Po pożarze w escape roomie zmiany w prawie

BHP Prawo gospodarcze

Właściciele lub zarządcy escape roomów będą musieli co najmniej raz na dwa lata sprawdzać możliwości ewakuacji oraz spełnianie wymagań przeciwpożarowych - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia, które trafiło do opiniowania.

09.01.2019

Są wzory dokumentów dla urzędów i właścicieli gruntów w związku z ustawą uwłaszczeniową

Budownictwo Prawo gospodarcze

Resort rozwoju udostępnił wzory dokumentów, które mają pomóc w realizacji ustawy przekształcającej użytkowanie wieczyste we własność. Urzędy mogą skorzystać m.in. z wzoru zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. Mieszkańcom może przydać się szablon wniosku o wydanie zaświadczenia o własności lub zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty z wnioskiem o bonifikatę.

09.01.2019

Zmiany w pomocy społecznej czekają na decyzję rządu

Pomoc społeczna

Przygotowywane przez rząd zmiany w przepisach mają doprecyzować zasady kontroli nad prywatnymi domami pomocy społecznej. Proponowane jest też poszerzenie kręgu osób zwolnionych z odpłatności za pobyt osoby bliskiej w takiej placówce.

08.01.2019

Zamówienia publiczne: jakie kryteria wybrać poza ceną

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych opublikował właśnie poradnik dotyczący zasad oceny ofert. Pierwsza część jest teoretyczna, druga praktyczna. W niej są podane przykłady kryteriów pozacenowych dla konkretnych zamówień, np. na usługi projektowe, roboty budowlane czy informatyczne.

08.01.2019

Samorządy wciąż obawiają się wzrostu cen energii

Środowisko Finanse publiczne Akcyza Prawo gospodarcze

Uchwalona przed końcem roku ustawa znosząca podwyżki cen energii przyniosła pewne korzyści samorządom, jednak nie wszystkim. Pozostały niekorzystne umowy i obawy o dalsze wzrosty kosztów. Nie ma też obiecanego zespołu ekspertów samorządowo-rządowych.

08.01.2019

Logo miasta przyjęte wbrew woli mieszkańców

Samorząd terytorialny

Międzychód używa dwóch logotypów, które promują miasto. Zaproponowana przez miasto grafika nie spodobała mieszkańcom. Woleli stare logo. Ale miasto za nowy już zapłaciło i zaczęło go stosować.

05.01.2019

Samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na drogi, trwa nabór wniosków

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie dróg samorządowych w 2019 roku. Do 8 lutego można składać wnioski o dofinansowanie dróg samorządowych ze środków rezerwy subwencji ogólnej, której dysponentem jest minister finansów w porozumieniu z ministrem infrastruktury.

05.01.2019

Uwłaszczenie na gruntach państwowych może być na podobnych warunkach jak w samorządzie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewodowie będą mogli dostosować wysokość bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa do tej na gruntach samorządowych. Ma to zapewnić, że na gruntach Skarbu Państwa nikt nie będzie w gorszej sytuacji. Projekt odpowiednich przepisów ma trafić do Sejmu jeszcze w styczniu.

03.01.2019

Ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”

Samorząd terytorialny

Program zapewnia wsparcie finansowe dla gmin na dożywianie mieszkańców. To forma pomocy dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin w trudnej sytuacji.

03.01.2019

Pieniądze na pomoc społeczną w zasięgu samorządów

Pomoc społeczna

Samorządy mogą wnioskować o dotacje z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na wsparcie seniorów, pomoc osobom chorym psychicznie i wykluczonym. To ostatnie dni naborów, przypominamy terminy.

03.01.2019

10 miast przybyło na mapie Polski

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark od 1 stycznia 2019 roku otrzymają status miast. Ten status przywrócony zostanie także miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Społeczności tych miejscowości liczą na większy prestiż i nowe szanse rozwojowe.

01.01.2019

Od nowego roku znika użytkowanie wieczyste

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpi z mocy prawa i będzie odpłatne. Opłatę można uiszczać w ratach przez 20 lat, tak jak obecnie za użytkowanie wieczyste. Prawo przewiduje też bonifikaty, jeżeli właściciel wniesie opłatę jednorazową. Te będą jednak zależne m.in. od decyzji samorządów.

28.12.2018

Rząd uderzy w nielegalne placówki opiekuńcze? Projekt na etapie Rady Ministrów

Opieka zdrowotna

Celem opracowywanej ustawy jest ograniczenie nieprawidłowości w miejscach, które nielegalnie, omijając obowiązujące przepisy świadczą usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Na problem zwracał uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, podnosząc że w tych miejscach, znajdujących się poza jakąkolwiek kontrolą, może dochodzić do tortur.

28.12.2018