Opublikowano kolejne rozporządzenie w sprawie ograniczeń w związku z epidemią

Koronawirus

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozluźnienie dotyczy noszenia maseczek. Będzie można latać, ruszą targi, kina i teatry, choć z ograniczeniami. Dyskoteki zostają nieczynne do odwołania.

30.05.2020

Policjant poleci, obywatel ma słuchać - COVID-19 zmienił kodeks wykroczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Po tarczach antykryzysowych zostanie szereg rozwiązań, które mogą uderzać w prawa człowieka - alarmują prawnicy. Jednym z nich jest przepis kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym umyślne niestosowanie się do poleceń policjanta lub strażnika granicznego może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności lub aresztem.

30.05.2020

Grzywną w nieproszonego gościa na Zoom party

Zarządzanie oświatą

W kodeksie wykroczeń pojawi się nowy przepis, pozwalający ukarać internetowego trolla. Założenie ustawodawcy było szlachetne - zapobiegać przeszkadzaniu w zdalnych lekcjach i innych transmisjach, np. firmowych konferencjach. Gorzej z samą konstrukcją przepisu, bo nie wiadomo dokładnie, w jakich sytuacjach go stosować i po co powiela już istniejące rozwiązania

30.05.2020

Wczasy pod gruszą dla każdego nauczyciela

Domowe finanse Prawo pracy

Nauczyciele, podobnie jak wszyscy zatrudnieni, mają prawo do tzw. wczasów pod gruszą, czyli wsparcia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. I uprawnienie to nie może być w żaden sposób ograniczane, np. ze względu na sytuację rodzinną, czy wysokość zarobków. A jeśli już, to decydują o tym postanowienia regulaminu.

30.05.2020

Nie będziemy już chodzić na wizyty do lekarza

Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarze, zwłaszcza z przychodni i poradni, w ostatnich miesiącach w ekspresowym tempie przestawili się na zdalne leczenie pacjentów. E-wizyty stanowią już ponad 90 proc. wszystkich porad. Takie wizyty pozostaną z nami zapewne na znacznie dłużej, niż tylko podczas pandemii.

30.05.2020

Pośmiertna kara, czyli jak można wydziedziczyć bliskich

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Nawet co trzeci klient kancelarii chce wydziedziczyć bliskich - wskazują notariusze. W tym celu należy sporządzić testament i wyjaśnić przyczyny, które o tym zadecydowały. Ustawodawca zastrzegł, w jakich przypadkach wydziedziczenie jest skuteczne. Eksperci podkreślają, że to spadkodawca najlepiej wie, kto powinien po jego śmierci skorzystać z jego majątku.

30.05.2020

Tarcza dla dużych firm - KE zatwierdziła kolejny pakiet pomocy finansowej

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii Covid-19 i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej. Jest to pogram pomocowy dla dużych firm, w ramach którego do przedsiębiorców trafi 7,5 mld zł.

29.05.2020

SN od poniedziałku otwiera sale rozpraw, ale publiczność z kartami wstępu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Najwyższy powoli wraca do normalnego tempa pracy, otwiera sale rozpraw, lecz z zachowaniem ostrożności. Pierwsza prezes Małgorzata Manowska wydała 29 maja 2020 r. zarządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań organizacyjnych związanych ze stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terytorium Polski.

29.05.2020

Do urzędu skarbowego najlepiej online albo telefonicznie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z urzędami. Dostępny jest także e-PUAP. W wyjątkowych przypadkach podatnicy będą obsługiwani w urzędach, ale tylko przez trzy dni w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki.

29.05.2020

ZUS: Ponad 1,8 mld złotych w ramach postojowego

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ponad 1,8 mld złotych wypłacono osobom prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformował w piątek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomoc trafiła do prawie 1 mln osób.

29.05.2020

Rok dyspensy dla szpitali - realizacja kontraktów do połowy 2021 r.

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Prawdopodobnie dyrektorzy szpitali będą mieli czas do połowy 2021 roku aby wykonać zabiegi i operacje, które wstrzymały na czas epidemii, a pomimo tego Narodowy Fundusz Zdrowia płacił im kontrakt w formie zaliczki.

29.05.2020

Pracownicy delegowani - rzecznik TSUE za odrzuceniem skarg Polski i Węgier

Prawo pracy Prawo unijne

W świetle rozwoju rynków pracy Unii i po kolejnych rozszerzeniach oraz w następstwie kryzysu gospodarczego z 2008 r., pracodawca mógł dokonać ponownej oceny interesów przedsiębiorstw korzystających ze swobody świadczenia usług i interesów ich pracowników delegowanych – uznał rzecznik generalny i zaproponował, by TSUE oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi

29.05.2020

Wkrótce mecze z kibicami, ale tylko na co czwartym miejscu

Koronawirus

Od 19 czerwca będzie możliwy powrót kibiców piłkarskich na mecze, ale przy zapewnieniu odpowiednich procedur - będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dziś wieczorem po 80-dniowej przerwie rozegrane zostaną dwa pierwsze spotkania piłkarskiej ekstraklasy, ale mecze odbędą się przy pustych trybunach.

29.05.2020

Projekt w Sejmie - nie trzeba będzie mieć prawa jazdy przy sobie

Administracja publiczna

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terenie Polski oraz możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela pojazdu - to niektóre ze zmian, które przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, nad którą pracuje parlament.

29.05.2020

Loty możliwe, ale pasażerowie wypełnią oświadczenie o stanie zdrowia

Prawo gospodarcze Koronawirus

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek noszenia maseczek, obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia - to niektóre z zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały na lotniskach i w samolotach - poinformował w piątek Urząd Lotnictwa Cywilnego.

29.05.2020

Profesjonalny najem krótkoterminowy bez prawa do ryczałtu w PIT

Domowe finanse PIT

Ustawa o PIT wyróżnia wśród źródeł przychodu m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą oraz najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę, a także inne umowy o podobnym charakterze (tzw. najem prywatny). Najem prywatny może być opodatkowany 8,5-proc. ryczałtem. Prowadzony w ramach firmy opodatkowany jest według form właściwych dla działalności gospodarczej.

29.05.2020

NIK: System nadzoru Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nie działa

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie ocenia realizację prac rozwojowych na rzecz obronności finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. System nadzoru był niespójny i nieprzejrzysty, a przez to także nieskuteczny, a NCBR płaciło za realizację projektów, których efekty nie mogły być bezpośrednio wykorzystane przez armię.

29.05.2020

Ruszają zajęcia stacjonarne na niektórych uczelniach

Dla studenta

Do końca roku akademickiego uczelnie mogą prowadzić zajęcia zdalne, ale specyfika niektórych z nich sprawia, że nie da się ich przeprowadzić w takiej formie. Dlatego część uczelni przywraca wybrane zajęcia stacjonarne, ale w szczególnym reżimie sanitarnym.

29.05.2020

Tarcza antykryzysowa działa, ale zbyt wolno

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy jak deszczu potrzebują finansowania. Tymczasem 48 proc. ankietowanych przez BCC wciąż nie otrzymało wsparcia tarczy antykryzysowej. Z danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że na decyzję o przyznaniu dofinansowania do wynagrodzeń czeka wciąż ponad 25 tys. wniosków. Lepiej działająca tarcza finansowa wciąż nie jest dostępna dla dużych firm.

29.05.2020

Raporty o cenach transferowych w nowej formie

CIT Spółki Podatki międzynarodowe

Do końca grudnia firmy będą miały obowiązek złożenia raportu w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) w zakresie transakcji realizowanych w 2019 roku. Nie trzeba będzie wysyłać formularza CIT-TP. Obowiązek sporządzenia analizy cen transferowych jednak pozostaje.

29.05.2020