi prawnicy niezwykle inwestują w siebie, nieustannie rozwijają swoją wiedzę i umiejętności. 

- Tu są gwiazdy, i to gwiazdy coraz jaśniej błyszczące – podsumowała podczas gali Ewa Usowicz, szefowa Prawo.pl, prowadząca galę wspólnie z Marcinem Zrędą, dyrektorem strategicznym rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska. A kto jest wśród nich?

Czytaj również relację z trzech debat towarzyszących finałowej gali:
Kryzys napędza rynek prawny i daje szanse "młodym >>
Pandemia to szansa dla dobrze zorganizowanych kancelarii. Małych i dużych >>
Młodzi prawnicy, by odnieść sukces, powinni otworzyć się na nowe technologie >>

Najlepsi z najlepszych - wschodzące gwiazdy rynku prawniczego 

W konkursie - spośród zgłoszonych 128 prawników  - kapituła wybrała najpierw 35 nominowanych, a spośród nich - dziesięciu laureatów nagrody głównej i pięciu laureatów nagród specjalnych. To młodzi prawnicy, którzy nie ukończyli 35 lat i swoją postawą społeczną, wiedzą oraz przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Jury docenia też kreatywność, umiejętność wyczuwania nowych trendów rynkowych, wiedzę czy łączenie kariery zawodowej z pracą naukową, a także dbałość o jakość stanowienia i stosowania prawa. Premiowana jest również działalność pro bono lub społeczna. W tym roku, po raz drugi w historii konkursu na podium trafiły same kobiety - adwokatki:

  1. Aleksandra Krawczyk
  2. Dr Anna Hlebicka-Józefowicz
  3. Karolina Gierdal

- Nie spodziewałam się nagrody, jestem nią zaszczycona - mówiła adwokat Aleksandra Krawczyk.​ - Dziękuje za wsparcie mamie, kancelarii, wszystkim, którzy są mi bliscy, bez których by się to nie udało. Są takie sytuacje kiedy nawet niemieckie kapele nie dają rady, gdy trzeba porozmawiać z kimś, kto jest twoim przyjacielem.  Skąd kapele niemieckie? Odpowiedź można znaleźć w opisie sylwetki mec. Krawczyk.  Dr Anna Hlebicka-Józefowicz także podkreśla, że za sukcesem kryją się ci, którzy wspierają i mobilizują do bycia coraz lepszym. - Dla mnie najważniejsze jest to żeby nikt nigdy szedł sam - mówiła mecenas Karolina Gierdal. I ona też czuje, że nigdy nie szła sama. Dodała, że nagrodę traktuje jako wyraz tego, że można być też taką adwokatką jak ona - z tatuażem,  bez garnituru.

Kolejne miejsca zajęli: Mikołaj Hewelt (4. miejsce), Bartosz Wojciech Czerwiński (5. Miejsce), dr Adam Ploszka (6. miejsce), Zuzanna Jeżak (7. miejsce), dr Magdalena Porzeżyńska (8. miejsce), Jakub Turski (9. miejsce)  i Krzysztof Cyran (10. miejsce) 

Kapituła konkursu przyznała też pięć nagród specjalnych. Otrzymali je Łukasz Dziamski, Anna Piechówka, Agnieszka Różewicz, Beata Siemieniako i Angelika Szufel. Sylwetki wszystkich finalistów prezentujemy poniżej.

W tym roku gala po raz pierwszy w historii konkursu odbyła się on-line! Mógł ją oglądać każdy, a wśród widzów byli między innymi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej, dr hab. Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich, Robert Hernand - zastępca Prokuratora Generalnego, Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, prezesi samorządów prawniczych, fundacji i stowarzyszeń. Patronami medialnym konkursu są Prawo.pl i Dziennik Gazeta Prawna.

 

Gala Konkursu Rising Stars Prawnicy Liderzy Jutra 2020

 

 

Laureaci IX edycji konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020
 

Aleksandra Krawczyk - I miejsce

Adwokat, ma 33 lata, jest poliglotką a od tego roku partnerem w SDZLEGAL Schindhelm Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy. – Jest błyskotliwym prawnikiem  wyjątkowymi umiejętnościami rozwiązywania problemów – tak o niej pisze Fernando Lozano, partner w kancelarii Lozano SDZLEGAL Schindhelm z Walencji.

Karierę w kancelarii zaczynała siedem lat temu, jeszcze jako aplikantka adwokacka. Na listę adwokatów przy ORA we Wrocławiu została wpisana w 2015 r. Teraz odpowiada za stworzenie i rozwój działu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Jak sama podkreśla, w tym obszarze spełnia się zawodowo i naukowo - jest też doradcą restrukturyzacyjnym. Niezwykle wszechstronna i dobrze wykształcona. Ukończyła nie tylko prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, ale też m.in. międzynarodowe stosunki gospodarcze, ma też licencjat z ekonomii i uzyskała tytuł LL.M w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw na Uniwersytecie w Heidelbergu. Obecnie czeka na obronę pracy doktorskiej na Uniwersytecie Opolskim pt. "Układ częściowy w postępowaniu restrukturyzacyjnym". Mimo to, znalazła też czas wniesienie własnego wkładu do komentarza do prawa insolwencyjnego i holdingowego, czy ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

Aleksandra Krawczyk

Mec. Krawczyk odnosi też sukcesy, i to duże, przed sądami, i to nie tylko polskimi. Od 2011 r. powadzi duże spory, w szczególności jako pełnomocnik podmiotów z branży budowlanej i gospodarki odpadami. Przede wszystkim jednak reprezentowała przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej Uniwersytet Wrocławskiw słynnej sprawie niezależności radcy prawnego.  Prof. Dorota Nowak, dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego jest pewna, że mec. Krawczyk zasługuje na tytuł wschodzącej gwiazdy. Pomogła jej wydziałowi zachować kategorię naukową A+.

Bliskie jej są też nowe technologie. W  ramach międzynarodowej sieci kancelarii Schindhelm współkieruję grupą roboczą do spraw IT i LegalTech, a we Wrocławiu odpowiada za digitalizację akt i stworzenie systemu zarządzania dokumentami.

Spełnia się również w działalności pro bono. Organizowała webinary dla adwokatów i radców prawnych, ale przede wszystkim – dla przedsiębiorców, w tym mikroprzedsiębiorców, dotyczące tarcz antykryzysowych i innych regulacji antycovidowych. Ponadto udziela nieodpłatnej pomocy prawnej dla cudzoziemców.

Z pewnością z jej działań są zadowoleni aplikanci – dla tych współpracujących z kancelarią prowadzi pro bono zajęcia dodatkowe, które pozwalają im lepiej przygotować się do egzaminów zawodowych.

Płynnie mówi w języku angielski, niemieckim i czeskim, dzięki czemu jest zewnętrznym tłumaczem TSUE. Zna także francuski i włoski.  Fascynują ją językoznawstwo, translatoryka.

W wolnym czasie podróżuje, czyta i uczy się kolejnych języków. Ciekawią ją zwłaszcza zagadnienia dotyczące mniejszości narodowych. Uprawia sport, zwłaszcza biegi i wspinaczkę oraz słucha niemieckich kapel punk-rockowych.

Anna Hlebicka-Józefowicz - II miejsce

Adwokat, dr nauk prawnych, ma 31 lat i wiele sukcesów. Pracę w kancelarii DZP potrafi łączyć z działalnością naukową i społeczną.

Do DZP dołączyła w 2014 roku, tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a  już w 2018 została szefową Zespołu Doradztwa Regulacyjnego. Dzięki niej przedsiębiorcy wiedzą, jakie skutki przyniosą projektowane przepisy, ale także o jakie zmiany należy zabiegać. Jej głos docenia między innymi Konfederacja Lewiatan. W imieniu przedsiębiorców współpracuje z resortem rozwoju, Sejmem i Senatem.  Jest współautorką raportów regulacyjnych oceniających m.in. reformę OFE, zmiany w zasadach gospodarowania nieruchomościami rolnymi, ograniczenia w obrocie wierzytelnościami szpitalnymi.

Anna Hlebicka-Józefowicz

By uwadze jej klientów nie umknął ani jeden projekt, stworzyła system do monitoringu legislacji, który  wykorzystuje algorytm agregujące i analizujące publicznie dostępne dane o projektach aktów prawnych. Dr Hlebicka-Józefowicz nie ogranicza się do śledzenia legislacji. W 2017 roku była jednym z inicjatorów powołania Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, brała udział w pracach deweloperskich nad systemami anonimowego zgłaszania nieprawidłowości.

Jest też współautorką wniosków do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach dotyczących niekonstytucyjności emerytur funkcjonariuszy Służby Celnej, ryczałtów za noclegi kierowców zawodowych, a także nowelizacji ustawy o TK z lat 2015-2016. Jednocześnie pisała rozprawę doktorską pt. „Wstępne rozpoznanie skargi konstytucyjnej”, którą obroniła w 2019 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Praca zawodowa i naukowa nie przeszkadza jej udzielać się pro bono. Od 2016 r. jest członkiem Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, w którym działa na rzecz poszanowania praworządności, praw człowieka, rozwoju edukacji prawniczej. Doradzała  przy opracowaniu obywatelskiego projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Znalazła też czas na współtworzenie podręcznika dla przedsiębiorców, który podpowiada im jak funkcjonować w czasach pandemii.

W wolnym czasie lubi jeździć na motocyklu i grać w ulitimate frisbee (gra zespołowa z użyciem latającego dysku, łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby), a w świecie wirtualnym lubi gry akcji (TPP).

 

Karolina Gierdal - III miejsce

Adwokat, ma 32 lata i praktycznie całe swoje życie zawodowe poświęciła działalności na rzecz osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseskualnych, transpłciowych i interpłciowych). - Ma to, co powinno charakteryzować prawnika w dzisiejszych czasach - odwagę i przywiązanie do wartości. Walczy o respekt dla prawa i szacunek dla drugiego człowieka – tak napisała o niej adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram, laureatka Rising Stars w 2016 roku.

To Karolina Gierdal pomogła zorganizować pomoc prawną dla zatrzymanych protestujących przeciwko zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Małgorzaty Szutowicz (Margot), a także rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Współtworzyła system natychmiastowego kontaktowania z obrońcą, z którego wdrożeniem warszawska izba adwokacka zmaga się od lat. Jest on na tyle skuteczny, że od początku sierpnia 2020 r., każdy zatrzymany uczestnik demonstracji jest identyfikowany i dostaje obrońcę. Wystarczy, że wyśle zgłoszenie na numer telefonu - ten zapisywany jest na rękach demonstrantów i na ich transparentach. Podobny system wdrożyła warszawska ORA i inne izby adwokackie. 

Karolina Gierdal

Doświadczenie zawodowe zdobyła praktykując w niewielkich kancelariach prawniczych - w Mińsku Mazowieckim i w Warszawie. W 2017 roku zdecydowała się poprowadzić indywidualną kancelarię specjalizującą się w pomocy  kobietom dyskryminowanym i dotkniętym i przemocą w rodzinie. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z Kampanią Przeciw Homofobii, gdzie od 2018 roku koordynuje pracę grupy prawnej.

Występuje przed sądami w najważniejszych, precedensowych postępowaniach. Jest pełnomocniczką w postępowaniu dotyczącym dopuszczalności transkrypcji (przeniesienia) do polskiego rejestru aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodziców wskazano dwie osoby tej samej płci. Teraz uczestniczy w postępowaniach dotyczących odmowy wydania dowodu osobistego i paszportu. W 2020 r. wygrała pierwszą w Polsce sprawę dotyczącą dyskryminacji w zatrudnieniu - przez firmę ochroniarską - osoby transpłciowej. W grudniu 2020 r. Sąd Najwyższy rozpoznał złożoną przez Karolinę Gierdal apelację w słynnej sprawie „drukarza z Łodzi” i co do zasady przychylił się do jej stanowiska.

Jest też pełnomocniczką twórców Atlasu Nienawiści - na bieżąco aktualizowanej mapy jednostek samorządowych, które przyjmują uchwały „anty-LGBT” i Samorządowe Karty Praw Rodzin. Twórcy Atlasu zostali pozwali przez gminę reprezentowaną przez prawników Ordo Iuris.

 

Mikołaj Hewelt - IV miejsce

Adwokat, ma 29 lat i jest też doradcą podatkowym i restrukturyzacyjnym, a przede wszystkim wspólnikiem kancelarii HWW Hewelt Wojnowski i Wspólnicy. Założył ją trzy lata temu, mając zaledwie 26 lat, a ta liczy już 15 prawników! Niewątpliwie ma głowę i do prawa, i do biznesu, a zwłaszcza do nowych technologii.

Mikołaj Hewelt

– Jest bardzo sumienny, konkretny i co najważniejszy skuteczny – mówi Daniel Kaczmarek, prezes Satis GPS. Mikołaj Hewelt prowadzi projekty zakresu M&A, a także audyty i wdrożenia podatkowe, w szczególności ulg IP-BOX i B+R. Wspiera także zagraniczne przedsiębiorstwa we wchodzeniu na polski rynek, współpracuje ze spółkami brytyjskimi, niemieckimi, ukraińskimi i rumuńskimi.  To na jego wniosek została wydana interpretacja indywidualna, dotycząca crowdfundingu. Z hobby potrafił stworzyć biznes. W 2020 r. wraz z Danielem Piesto i Karolem Zielińskim rozpoczął prace nad startupem PIESTO.IO - to platforma do inwestowania w nieruchomości oparta o dwa innowacyjne rozwiązania: inwestowanie społecznościowe (crowdinvesting) oraz blockchain. Mając 25 lat utworzył własną spółkę prowadzącą strzelnicę sportową – Strzelnicę FSO w Warszawie.  Strzelectwo to jego hobby.

Mikołaj Hewelt ukończył nie tylko prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale również program MBA na Uczelni Łazarskiego, British and EU Law Course. Obecnie jest w trakcie studiów podyplomowych z rzeczoznawstwa majątkowego i przygotowuje się do egzaminu na rzeczoznawcę.  

Znajduje też czas na działalność w Związku Pracodawców Mazowsza oraz Związku Pracodawców Forum Forum Biznesu.

 

Bartosz Wojciech Czerwiński - V miejsce

Adwokat, ma 33 lata, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego  i managerem w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych EY. Można powiedzieć, że podatki, a dokładnie reprezentowanie podatników w sporach z fiskusem w czasie kontroli i przed sądami, to jego pasja.

Wbrew negatywnemu orzecznictwu, skutecznie stawił opór określeniu ok. 40 mln zł dodatkowej podstawy opodatkowania w CIT i VAT i uzyskał dodatkową nadpłatę dla podmiotu z branży energii wiatrowej. Za jego sprawą NSA wytyczył nową linię orzeczniczą – to dzięki niemu zmiana wykładni przez organy nie może pociągać negatywnych skutków dla podatnika. Wbrew istotnym wątpliwościom interpretacyjnym, doprowadził do umorzenia postępowania w sprawie sankcji VAT w oparciu o zasadę zaufania oraz uznania konieczności udowodnienia źródła finansowania wydatków niestatutowych (podatek od wydatków). Jak sam podkreśla specjalizuje się w sprawach z zakresu klauzuli przeciwko unikania opodatkowania (GAAR) - jest pełnomocnikiem w większości postępowań wszczętych przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej do końca 2019 r., o łącznej wartości sporu ponad 50 mln złotych.

Bartosz Wojciech Czerwiński

Jednocześnie znajduje czas na projekty wdrażające w EY nowe technologie. Jeden to platforma, która pomaga przejść wszystkie etapy kontroli podatkowej, w tym przypomina o terminach. Drugi to generator pism i opinii prawnych. Jest to interaktywna nakładka na edytor tekstu, która bazując na sztucznej inteligencji zasilanej poprzednio przygotowanymi pismami, skanami korespondencji oraz bazami informacji prawnych podpowiada treść w czasie rzeczywistym, potwierdza zgodność pisma ze wskazanym stanem prawnym oraz automatycznie uzupełnia dane.

Jego wiedza i doświadczenie są tak unikatowe, że dzieli się nimi z prawnikami EY oraz aplikantami Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Jednocześnie znajduje czas na działalność pro bono, i to nie tylko związanej z prawem. Od 2011 do 2018 roku Bartosz Wojciech Czerwiński był liderem Przymierza Miłosierdzia w Warszawie. W tym czasie liczba wolontariuszy pomagających dzieciom z ubogich rodzin, domów dziecka, samotnym osobom  starszym, prostytutkom, bezdomnym,  osadzonych w więzieniach i poprawczakach zwiększyła się z 40 do 300. Obecnie jest członkiem rady nadzorczej Fundacji.

Adam Ploszka - VI miejsce

Adwokat, dr nauk prawnych, ma 32 lata, pochodzi z Raciborza, prawo ukończył w 2013 roku na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2017 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Publicznoprawny status jednostki skrajnie ubogiej” – nagrodzoną przez czasopismo „Państwo i Prawo”.  W tym samym roku związał się z kancelarią prawną Pietrzak Sidor & Wspólnicy, gdzie prowadzi sprawy z zakresu ochrony praw człowieka, prawa i postępowania karnego. Jego specjalność to trudne sprawy

Był pełnomocnikiem oskarżyciela posiłkowego - rodziny tragicznie zmarłego Igora Stachowiaka - w postępowaniu przed sądami we Wrocławiu. Postępowanie to zakończyło się prawomocnym skazaniem policjantów znęcających się nad zmarłym na bezwzględne kary pozbawienia wolności.  Jest też jednym ze współautorów kluczowych dla obrony praworządności skarg polskich sędziów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Te skargi dotyczą sędziów Grzędy i Żurka, których kadencje w Krajowej Radzie Sądownictwa zostały przerwane na skutek nowelizacji z grudnia 2017 r. i następnie wyboru nowej KRS.

Adam Płoszka

Jeszcze przed uzyskaniem formalnych uprawnień adwokata został dopuszczony przez Europejski Trybunału Praw Człowieka do sprawowania funkcji pełnomocnika w sprawach aktywistów Fundacji Greenpeace Polska, czy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Reprezentował także, jako obrońca, kilku działaczy Obywateli RP w sprawach stanowiących konsekwencje ich protestów dot. praworządności. Sprawy te zakończyły się uniewinnieniem. W grudniu 2019 r. otrzymał: “Wyróżnienie Rzecznika Praw Obywatelskich za konsekwentne zaangażowanie i wspieranie obywateli w działaniach na rzecz ochrony praw człowieka

Zamiłowanie do praw człowieka uwidoczniło się już w trakcie studiów. - W czasie studiów, pomimo młodego wieku dr. Ploszce udało się opublikować wiele artykułów i komentarzy naukowych dotyczących praw człowieka. W 2012 roku doprowadził do reaktywacji działalności Studenckiego Forum Praw Człowieka – pisze Adam Bodnar rzecznik Praw Obywatelskich. Jeszcze na studiach Adam Ploszka rozpoczął współpracę z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, m.in. koordynował prace Kliniki Prawa Człowieka a Podatki. Obecnie też prowadzi szeroką działalność społeczną. Od 2015 roku jest członkiem Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności powołanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, członkiem stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy oraz zasiada w Radzie Programowej Archiwum im. prof. Wiktora Osiatyńskiego. Jest też członkiem i wolontariuszem Stowarzyszenia ATD Czwarty Świat, które walczy z nędzą i wykluczeniem społecznym. Wspólnie z mec. Arturem Zalewskim opracował projekt ustawy o Rzeczniku Praw Społecznych. Jednocześnie prowadzi pro bono sprawy dla Praskiego Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKO.

 

Zuzanna Jeżak - VII miejsce

Radca prawny, ma 34 lata i od początku kariery jest prawnikiem in-house -  najpierw w należących do grupy Enea, a obecnie w spółce informatycznej Netguru, gdzie od zera stworzyła dział prawny. Jednym słowem bardzo szybko, z eksperta od rynków regulowanych: kapitałowego, bankowego, energetycznego stała się ekspertem od prawa nowoczesnych technologii, RODO i IT. Nikogo kto ją zna to nie dziwi. Jej hobby to góry, w tym te najwyższe. Trzykrotnie była w Himalajach i dotarła do słynnych baz wypadowych na Mount Everest czy Annapurnę.

- W niecałe dwa lata przeprowadziłam cztery emisje akcji pracowniczych i koordynuję pracowniczy program motywacyjny, audyt zatrudnienia i wdrożyłam rozwiązania redukujące ryzyko prawne w tym obszarze, utworzyłam zagraniczne spółki-córki w Niemczech, UK i USA, zorganizowałam ramy ich obsługi, dorowadziłam do rejestracji znaków towarowych w USA – mówi mec. Jeżak. W kwietniu 2020 roku zorganizowała w 100 procentach zdalne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Firma powinna być z niej dumna, bo obniżyła o 30 proc. koszty obsługi prawnej. I jest. - Zuzanna realizuje postawione przed nią, ambitne zadania na najwyższym poziomie – mówi Małgorzata Madalińska-Piętka, członek zarządu Netguru.

Zuzanna Jeżak

Mec. Jeżak ukończyła prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najpierw zdobywała doświadczenie w sektorze finansowym, w kolejnych spółkach szybko obejmowała stanowiska kierownicze i funkcje korporacyjne. Była też m.in. kierownikiem, a potem koordynatorem projektu stworzenia w Grupie Kapitałowej Enea systemu współpracy regulacyjnej w zakresie krajowej i unijnej legislacji energetyczno-klimatycznej, tworzyła też stałe przedstawicielstwa GK Enea przy UE. Do Netguru trafiła w 2018 roku. By sprostać wyzwaniom, jakie przed nią postawiono, ukończyła studia podyplomowe z prawa nowoczesnych technologii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jest też członkiem komitetu Public Advocacy w ramach stowarzyszenia Software Development Association Poland.

Poza pracą zawodową angażuje się w działalność samorządu radcowskiego. Została m.in. uhonorowana Srebrną Odznaką Honorową Zasłużony dla Samorządu Radców Prawnych  i Jubileuszową Odznaką Okręgowej Izby Radców Prawnych. Od roku 2013 jestem członkiem Komisji ds. Aplikacji poznańskiej OIRP. Regularnie bierze czynny udział w  wyborach władz samorządowych jako delegat Zgromadzeniach Delegatów OIRP Poznań.

Poza górami lubi bieganie i sportową rywalizację. Startuje w  biegach ulicznych na dystansach od 10 km do maratonu, stawała na podium w mistrzostwach radców prawnych i mistrzostwach Polski prawników.

 

Magdalena Porzeżyńska - VIII miejsce

Radca prawny, dr nauk prawnych, ma 31 lat i została wspólnikiem w kancelarii. Jest też adiunktem w Katedrze Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Już na studiach zainteresowała się tematyką prawa ochrony środowiska, a teraz jest w niej ekspertką. Co ważne, jest jedną z nielicznych osób, która specjalizuje się równocześnie w prawie energetycznymi, pomocy publicznej i funduszy unijnych.

Dr Porzeżyńska doświadczenie zdobywała w największych międzynarodowych kancelariach, w zespołach energetyki i ochrony środowiska wyróżnianych w najbardziej prestiżowych rankingach - m.in. Chambers, Legal 500. Doradzała m.in.: francuskiej grupie energetycznej EDF przy transakcji zbycia aktywów w Polsce na rzecz PGE oraz firmie energetycznej Enea przy nabyciu spółki Engie Energia Polska, będącej właścicielem Elektrowni Połaniec oraz przy złożonych zagadnieniach projektów unijnych realizowanych przez Selvitę S.A. i Ryvu Therapeutics S.A.

Magdalena PorzeżyńskaW 2018 r. stanowisko starszego prawnika w międzynarodowej kancelarii porzuciła na rzecz polskiej kancelarii i dzięki temu obecnie jest jedyną kobietą w gronie wspólników w Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy. Przez ten krótki czas zdołała poprowadzić trzy precedensowe sprawy dotyczące sporów pomiędzy beneficjentami pomocy publicznej a instytucjami. Dofinansowanie spornych projektów wyniosło blisko 90 mln zł, a łączna ich wartość blisko 180 mln zł.  Podkreśla, że zrównoważony rozwój  rozumie jako prezentowanie klientom nie tylko rozwiązań korzystnych  z ich perspektywy, ale z uwzględnieniem interesu całego społeczeństwa.

Dr Porzeżyńska odnosi też sukcesy w nauce. Pod koniec 2017 r. obroniła pracę doktorską pt. „Pomoc państwa na produkcję energii ze źródeł odnawialnych w prawie Unii Europejskiej”. Jest też członkinią powołanego przez dziekana WPiA UW Zespołu Badawczego ds. Prawa Ochrony Środowiska i Bioróżnorodności. W 2020 r. została wyróżniona nagrodą rektora UW za swoje osiągnięcia. Jest także autorką szeregu publikacji.

Ochrona środowiska jest jej bliska także w życiu prywatnym. Stara się żyć w duchu less waste, a po godzinach pracy swój czas poświęca głównie opiece nad bezdomnymi zwierzętami. Regularnie wspiera m.in. fundację JOKOT. Wolne chwile poświęca też na renowacje starych mebli.

 

Jakub Turski - IX miejsce

Radca prawny, w tym roku skończył 32 lata i pro bono wspiera program Polskiego Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego "Pro bono dla równości". Zaczynał od dziennikarstwa, na którym zetknął się z podstawami prawoznawstwa. Pod wpływem tych zajęć rozpoczął studia prawnicze i choć początkowo chciał być dziennikarzem z prawniczym backgroundem, to w 2013 r. uzyskał tytuł magistra prawa jako jeden z pięciu najlepszych studentów, a w 2017 r. zdał egzamin radcowski.

Doświadczenie zdobywał m.in. w Ministerstwie Środowiska oraz w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Od 2017 r. współpracuje z Kancelarią Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy. W pracy zawodowej koncentruje się na zagadnieniach z zakresu prawa obrotu nieruchomościami, administracyjnego (m. in. inwestycje budowlane, ochrona danych osobowych) i zamówień publicznych. Świadczy też stałą obsługę prawną przedsiębiorcom. Ma na swoim koncie choćby obsługę spółki Hyundai Rotem Company w przetargu na dostawę tramwajów w Warszawie, reprezentował ją w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą.

Jakub Turski

Mec. Turskiego wyróżnia też działalność społeczna i pro bono. W latach 2015 – 2017 współpracował ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób LGBT „Tolerado”. Od 2015 r. uczestniczy w Programie „Pro bono dla równości” Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. W jego ramach reprezentuję cztery osoby fizyczne (w tym m.in. prof. Małgorzatę Fuszarę – byłą pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania oraz trzy organizacje pozarządowe, których dobra osobiste naruszono w kontekście edukacji antydyskryminacyjnej.  Reprezentuje też stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii w sprawie o ochronę dóbr osobistych w  związku z emisją reportażu TVP „Inwazja”.

Jak sam podkreśla, stara się żyć intensywnie, by nie ominęło go „prawdziwe” życie. Dużo czasu spędza ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną, lubi koncerty, wystawy, wernisaże, spotkania „na mieście”, kawiarnie, smaczną kuchnię. Interesuje się teatrem, ale preferuję jego alternatywną, offową odsłonę. Jedną z jego pasji są też podróże, choć preferuje drogi rzadziej uczęszczane. W ciągu ostatnich dwóch lat zwiedził Mołdawię, południowe Indie, Kambodże, Laos, Serbie, Wietnam, Myanmar, Kaliningrad i Białoruś.

 

Krzysztof Cyran - X miejsce

Radca prawny, ma 32 lata i od lat wspiera zarówno polskie, jak i zagraniczne grupy kapitałowe. Doradza spółce G2A.COM, która prowadzi jedną z największych na świecie platform internetowych, gdzie można kupićm.in. gry, elektronikę software. Podobnie - spółce ZEN.COM - to FinTech, strategiczny partner MasterCard. Współpracuje także z MONAD ROCK S.A. znanym na świecie producentem gier wideo dedykowanych dla wirtualnej rzeczywistości, twórcy Summer Funland i będącego w przygotowaniu Blunt Force osadzonego w realiach II wojny światowej.

Ma doświadczenie we wszechstronnym doradztwie prawnym, począwszy od kwestii regulacyjnych związanych z aspektami AML/CFT, funkcjonowaniem instytucji płatniczych i pieniądza elektronicznego, a także sprawami korporacyjnymi, aż po obszary biznesowe, m.in. doradztwo w zakresie nowych technologii, w tym dotyczące druku 3D i procesów transformacji cyfrowej, a także e-commerce, ochrony danych osobowych i regulacji antymonopolowych. Ma na swoim koncie m.in. negocjowanie wielomilionowych transgranicznych transakcji handlowych umożliwiających przeniesienie data center między krajami położonymi w EOG, procesy digitalizacji i negocjowanie licznych umów nabycia specjalistycznego sprzętu informatycznego i oprogramowania dla grupy G2A.

Krzysztof Cyran

Od wielu lat angażuje się też w działalność pro bono. W odpowiedzi na sytuację wywołaną przez COVID-19, od strony prawnej aktywnie wspierał stworzenie inicjatywy DzialajmyRazem.pl. W jej ramach powstała znana platforma internetowa, gdzie podmioty medyczne, przyczyniające się do ratowania życia i zdrowia ludzkiego, mogą bezpłatnie zgłaszać zapotrzebowanie na niezbędne towary, a zainteresowani mogą udzielić wsparcia materialnego potrzebnego do walki z wirusem. Doradzał prawnie też przy inicjatywie MWU 3D MODELS, która zaowocowała współpracą 3DPLUS sp. z o.o. z lekarzami z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W efekcie powstały realistyczne modele serca, wykonane w technologii druku 3D, obrazujące najczęstsze i najtrudniejsze do rozpoznania wady wrodzone serca, w szczególności u dzieci w fazie prenatalnej.

Pasjonuje się rozwojem myśli ekonomicznej na przestrzeni wieków, począwszy od czasów starożytnych do współczesnych. Fascynuje go Adam Smith oraz Ludwig von Mises. Jest również miłośnikiem podróży, w szczególności autostopem oraz motocyklem. Zwiedził praktycznie całą Europę od zachodu na wschód, a także liczne kraje azjatyckie.

 

Laureaci nagród specjalnych

Łukasz Dziamski

Adwokat, 33 -letni  absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizuje się w prawie ochrony zabytków, inwestycji budowlanych i nieruchomości. W 2019 r. wyróżniony rankingu LEGAL500 EMEA tytułem Next Generation Lawyer w kategorii Construction, na początku 2020 r. został doceniony w rankingu LEGAL500 EMEA - uzyskał indywidualną rekomendację jako specjalista w zakresie prawa ochrony zabytków. 

Już na studiach dołączył do kancelarii Elżanowski Cherka Wąsowski, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu - od praktykanta, do partnera. Gdy uzyskał wpis na listę adwokatów, został szefem praktyki ochrony zabytków - to było 5 lat temu! A w 2018 r. został partnerem współzarządzającym praktyką nieruchomości. Jak na to zapracował?

W 2016 r. był pełnomocnikiem właściciela słynnego pawilonu meblowego Emilia w Warszawie, odpowiedzialnym za pozwolenia administracyjne dotyczące demontażu i translokacji. Doprowadził do uchylenia wpisu Pawilonu Emilia do rejestru zabytków.

W 2018 r. doprowadził do wydania decyzji o ograniczonym wpisie części terenów dawnej Stoczni Gdańskiej do rejestru zabytków w okolicy bramy nr 2 i słynnej sali BHP, w której obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i w której podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. Rok później wynegocjował wpis do rejestru zabytków trzech elementów ruchomych dworca Olsztyn Główny, w zamian za odmowę wpisu całości do rejestru zabytków nieruchomych, co pozwoli na budowę nowoczesnego obiektu dworcowego w tym miejscu. Pracował też przy postępowaniach administracyjnych dotyczących rewitalizacji dawnej Wytwórni Wódek "Koneser", Fabryki Norblina, Domu Towarowego Smyk w Warszawie. 

Jednocześnie Łukasz Dziamski działał na rzecz Powiślańskiej Fundacji Społecznej, jest członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, gdzie wspiera projekty edukacyjne skierowane do właścicieli i zarządców zabytków. Wraz z innymi ekspertami odwiedza mieszkańców i właścicieli, tłumacząc im, z jakim dziedzictwem mają na co dzień do czynienia oraz z jakimi możliwościami i obowiązkami się to wiąże. To dzięki inicjatywie Łukasza Dziamskiego Rzecznik Praw Obywatelskich zainterweniował w sprawie  konstytucyjności regulacji ochrony tymczasowej obiektów wpisywanych do rejestru zabytków. W jego działalności pomaga mu zainteresowanie historią, w tym architektury. Na co dzień buduje z synem modele budynków z LEGO, ale też gra w gry strategiczne, planszówki i video oraz hokeja na lodzie. 

Anna Piechówka

Adwokat, ma 30 lat i pracuje jako IP Counsel w CD PROJEKT - światowego producenta i wydawcy gier komputerowych z oddziałem w Los Angeles. 

Doświadczenie zawodowe zaczęła zdobywać już po drugim roku studiów, pracując w renomowanej krakowskiej kancelarii SPCG. Wtedy po raz pierwszy zetknęła się z prawem własności intelektualnej i w tej dziedzinie zaczęła się specjalizować. Po ukończeniu studiów prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła współpracę z butikową warszawską kancelarią Hasik Rheims i Partnerzy (HRP). Współpraca z kancelarią HRP - jak sama przyznaje - umożliwiła jej udział w wielu niezwykle ciekawych i wymagających sporach z zakresu prawa własności intelektualnej, np. dotyczącym ochrony wizerunku Kostki Rubika, czy plagiatu książki islandzkiej pisarki przez parę blogerów.

Anna Piechówka

Na początku 2020 r. dołączyła do twórców Wiedźmina. Jak? Reprezentowała CD PROJEKT w sporze z Andrzejem Sapkowskim i była jednym z głównych autorów zawartego porozumienia - uważa to za swój największy sukces. Po tej sprawie CD PROJEKT zaproponowało jej pracę. Obecnie odpowiada m.in. za bezpieczeństwo prawne gier komputerowych, w tym „CYBERPUNK 2077” i wsparcie prawne we współpracy z kluczowymi partnerami biznesowymi – m.in. Microsoft, Sony czy Warner Bros, zarządzanie prawami własności intelektualnej oraz koordynuje prowadzone spory. 

Pracę dla biznesu łączy z działalnością społeczną. Jest wolontariuszką w Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich”, które wspiera samotne osoby starsze - od dwóch lat ma też swoją podopieczną, panią Helę. Jej największą pasją są podróże, a przede wszystkim tzw. backpacking, czyli niskobudżetowe podróże na własną rękę z samym plecakiem. Ulubiony kierunek to Azja Południowo-Wschodnia. Lubi jeździć na rowerze, który traktuje jako codzienny środek komunikacji, ale korzysta z niego także przy dłuższych, nawet 100 km wycieczkach. W wolnym czasie chętnie czyta książki i pochłania seriale, nie stroni też od gier wideo.  

Agnieszka Różewicz

Adwokat, ma 34 lata i konsekwentnie od dwunastu lat rozwija specjalizację w zakresie prawa medycznego, w szczególności w obsłudze szpitali oraz ich pracowników. Prawo ukończyła na Uniwersytecie Szczecińskim. Po zdanym egzaminie zawodowym w 2014 roku, rozpoczęła podyplomowe studia prawa medycznego, bioetyki i socjologii medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła też podyplomowe studia zarządzania w opiece zdrowotnej. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się też pro bono z lekarzami.

Agnieszka Różewicz

- Na przełomie 2017 i 2018 roku, w czasie ogólnopolskich protestów lekarzy rezydentów, zapewniałam wsparcie  150 lekarzom Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie w negocjowaniu warunków zatrudnienia – mówi Agnieszka Różewicz. Ten szpital był jednym z ostatnich w Polsce rozliczających dyżury na podstawie niekorzystnych umów zlecenia. Akcja pro bono sprawiła, że lekarze rezydenci zdecydowali się na złożenie wypowiedzeń umów zlecenia, a po negocjacjach uzyskali postulowane warunki zatrudnienia. Mec. Różewicz wyspecjalizowała się w kompleksowej obsłudze rynku podmiotów medycznych. W czasie pandemii stworzyła na Facebooku grupę wsparcia dla medyków, dzięki czemu z jej usług korzysta ponad dwa tysiące osób. Znajduje też czas na działalność pro bono na rzecz Stowarzyszenia Porozumienia Chirurgów SKALPEL, a za merytoryczną i kompleksową pomoc otrzymuje wiele podziękowań. Od rezydentów dostała dyplom.

W wolnych chwilach gra w zespole „The Green Jabots”, bo ma też dyplom zawodowy muzyka w klasie fortepianu. Lubi wodę i wszystkie związane z nią sporty.

Beata Siemieniako

Adwokatka - jest specjalistka od feminatywów, ma 29 lat i od 1,5 roku prowadzi własną kancelarię. Jest także publicystką i działaczką społeczną. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i  Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na tej samej uczelni, ale także roczny kurs prawa w Cardiff Law School w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest studentką Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych również na Uniwersytecie Warszawskim. 

Beata Siemieniako

Zdobyła m.in. wyróżnienie w konkursie “Prawnik Pro Bono 2017” organizowanym przez dziennik "Rzeczpospolita" oraz Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a także nominacje do Superbohaterek roku 2018 magazynu “Wysokie Obcasy”. Na swoim koncie ma wiele głośnych medialnie spraw, w których wygrywała. Choćby uchylenie kar administracyjnych artystom i artystkom organizującym głośną akcję “List” przeciwko organizacji wyborów w  maju 2020 roku, całkowite uniewinnienie urzędnika Głównego Urzędu Statystycznego od zarzutów dyscyplinarnych, jakie mu postawiono po udziale w demonstracji przeciwko ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, skazanie Macieja D., nabywcy mieszkania w zreprywatyzowanej kamienicy na warszawskich Włochach za naruszenie nietykalności cielesnej lokatorki w ciąży, czy wprowadzenie po raz pierwszy w Polsce feminatywów do statutu uczelni Akademii Sztuki w Szczecinie na zamówienie Związku Zawodowego Nauczycieli Akademickich.

Jej pasją są rośliny. Pod koniec zimy wysiewa dziesiątki nasion pomidorów, żeby obdarować sadzonkami bliskich i znajomych. Fascynują ją także jaskinie i wszelkie pozostałości po aktywności ludzkiej z czasów prehistorycznych. Jak sama mówi pozwala to jej nabrać dystansu i pokory wobec świata, dla którego istnienie człowieka jest niewiele znaczącym momentem.

Angelika Szufel

Adwokat, ma 31 lat i jako senior associete pracuje w departamencie Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych kancelarii CMS. Jej pasją są projekty infrastrukturalne, zamówienia publiczne i taniec.

Po ukończeniu prawa na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczęła pracę w departamencie sporów sądowych i arbitrażu kancelarii Weil.  To jednak nie spory stały się jej specjalizacją. Jako główny prawnik w Weil odpowiadała też za doradztwo w zakresie zamówień publicznych, w szczególności w projektach infrastrukturalnych - nieruchomościowych, np. budowa dworca Łódź Fabryczna i energetycznych, np. zawarcie kontraktu na budowę największej elektrowni cieplnej w tej części Europy. - I to właśnie zamówienia z czasem stały się kluczowym obszarem moich zainteresowań zawodowych - mówi mec. Szufel. Dlatego też zdecydowała się dołączyć do CMS, w trakcie aplikacji ukończyła studia podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych na Uczelni Łazarskiego, a obecnie przygotowuje rozprawę doktorską o zamówieniach sektorowych na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Dzięki zdobytemu doświadczeniu posiada unikatową wiedzę łączącą z  pozoru odrębne obszary doradztwa tj. projekty infrastrukturalne oraz transakcje nabycia udziałów lub akcji, ale bez nabycia praw majątkowych (share deal) z praktyką sądową cywilistyczno - administracyjną. Jak sama mówi, w swoim doradztwie uwzględnia nie tylko realia biznesowo - ekonomiczne , ale także szczegółową ocenę ryzyka potencjalnych roszczeń. A doradza takim spółkom jak PESA Bydgoszcz, Polski Fundusz Rozwoju. W PESA m.in. prowadzi negocjacje umów ramowych, a przede wszystkim opracowuje i wdraża kompleksowy system zarządzania roszczeniami, w którym uczestniczyć będą wszystkie działy opiniujące dokumentację przetargową.

Angelika Szufel

Miała też okazje i to z sukcesem reprezentować klienta przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, uzyskując w maju br. przełomowe rozstrzygnięcie dla inwestorów z branży energetyki wiatrowej (syg. C-727/17), które może prowadzić do uznania, że polska regulacja ustawy wiatrakowej naruszyła prawo unijne.

Swoje doświadczenie zawodowe wykorzystuje w działalności pro bono. Mec Szufel wspierała m.in.  Orkiestrę Simfonia Varsovia w przygotowaniu, negocjowaniu i zawarciu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej nowej sali koncertowej. Aktywnie angażuje się również we wsparcie studenckiej poradni prawnej przy Uczelni Łazarskiego.

Jej największą pasją jest taniec i muzyka. Ponad 15 lat tańczyła i śpiewała w zespole pieśni i tańca „Tirlitonki”, z którym koncertowała w krajach Europy, m.in. w Watykanie. Uwielbia też sama organizować podróże. Po każdej wyprawie, m.in. do Indii, Australii, Chin organizuje spotkania w kawiarniach podróżniczych. W czasie pandemii swoją aktywność przeniosła do sieci. Na grupach licytacyjnych dla zbiórek Siepomaga, w zamian za wsparcie danego celu charytatywnego, dzieli się zdalnie poradami jak najsprawniej, najtaniej i bezpiecznie zaplanować daleką podróż.