Zgodnie z „Programem asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2018” dofinansowanie na zatrudnienie asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej mogą otrzymać gminy i powiaty. Łącznie zaplanowano środki w wysokości do 80 mln zł. Program finansowany jest z dwóch źródeł: ze środków budżetu oraz środków Funduszu Pracy.
Zapotrzebowanie według wzoru z załączników , należy składać w formie papierowej i elektronicznej do właściwego urzędu wojewódzkiego do 20 lipca. Zapotrzebowania w formie elektronicznej należy składać za pośrednictwem platformy ePUAP z wykorzystaniem profilu zaufanego albo za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym.
Podstawą prawną programu są ustawy: o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Ilu asystentów w kraju
Według programu asystenci rodziny powinni pozostawać w gotowości do realizacji zadań i świadczyć usługi w każdej gminie. Zgodnie z danymi zebranymi w centralnej aplikacji statystycznej na koniec 2017 r. ogółem funkcjonowało w gminach 3 976 asystentów rodziny (w tym zatrudnionych na podstawie Kodeksu Pracy było 3 251 osób – 81,7 proc.) oraz w powiatach 1 726 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. W 2017 roku, w ramach Programu, spośród 3 694 asystentów rodziny zatrudnionych w gminach – 2 977 zatrudnionych było na umowę o pracę (80 proc.), natomiast z 1 562 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w powiatach – 1 412 (90 proc.) posiadało umowy o pracę.
Z informacji resortu rodziny wynika, że gminy i powiaty coraz częściej zatrudniają swoich pracowników na podstawie Kodeksu pracy. W 2017 r. asystentów rodziny nie zatrudniało jeszcze 138 gmin, nie wszystkie były więc gotowe na realizację działań określonych w ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Ministerstwo uważa, że istnieje ciągła potrzeba zwiększania liczby asystentów rodziny w Polsce, ze względu na rosnącą potrzebę usług na rzecz rodzin i wzrost liczby zadań asystentów rodziny.
Możliwa refundacja kosztów poniesionych od stycznia
Według resortu ważną zasadą programu staje się promowanie gmin i powiatów zapewniających odpowiednią stabilizację zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa zawodowego asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Przewidziane są dla nich preferencje w przyznawaniu dotacji.
Ze środków finansowych korzystać mogą również podmioty niepubliczne, które zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny systemie pieczy zastępczej realizują zadanie pracy z rodziną lub organizatora rodzinnej pieczy zastępczej na zlecenie samorządu.
Dofinansowanie dotyczy zadań realizowanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 r. Szczegółowe zasady dostępne są w dokumentach TUTAJ. Kwalifikowane są koszty poniesione w 2018 r., możliwa będzie refundacja kosztów poniesionych od stycznia2018 r.
Samorządy, które w roku 2018 będą zatrudniały asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej na podstawie stosunku pracy na poziomie 100 proc. ogółu wszystkich zatrudnionych w gminie lub powiecie w ramach programu, będą miały zagwarantowane dofinansowanie w ramach Programu planowanego w roku 2019.
Samorządy, które w roku 2017 zatrudniały asystentów rodziny i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej na podstawie stosunku pracy na poziomie 100 proc. ogółu wszystkich zatrudnionych w ramach programu, będą miały zagwarantowane dofinansowanie w ramach programu na rok 2018.
Wzory dostępne są na stronie ministerstwa rodziny