Ustawa zakazująca sprowadzania nieekologicznych kotłów podpisana przez prezydenta

Samorząd terytorialny Środowisko

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Przewiduje też administracyjne kary pieniężne za jego naruszenie, które wyniosą od 10 tysięcy złotych.

05.11.2019

Subwencja w 2023 r. wyższa o 14,2 proc.

Finansowanie oświaty

Resort edukacji przygotował projekt podziału subwencji oświatowej na 2023 - standard finansowy A wzrośnie o ok. 14,2 proc. Zmiany dotyczyć będą wag dla domów wczasów dziecięcych, szkół muzycznych oraz szkół branżowych. Zoptymalizowane ma też zostać finansowanie niepublicznych szkół policealnych i liceów ogólnokształcących dla dorosłych.

02.11.2019

Powrót do papierowego CIT-8 dla niektórych

CIT Rachunkowość

Od piątku, 25 października, niektórzy podatnicy podatku dochodowego nie będą musieli składać deklaracji CIT-8 w wersji elektronicznej. Żeby nie ponosić dodatkowych wydatków związanych chociażby z zakupem podpisu elektronicznego, będą mogli składać dokumenty w wersji papierowej. Na zmianie zyskają m.in. fundacje i stowarzyszenia.

24.10.2019

Łatwiej będzie o status polskiego związku sportowego

Administracja publiczna

Ułatwienie organizacjom uzyskania statusu polskiego związku sportowego - to cel uchwalonej w środę przez Sejm i przyjętej w piątek bez poprawek przez Senat nowelizacji ustawy o sporcie. Po zmianie będą mogły o to ubiegać się także dyscypliny sportu nie uznawane przez międzynarodowy ruch olimpijski.

18.10.2019

Senat za ułatwieniami w kontaktach obywatela z administracją

Administracja publiczna Nowe technologie

Stworzenie podstaw prawnych do działania systemu rejestrów państwowych, rejestru danych kontaktowych oraz udostępnienie usługi pozwalającej obywatelom na samodzielne pobranie odpisu aktu stanu cywilnego w postaci elektronicznej bezpośrednio z rejestru stanu cywilnego - to cele ustawy, którą przyjął bez poprawek Senat.

18.10.2019

Prezydent podpisał ustawę o pracy rybaków na morzu

Prawo pracy BHP

Wdrożenie do polskiego prawa zapisów Konwencji o pracy na morzu i Konwencji dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa, a także lepsze uregulowanie zasad zwierania umów o pracę oraz warunków pracy na statkach rybackich - to cele podpisanej przez prezydenta ustawy o pracy na statkach rybackich.

18.10.2019

MIiR: Bez zbędnych formalności w ewidencji gruntów w starostwach

Samorząd terytorialny Budownictwo

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane, a przy ich aktualizacji muszą dopełnić wielu, czasem zbędnych, formalności. Projekt ustawy zakłada aktualizowanie tych informacji z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

18.10.2019

Kontakt obywatela z urzędem będzie prostszy – Sejm uchwalił ustawę

Administracja publiczna Nowe technologie

Wprowadzenie ułatwień dla obywateli przez umożliwienie korzystania przez urzędników z rejestru danych kontaktowych, wyeliminowane kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji między obywatelem a urzędem i przyspieszenie załatwiania spraw urzędowych to główne cele zmian w prawie, które uchwalił Sejm.

16.10.2019

Mapy hałasu zapobiegną zagrożeniom - pierwsze do 2020 roku

Środowisko

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza do polskiego prawa strategiczne mapy hałasu. Będą je sporządzali zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi lub lotniskami oraz prezydenci miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

15.10.2019

Nowe kompetencje dla Wód Polskich - Prawo wodne z podpisem prezydenta

Środowisko Budownictwo

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie otrzyma nowe zadania, zmieniają się przepisy dotyczące finansowania niektórych zadań administracji wodnej oraz postępowań w sprawie pozwoleń i zgód wodnoprawnych. Nowelizacja Prawa wodnego ma też na celu implementację dyrektyw unijnych.

15.10.2019

Usprawnienie prac geodezyjnych przyspieszy proces budowlany

Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie szczegółowych zasad wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowanie relacji prawnych między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej to główne rozwiązania projektu ustawy, który przyjął rząd.

15.10.2019

Od stycznia nowe rygory w rozliczaniu VAT wewnątrz UE

VAT

Nowy rok przyniesie rewolucję w rozliczaniu transakcji towarowych. Chodzi m.in. o zerową stawkę VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zmiany dotkną również magazynów konsygnacyjnych i dostaw łańcuchowych. Eksperci podkreślają, że nowe przepisy mogą okazać się niekorzystne. Radzą, aby przygotowania do nich zacząć już dzisiaj.

15.10.2019

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Finanse

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przedłuża na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału, została podpisana przez prezydenta - poinformowała w piątek kancelaria Prezydenta RP.

11.10.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

Rozporządzenie o częstszych ostrzeżeniach o smogu podpisane

Środowisko

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podpisał w piątek rozporządzenie obniżenia poziomów informowania i alarmowania o smogu. Po jego wejściu w życie częstsze będą ostrzeżenia dla mieszkańców o wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza.

04.10.2019