Otwarta głowa, ciekawość świata i kreatywność – to cechy prawnika, które pozwalają odnieść sukces na rynku prawniczym zdominowanym przez nowe technologie. Tak Marcin Zręda, dyrektor strategiczny rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska, podsumował debatę pt. „Technologia – kogo wspiera, a kogo wypiera?”, którą prowadził. Jej uczestnicy zgodnie podkreślali, że młodzi nie powinni bać się nowych technologii, bo kod nie zastąpi prawnika. Powinni się jednak z nimi zaprzyjaźniać, a także specjalizować w prawnej obsłudze projektów IT. Obecnie bowiem to programiści pisząc kod tworzą prawo, i warto, by już na tym etapie towarzyszyli im prawnicy.

Czytaj również relację z dwóch pozostałych debat towarzyszących finałowej gali konkursu Rising Stars:
Kryzys napędza rynek prawny i daje szanse "młodym >>
Pandemia to szansa dla dobrze zorganizowanych kancelarii. Małych i dużych >>

Wiek nie ma znaczenie dla nowych technologii

Czy pokolenie Y, które nie wyobraża sobie życia bez smartfona i internetu, lepiej sobie radzi z wykorzystaniem nowych technologii w życiu zawodowym – zapytał Marcin Zręda. -  Nie – zgodnie uznali wszyscy uczestnicy debaty: Marek Laskowski, szef IT w kancelarii DZP, Marcin Maruta, partner w kancelarii Maruta Wachta, Marcin Nowakowski, twórca Agile Lawyer, Tomasz Palak, radca prawny i bloger, Krzysztof Wojdyło, szef praktyki prawa nowych technologii w kancelarii Wardyński i Wspólnicy oraz Tomasz Zalewski, partner w Bird & Bird, założyciel Fundacji LegalTech Polska.

Dlaczego? – Zdolność obsługi tabletu nie jest przewagą konkurencyjną. Ważne jest, czy ktoś umie w pełni wykorzystywać narzędzia informatyczne począwszy do Worda, a skończywszy na zaawanasowanych systemach do analizy prawnej – powiedział Marcin Maruta. Według Tomasza Zalewskiego wiek nie ma wpływu na znajomość i zainteresowanie nowymi technologiami. – Zarówno wśród młodszych jak i starszych są osoby, których interesuje LegalTech i mu niechętne. Co więcej zdarza się, że to właśnie młodzi niechętnie rozmawiają o wdrażaniu nowych rozwiązań – zauważa mec. Zalewski. Obserwujący debatę radca prawny Piotr Jarzyński też ma podobne doświadczenie jak Tomasz Zalewski. - Młodzi prawnicy nie garną się do technologii, uciekają od niej, są niechętni wdrożeniom – napisał na czacie. Tomasz Palak też nie stawia młodych w opozycji do starszych prawników.  - Obsługa laptopa czy korzystanie z sieci jest jak jazda na rowerze. Dużo trudniej adaptować technologię do pracy, oswajać ją, zaprzyjaźniać się, poświęcać jej nieco czasu, tworzyć na jej podstawie swoją specjalizację, a jeszcze trudniej być innowatorem budującym coś zupełnie nowego z jej wykorzystaniem. Pokazują to badania LawSociety z 2019 - podsumował Marcin Zręda. 

 


Młodzi inicjują zmiany, ale potrzebują wsparcia doświadczonych prawników

Nieco inaczej na temat patrzy Krzysztof Wojdyło. Jego zdaniem w dużych, skostniałych kancelariach to właśnie młodzi prawnicy inspirują zmiany technologiczne. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej niekoniecznie. - Młodzi bowiem powielają schematy myślowe użytkowników, upraszczają rzeczywistość, co nie sprawdza się  w zawodzie prawnika.  Prawnik ma niuansować rzeczywistość, a nie ją bagatelizować – zauważa mec. Wojdyło. Tomasz Palak zauważa ponadto, że młodzi często uważają, że wiedzą co robią, choć nie zawsze tak jest. – A wbrew pozorom nie zawsze potrafią korzystać z nowych rozwiązań, bo brakuje mim doświadczenia. To zaś mają starsi prawnicy – mówi Tomasz Palak.

Według Marka Laskowskiego młodzi wykazują dużą naiwność technologiczną. - Czasami postrzegają, że technologia może wszystko, nawet zastąpić myślenie. Tymczasem jest ona tylko wsparciem i trzeba wybierać takie narzędzia, które ułatwiają prowadzenie biznesu – podsumowuje Laskowski. I tu pojawia się kolejne pytanie, które zawsze pada podczas dyskusji o LegalTech. Czy nowoczesne narzędzia zastąpią prawników?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Już we wtorek 15 grudnia o godz. 15 rozpocznie się finałowa gala Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020.
Chcesz poznać wschodzące gwiazdy prawa zarejestruj się tutaj i oglądaj transmisję na żywo!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Technologia nie wypiera, tylko wspiera

 - Robot nie zastąpi prawnika. Może wskazać, podpowiedzieć rozwiązanie, które trzeba jeszcze przeanalizować opierając się na kontekście i doświadczeniu – mówią zgodnie uczestnicy debaty. I Marcin Maruta podał świetny przykład. Są już programy do analizowana zdjęć rentgenowskich, które wskazują na nieprawidłowości. Jednak nie porozmawiają z pacjentem, nie podpowiedzą jak poprowadzić leczenie. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi emocji i doświadczenia – podkreśla mec. Maruta. I wskazuje, że na pewno może pomóc zautomatyzować powtarzalne czynności.

Tomasz Zalewski uważa, że prawnicy powinni być zachwyceni tym, że mogą sobie uprościć pracę. – W swoim życiu zaliczyłem nie jeden proces due diligence i czasami zasypiałem przy kolejnej nudnej umowie. Teraz prawnicy mają oprogramowanie, które pozwala im automatycznie przeanalizować zbiór dokumentów, ale ich nie zastąpi. Wskazane przez algorytmy informacje trzeba jeszcze przeanalizować, korzystając z doświadczenia i dopiero na tej podstawie podjąć trafną decyzję. Co istotne, prawnicy nie powinni ograniczać się do pobieżnej znajomości narzędzi, ale wiedzieć dokładnie jak działają, zrozumieć je. – Osoby, które zdobędą taką wiedzę, nie będą ślepymi, ale świadomymi użytkownikami, to będzie ich przewaga. Tymczasem wiele osób nie zna nawet wszystkich możliwości pakietu Office, wykorzystuje jedynie 2 proc. – mówi mec. Zalewski. Jego zdaniem studia muszą uczyć otwartości na wiedzę i świat, pokazywać, że technologie wspierają. Według Krzysztofa Wojdyło zajęcia z LegalTech muszą być elementem edukacji prawniczej, i to już na etapie studiów. - Tak jak na medycynie uczą się obsługi respiratora, tak na prawie muszą być przybliżane narzędzia informatyczne - dodaje mec. Wojdyło.

Współtwórca aplikacji "Umownik" Bartłomiej Majchrzak, który oglądał debatę, zauważył na czacie, że technologia generuje nowe stanowiska pracy - o trochę innych kompetencjach. - Osoba wykonująca powtarzalne czynności zmieni swoją rolę, np. na administratora systemu, analityka. Technologia nie wyprze prawników, ale wymusi na nich zdobycie nowych kompetencji – napisał Bartłomiej Majchrzak.

Prawo nowych technologii to dobra specjalizacja

Krzysztof Wojdyło zwrócił uwagę na jeszcze inny ważny wątek. Jego zdaniem nowe technologie to nie tylko narzędzia. - Prawo nowych technologii to obecnie najbardziej perspektywiczny i fascynujący obszar prawa, a do tego dziewiczy. Zachęcam młodych do pójścia tą drogą, bo zapotrzebowania na prawników od IT jest bardzo duże. Dzięki temu z jednej strony mogą poczuć się i rzemieślnikami, i artystami w swoim zawodzie - mówił mec. Wojdyło. Jak to możliwe? Otóż ustawodawca nie nadąża za regulowaniem nowych rozwiązań technologicznych, i tu pojawia się przestrzeń dla prawników. Twórcy oprogramowania są tak skupieni na produkcie, że zapominają o ustaleniu reguł, w czym od początku mogą ich wspierać właśnie prawnicy, a tym samym brać udział w tworzeniu nowych modeli stosowania i egzekucji prawa. Aby to lepiej zrozumieć Krzysztof Wojdyło podał przykład Facebooka. - NA FB można popatrzeć jak na największą jurysdykcję na świecie. Jej reguły ustanowili programiści, bo najpierw powstał kod, a dopiero potem regulamin portalu. Prawnicy, posiadający umiejętność kodowania, rozumiejący procesy, mają więc szansę wejść do projektu na wczesnym etapie i wziąć udział w tworzeniu jego reguł - uważa Krzysztof Wojdyło. I dodaje, że właśnie jesteśmy w momencie, kiedy dochodzi do powolnego zrównania kodu i prawa.

Gala Konkursu Rising Stars Prawnicy Liderzy Jutra 2020

 

 

Debata pt. „Technologia – kogo wspiera, a kogo wypiera" to pierwsza z trzech debat towarzyszących konkursowi  "Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020" organizowanego przez Wolters Kluwer Polska. W tym roku finałowa gala odbyła się on-line we wtorek 15 grudnia o godzinie 15 i była transmitowana na żywo! Dzięki temu każdy  mógł poznać wschodzące gwiazdy prawa bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Tego samego dnia Ewa Usowicz, szefowa Prawo.pl prowadziła o godz. 14 debatę pt. Kancelarie w pandemii – kto zyskuje, kto choruje?, a dzień później  o tym, czy dla młodych prawników nastały czasy trudności czy możliwości.