Przepisy o nieodebranych przesyłkach znowelizowane

Rynek i konsument

Podmioty świadczące usługi pocztowe w pewnych okolicznościach mają obowiązek dostarczania zawartości niedoręczonych przesyłek staroście. Nowelizacja, która likwiduje odesłania do nieobowiązujących już przepisów Kodeksu cywilnego w tej sprawie, trafi do podpisu prezydenta.

16.05.2019

Więcej gruntów na cele Mieszkania Plus

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie dysponował większą ilością terenów, które będzie można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe.W czwartek Sejm uchwalił nowelizację, która wprowadza zmiany.  

16.05.2019

Nie będzie kryterium dochodowego przy "500 plus" - prezydent podpisał ustawę

Pomoc społeczna Rynek

Prawo do świadczenia "500 plus" będą miały wszystkie dzieci do 18 lat bez kryterium dochodowego - zakłada to ustawą, którą podpisał prezydent. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci.

16.05.2019

Będzie łatwiej inwestować w nowoczesne sieci telekomunikacyjne

Administracja publiczna Nowe technologie

Zwiększanie dostępu obywateli i przedsiębiorców do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowego internetu, zwłaszcza na obszarach wykluczonych cyfrowo, czyli najczęściej na terenach wiejskich przewiduje projekt, który przyjął rząd.

14.05.2019

Przepisy ograniczające wywóz leków z podpisem prezydenta

Farmacja

Objęcie kryminalizacją każdego etap procederu polegającego na nielegalnym obrocie produktami leczniczymi zakłada nowelizacja prawa farmaceutycznego, którą w poniedziałek podpisał prezydent. Zmiany mają ukrócić wywóz leków za granicę, bo mimo kolejnego zaostrzania przepisów, coraz więcej leków refundowanych brakuje w polskich aptekach.

13.05.2019

Senat za obniżeniem podatku od kopalin

Nowe technologie Finanse

W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Danina zostanie obniżona o 15 proc. Zdaniem ekspertów, nie wpłynie to jednak na wzrost inwestycji w branży wydobycia miedzi i srebra. Lepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie podatku.

10.05.2019

Senat: Wpłata na niezgłoszony rachunek nie będzie kosztem

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będzie to tzw. biała lista podatników. Znajdą się tam również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Senat przyjął w czwartek nowelizację przepisów o VAT, CIT i PIT.

10.05.2019

Zmiany w ustawie o Karcie Polaka jeszcze do poprawek

Administracja publiczna

Trzy poprawki o charakterze redakcyjno-precyzującym do nowelizacji ustawy o Karcie Polaka, która rozszerza działanie Karty na wszystkie kraje świata zaproponował w czwartek Senat. Nowelizacja trafi teraz z powrotem do Sejmu.

10.05.2019

Senat też za ułatwieniami w obrocie ziemią

Administracja publiczna Budownictwo

Działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić także osoba nie będąca rolnikiem. Taką zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którą bez poprawek przyjął w czwartek Senat.

09.05.2019

Będą nowe oznaczenia na etykietach energetycznych

Środowisko Rynek i konsument

Lodówki, telewizory, pralki i inne tego typu produkty będą miały nowe etykiety informujące o zużyciu energii. To koniec oznaczeń typu A+++ dla najbardziej energooszczędnych urządzeń.

09.05.2019

Uczniowie dostaną dopłatę do podręcznika

Jest już projekt rozporządzenia ws. programu Wyprawka Szkolna. W roku szkolnym 2019/2020 pomoc w ramach programu otrzyma 41 473 uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Maksymalna dopłata wyniesie 445 złotych.

09.05.2019

Samorządy pozytywnie o kolejnym projekcie ustawy śmieciowej, ale wciąż są wątpliwości

Środowisko

Resort środowiska uwzględnił apele samorządowców o odstąpienie od obowiązku rozdzielenia przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz o fakultatywność objęcia gminnymi systemami nieruchomości niezamieszkałych. Jednak wątpliwości wciąż budzą zapisy o możliwości dotowania przez gminy gospodarki odpadami komunalnymi.

08.05.2019

Zmiany w programie Dobry start mają ułatwić urzędnikom pracę

Pomoc społeczna

Zmiana terminów przyjmowania i rozpatrywania wniosków o świadczenie Dobry start i wniosków o świadczenie wychowawcze ma umożliwić lepszą organizację pracy w urzędach i otrzymanie wsparcia przez rodziny na czas. Trwają konsultacje projektu ustawy o świadczeniu Dobry start.

08.05.2019

Rząd dofinansuje lokalne przewozy autobusowe

Samorząd terytorialny

Dopłaty do uruchamiania nierentownych przewozów mają zachęcić do odtworzenia zlikwidowanych połączeń autobusowych. Rząd przeznaczy w tym roku 300 mln zł na dofinansowanie Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Samorząd będzie musiał dopłacić do kwoty deficytu danego przewozu nie mniej niż 10 proc. środków własnych.

07.05.2019

Urząd musi informować, jak przetwarza nasze dane

Administracja publiczna

Zmiany w zakresie ochrony danych osobowych w administracji przewidują, że obywatel w każdym kontakcie z urzędem ma zagwarantowane prawo do informacji o tym, kto jest administratorem jego danych, jakim podmiotom jego dane są powierzane i jaki jest zakres ich przetwarzania.

04.05.2019

RODO: nowe przepisy to pułapka dla wielu firm

RODO

W sobotę 4 maja zaczęły obowiązywać zmiany m.in. w prawie pracy, bankowym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym, oświatowym czy administracyjnym. To efekt tzw. ustawy wdrażającej RODO. Dostosowuje ona blisko 170 ustaw do wymogów unijnego rozporządzenia o ochronie danych. Niestety, ostatnie poprawki wprowadzone przez Sejm, mogą przynieść wielu firmom kłopoty.

04.05.2019

Kasy fiskalne – nowe przepisy już od 1 maja

VAT

Część firm już niedługo będzie musiało wymienić kasy fiskalne. Urządzenia z papierowym zapisem kopii będzie można kupować tylko do 30 czerwca 2019 roku. Jako pierwsi kasy wymienią m.in. przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów i sprzedawcy benzyny. W maju wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach.

29.04.2019

Po dane osobowo-adresowe z rejestru PESEL zgłosimy się do gmin

Zmianę podmiotu udostępniającego dane z rejestru PESEL zakłada nowela ustawy o ewidencji ludności, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z nowym obowiązkiem gminy będą udostępniać dane nie tylko z rejestrów lokalnych, ale także z centralnego.

24.04.2019