System kontroli wodoru do napędu samochodów dopiero od 2024 r.

Administracja publiczna Nowe technologie

System monitorowania i kontrolowania jakości paliw będzie dotyczył paliwa wodorowego do samochodów dopiero od 2024 r. Przesunięcie o rok terminu wejścia w życie ustawy planuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ma to pozwolić na dostosowanie laboratoriów do nowych zadań.

28.10.2022

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej celem jest uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny. Za nowelizacją głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, czterech się wstrzymało.

27.10.2022

Senat wniósł poprawki do ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt

Administracja publiczna

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy, która zakłada m.in. przejęcie przez ARiMR rejestru koniowatych oraz rejestrowanie zwierząt jeleniowatych i wielbłądowatych. Ustawa z poprawkami dotyczącymi m.in. wydłużenia czasu rejestracji koni wróci teraz do Sejmu. Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

27.10.2022

W najbliższy poniedziałek ZUS pracuje tylko do 15:00

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

W najbliższy poniedziałek, 31 października 2022 roku, ZUS pracuje krócej. Sale obsługi klientów we wszystkich placówkach, a także Centrum Obsługi Telefonicznej 22 560 16 00 będą czynne od 8:00 do 15:00. Bez ograniczeń godzinowych można załatwiać swoje sprawy w ZUS poprzez indywidualne konto na PUE ZUS.

27.10.2022

Sygnaliści – projekt bez obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne

Aktualny projekt regulacji dotyczący ochrony sygnalistów nie nakłada obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych. Przyjmowanie tego typu zgłoszeń zależeć będzie od decyzji pracodawcy. Rezygnacja z przyjmowania zgłoszeń anonimowych wydaje się być korzystna, ponieważ zmniejsza obciążenie pracowników obsługujących system compliance. W praktyce odrzucenie zgłoszeń anonimowych może jednak przynieść pracodawcy więcej szkód niż korzyści. Piszą o tym Przemysław Mazur i Klaudia Kowalewska, prawnicy z kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

26.10.2022

Ulga sponsoringowa nie dla organizacji pozarządowych

CIT PIT Administracja publiczna

W ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą skorzystać z dodatkowej ulgi, jeśli sponsorują działalność kulturalną prowadzoną przez instytucje kultury wpisane do rejestru Ministra Kultury. Jednak nie obejmuje to innych organizacji zaangażowanych w działalność kulturalną, takich jak organizacje pozarządowe czy agencje artystyczne. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o zmianę tego prawa.

25.10.2022

Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych i ekstra-dodatki

Administracja publiczna

Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wejdzie w życie 1 marca 2023 r. Niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok - zapewnia resort. Ponadto zapowiada dodatek dla policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, pełniących służbę na terenie m.st. Warszawy.

24.10.2022

Maląg: Polska nie planuje ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ratyfikacja Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych nie jest przez Polskę planowana – przekazała w odpowiedzi na wystąpienie RPO Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Według niej, brak ratyfikacji protokołu przewidującego procedurę skargową w najmniejszym stopniu nie oznacza, że Polska nie przestrzega Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, bądź że może odstąpić od gwarantowania praw przez nią przewidzianych.

24.10.2022

Polska otrzymała prawie 700 mln zł z UE na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Administracja publiczna Ukraina

Dzięki umowom grantowym Polska otrzymała od Komisji Europejskiej łącznie blisko 700 mln zł na wsparcie działań związanych z masowym napływem osób uciekających przed wojną w Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort złożył już wniosek o kolejne środki w wysokości ponad 200 mln złotych.

19.10.2022

Müller: Zablokowanie funduszy spójności to sygnał od złych elit

Administracja publiczna Prawo unijne

Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że tylko przeszkody o charakterze technicznym utrudniają wypłaty z funduszu spójności. Żadne pismo Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania środków nie wpłynęło do Polski. "Części urzędniczych elit europejskich zależy na tym, by do wypłacenia środków nie doszło" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

17.10.2022

Skarbówka już zagląda na prywatne konta, ale obiecuje nie nadużywać uprawnień

Administracja publiczna Finanse

Skarbówka już przygląda się - choć na małą skalę - rachunkom bankowym osób fizycznych na podstawie nowych uprawnień. Jednak możliwość zaglądania na konta, nawet bez podejrzeń o popełnienie przestępstwa, niepokoi zarówno Rzecznika Praw Obywatelskich, jak też ekspertów podatkowych.

11.10.2022

Nowy model orzekania oprze się na dwóch stopniach niepełnosprawności, jednak nieprędko

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

W Polsce funkcjonuje aż sześć systemów orzekania o niepełnosprawności, ale pierwsze zmiany w systemie orzecznictwa weszłyby w życie dopiero 1 stycznia 2024 r., przy założeniu sprawnego procesu konsultacji i legislacyjnego projektu – poinformował wiceminister rodziny Paweł Wdówik. Będą wiązały się z określeniem stopnia niesamodzielności danej osoby.

10.10.2022

WSA: Współwłaściciel garażu może domagać się kontroli nielegalnej zabudowy

Administracja publiczna Budownictwo

Współwłaściciel garażu może żądać, by organy nadzoru wszczęły postępowanie w sprawie nielegalnej zabudowy miejsca postojowego. Ich obowiązkiem jest wówczas ustalenie, czy zrealizowane roboty wymagały pozwolenia na budowę, a w dalszej kolejności, czy możliwa jest ich legalizacja, czy też należy orzec rozbiórkę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

08.10.2022

Ustawa upraszczająca procedury administracyjne ostatecznie uchwalona

Administracja publiczna

Sejm odrzucił w piątek wszystkie merytoryczne poprawki Senatu do ustawy deregulacyjnej, upraszczającej procedury administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców. Tzw. tarcza prawna przewiduje zmianę 41 ustaw i zakłada m.in. milczący tryb wyrażania zgody, elektronizację procedur czy uproszczenia poprzez ograniczenie liczby dokumentów, kopii i załączników.

07.10.2022

Osoby niedosłyszące chcą lepszej dostępności aplikacji Alarm112

Pomoc społeczna Administracja publiczna Nowe technologie Niepelnosprawność

Aplikacja mobilna Alarm112 jest niedostępna dla osób głuchych i słabosłyszących – wynika ze skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ich autorzy wskazują na szereg ograniczeń i niedoskonałości taj aplikacji i postulują wprowadzenie zmian w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu. To ważne dla zapewnienia im ochrony i bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia – wskazuje RPO w wystąpieniu skierowanym do MSWiA.

07.10.2022

Kolejne stany nadzwyczajne i ograniczenia praw obywateli bez szczególnego trybu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wkrótce z rozrzewnieniem będziemy wspominać obostrzenia covidowe. Dzięki nowym przepisom do ustanowienia zakazów wkraczających w podstawowe prawa obywatelskie nie potrzeba będzie nawet rozporządzenia. I to wcale nie w sytuacji stanu klęski żywiołowej - wystarczy wprowadzenie stanu zagrożenia, a to - z powodu mgliście określonych przesłanek - możliwe jest choćby i jutro.

07.10.2022

Prof. Stec: W Polsce powstał dobry model samorządu, ale teraz jest demontowany

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku udało nam się zbudować dobry i kompletny model samorządu terytorialnego oraz optymalny podział zadań pomiędzy administracją rządową i samorządową. Niestety, od kilku lat ten system jest konsekwentnie demontowany – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z twórców tej reformy.

07.10.2022

Warunki zabudowy nie będą wydawane na czas określony - rząd wycofuje się z propozycji

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z propozycji ograniczenia w czasie obowiązywania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Chce, by pozostało po staremu, czyli taka decyzja będzie bezterminowa. Cieszy to deweloperów, ale zdaniem wielu prawników to zły pomysł. Często warunki wydane 10-15 lat temu trącą myszką i rozmijają się z rzeczywistością.

06.10.2022