Zgodnie z przepisami, dofinansowanie przysługuje na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Mogą z niego skorzystać na przykład rodzice na pierwsze dziecko albo na kolejne dziecko, w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca życia i po ukończeniu 35 miesiąca życia dziecka - za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Dofinansowanie dotyczy opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub innej placówce. Do opłaty nie wlicza się kosztów wyżywienia dziecka w placówce. Co miesiąc ZUS wypłaci, więc kwotę faktycznej opłaty za pobyt dziecka w placówce w danym miesiącu wprowadzoną w rejestrze żłobków przez pracownika placówki, nie więcej jednak niż ustawowy limit 400 zł.

- Niezwykle ważne jest także to, aby placówki, które opiekują się dzieckiem uzupełniły za wszystkie miesiące odpowiednie dane, które potrzebne są, aby automatycznie przyznać dofinansowanie – apeluje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Brak wypełnienia w rejestrze żłobków wymaganych danych i nieścisłości w danych mogą spowodować wydłużenie czasu oczekiwania na środki lub w pewnych przypadkach wręcz uniemożliwić ich wypłatę - przestrzega.

Czytaj też: Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 – uchodźcami z Ukrainy >

Czytaj także: Wniosek o świadczenie żłobkowe tylko do końca maja>>

Dofinansowanie możliwe od stycznia 2022 r.

Rzeczniczka, zwraca uwagę, że rodzic może uzyskać dofinansowanie wstecz, począwszy od stycznia 2022 r., jeśli dziecko w tym miesiącu uczęszczało do żłobka. - Będzie to możliwe, jeśli wniosek wpłynie do nas do końca maja – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Czytaj w LEX: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Dostęp rodziców do danych z nagrań monitoringu w żłobku >

Z informacji rzeczniczki wynika, że ZUS przekaże dofinansowanie placówce za miesiące przypadające po 31 grudnia 2021 r., w których dziecko chodziło do danego żłobka. Po 31 maja 2022 r. można ubiegać się o dofinansowanie żłobkowe jedynie na bieżąco. W praktyce oznacza to, że wniosek złożony po 31 maja 2022 r. będzie skutkować przyznaniem dofinansowania od miesiąca złożenia wniosku do ZUS. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony w ciągu 2 miesięcy od rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka, w takiej sytuacji dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce. 

Informacja o kwocie środków przekazanych przez ZUS na rachunek placówki będzie dostępna dla rodziców na ich indywidualnym koncie PUE ZUS.

Czytaj w LEX: Grotkiewicz Magdalena, Zasady ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce na terenie gminy >