FOR: Mniejsze miasta nie zyskają na deglomeracji

Administracja publiczna

Przenoszenie urzędów centralnych z Warszawy i urzędów wojewódzkich ze stolic województw do mniejszych miast byłoby błędem – uważa Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zdaniem eksperta decyzje pozostaną scentralizowane, bo dyskusja dotyczy jedynie zmiany lokalizacji urzędów centralnych, a nie przeniesienia ich kompetencji do samorządów.

12.07.2019

Urzędy muszą zadbać o zabezpieczenie dokumentów

Administracja publiczna

Ustawa o dokumentach publicznych, która wchodzi w życie w piątek, ma zapewnić większe bezpieczeństwo przechowywania m.in. dowodów osobistych czy paszportów. Urzędy będą musiały zapewnić odpowiednie szafy czy pomieszczenia, a także rejestrować do nich dostęp. A to oznacza dodatkowe wydatki.

12.07.2019

Rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami 21 tez samorządowych

Samorząd terytorialny

Samorządowcy chcą, żeby na bazie uwag mieszkańców powstało 21 postulatów, które zostaną przedstawione partiom politycznym. Samorządowe tezy mają być podstawą do przygotowania konkretnych projektów ustaw, które zostaną przekazane parlamentarzystom.

11.07.2019

Samorządy nie zmieszczą więcej uczniów w liceach

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W wielu miastach nie ma już miejsc dla chętnych do szkół średnich. Samorządy twierdzą, że dobrze przygotowały się do zmian - przekształciły gimnazja, stworzyły nowe oddziały w istniejących szkołach. Jednak część budynków nie pomieści więcej uczniów. Wielu absolwentów tzw. podwójnego rocznika, nawet tych najlepszych, nie dostanie się w tym roku do wymarzonej szkoły.

11.07.2019

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

10.07.2019

Sporne roszczenia o dotacje dla przedszkoli niepublicznych od samorządów

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Według Związku Miast Polskich roszczenia przedszkoli niepublicznych zagrażają stabilności finansów samorządów. Placówki chcą zwrotów dotacji sprzed lat, a w przypadku większych miast mogą to być miliony złotych. Z naszych rozmów wynika, że niektóre gminy mogły zaniżać dotacje. Wszystko przez luki w prawie.

10.07.2019

Zarzuty złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych dla marszałka pomorskiego

Samorząd terytorialny

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego usłyszał w prokuraturze sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Mieczysław Struk nie zgadza się z ustaleniami służb i podkreśla, że nie ma szczegółowej instrukcji sporządzania oświadczeń.

09.07.2019

Samorządy chcą wykazać, ile dokładają do zadań zleconych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządowcy chcą uwzględnienia w klasyfikacji budżetowej wydatków, które ponoszą na zadania zlecone. Według nich wydawanie pieniędzy na te zadania powinno być przejrzyste, a wprowadzenie klasyfikacji bardzo by to uprościło. Innego zdania jest resort finansów.

09.07.2019

Ministerstwo Cyfryzacji sprawdziło, gdzie zarejestrowano najwięcej pojazdów

Administracja publiczna Prawo AI

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w pierwszej połowie roku zarejestrowano w Polsce 900 tysięcy pojazdów. Najwięcej w Warszawie - ponad 60 tysięcy. Z raportu bazy CEPIK wynika też, że Polacy chętnie korzystają w systemie z takich e-usług jak Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus.

08.07.2019

Mieszkańcy nie chcieli oceniać raportów o stanie samorządów

Samorząd terytorialny

Do 30 czerwca br. wszystkie samorządy przeprowadziły sesje, podczas których debatowały nad raportami o stanie swoich jednostek. Zgodnie z nowymi przepisami w dyskusji na ten temat na forum rady mogli brać udział mieszkańcy gmin i miast. W praktyce jednak z takiej możliwości nie korzystali.

08.07.2019

Jest projekt rozporządzenia o wyliczaniu nowych cen prądu 

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Wzory i sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej, o których mowa w ustawie o cenach prądu, znajdą się w rozporządzeniu Ministra Energii, którego projekt został w piątek opublikowano i przekazano do konsultacji publicznych. Konsultacje publiczne mają potrwać do środy 10 lipca br.

05.07.2019

Opłaty za niesegregowane odpady mogą być czterokrotnie wyższe

Środowisko

Osoby, które nie segregują śmieci, będą płacić wyższą stawkę niż ci, którzy segregują. Rada gminy zdecyduje, czy będzie to dwa, trzy czy cztery razy więcej. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych samodzielnie sami wybiorą tego, kto odbierze od nich odpady. Takie zmiany zakłada uchwalona przez Sejm ustawa.

05.07.2019

NIK: Większość ochotniczych straży nie może gasić pożarów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Tylko 30 proc. istniejących w Polsce jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych i do nich trafia 70 proc. dotacji. Resztą tych funduszy dzielą się pozostałe jednostki, ale nie wystarcza to na solidne ich wyposażenie, a więc nie nadają się one do gaszenia pożarów i prowadzenia akcji ratowniczych. 

04.07.2019

Samorządowcy walczą o rekompensatę utraconych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT

Tylko w 2019 roku nowe zwolnienie podatkowe w PIT dla młodych ma kosztować budżet państwa 950 mln zł – w tym 474 mln zł to ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak szacuje MF, od przyszłego roku do budżetów samorządów wpłynie ponad miliard złotych mniej.

04.07.2019

Subwencja oświatowa większa o miliard na nauczycielskie podwyżki

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Samorządy dostaną dodatkowy miliard złotych w subwencji oświatowej na obiecane przez rząd podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Zapowiada to resort edukacji, a minister finansów przesuwa środki w budżecie państwa, by zwiększyć subwencję oświatową.

04.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

W gminach uzdrowiskowych będzie można otwierać niektóre zakłady

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ustawą, która zliberalizuje przepisy i pozwoli na zakładanie firm wytwórczych w pobliżu sanatoriów. Dotychczas obowiązujące prawo zabrania się m.in. lokalizacji nowych oraz rozbudowy istniejących zakładów przemysłowych, nawet tych niezagrażających środowisku i nieuciążliwych dla mieszkańców.

03.07.2019

Lewiatan: Potrzebna waloryzacja umów o zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne Finanse publiczne Finanse samorządów

W związku z gwałtownym wzrostem kosztów realizacji umów o zamówienie publiczne, szczególnie dotyczącym cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy, pilnego rozstrzygnięcia wymaga możliwość waloryzacji umów o zamówienie publiczne – uważa Konfederacja Lewiatan.

02.07.2019

Niewiele urzędów przesyła sobie e-dokumenty

Administracja publiczna Prawo AI

Od dwóch lat instytucje publiczne mają obowiązek wymiany korespondencji w postępowaniu administracyjnym drogą elektroniczną. Ale gdy sieć Watchdog Polska spytała starostwa powiatowe, czy rzeczywiście to robią, to tylko jedna czwarta z nich poinformowała, że jest w stanie w pełni podołać temu zadaniu.

02.07.2019