ZUS: O współpracę przy kontroli chorobowego prosimy, nie żądamy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Od początku roku ZUS rozsyłał do pracodawców pisma, w których pisał, że kontrola pracowników na zwolnieniach chorobowych jest ustawowym obowiązkiem płatników. Wzbudziło to sporo kontrowersji, bo w ustawie takiego zapisu nie ma.

29.01.2019

UOKiK ukarał firmy za fikcyjne konkursy w internecie 

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Serwisy HotAwards i HotPrizes były promowane w taki sposób, aby sugerować konsumentom, że biorą udział w konkursie. A tymczasem by „wygrać”, należałoby wysłać SMS-y kosztujące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał ich twórców za nieuczciwe praktyki rynkowe.

29.01.2019

Rząd nie przyjął projektu, nie wiadomo jak realizować dyrektywę tytoniową

Opieka zdrowotna

Po raz drugi na posiedzeniu rządu nie został przyjęty projektu ustawy wprowadzającej przepisy wykonujące tzw. dyrektywę tytoniową. Po 20 maja br. każda paczka papierosów powinna mieć unikalny kod, by móc ją skanować i śledzić jej drogę od fabryki do sklepu. Problem polega na tym, że tego systemu nie można wprowadzić bez tego projektu.

29.01.2019

Marek Furtek szefem nowej Rady Arbitrażowej KIG

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny Marek Furtek został powołany na funkcję przewodniczącego nowej Rady Arbitrażowej przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W skład nowej Rady Arbitrażowej na kadencję obejmującą lata 2019-2022 weszło 13 wybitnych prawników specjalizujących się w arbitrażu.

29.01.2019

Monitoring będzie możliwy w salach dla chorych

Opieka zdrowotna

Przepis, w myśl którego w pokojach z łóżkami dla chorych dopuszczalna byłaby się instalacja urządzeń umożliwiających obserwację pacjentów, przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wymagań, jakie muszą spełnić pomieszczenia, w których wykonuje się działalność leczniczą.

29.01.2019

KNF chce zmian w prawie bankowym

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego chce mieć możliwość informowania o podjętych decyzjach sankcyjnych wobec banków przed ich uprawomocnieniem.

29.01.2019

Split payment wkrótce obowiązkowy

VAT

Komisja Europejska wyda wkrótce zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Jest już projekt decyzji derogacyjnej w tej sprawie. Zmiany w rozliczeniach mogą dotknąć niektóre branże już od marca 2019 roku.

29.01.2019

RPO alarmuje: Emerytura dla matek dyskryminuje ojców

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

30 stycznia Sejm zajmie się projektem ustawy wprowadzającej gwarantowaną emeryturę dla matek co najmniej czwórki dzieci. Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa ojców i ostrzega, że ustawa może zostać uznana za niezgodną z konstytucyjną zasadą równości kobiet i mężczyzn.

29.01.2019

ZNP: Resort edukacji manipuluje informacjami

Kadry w oświacie

Ministerstwo edukacji celowo wprowadza opinię publiczną w błąd - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o informację, że pensje nauczycieli od września wzrosną o 16 proc. Tak nie będzie, jest to szacowana przez resort edukacji łączna kwota podwyżek od 2018 r.

29.01.2019

Pełnomocnik przeciwko dyskryminacji osób LGBT w szkołach

Zastępczyni RPO Sylwia Spurek poprosiła Adama Lipińskiego, pełnomocnika do spraw równego traktowania o informację o problemach, którymi zajmował się w 2018 r. Na liście znalazła się m.in. sprawa dyskryminacji osób nieheteroseksualnych w szkołach.

29.01.2019

Myślistwo od przedszkola? Rodzice protestują

Szkoła i uczeń

Polski Związek Łowiecki chce zadbać o popularyzację wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży. Program edukacyjny obejmuje też "elementy treści łowieckich". O pożytecznej roli myśliwych dowiedzą się już przedszkolaki. Jednak takie spotkanie zorganizowane w Suwałkach wywołało protest części rodziców.

29.01.2019

Współpraca ze skarbówką z przywilejami i... problemami?

Ordynacja

W czerwcu Ministerstwo Finansów uruchomi pilotaż programu monitoringu horyzontalnego - ma on polegać na bieżącej współpracy podatnika z fiskusem. W zamian za udostępnienie danych i rozliczeń, firma będzie rzadziej kontrolowana, nie będzie płaciła odsetek i szybciej dostanie zwrot VAT. Doradcy podatkowi wskazują, że pozyskane dane mogą zostać wykorzystane przeciwko firmie.

29.01.2019

Obowiązkowa akredytacja w patomorfologii ma pomóc w walce z kiepską jakością badań

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić od 1 stycznia 2021 r. akredytacje dla zakładów patomorfologii. Ich badania, to podstawa leczenia nowotworów, tymczasem brakuje przestrzegania standardów - m.in. postępowania z próbkami. Problem w tym, że patomorfologów jest za mało i wprowadzenie akredytacji może spowodować, że spadnie liczba wykonywanych badań

29.01.2019

Firmy telemarketingowe nie radzą sobie z RODO

RODO

Brak informacji, kto jest administratorem danych, unikanie jednoznacznych odpowiedzi, rozłączanie się po trudnych pytaniach – takie problemy są zgłaszane do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Polskie Stowarzyszenie Marketingu podkreśla, że takie praktyki to nie tylko efekt złej woli. Wiele firm wciąż nie wie jeszcze jak interpretować RODO. UODO zaś zapowiada kolejne kontrole.

29.01.2019

Mobbing - temat trudny nie tylko dla HR, ale dla całej organizacji

Prawo pracy

Sprawy mobbingowe są niezwykle skomplikowane i mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego to duże wyzwanie dla organizacji. Do sądów trafiają sprawy, których konsekwencją były nawet samobójstwa. A stosunkowo niska wiedza o istocie problemu powoduje, że pracownicy zgłaszają często jako mobbing zwykłe konflikty.

29.01.2019

Czas na ZUS IWA za 2018 rok

BHP Ubezpieczenia społeczne

31 stycznia upływa termin na złożenie „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" – ZUS IWA za rok 2018. Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w nowym roku składkowym.

29.01.2019

Projekt ustawy antytytoniowej - pod obrady rządu

Rynek i konsument

Projekt noweli tzw. ustawy antytytoniowej, który reguluje kary za sprzedaż wyrobów tytoniowych i e-papierosów będzie przedmiotem obrad wtorkowej Rady Ministrów 29 stycznia br. W projekcie doprecyzowano kompetencje inspektora ds. substancji chemicznych w zakresie analizy dokumentacji produkcji papierosów.

28.01.2019

Rada Legislacyjna: Ograniczenie barier w obrocie ziemią ma wady

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Rządowy projekt ustawy Prawo o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie ziemią rolną. Rada Legislacyjna ma jednak zastrzeżenia do tych przepisów, które w nadmiernym stopniu ingerują w prawo własności.

28.01.2019

UODO nagradza za działania na rzecz ochrony danych osobowych

RODO

Irena Lipowicz, była rzecznik praw obywatelskich, Paul de Hert z uniwersytetu w Brukseli oraz warszawski Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów zostali tegorocznymi laureatami nagród za działania na rzecz edukacji o ochronie danych osobowych.

28.01.2019

KE czeka na poprawienie ustawy prądowej

Prawo gospodarcze

Komisarz UE ds energii Miguel Canete chce informacji na temat projektowanych poprawek do polskiej ustawy. Po spotkaniu z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim ogłoszono, że Komisja Europejska czeka na te zmiany i dopiero wtedy oceni, czy ostateczna wersja ustawy o cenach prądu jest zgodna z unijnym prawem, czyli czy nie wiąże się z niedozwoloną pomocą państwa.

28.01.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski