Nie będzie obniżek pensji na uczelniach i w samorządach

Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe

Uczelnie publiczne, i samorządy będą wyłączone spod przepisów, które umożliwiają czasowe ograniczanie pensji w budżetówce - zakłada rządowa autopoprawka do projektu tzw. Tarczy 4, która ma wprowadzić dodatkowe narzędzia zapobiegania kryzysowi związanemu z epidemią.

27.05.2020

Eksperci: Niezbędna jest stabilizacja finansów samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Słaba współpraca i brak zaufania między rządem a samorządami, ale także podziały w lokalnych strukturach - to zdaniem ekspertów bolączki samorządów. Wyzwaniem na przyszłość jest stabilizacja finansów samorządowych, ale konieczne są też zmiany w gospodarce przestrzennej, która powoduje ogromne koszty.

27.05.2020

KE nadal chce wiązać fundusze z praworządnością 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska poinformowała w środę, że podtrzymuje swoją propozycję powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. - Dołożę wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie UE wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były stanowcze - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova (fot.).

27.05.2020

ZUS: Około 1,6 mld zł świadczeń postojowych na kontach

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Około 1,6 mld złotych trafiło już na konta około 800 tys. prowadzących działalność gospodarczą i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała w środę prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

27.05.2020

Manowska: Uchwała trzech izb blokuje współpracę w Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dopóki nie rozwiążemy problemu uchwały trzech izb Sądu Najwyższego nie będzie możliwa dalsza dobra współpraca - twierdzi nowa I prezes SN Małgorzata Manowska. Jej zdaniem Sąd Najwyższy powinien powrócić do kwestii poruszonych w tej uchwale, która zakwestionowała status sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

27.05.2020

Zakaźne placówki medyczne otwierają się dla wszystkich chorych

Opieka zdrowotna

Rząd likwiduje szpitale jednoimienne. Od przyszłego tygodnia ich personel medyczny będzie mógł przyjmować także pacjentów z innymi chorobami. Jednocześnie połowa łóżek w tych szpitalach będzie zarezerwowana dla pacjentów z COVID-19.

27.05.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nawet do końca roku szkolnego? Sejm rozpoczął prace nad projektem tarczy 4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 oraz wydłużenie okresu jego wypłacania do 28 czerwca zakłada projekt tarczy 4, nad którym Sejm rozpoczął pracę w środę. Według resortu rodziny i pracy, to dobra wiadomość dla rodziców, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, bo placówka jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa.

27.05.2020

W podatkach prywatni właściciele gruntu traktowani jak firmy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są skrajnie niekorzystne dla właścicieli gruntów. Jeśli nieruchomość np. rolników, którym odebrano prawo do korzystania z ziemi, jest wykorzystywana firmy przemysłowe czy kopalnie, muszą oni płacić daninę według najwyższych stawek, przewidzianych dla prowadzących działalność gospodarczą.

27.05.2020

Solaria, siłownie i kina otwarte, dyskoteki i kluby zamknięte

Koronawirus

Już od soboty 6 czerwca znikną limity osób w sklepach, restauracjach i kościołach. Będzie można organizować wesela do 150 osób. Zostaną też otwarte m.in. kina, teatry, kluby fitness. Jedynie właściciele dyskotek nie mogą liczyć na odmrożenie.

27.05.2020

Na ulicach już bez obowiązkowych maseczek i bez limitów w sklepach

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 30 maja nie będzie obowiązku noszenia maseczek na twarzy na ulicach, placach i innych przestrzeniach otwartych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Trzeba będzie je jednak zakładać wchodząc do sklepów, biur i innych budynków publicznych. To kolejny etap odmrażania gospodarki i życia publicznego.

27.05.2020

Uczelnie pracują zdalnie, ale część zajęć można prowadzić na miejscu

Szkolnictwo wyższe

Do końca roku akademickiego uczelnie będą pracować zdalnie - przypomina wiceminister nauki Anna Budzanowska w liście do rektorów. Dodaje jednak, że część zajęć może odbywać się na miejscu - chodzi m.in. o uczelnie artystyczne albo prowadzące zajęcia w laboratorium.

27.05.2020

Państwa UE wprowadzają zmiany w zakresie opodatkowania pracowników

PIT Prawo pracy Koronawirus

Odpowiedzią państw Unii Europejskiej na sytuację wywołaną przez pandemię koronawirusa było wdrożenie działań m.in. w zakresie podatków pracowniczych. Były to głównie odroczenia składania zeznań i zaliczek na PIT. Belgia wprowadziła dodatkowo dodatek za pracę w domu – wynika z raportu firmy doradczej PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

27.05.2020

Rynek pracy odczuł skutki pandemii już w końcu marca

Prawo pracy Koronawirus

Zagrożenie epidemiczne COVID-19 w Polsce odcisnęło piętno na rynku pracy już w pierwszym kwartale 2020 roku, mimo że główne ograniczenia wprowadzano dopiero na koniec marca - wynika z kwartalnego badania „Monitor Rynku Pracy” Głównego Urzędu Statystycznego. W ciągu zaś ostatnich dwóch tygodni kwartału zwiększył się m.in. odsetek osób niewykonujących pracy - z 5,8 proc. w II połowie marca 2019 roku do 19 proc. w analogicznym okresie br.

27.05.2020

Podsłuch coraz łatwiejszy i nadal poza kontrolą

Wymiar sprawiedliwości Policja

Za sześć miesięcy wejdzie w życie kolejna nowelizacja ustawy o Policji, po raz kolejny rozszerzająca katalog przestępstw, w których można stosować kontrolę operacyjną. Podsłuchy i inne działania służb stają się coraz częstsze i poza realną kontrolą. W ocenie prawników - najwyższy czas na zmiany i przemodelowanie obecnego systemu.

27.05.2020

Sytuacja w ośrodku w Gostyninie może wymknąć się spod kontroli

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zagrożenie koronawirusem spowodowało wprowadzenie dodatkowych restrykcji w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, co skutkuje napięciami pomiędzy umieszczonymi tam a personelem. Sytuacja jest o tyle trudna, że dawno już przekroczono pojemność ośrodka, w tej chwili jest w nim 86 osób, a tylko w czasie epidemii przyjęto 3

27.05.2020

Maseczka na brodzie, zakaz tylko w rozporządzeniu

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus

I rząd, i obywatele bardzo entuzjastycznie zabrali się za odmrażanie gospodarki. Tak, że wychodząc na ulicę, łatwo zapomnieć, że jakiekolwiek zakazy w ogóle jeszcze obowiązują. Tymczasem nie wszystkie zniknęły i kara za łamanie restrykcji jest równie wysoka, co dwa tygodnie temu.

27.05.2020

30-lecie wielkiej reformy i coraz mniej samorządu w samorządzie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Instrukcyjne prawo, ciągłe zmiany kluczowych przepisów, brak pieniędzy na wykonywanie zadań i odbieranie dochodów - to zdaniem samorządowców główne przeszkody w rozwoju samorządności. A, jak podkreślają, to samorządy są liderami w wykorzystywaniu środków UE, w nich rozwija się społeczeństwo obywatelskie, one też pełnią ważną rolę w rozwoju biznesu.

27.05.2020

Resort zdrowia ogranicza pensje personelowi medycznemu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nie każdy lekarz i pielęgniarka pracujący przy COVID-19 dostanie rekompensaty finansowe z tego tytułu, że nie może podjąć pracy w innym miejscu lub musi zrezygnować z zatrudnienia gdzie indziej. Resort zdrowia nie wypłaci dodatkowych pieniędzy tym pracownikom, którzy zajmowali się też pacjentami z innymi chorobami zakaźnymi.

27.05.2020

Klienci i kontrahenci cenzurowani bardziej niż pracownicy

Prawo pracy Koronawirus

Ograniczenie kontaktu bezpośredniego między pracownikami lub klientami do maksimum 15 minut oraz rejestrowanie danych osób przychodzących z zewnątrz: ich nazwisk, imion i numeru telefonu, a nawet mierzenie – za ich zgodą – temperatury - zaleca Centralny Instytut Ochrony Pracy. W ocenie ekspertów, jego wytyczne są tylko wskazówką. Nie mogą być wiążące.

27.05.2020

Fiskus niezbyt chętnie uwalnia pieniądze z rachunków VAT

Ordynacja VAT

Mimo apeli przedsiębiorców rząd nie zdecydował się na systemowe - w ramach tarczy antykryzysowej - uwolnienie środków zgromadzonych na rachunkach VAT przy podzielonej płatności. MF zapewnia, że o odblokowanie pieniędzy można wnioskować indywidualnie, a organy podatkowe traktują takie prośby priorytetowo. Obserwacje doradców podatkowych pokazują jednak, że w rzeczywistości fiskus nie jest aż tak przychylny.

27.05.2020