Sejm odrzucił poprawki Senatu do budżetu na 2020 r. 

Finanse publiczne

Sejm odrzucił w nocy z piątku na sobotę wszystkie 94 poprawki Senatu do budżetu na 2020 r., w tym wniosek dotyczący zwiększenia wydatków na onkologię o 1,9 mld zł, czy dodatkowych 4,6 mld zł na pensje dla nauczycieli. Za odrzuceniem poprawek Senatu opowiedziało się 228 posłów, przeciw było 207, a 12 wstrzymało się od głosu.

28.03.2020

Sejm za wydłużeniem niektórych terminów w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwalony w sobotę rano tzw. pakiet antykryzysowy przewiduje wydłużenie niektórych terminów w administracji. Zmienią się terminy wnoszenia opłat dotyczących użytkowania wieczystego i jego przekształcenia, rejestracji pojazdów czy podatków od nieruchomości. Ustawa stwarza też możliwość umarzania przez samorządy czynszów i lokalnych podatków.

28.03.2020

Posłowie za zmianami w gospodarce odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko

Lista spalarni do 31 grudnia, unieszkodliwianie odpadów medycznych i innych instalacjach do tego nieuprawnionych, zmiany w zakresie odpadów komunalnych i uprawnienia wojewody do ingerencji w zasady selektywnej zbiórki - to niektóre rozwiązania uchwalone przez Sejm dotyczące gospodarki śmieciowej.

28.03.2020

Nowa ustawa pozwala na zdalne sesje rad i korespondencyjne głosowanie w wyborach

Samorząd terytorialny

Sesje rad gmin, powiatów i sejmików województw będą mogły odbywać się zdalnie - zdecydował Sejm w uchwalonej w sobotę rano nowelizacji w ramach tzw. pakietu antykryzysowego. Zdalny tryb obradowania będzie mógł być prowadzony z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość oraz korespondencyjnie. Możliwe będzie też głosowanie korespondenyjne w wyborach.

28.03.2020

Sejm: Regulamin zmieniony, pakiet antykryzysowy może być uchwalony zdalnie

Administracja publiczna

Uchwalone w czwartek przez Sejm zmiany w regulaminie izby umożliwią obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana pozwoli na przeprowadzenie obrad zdalnych już w piątek, kiedy to Sejm ma zająć się przygotowaną przez rząd "tarczą antykryzysową".

26.03.2020

Skierowania do pracy przy zwalczaniu epidemii nie dla rodziców

Zawody medyczne Koronawirus

Przygotowywana przez Ministerstwo Zdrowia autopoprawka do projektu zmian w ustawach umożliwiających skuteczniejsze zwalczanie koronawirusa, ma zmodyfikować przepisy dotyczące kierowania do pracy osób, którzy są rodzicami. Wyłączeni z tego mają być rodzice dzieci do lat 14 oraz dzieci z niepełnosprawnościami.

26.03.2020

Pakiet antykryzysowy wydłuży terminy administracyjne i przesunie niektóre opłaty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wydłużenie terminów w związku z nabyciem lub zbyciem pojazdu, opłat za użytkowanie wieczyste i jego przekształcenie – to niektóre propozycje rządowego pakietu antykryzysowego, którego projekt trafił właśnie do Sejmu. Do tego dochodzą zmiany w zakresie finansów samorządowych i w gospodarce odpadami.

26.03.2020

Kwarantanna dla tych, co pracują tuż za granicą

Prawo pracy

Kto mieszka w Cieszynie, Zgorzelcu, Świnoujściu, a zarabia za granicą, musi się liczyć z przymusowym wolnym. Rozporządzenie ograniczające przemieszczenie się dotyczy też ruchu przygranicznego. Rozszerza bowiem obowiązek kwarantanny na osoby wykonujące czynności zawodowe w państwie sąsiadującym. Tym samym traktuje ich gorzej niż pracujących w Polsce.

25.03.2020

Kontrole na granicach przedłużone do 13 kwietnia

Administracja publiczna Prawo unijne Koronawirus

Kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen, zostają przedłużone do 13 kwietnia br. - stanowi opublikowane we po południu rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas kontrole te były przywrócone na okres od 15 do 24 marca.

24.03.2020

Łatwiej o pomoc dla zadłużonych – już obowiązuje nowelizacja prawa upadłościowego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem - to istota nowych przepisów, zawartych we wchodzącej 24 marca br. w życie nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe. Ich skutkiem mają prostsze postępowania o upadłość konsumencką.

24.03.2020

W czasie epidemii możliwa zdalna autoryzacja wyników badań laboratoryjnych 

Opieka zdrowotna Koronawirus

W związku z działaniami mającymi ograniczać rozprzestrzenianie się i zwalczanie koronawirusa Ministerstwo Zdrowia umożliwiło stosowanie zdalnej autoryzacji wyników badań laboratoryjnych. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw we wtorek. Samorząd diagnostów podchodzi do tej zmiany z rezerwą.

18.03.2020

Rozporządzenie ws. stanu zagrożenia epidemicznego opublikowane

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane w piątek Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

14.03.2020

Ustawa o zwalczaniu koronawirusa weszła w życie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

W niedzielę 8 marca weszła w życie ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Prezydent podpisał ją w sobotę, i tego samego dnia została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pojawiły się też już rozporządzenia do niej. Za ich sprawą wirus podajrzani o zarażenie COVID-19 mogą być poddani hospitalizacji czy kwatantannie.

08.03.2020

Spirytus do produkcji środków biobójczych bez akcyzy

Akcyza Koronawirus

Minister finansów wydał w sobotę rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony do produkcji środków biobójczych, które tego samego dnia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszło w życie.

07.03.2020

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z podpisem prezydenta

Samorząd terytorialny Budownictwo

Wsparcie finansowe dla inwestorów przy dodatkowych pracach wykonywanych podczas termomodernizacji, premiowanie inwestycji wprowadzających odnawialne źródła energii i większa pomoc dla samorządów remontujących budynki – to niektóre założenia nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent.

04.03.2020

Prezydent podpisał nowelę prawa budowlanego

Budownictwo

Uproszczona legalizacja samowoli budowlanych, podział projektu budowlanego na trzy części, zmiany w wykazie obiektów zwolnionych z uzyskiwania pozwolenia na budowę, pięcioletni termin dla stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie - takie zmiany wprowadza podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja prawa budowlanego.

04.03.2020