Prawo.pl
Wsparcie jednostek systemu ochrony zdrowia po okresie wzmożonych działań związanych z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19 - to cel zmian, jakie przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projektowane przepisy zakładają także optymalizację wydawania środków publicznych na ochronę zdrowia.
Krzysztof Sobczak
08.11.2022
Finansowanie zdrowia
Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.
Katarzyna Nocuń
08.11.2022
Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Problemy finansowe podmiotów leczniczych – pogłębiane chociażby przez wzrost cen energii – powodują konieczność poszukiwania oszczędności w kosztach działalności. Jednak nigdy oszczędności te nie mogą być generowane poprzez zmniejszenie pracownikom poziomu gwarantowanych im wynagrodzeń. Tego rodzaju problemy coraz częściej dotykają ratowników medycznych, których sytuacja prawna jest niejednoznaczna.
Konrad Dyda
08.11.2022
Zawody medyczne
W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie 5639 poprawnych formalnie wniosków. W ramach pierwszego etapu rekrutacji 4482 osoby zostały zakwalifikowane na wolne miejsca specjalizacyjne: w tym 3218 w ramach rezydentury i 1264 w trybie pozarezydenckim - poinformowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Krzysztof Sobczak
07.11.2022
Zawody medyczne

Specjalistyczne usługi opiekuńcze mają być tańsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Zmiana zasad odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, tak by były tańsze dla odbiorców oraz skrócenie okresu wymaganego doświadczenia zawodowego dla świadczących te usługi to niektóre zmiany zaproponowane przez resort rodziny i polityki społecznej. Obecnie rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia.
Beata Dązbłaż
07.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Listopadowa lista refundacyjna obfituje w wiele zmian – zyskali pacjenci onkologiczni i ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. stwardnienie rozsiane). M.in. od 1 listopada zaczęła obowiązywać refundacja trzech nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu raka piersi. W sporej ilości leków obniżone zostały ceny bądź dopłaty pacjenta.
Katarzyna Redmerska
07.11.2022
Finansowanie zdrowia Farmacja
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie zaburzeń słuchu za pomocą kosztownych wszczepialnych protez. Jednak, gdy już po gwarancji procesor dźwięku w implancie słuchowym zepsuje się, dorośli pacjenci czekają kilka lat na jego wymianę. Są stawiani pod ścianą, bo bez sprawnego urządzenia tracą możliwość komunikowania się. Naprawiają więc procesor, jeśli mają taką możliwość, na swój koszt.
Beata Dązbłaż
07.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Sanatorium to miejsce, gdzie chory może zadbać o zdrowie. Istnieje możliwość dofinansowania wyjazdu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu dofinansowanie ma służyć prewencji rentowej, dlatego też wsparcie kierowane jest do pacjentów, których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Dla ZUS ważne jest, że ma to służyć prewencji rentowej.
Katarzyna Redmerska
05.11.2022
Pacjent
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy oraz apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Należy przy tym uwzględnić rodzaje i nasilenie występujących zagrożeń.
Dorian Lesner
04.11.2022
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Naczelna Izba Aptekarska zwołała na 7 listopada nadzwyczajne zebranie swojego prezydium w sprawie opłat rocznych, które miałyby ponosić m.in. apteki, punkty apteczne i hurtownie farmaceutyczne na działania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Do 26 listopada trwają konsultacje publiczne projektu, ale pomysł Ministerstwa Zdrowia już wzbudził kontrowersje: zwolnione z opłat miałyby być m.in. kioski i stacje paliw, które sprzedają leki.
Beata Dązbłaż
03.11.2022
Farmacja
Tarcza, która ma chronić szpitale jako podmioty wrażliwe przed skokiem cen energii elektrycznej, nie wystarczy. Rachunki i tak wzrosną o kilkadziesiąt procent. Dlatego rząd przygotowuje dla szpitali program wsparcia fotowoltaiki. Z kolei zarządzający placówkami szukają oszczędności, wyłączając zewnętrzne oświetlenie i telewizory na szpitalnych salach. Cięcie kosztów ma jednak granice: pacjent ma prawo m.in. do ładowania telefonu.
Katarzyna Nocuń
03.11.2022
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zaalarmowało Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) w sprawie strażaków, którzy mają się szkolić w karetkach pogotowia. Ratownicy medyczni podkreślają, że udział osób nieuprawnionych, czyli niewykonujących zawodu medycznego w udzielaniu świadczeń, narusza prawo pacjenta do tajemnicy o jego stanie zdrowia.
Beata Dązbłaż
02.11.2022
Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO
Jeszcze w tym roku rząd planuje przyjąć kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030. Program stawia na opiekę środowiskową i trzy poziomy referencyjne w modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także na edukację i monitoring skuteczności programu.
Beata Dązbłaż
02.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Pacjent nie ma obowiązku korzystania z opieki koordynowanej, nawet jeśli przychodnia ma w tej sprawie podpisaną umowę z NFZ. Fundusz wyjaśnia wątpliwości lekarzy, którzy zastanawiają się nad wdrożeniem nowego modelu współpracy z pacjentem. Gotowych na to jest niewiele poradni POZ. Z ankiety przeprowadzonej wśród przychodni wynika, że mowa o mniej niż 10 proc. podmiotów.
Beata Dązbłaż
02.11.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Nowoczesne i skuteczne terapie dla pacjentów z postacią ciężkiego atopowego zapalenia skóry (AZS) od 1 listopada wchodzą na listę refundacyjną. Leczenie otrzymają dzieci i młodzież, którzy są szczególnie narażeni na problemy psychiczne związane z objawami tej choroby. Do tej pory w Polsce był dostępny wyłącznie jeden lek, z którego mogli skorzystać jedynie pacjenci dorośli.
Katarzyna Redmerska
01.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Elektroniczna karta zgonu od 1 marca 2023 r.

Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Centrum e-Zdrowie pracuje obecnie nad wprowadzeniem elektronicznych kart zgonu i kart urodzeń. Ma to na celu zautomatyzowanie przekazywania danych zawartych w tych kartach do rejestrów państwowych i innych instytucji publicznych. W rezultacie ma to poprawić płynność obsługi obywateli. Funkcjonalność ta ma być udostępniona od 1 marca 2023 r.
Iwona Kaczorowska-Kossowska Beata Dązbłaż
01.11.2022
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

W połowie 2023 r. ma być nowe prawo o cmentarzach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W projektowanej ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie będzie zgody na pochówek w formie rozsypania prochów ludzkich na wydzielonej i przeznaczonej do tego części cmentarza: ogrodzie lub łące pamięci. Nowa ustawa ma jednak zawierać wiele zmian. Pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda zapowiada, że rząd ma przyjąć projekt do końca roku, a nowa ustawa wejść w życie 1 czerwca 2023 roku.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
31.10.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Praca operatorów centrum powiadamiania ratunkowego (CPR), czyli numeru 112, wymaga od nich racjonalnego i trzeźwego myślenia. Wydłużenie ich dyżuru do 16 godzin zwiększy ryzyko błędu i obniży bezpieczeństwo obywateli, zamiast je podnieść - mówią związkowcy. Krytykują także proponowane przez MSWiA wprowadzenie dyżurów domowych i konieczność stawienia się operatora w pracy w ciągu czterech godzin od wezwania.  
Beata Dązbłaż
31.10.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Większość z placówek nie zrealizowała w ostatnich dwóch latach w całości kontraktów zawartych z NFZ, co było efektem zaangażowania się w zwalczanie COVID-19 i ograniczenie przyjęć pozostałych pacjentów. Wartość udzielonych świadczeń była niższa niż w 2019 roku, czyli przed pandemią o ponad 20 proc. - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Katarzyna Redmerska
31.10.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wszyscy mieszkańcy gminy korzystający z lecznictwa uzdrowiskowego na terenie tej gminy będą zwolnieni z opłaty uzdrowiskowej – bez względu na to, czy mieszkają na terenie uzdrowiskowym czy też poza nim - takie zmiany chce wprowadzić sejmowa Komisja Petycji.
Monika Sewastianowicz
30.10.2022
Sądy rodzinne często potrzebują opinii psychiatrycznych. Tymczasem kryzys w psychiatrii to skutecznie utrudnia, biegłych sądowych specjalizujących się w tym zakresie jest mało, to z kolei odbija się na czasie sporządzenia opinii. Sędziowie mówią, że zdarza się im lub ich asystentom, regularnie dzwonić do lekarzy spoza listy i niemal... błagać o wsparcie w charakterze biegłego ad hoc.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
29.10.2022
Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ma być przynajmniej jedno pomieszczenie dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia na terenie każdego garnizonu policji i co najmniej pięć policyjnych izb dziecka w kraju. Tak zakłada projekt rozporządzenia MSWiA. Koszt tego przedsięwzięcia oszacowano na 4 mln zł.
Maria Dec-Kiełb
29.10.2022
Niepełnosprawność
Są sytuacje, w których rodzina zmarłej osoby może poprosić o sekcję zwłok. Placówki medyczne nie mają jednak obowiązku wykonywania jej na żądanie. Zdarzają się sytuacje, w których najbliżsi osoby zmarłej mogą sądownie wywalczyć przeprowadzenie sekcji – muszą udowodnić, że przyczyna śmierci, jaką umieszczono w karcie zgonu jest niejasna i zbyt ogólna.
Katarzyna Redmerska
29.10.2022
Opieka zdrowotna
Przychodzi pacjent do lekarza, a gdy ten wypisuje mu receptę, w systemie elektronicznym pojawia się alert, że chory może mieć problem z jej realizacją, bo dostępność leku jest zagrożona. Takiego rozwiązania domagają się lekarze. Wówczas mogliby przepisać pacjentowi dostępny zamiennik, a pacjent nie musiałby szukać medykamentu w całym kraju. Obecnie często jest to konieczne.
Katarzyna Nocuń
29.10.2022
Pacjent Farmacja
Centrum e-Zdrowia ogłosiło nabór do pilotażu w zakresie obsługi funkcjonalności medycyny szkolnej. W pilotażu weźmie udział maksymalnie 20 podmiotów. Realizowany będzie już w tym roku szkolnym. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października. Zainteresowane podmioty muszą posiadać odpowiedni potencjał oraz certyfikaty służące do obsługi e-recepty oraz e-skierowania.
Monika Sewastianowicz
28.10.2022
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Pacjent ciężko przeszedł zakażenie koronawirusem. Po wypisaniu ze szpitala do domu nadal skarżył się na trudności w oddychaniu. Nie udało mu się wypożyczyć koncentratora tlenu oraz pulsoksymetru, więc podjął decyzję o zakupie tych urządzeń. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił jednak zwrotu poniesionych kosztów. Sądy administracyjne przyznały rację organowi, ponieważ przepisy nie przewidują takiego uprawnienia.
Dorian Lesner
28.10.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadali, że ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną mogłaby wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Projekt nie trafił jednak jeszcze do Sejmu. Nie ma nawet raportu z konsultacji społecznych, które rozpoczęły się rok temu. Natomiast zmiany są potrzebne. Kilkuletni pilotaż pokazał, że Krajowa Sieć Onkologiczna jest właściwą drogą do poprawy jakości leczenia onkologicznego w Polsce.
Katarzyna Redmerska Katarzyna Nocuń
27.10.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Na rekompensatę wypłacaną "szybką ścieżką", będą mogli liczyć wyłącznie pacjenci, którym udzielono świadczeń w szpitalach. Mimo tego że obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych obejmie także m.in. POZ i poradnie specjalistyczne. W dodatku projekt w obecnym kształcie wyklucza możliwość otrzymania przez pacjenta świadczenia kompensacyjnego w przypadku powikłań.
Katarzyna Nocuń
26.10.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Kolejki pacjentów czekających na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) mają być mniejsze, gdyż już od nowego roku przy każdym SOR-ze i w każdym szpitalu będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna. Takie zmiany zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 
Katarzyna Nocuń
25.10.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Nowelizacja przepisów o VAT w zakresie opodatkowania wyrobów medycznych postawiła podmioty z branży medycznej w niełatwej sytuacji. W praktyce pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy po nowelizacji dostawcy wyrobów medycznych mogą nadal stosować obniżoną stawkę VAT – pisze Justyna Kowalik z Enodo Advisors.
Justyna Kowalik
25.10.2022
VAT Doradca podatkowy Opieka zdrowotna