Tydzień temu,  we wtorek 8 grudnia, rząd przedstawił projekt narodowej strategii szczepień, a we wtorek 15 grudnia przyjął już oficjalny dokument. - Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tym dokumentem, bo to jest kompendium informacji - podkreślił podczas konferencji Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zapewnił, że dokument był szeroko konsultowany z przedstawicielami ochrony zdrowia i samorządów. I pod ich wpływem wprowadzono dwie ważne zmiany. Po pierwsze powstanie fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. 

Główne zasady programu opublikowane zostały tego samego dnia na stronie kancelarii premiera. A szczegóły - jak zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień - po opublikowaniu projektu ustawy w tej sprawie. Po drugie szerzej będą zaangażowane samorządy. Będą pomagać w dowozie osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Pozostałe zasady jak zapewnia Michał Dworczyk nie zostały zmodyfikowane.

Czytaj również: 8319 zespołów zgłosiło się do programu szczepień. Ile placówek, rząd nie podał >>
 

Etapy szczepień - najpierw pracownicy szpitali i przychodni

Tak jak już wcześniej zapowiadał rząd, szczepionka będzie darmowa i dobrowolna. W pierwszej kolejności (etap 0) zaszczepieni zostaną  pracownicy ochrony zdrowia. - To nie tylko personel medyczny, ale też pracujące w szpitalach i przychodniach, salowe, administracja - mówił Michał Dworczyk. Dla nich szczepienia będą w 509 szpitalach węzłowych. Placówki na zgłaszanie pracowników na szczepienia mają czas do środy 20 grudnia.  Przyjmują je szpitale węzłowe. Ich lista jest dostępna tutaj >>

W kolejnym etapie osoby starsze i nauczyciele

Reszta społeczeństwa będzie szczepiona w placówkach, które zgłosiły się do Narodowego Programu Szczepień. Do 11 grudnia 2020 roku zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia. Jak przyznał we wtorek Michał Dworczyk  z wstępnej analizy wynika, że są gminy w których nie ma punktu szczepień. Od 15 stycznia ma jednak ruszyć telefoniczna rejestracja. A w kolejnych etapach będą szczepieni:

Etap I:

  • pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnej opieki, o kolejności będzie decydować wiek, starsze osoby wcześniej; 
  • osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych;
  • służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej oraz nauczyciele - dodani w trakcie konsultacji

Etap II:

  • kluczowe grupy zawodowe (nauczyciele, pracownicy transportu publicznego, urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w zwalczanie epidemii);
  • osoby poniżej 60 roku życia, u których istnieje wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

W tym przypadku chodzi o osoby, które w pracy mają kontakt z wieloma ludźmi, a także osoby z chorobami przewlekłymi. Za te w programie uznaje się: choroby neurologiczne, choroby nerek, choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę, anemię sierpowatą.

Etap III:

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia ograniczeń;
  • powszechne szczepienie pozostałej populacji dorosłych.

Osoby, które zdecydują się je przyjąć, będą mogły liczyć na państwowe „benefity” - np. swobodę spotkań towarzyskich. Jeśli od zaszczepienia się będzie zależeć możliwość korzystania z elementarnych wolności i praw, to przyjęcie szczepionki będzie de facto obligatoryjne - wskazują prawnicy.

Czytaj również: Jakie benefity czekają na osoby, które się zaczepią >>

Adam Niedzielski zwrócił się z prośbą, żeby każdy przekonany do szczepień, przekonał do szczepień osoby w swoim otoczeniu. - Bądźmy ambasadorami szczepień w oparciu o rzetelną wiedzę, obiektywne badania - mówił Niedzielski. - Informacje warto czerpać z wiarygodnych źródeł, a ten Narodowy Program Szczepień to wiarygodne źródło - podkreślił Michał Dworczyk. Dziś ruszy też strona internetowa dedykowana szczepieniom przeciwko Covid-19, a jutro infolinia.