Już za tydzień rząd chce przyjąć narodową strategię szczepień przeciwko Covid-19. Dziś przedstawił projekt. Dokument opisuje zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, ale także proces zakupów i finansowanie, oraz dystrybucję i logistykę. Szczepienie ma zwalniać z kwarantanny. Obejmie też służby mundurowe. We wtorek 15 grudnia strategia ma być przyjęta przez rząd.
Jolanta Ojczyk
08.12.2020
Opieka zdrowotna

Szczepienia na grypę od pracodawcy już bez PIT

PIT Rachunkowość Opieka zdrowotna
Minister finansów podpisał przepisy o zaniechaniu poboru podatku od szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku. Oznacza to, że część firm będzie musiała skorygować wcześniejsze rozliczenia.
Krzysztof Koślicki
08.12.2020
PIT Rachunkowość Opieka zdrowotna
List otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wycofanie się z inicjatywy prawnego dopuszczenia aborcji w przypadkach tzw. letalnych wad płodu, skierowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Jego autorzy zwrócili się także do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października.
Krzysztof Sobczak
08.12.2020
Finansowanie zdrowia
Obowiązująca od 29 listopada nowelizacja przepisów miała w zamyśle ustawodawcy dać podstawy do karania osób łamiących przepisy związane z zapobieganiem epidemii, np. wymóg noszenia maseczek. Nie jest to jednak oczywiste, ponieważ rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane dzień wcześniej. Czy można więc przyjąć, że realizuje ono dyrektywę ustawy?
Monika Sewastianowicz
08.12.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
W dobie pandemii Polska upraszcza formalności dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Będą oni mogli podjąć pracę w naszym kraju bez nostryfikacji dyplomu. Zmiany przepisów nie mogą się doczekać dyrektorzy szpitali, ale eksperci ostrzegają: po uproszeniu zasad polski rynek medyczny otworzy się praktycznie dla wszystkich, a pacjentów będą leczyć medycy o niepewnych kwalifikacjach.
Beata Lisowska
08.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek w Brukseli tymczasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi i zestawów testowych. Tymczasowe regulację będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.
Krzysztof Sobczak
07.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prezydent Olsztyna odwołał w poniedziałek dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska. To reakcja na odpowiedź w ankiecie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że szpital nie wykonuje zabiegów przerywania ciąży w związku w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wyrok z 22 października, który nie został dotąd opublikowany.
Krzysztof Sobczak
07.12.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna

Podatek cukrowy już od stycznia 2021 roku

Ordynacja Finansowanie zdrowia
Przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży będą wnosić opłaty związane ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Chodzi o tzw. małpki. Specjalna opłata będzie też nałożona na napoje słodzone. Przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać w styczniu 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
07.12.2020
Ordynacja Finansowanie zdrowia
Przygotowania do wielkiego programu szczepień przeciw COVID-19 idą pełną parą. Trwa już nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień, a w poniedziałek rząd rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień. Jako pierwsi zaszczepieni mają zostać pracownicy ochrony zdrowia.
Agnieszka Matłacz
07.12.2020
Opieka zdrowotna
Tajemnica lekarska jest jednym z fundamentów zawodu lekarza. Co istotne - jak wynika z orzecznictwa - tajemnica zawodowa nie jest ustanowiona w interesie osoby wykonującej dany zawód - w tym przypadku lekarza, lecz w interesie jego pacjenta. O tym czy można z niej zwolnić decyduje sąd na wniosek prokuratora. Za jej naruszenie grozi nawet dwa lata więzienia.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
06.12.2020
Wymiar sprawiedliwości

Operacja szczepienia Polaków może się nie udać

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Warunki ogłoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które muszą spełnić placówki medyczne, by szczepić Polaków przeciwko Covid-19, są nie do spełnienia. Sprawią, że program nie zadziała, bo małe poradnie nie są w stanie zaszczepić 180 osób tygodniowo. Ponadto rząd wciąż nie mówi o logistyce dostarczania szczepionek.
Jolanta Ojczyk
05.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Pytanie do premiera: Kiedy kara "epidemiczna" dla przedsiębiorcy?

Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jeśli przedsiębiorcy mieliby być karani za naruszenia ograniczeń ustanowionych w związku z epidemią, to co miałoby być do tego podstawą. Prawomocny wyrok sądu, czy wystarczy decyzja organu administracyjnego, albo nieprzyjęty mandat wystawiony przez policjanta - pyta premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister zdrowia bez podstawy prawnej wprowadził obowiązek poddania się kwarantannie dla wracających do kraju. Ponieważ nie był do tego ustawowo uprawniony, to efektem było bezprawne pozbawianie wolności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I ostrzega rząd, że ponieważ to objęło tysiące osób, to mają one prawo do żądania odszkodowania od Skarbu Państwa.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Tylko do 11 grudnia można przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Wnioski można przesłać tylko elektronicznie. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki konkursu mają być znane już 17 grudnia.
Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
04.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wskutek przedłużającej się pandemii koronawirusa kondycja uzdrowisk wyraźnie osłabła. W tym roku nie działają już pięć miesięcy. Sanatoria ostrzegają, że bez wsparcia rządu czeka je bankructwo. Chcą refundacji kosztów za utrzymanie gotowości obiektów do przyjęcia pacjentów. Część z nich jednak próbuje zarabiać mimo obostrzeń.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
04.12.2020
Finansowanie zdrowia
Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejska Agencja Leków mają dostać większe uprawnienia. Dzięki temu mają sprawniej ochraniać obywateli UE i reagować na kolejne epidemie. Komisja Europejska poinformowała też o podjęciu pierwszych kroków w kierunku utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej.
Katarzyna Redmerska
03.12.2020
Opieka zdrowotna
Konieczne jest ustanowienie odpowiedniej kompensacji dla lekarzy, którzy zachorowali na COVID-19 - uważa Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Według organizacji, powinna ona obejmować pełne pokrycie utraconych dochodów, kosztów leczenia i rehabilitacji oraz opieki nad osobami pozostającymi na ich utrzymaniu w przypadku śmierci.
Krzysztof Sobczak
03.12.2020
BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Pandemia nie rozwiązuje problemów finansowych szpitali, a abolicji nie będzie

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szpitale samorządowe od blisko dwóch miesięcy działają w trudnej sytuacji obciążenia systemu ochrony zdrowia związanego z drugą falą epidemii koronawirusa. W tym krytycznym czasie wszystkie nierozwiązane przed epidemią problemy, jak niedofinansowanie procedur czy braki kadrowe, są szczególnie dotkliwe, a ze zdwojoną mocą wyjdą po zakończeniu pandemii.
Hanna Hendrysiak
03.12.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szczepionki przeciwko koronawirusowi będą dobrowolne i darmowe. Będą realizowane w ośrodkach zdrowia, centrach szczepień w szpitalach rezerwowych, ale też w punktach mobilnych. 4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowa, mieszkańcy domów pomocy społecznej i osoby starsze.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
02.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje. Nie ma podstaw aby szpitale odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany - przypomina Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I informuje, że niektóre placówki medyczne jednak stosują się do tego wyroku.
Krzysztof Sobczak
02.12.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
W zakładach pracy obowiązek zakrywania ust i nosa pozostaje, ale pracodawca może go znieść. Można też już spożywać posiłki i napoje bez maseczki. Takie zmiany w rozporządzeniu o nakazach i zakazach w związku z epidemią zostały wprowadzone od dziś, czyli środy 2 grudnia. Co do zasady zwolniono też z obowiązku noszenia maseczki pracowników urzędów, sądów i uczelni. Jak alarmowaliśmy w Prawo.pl od soboty 28 listopada maseczki trzeba było nosić w pracy, nawet podczas jedzenia.
Jolanta Ojczyk
02.12.2020
BHP Koronawirus a prawo
Pilotaż działalności centrów zdrowia psychicznego ma zakończyć się do 31 grudnia 2022 roku – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Pierwotnie miał trwać nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 roku. Zmiana uzasadniona jest sytuacją związaną z pandemią COVID, która zaburzyła proces testowania rozwiązań przygotowanych w ramach programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - stwierdza Rada Ministrów. Ale jednocześnie zastrzega, że sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania wybór właściwej daty tej publikacji. - Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności - czytamy w ogłoszonym we wtorek rządowym stanowisku.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
W pierwszym etapie działalności szpitala tymczasowego sfinansujemy maksymalnie do 56 łóżek. Naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z posiadanej bazy zostanie zajętych – wynika z podpisanego we wtorek zarządzenia prezesa Nrodowego Funduszu Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta wydał wytyczne, które pozwolą zgodnie z RODO udzielić osobie bliskiej informacji o stanie zdrowia pacjenta w podmiotach udzielających mu świadczeń. Przede wszystkim przedstawiciel szpitala musi potwierdzić tożsamość kontaktującego się. Wytyczne podpowiadają pytania, jakie można w tym celu zadać. Po drugie personel medyczny nie może rozmawiać z prywatnej komórki.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
RODO
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Biznes za senackimi poprawkami do ustawy o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Senat przyjął 27 listopada br. ustawę o zawodzie farmaceuty, ale wprowadził do niej poprawki. Podobają się one przedsiębiorcom z branży aptecznej, których zdaniem na etapie prac senackich udało się usunąć zapisy godzące w prawa pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców. Dlatego apelują do posłów o przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez Senat.
Prawo.pl
01.12.2020
Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Zmienią się wymagania dla położnych z krajów UE, które chcą pracować w Polsce. Ponadto to Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych będzie zbierała dane o wszystkich osobach wykonujących okazjonalnie w naszym kraju zawód pielęgniarki. Takie zmiany przewiduje nowelizacja przygotowana przez resort zdrowia. Zdaniem pielęgniarek to za mało.
Katarzyna Redmerska
01.12.2020
Zawody medyczne
Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował apel do społeczeństwa i lekarzy, w którym pokazuje jak niebezpieczne zasady dostępu do wykonywania zawodu lekarza osobom z krajów trzecich uchwalił Sejm. Krytykuje rezygnację z wymogu znajomości języka polskiego, brak obowiązku wykonywania zawodu lekarza w ostatnich pięciu latach, a także zbyt krótki termin na rozpatrzenie wniosku.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Zawody medyczne
W budynkach użyteczności publicznej noszenie maseczki jest obowiązkowe, nawet gdy w danym pomieszczeniu przebywa tylko jedna osoba. Na spokojny oddech bez maseczki w samotności nie można sobie więc pozwolić w urzędzie, szkole, uczelni, sądzie. W praktyce ministrowie, włodarze miast, nawet gdy pracują samotnie w wielkim gabinecie, muszą mieć zakryty nos i usta.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo