Punkty z rozszerzonego wykazu także za starsze publikacje

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki i szkolnictwa wyższego w grudniu opublikował nowy wykaz czasopism naukowych. Lista periodyków, w których można opublikować punktowany artykuł jest dużo szersza niż na początku. To dobra wiadomość również dla osób, które artykuły zamieściły w 2019 roku.

14.01.2020

Dyrektor musi chronić nauczyciela przed nękaniem

Kadry w oświacie

Ciągłe kontrole, papierologia i nękanie kolejnymi skargami przez rodziców uczniów - dyrektor szkoły powinien chronić nauczyciela przed takimi problemami. Ma obowiązek stworzyć procedury antymobbingowe oraz występować w obronie nauczycieli, których prawa zostaną naruszone.

14.01.2020

Prokuratura umarza sprawę Marszu Niepodległości, RPO się odwołuje

Wymiar sprawiedliwości

Podczas Marszu Niepodległości w 2017 r. wznoszone były okrzyki „Sieg heil!”, „Biała siła, Ku Klux Klan”, „Narodowy socjalizm”, część uczestników niosła też transparenty z hasłami wprost odwołującymi się do dominacji białej rasy i prezentowała krzyż celtycki. RPO odwołuje się teraz od decyzji o umorzeniu śledztwa, wskazując na niedociągnięcia prokuratury.

14.01.2020

Wydłużenie papierowej ewidencji odpadów nie rozwiązuje wszystkich problemów z BDO

Środowisko

Ministerstwo Klimatu zapewnia, że baza Danych o Odpadach działa prawidłowo, że już wygenerowano 150 tys. kart przekazania odpadów . Lektura forów dla firm z branży skłania jednak do innych wniosków. Firmy, często jednoosobowe, mają problem z BDO, a dokładnie z precyzyjnym wypełnieniem dokumentów i przekazaniem odpadów dalej.

14.01.2020

Daleka droga do urny zniechęca do głosowania

Wybory

Lokal wyborczy oddalony o kilkanaście kilometrów, zwłaszcza przy braku autobusu, skutecznie zniechęca do głosowania. Problem dotyczy głównie mniej zaludnionych okolic. Po zmianie prawa wyborczego gminy odsunięto od ustalania siedzib komisji wyborczych, mimo że to one najlepiej wiedzą, dokąd łatwiej się dostać. A wkrótce kolejne wybory - w maju wybierzemy prezydenta RP.

14.01.2020

Pieniądze z OFE do ZUS czy IKE? Będzie mało czasu na decyzję

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W okresie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. uczestnicy OFE będą musieli zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze trafiły na IKE, czy też do ZUS. Zdaniem ekspertów, dwumiesięczny termin na podjęcie tak ważnej decyzji to za mało. Zwłaszcza, że dla wielu pokryje się on z wakacjami i wyjazdami na urlop. W tle tej decyzji jest 15-proc. podatek od pieniędzy przekazanych IKE.

14.01.2020

Sądy czekają na wzory pouczeń, MS wynajmie językoznawców do ich ujednolicenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości ma czas do sierpnia na opracowanie wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Zamierza wyłonić w tym celu placówkę naukową zajmującą się językoznawstwem, która wspomoże je w pracach - dowiedziało się Prawo.pl. W ocenie sędziów ujednolicone pouczenia potrzebne są już teraz - bo zmienione przepisy sprawiają problemy także prawnikom.

14.01.2020

RPO: szkoła powinna uczyć o zmianach klimatu

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw obywatelskich chce wprowadzenia do szkół specjalnego programu zajęć na temat zmian klimatycznych i sposobów przeciwdziałania ich skutkom. Zwrócił się w tej sprawie do resortu edukacji. Według RPO nauczanie o zmianach klimatu powinno mieć charakter priorytetowy.

13.01.2020

CBOS: Polacy przychylni podejmowaniu pracy przez cudzoziemców

Prawo pracy Małe i średnie firmy

62 proc. ankietowanych Polaków jest za swobodnym podejmowaniem przez cudzoziemców pracy w Polsce – wynika z najnowszego, opublikowanego 13 stycznia 2020 r. badania CBOS. 29 proc. respondentów uważa, że praca obcokrajowców powinna być ograniczona, a jedynie 4 proc. jest zdania, że w ogóle nie należy na nią pozwalać.

13.01.2020

UE: Komisja i parlament zajmą się praworządnością w Polsce i na Węgrzech 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja praworządności m.in. w Polsce może być omawiana na wtorkowym posiedzeniu Komisji Europejskiej - wynika z nieoficjalnych informacji. Komisarze mają omówić ten temat dzień przed debatą Parlamentu Europejskiego na temat Polski i Węgier, dotyczącą działań w kontekście procedur z artykułu 7 unijnego traktatu wobec tych dwóch krajów.

13.01.2020

Szefowa Kancelarii Sejmu stawi się w sądzie, jeśli czas pozwoli

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie zlekceważymy wezwania do sądu w Olsztynie, jeżeli tylko czas i obowiązki służbowe pozwolą, stawię się osobiście w sądzie - powiedziała w poniedziałek szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. I zastrzegła, że jeżeli to nie będzie możliwe, to do Olsztyna pojedzie przedstawiciel Kancelarii Sejmu.

13.01.2020

Nowe zasady standardu rachunku kosztów w szpitalach w drugim kwartale 2020 roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Nowy standard rachunku kosztów placówki medyczne miały wprowadzić od 1 stycznia 2020 r. jednak Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że jego wprowadzenie zostanie opóźnione. Resort podał, że rozpoczyna prace nad projektem docelowego kształtu rozporządzenia, które zostanie przekazane do konsultacji publicznych w drugim kwartale 2020 r.

13.01.2020

UOKiK finalizuje postępowanie w sprawie manipulowania przez Volkswagena wskaźnikami spalin

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Postępowanie dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen jest na końcowym etapie - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji o Konsumentów. Zakończono analizę materiału dowodowego, o czym poinformowano pełnomocnika spółki. Następnym krokiem będzie wydanie decyzji.

13.01.2020

ZUS: Tylko analiza indywidualnej sprawy pozwala stwierdzić, czy postępowanie trwa zbyt długo

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Sprawy dotyczące zbadania prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych wymagają zebrania materiału dowodowego, jego analizy i oceny, a w razie konieczności przeprowadzenia kontroli. Odniesienie się do zarzutu zbyt długiego prowadzenia postępowania mogłoby być dokonane tylko na tle indywidualnych spraw, po ich analizie – tłumaczy ZUS.

13.01.2020

Przemysł farmaceutyczny czeka na wyspecjalizowane sądy patentowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja

Powołanie wyspecjalizowanych sądów zajmujących się patentami w przemyśle farmaceutycznym zakłada przyjęta przez Sejm zmiana Kodeksu postępowania cywilnego. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zabiegał o to od wielu lat, ponieważ ułatwiłoby to krajowym firmom patentowanie własnych innowacji oraz obronę w przypadku pomówień o naruszenie patentów.

13.01.2020

Rolnicy "dwuzawodowcy" podzieleni przez prawo w systemie emerytalnym

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Nie każdy rolnik, który zmieniał rodzaj działalności zarobkowej i w związku z tym był objęty zarówno ZUS-em, jak i KRUS-em, może otrzymać dwie emerytury, z obu systemów. Wszystko zależy od tego, kiedy się urodził. Resort pracy nie planuje zmiany obowiązujących reguł, krzywdzących dla części ubezpieczonych.

13.01.2020

Rzecznik dyscyplinarny zarzuca sędziemu Juszczyszynowi działanie przeciw strukturom państwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Akcja sędziego Pawła Juszczyszyna musi być oceniona jako szczególnie szkodliwa społecznie, bo jest "zdeterminowanym działaniem przeciw strukturom państwowym" - twierdzi sędziowski rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab. I dodaje, że konstytucyjnej ochronie nie podlega „dążenie do wykluczenia od niezawisłego orzekania innego sędziego, powołanego zgodnie z art. 179 Konstytucji”.

13.01.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski